• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ośrodek Kultury Morskiej: tu załadujesz kontener na statek i rozpętasz tsunami

Łukasz Rudziński
21 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Restauracja winna ewakuacji nowego muzeum

Ośrodek Kultury Morskiej będzie jednym z najnowocześniejszych centrów muzealno-naukowych w Europie. Zobacz jak dziś wygląda najnowszy taki obiekt w Gdańsku.


Supernowoczesny multimedialny Ośrodek Kultury Morskiej do końca października odsłoni swoją elewację. Dwukrotnie przekładane zakończenie prac wyznaczono ostatecznie na wiosnę 2012 roku.



Cały czterokondygnacyjny budynek jest bardzo mocno przeszklony, a podnoszone kładki umożliwiają umieszczenie w ośrodku eksponatów o nietypowych gabarytach, jak łodzie z masztami i ożaglowaniem. Cały czterokondygnacyjny budynek jest bardzo mocno przeszklony, a podnoszone kładki umożliwiają umieszczenie w ośrodku eksponatów o nietypowych gabarytach, jak łodzie z masztami i ożaglowaniem.
Jedną z głównych atrakcji OKM będzie interaktywna wystawa "Ludzie - Statki - Porty", przybliżająca tematykę morską za pomocą rozmaitych symulatorów i niebanalnych rozwiązań, jak grająca podłoga. Jedną z głównych atrakcji OKM będzie interaktywna wystawa "Ludzie - Statki - Porty", przybliżająca tematykę morską za pomocą rozmaitych symulatorów i niebanalnych rozwiązań, jak grająca podłoga.
W najmłodszej jednostce Centralnego Muzeum Morskiego, usytuowanej pomiędzy Żurawiem a hotelem Hanzazobacz na mapie Gdańska, trwają prace wykończeniowe.

Ośrodek posiada dwa główne przeszklone wejścia - od strony ul. Tokarskiej zobacz na mapie Gdańska i od Rybackiego Pobrzeża zobacz na mapie Gdańska.

- Od strony ulicy Tokarskiej postawiliśmy widoczne z zewnątrz wielkie przeszklone akwarium z elementami konstrukcji kadłuba, pomiędzy którymi będą pływać rybki. Będą wyjadać roślinki i dbać o czystość akwarium - opisuje Maria Dyrka, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Największe atrakcje będą czekały zwiedzających na pierwszym piętrze, gdzie znajdzie się podzielona na pięć części multimedialna wystawa "Ludzie - Statki - Porty", składająca się z 60 stanowisk interaktywnych.

- Będzie to plac zabaw dla dzieci w wieku od zera do stu lat, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie - śmieje się Krystyna Stubińska, kierownik działu edukacji. - Pokażemy m.in. tsunami i wir wodny, zaprosimy na mostek kapitański, na którym będzie symulator manewrowania statkiem

W siedmiometrowym basenie organizowane będą wyścigi sterowanych zdalnie żaglówek i prezentowana praca holownika. Będzie też dwuosobowy batyskaf, z programem ukazującym zwiedzającym pracę tego urządzenia. Każdy będzie mógł spróbować zagrać na grającej podłodze, np. wykonując piosenkę "Morze, nasze morze". Będzie można też poznać pracę w porcie: na symulatorze wózka widłowego będzie można załadować kontener.

Kolejną stałą atrakcją OKM będzie wystawa "Łodzie ludów świata", umieszczona na drugim piętrze budynku. To właśnie z uwagi na transport masztów i żagli zbudowano podnoszone kładki między różnymi skrzydłami ośrodka. Niektóre łodzie będą eksponowane w holu głównym, a dzięki przeszkleniu budynku będzie można je oglądać z różnych perspektyw.

- W ciągu 51 lat działalności, CMM zgromadziło ponad 50 oryginalnych łodzi z różnych krajów świata - mówi Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. - Tę unikatową kolekcję zawdzięczamy w dużej mierze marynarzom polskich statków, przywożącym nam je w darze.

Czy interesujesz się tematyką morską?

Na trzecim piętrze będzie otwarta, niemal cała przeszklona, z widokiem na niższe piętro, sala wystaw czasowych. Pierwsza wystawa - "Zanurz się i poznaj tajemnicę wraków" - podsumowywać będzie pracę CMM w zakresie badań podwodnych. Ostatnie, czwarte piętro budynku zawierać będzie natomiast salę konferencyjną i restaurację. Ta zaś posiada taras będący jednym z najbardziej efektownych punktów widokowych, z widokiem na Długie Nabrzeże i Motławę.

Ale Ośrodek Kultury Morskiej to nie tylko muzeum, ale i placówka badawcza. Trafiają do niej specjalistyczne sprzęty, które mają być magnesem dla muzealników z Polski i Europy.

- Z niecierpliwością oczekujemy na przyjazd liofilizatora, czyli unikatowego urządzenia do prowadzania konserwacji dużych elementów konstrukcyjnych wraków metodą wymrażania w próżni - mówi Maria Dyrka. - Ciekawym wyposażeniem jest również ramię 3D służące do digitalizacji i dokumentowania zabytków, m.in. elementów wraków, pracującym zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i bezpośrednio na stanowiskach archeologicznych. Dzięki niemu będziemy mogli współpracować z najlepszymi ośrodkami morskimi w Europie.

Inwestycja pod nazwą "Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej" pochłonie ok. 12 mln euro. Ośrodek miał zostać otwarty 30 kwietnia br., potem we wrześniu, potem mówiono o grudniu. Obecny termin zakończenia budowy to koniec kwietnia 2012 roku.


Miejsca

Opinie (51) 8 zablokowanych

  • (2)

    Bardzo sie ciesze że coś takiego powstaje bo już myslałam, że Gdańsk tylko Centrami Handlowymi stoi.Chętnie się wybiorę do tego muzeum.Ale z jednym mogę sie zgodzić, że przemysł morski w Polsce ma już czasy świetności za sobą niestety!!!!Byliśmy naprawdę dobrzy w budowie statków.Pamiętam jak na studiach na PG mówiono nam że jesteśmy trzeci na świecie po Koreii w budowie statków. Wyprzedzaliśmy całą Europę no i niestety to Europie przeszkadzało i nas wyeliminowała.

    • 6 0

    • (1)

      Po prostu jesteśmy drożsi niż np. Korea. Teraz budowa statków, jak i wszelkie inne przemysły, przenosi się do Azji... A kraje rozwinięte inwestują w usługi. Czy to na zdrowie im wyjdzie, to się jeszcze okaże. W każdym razie stocznia jako zakład państwowy nie mogła dłużej ciągnąć i na pewno Pan to wie jako jej były pracownik. Tak samo jak Pan wie, że sporo małych, prywatnych stoczni nieźle prosperuje...

      • 2 0

      • Oczywiście że drożsi, wątpię aby ktoś w Europie chciał pracować za miskę ryżu w tragicznych warunkach. Nie wolno tego porównywać.Szanujmy się .Tam rządzi system który zrujnuje Europę i Amerykę. A Europa i Ameryka w swojej zachłanności straci i obudzi się dobiero jak bedzie za póżno. Już teraz Made in China jest na co drugim produkcie, czy to nie zastanawiające.Zaleje nas niestety żółta rasa jeśli coś się w tej kwestii nie zrobi!!!!

        • 2 0

  • muzeum

    burdel pol -aqua omijajcie szerokm łukiem .poddwykonawca nie płaca

    • 2 1

  • Żenada!! (3)

    Kolejne centrum rozrywki dla dzieci nazwane Supernowoczesnym multimedialnym Ośrodkiem! Czy europejskie miasto z bogatą przeszłością kulturową nie może stworzyć miejsca godnego jego dorosłego i inteligentnego mieszkańca? Gratulacje za kilku milionowy plac zabaw!

    • 1 3

    • Wiesz, byłem z dzieckiem w czymś podobnym w Portugalii i setnie się ubawiłem. (1)

      Szczególnie jeżdżąc rowerem po linie nad przepaścią. Trochę wyobraźni!

      • 2 0

      • Też byłam w tym Centrum w Portugalii !!!Było świetnie, kilka godzin to stanowczo za mało!!!Pozdrawiam

        • 1 0

    • no nie dogodzisz...

      Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Narodowe i oczywiście CMM opowiadają o bogatej historii. Niestety, nie mamy wielu oryginałów, bo uległy zagładzie w 45 roku. To co mamy na siłę odtwarzać?!? Pojdżmy dalej, ku nowoczesym rozwiązaniom. Muzeum-światynia sztuki to przestarzałe myślenie. Zawsze takie można odwiedzić, do wyboru do koloru.
      Poza tym, w OKM nie będzie zabawy bez poparcia jej rzetelną i fachową wiedzą.
      A jak się Pani nie umie uczyć poprzez zabawę, to pozostaje mi tylko współczuć.

      • 0 0

  • Te muzeum mnie do konca nie zadawala

    Czy przy budowie tego muzeum nie można było zrobić coś bardziej ambitnego i dodatkowo wybudować tunel pod Motławą tak aby za jednym wykupionym biletem zwiedzać obie części muzeum leżące po obu stronach rzeki.Szczególnie zimą miałoby to sens . A tak trzeba niestety chodzić dookoła. I jeszcze doprowadzić do odbudowy Kanał na Stępce na którym tak jak w Kopenhadze można by było zgromadzić stare jachty i wydobyte wraki z Bałtyku, a może i tego zatopionego U-Boota nieopodal Helu, tak jak zrobiili to Duńczycy. To dopiero byłaby atrakcja na skalę swiatową.

    • 0 1

  • Dziwnie przypomina mi to Lizbonę

    i ośrodek na terenie dawnego EXPO. Tam też jest masa atrakcji interaktywnych dla dzieci. Bravo

    • 1 0

  • szkoda czasu i pieniędzy

    Byłem tam wczoraj. Połowa atrakcji popsuta i nie naprawiana. Nie wpuszcza się dzieci na żaglowiec bo trzeba by było ich pilnować. Dzieci nie poszukają również ukrytych skarbów w piasku bo zabrania tego ochroniarz (pewnie dzieciarnia rozciągała by piasek po sali a tak nie trzeba sprzątać i obsługa ma mniej pracy).

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane