• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatnie spotkanie w sprawie skweru Świętopełka

Katarzyna Moritz
15 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trwa wymiana trawy na skwerze Świętopełka
Koncepcja zagospodarowania skweru Świętopełka zakłada m.in. wycięcie krzewów i 20 drzew owocowych. Koncepcja zagospodarowania skweru Świętopełka zakłada m.in. wycięcie krzewów i 20 drzew owocowych.

Granitowe ścieżki zamiast asfaltowych, zachowanie fontanny, likwidacja krzewów i wycięcie około 20 drzew owocowych - tak wygląda kolejna koncepcja przekształcenia skweru Świętopełka przy ul. Szerokiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. W piątek na jej temat wypowiedzą się mieszkańcy śródmieścia.



Czy lubisz spędzać czas w parkach i zieleńcach?

Ostatnie, siódme już spotkanie w sprawie zmian na skwerze Świętopełka, odbędzie się w piątek o godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Grobla IV 8. Spotkania to efekt burzy, która w maju przetoczyła się przez media, po tym, jak przypomniano plany gruntownego remontu skweru.

Z projektu wynikało, że z placu zniknie 40 drzew, zasadzonych zostanie 11 nowych, zmniejszona zostanie powierzchnia trawników na rzecz terenów wyłożonych kostką oraz że przebudowana zostanie fontanna.

Fontanna zostaje, drzewa jednak nie wszystkie

W oparciu o uwagi mieszkańców, stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przygotowało kolejną koncepcję przebudowy skweru, którą w piątek ocenią mieszkańcy. My prezentujemy ją już dziś.

Co zmieni się na skwerze?

- Właściwie jedynie okrajamy projekt, który powstał w 2011 roku. Robimy tylko to, co jest konieczne, bo w tej chwili ta przestrzeń jest nieatrakcyjna - tłumaczy Piotr Czyż, prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. - Apelujemy jednak o to by żadne duże drzewo nie zostało wycięte, a wycięcie jedynie małych krzewów i drzew chorych oraz drzew owocowych. Te ostatnie są w zasadzie chwastami, bo śmiecą po owocowaniu, namnażają się, a pod nimi nie rośnie żadna trawa.
Wizualizacja pokazuje skwer bez drzew, by lepiej pokazać zmiany w infrastrukturze placu. Wizualizacja pokazuje skwer bez drzew, by lepiej pokazać zmiany w infrastrukturze placu.
Obecne krzewy mają zniknąć, bo są traktowane jak śmietnik przez gromadzących się wokół pijaczków. W ich miejsce pojawią się jednak inne, które dadzą schronienie małym ptakom. Powstanie w nich tzw. ptasia remiza, ułatwiająca ptakom wicie gniazd.

Będące w złym stanie ścieżki z asfaltu zyskają nową nawierzchnię - z granitu. Ten pomysł już zaakceptował pomorski konserwator zabytków. Dodatkowo, zgodnie z jego sugestią, przy pomniku Świętopełka odtworzony zostanie dawny przebieg ul. Księżej, która kiedyś biegła przez cały skwer.

- Układ głównych ścieżek zostanie zachowany, ale mniejszych, po ustaleniach z mieszkańcami, wolelibyśmy nie odtwarzać. Jeżeli w ciągu pół roku mieszkańcy sami wydepczą nowe ścieżki, to wtedy zostaną one utwardzone - zapowiada Czyż.
Fontanna, której mieszkańcy bardzo bronili w czasie konsultacji, ma jednak pozostać. Będą też nowe ławki, kosze na śmieci i murki do siadania. Ich układ nie jest jeszcze jednak ustalony.

Odświeżony skwer ma przyciągać mieszkańców możliwością piknikowania, wspólnych treningów pod gołym niebem czy kameralnych koncertów. To tego typu wydarzenia, a nie masowe imprezy, mają nadać tożsamość temu miejscu.

Od sporu do kompromisu?

Na pierwszym burzliwym spotkaniu konsultacyjnym w czerwcu z udziałem około 80 osób, głosy w sprawie skweru były bardzo podzielone. Wielu mieszkańców zgodziło się, że skwer trzeba uporządkować, ale nalegało na zachowanie jak największej ilości zieleni.

W kolejnych spotkaniach brało udział już niewielu mieszkańców.

Skwer Świętopełka czeka na modernizację od 2011 roku. Skwer Świętopełka czeka na modernizację od 2011 roku.
- My nie chcemy wielu zmian. Na pewno asfalt należy zamienić na coś bardziej przyzwoitego, na pewno o zieleń należy dbać lepiej, niż do tej pory, ale wara od jej wycinania - zaznacza Maciej Multaniak, radny Śródmieścia. - Inicjatywa Miasto forsuje swoją koncepcję i nadużywa sformułowania, że to wypracowane porozumienie. Konsultacji z mieszkańcami nie było, opinie niewielkiej liczby osób, które były na pozostałych spotkaniach, nie mogą być tożsame z opinią wszystkich mieszkańców.
Radny podkreśla też, że nie mówi się wprost, że w sumie ma być wyciętych 20 drzew, głównie owocowych, oraz że wycięto już część krzewów wzdłuż ulicy Szerokiej.

Po piątkowym spotkaniu projekt ma być przekazany do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz Piotrowi Grzelakowi, wiceprezydentowi Gdańska ds. polityki komunalnej.

4 listopada swoje stanowisko w sprawie koncepcji zagospodarowania skweru wyrażą radni dzielnicy Śródmieście.

Koszt zmian na skwerze wstępnie oszacowano na maksymalnie 1,75 mln zł, czyli połowę kwoty, którą planowano wydać w 2011 roku.

Wydarzenia

Zagospodarowania skweru przy ul. Szerokiej - spotkanie

spotkanie

Opinie (63) 3 zablokowane

  • Za mało urządzonej zieleni (1)

    Czy naprawdę trzeba mieć takie gołe trawniki w sercu miasta? Wolałbym aby posadzono tam jakieś krzewy i drzewa ozdobne, no i alejki łączące pozostałe narożniki, po co grzebać później ponownie w ziemi i psuć to co się zrobiło wcześniej. Prywatni inwestorzy lepiej dbają o zieleń miejską niż samo miasto. Wystarczy obejrzeć Garnizon we Wrzeszczu. Prosiłbym o lepsze wyeksponowanie tego miejsca i fontanna mogła by zostać bardziej urozmaicona a nie tylko jeden głaz "obsikiwany" wodą. Czy w mieście nie ma nikogo od aranżacji przestrzeni miejskiej w tym architektury krajobrazu? Tyle stołków zajmowanych a połowa niepotrzebnych starych wyjadaczy.

    • 22 3

    • zabudowac kamienicami

      wracajac do oryginalnego stanu sprzed wojny

      • 3 3

  • proponuję zbudować Muzeum Historii Religii w Polsce bo tuż obok powstanie Centrum Św. Jacka
    obecnie teren tylko szpeci
    a duży park niech powstanie za Bastionami, tyle tam terenów leżących odłogiem

    • 2 8

  • A co ja bede z tego miał?

    A co ja bede z tego miał?

    • 7 7

  • zostawcie te drzewa, nie dość betonu wkoło?

    piękne drzewa w małym parku nikomu nie szkodzą, jest gdzie odpocząć w cieniu, niezależnie czy jest się starym dziadkiem, czy dzieciakiem...
    bardzo kolorowo było na skwerze tego lata, jak wolontariusze obszyli szalikami pnie tych drzew :)

    • 20 5

  • I niech nie będzie niczego

    Vivat kononowicz

    • 5 3

  • usuńcie pomnik mordercy polskich książąt (2)

    mimo że minęło tyle lat to morderstwo z Gąsawy pozostaje nie pomszczone
    a to miasto stawia temu zbójowi pomniki.
    to przyniesie nieszczęście.
    Należy usunąć pomnik mordercy

    • 6 5

    • temu zbójowi ? (1)

      Gdański książę ma pomnik w Gdańsku. Normalne raczej. Postać związana z tym miastem jak mało która na okolicznych pomnikach Jeśli masz z tym problem to wracaj pod Sandomierz czy skąd tam wiatr historii Cie tu przywiał.

      Pozdrawiam chłodno

      PS. Co ciekawe najnowsze spekulacje historyczne mówią, ze być może ta Gąsawa to była sprawka Odonica, który sprytnie rzucił podejrzenie na naszego kochanego Swiantopełka Bëlnégo.

      Zgrzytem zaś z pewnością są ulice Krzywoustego w Gdańsku, czy gdzie indziej na Pomorzu. Niewątpliwy rzeźnik, który utopił Gdańsk i Pomorze w krwi i zgliszczach.

      • 3 2

      • to kaszebsci punkt widzenia

        a mój powrót to na Mazowsze jesli już

        • 0 0

  • Ok. na pewno zmiany są potrzebne ,pytanie jakie . Moim zdaniem fontanna powinna pozoatać ale nie w takim kształcie . Wygląda po prostu nieciekawie . Co do krzewów zgoda ,do chodników również .Tylko trochę dużo chcą wyciąć tych drzew ?

    • 2 4

  • Wszystko ok ale ta fontanna?!

    Beznadziejna fontanna która ledwo zipie albo zrobić w jej miejsce kilka kolejnych ławek i jakieś kwiaty albo postawił inna ładniejsza bo ta szpeci cały park..

    • 5 6

  • Więcej kurka betonu. Wyciąć wszystko i będzie git.

    • 6 2

  • od kiedy uatrakcyjnienie zielonego skweru polega na wycięciu z niego większości drzew?

    "Robimy tylko to, co jest konieczne, bo w tej chwili ta przestrzeń jest nieatrakcyjna - tłumaczy Piotr Czyż"

    • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane