• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręt podwodny "Sokół" już w centrum Gdyni

Michał Sielski
17 listopada 2023, godz. 14:40 
Opinie (130)

Sokół przyłynął do basenu prezydenckiego

Okręt podwodny "Sokół" zaczął swą podróż na dziedziniec Muzeum Marynarki Wojennej. Na razie pokonał morską część trasy. Stoi już przy nabrzeżu Mola PołudniowegoMapka, gdzie przez weekend będzie przygotowywany do przeniesienia go na ląd i zawiezienia na docelowe miejsce przy bulwarze NadmorskimMapka.Przyjdziesz zobaczyć transport okrętu podwodnego?

Za nim najłatwiejsza i najszybsza część transportu. Głównie dlatego, że droga morska to naturalne środowisko dla okrętu - nawet pozbawionego napędu. "Sokół" bez problemu został zaholowany ze Stoczni Wojennej do nabrzeża, gdzie zajął miejsce zwolnione wcześniej przez okręt-muzeum, czyli "Błyskawicę", która z kolei czeka na powrót na swoje stałe miejsce.

Trafi tam, gdy zacznie się lądowa podróż "Sokoła". A to - jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego - powinno rozpocząć się po weekendzie. Dwa pchacze bez problemu przetransportowały bowiem okręt podwodny do nabrzeża.

12:35 17 LISTOPADA 23 (aktualizacjaakt. 14:41)

Skwer szykowany na transport łodzi podwodnej (73 opinie)

W Gdyni trwają przygotowania na przemieszczenie łodzi pidwodnej ORP Sokół z miejsca gdzie cumowała Błyskawica przez aleję Topolową aż do Muzeum. Zniszczenia zieleni wydają się ogromne. Rozkopane, rozjeżdżone... Czy ktoś to potem przywroci do stanu pierwotnego? Kto za to zapłaci i ile?
W Gdyni trwają przygotowania na przemieszczenie łodzi pidwodnej ORP Sokół z miejsca gdzie cumowała Błyskawica przez aleję Topolową aż do Muzeum. Zniszczenia zieleni wydają się ogromne. Rozkopane, rozjeżdżone... Czy ktoś to potem przywroci do stanu pierwotnego? Kto za to zapłaci i ile?


Teraz "Sokół" przez dwa dni - sobotę i niedzielę - będzie przygotowywany do dalszej podróży.

- Myślę, że to będzie największą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Okręt będzie na specjalnym pontonie zacumowany do nabrzeża. Przez dwa dni będą trwały prace zabezpieczające jednostkę do przeniesienia na ląd. Będą musiały wjechać specjalne samonośne wózki, które zostaną wykorzystane do transportu okrętu podwodnego - wyjaśnia Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


Zamknięte ulice, bo jedzie okrętOkręt ma do przebycia lądem ok. 1 km. Od poniedziałku zaczną się zmiany w organizacji ruchu w centrum Gdyni. Największe utrudnienia planowane są na środę, 22 listopada, choć może się to zmienić ze względu na pogodę.

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w środę, 22.11.2023 r., w godz. 7-19 zostanie wyłączona dla ruchu część alei Jana Pawła IIMapka (obie jezdnie). Na całą dobę zostanie natomiast wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż al. TopolowejMapka (cały zakres poza pasem drogowym) oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru NadmorskiegoMapka (cały zakres poza pasem drogowym).

Tak będzie prezentował się okręt podwodny "Sokół", gdy dotrze już na bulwar Nadmorski. Tak będzie prezentował się okręt podwodny "Sokół", gdy dotrze już na bulwar Nadmorski.

ORP "Sokół" - 174 zanurzenia, 26 tys. przebytych mil morskich i 16 lat służbyORP "Sokół" to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 r. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym.

Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 r. Okręt był trzecim "Sokołem" w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża.

W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. Na koncie ma 174 zanurzenia, 26 tys. przebytych mil morskich.

Wyporność: na powierzchni - 459 t, w zanurzeniu - 524 t
Wymiary: długość - 47,40 m, szerokość - 4,60 m, zanurzenie - 4,30 m
Prędkość maksymalna: nawodna - 12 węzłów, podwodna - 18 węzłów
Zasięg: 5 000 Mm przy prędkości 8 węzłów (na powierzchni); 350 Mm przy prędkości 6 węzłów (w zanurzeniu)
Uzbrojenie: 8 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm
Załoga: 21 osób (w tym 5 oficerów)


Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (130)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane