• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parada Niepodległości w strojach z epoki - dla przebranych bilety do kina i konkurs

Marta Nicgorska
8 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Parada Niepodległości w Gdańsku jest jedną z największych tego typu w Polsce. W ubiegłym roku wzięło w niej udział około 20 tysięcy osób.
Parada Niepodległości w Gdańsku jest jedną z największych tego typu w Polsce. W ubiegłym roku wzięło w niej udział około 20 tysięcy osób.

Zabytkowe auta, formacje z okresu wojen napoleońskich, konie, husaria, szpital polowy, zrekonstruowana ulica z okresu 20-lecia międzywojennego oraz korowód przebranych w stroje z epoki mieszkańców Trójmiasta - to tylko nieliczne atrakcje w ramach dziewiątej Parady Niepodległości w Gdańsku. Trojmiasto.pl dla wszystkich przebranych uczestników pochodu funduje nagrody i ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację. Do wygrania aparat cyfrowy!



Zdjęcie "Damy z lat 20." zdobyło największą liczbę głosów w ubiegłorocznym konkursie na najlepsze przebranie na Paradzie Niepodległości.  Zdjęcie "Damy z lat 20." zdobyło największą liczbę głosów w ubiegłorocznym konkursie na najlepsze przebranie na Paradzie Niepodległości.
W Paradzie Niepodległości uczestniczą też zabytkowe samochody. W Paradzie Niepodległości uczestniczą też zabytkowe samochody.
Rezolutny wojak i wyzwolona elegantka w strojach z 20-lecia międzywojennego. Rezolutny wojak i wyzwolona elegantka w strojach z 20-lecia międzywojennego.
11 listopada to święto państwowe na ogół obchodzone z powagą i pieśnią patriotyczną na ustach. Można świętować jednak inaczej, z lekkim przymrużeniem oka, na wesoło, wcielając się w postać marszałka Piłsudskiego albo inną postać z okresu międzywojennego. Tak od lat obchodzą Dzień Niepodległości gdańszczanie, którzy maszerują w kolorowym korowodzie ulicami Głównego Miasta. Barwną paradą po raz dziewiąty będzie świętował Gdańsk 93. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości.

Tego dnia choć kolorowo i wesoło, dominują jednak barwy narodowe. Powiewają flagi oraz szaliki, a buzie dzieci zdobią biało-czerwone paski. W tym roku organizatorzy przygotowali nowy gadżet dla uczestników parady - będą rozdawać iście polskie parasole.

Tegoroczna parada powieli po części ubiegłoroczny scenariusz imprezy. Nie zabraknie formacji napoleońskich, koni, husarii, chorągwi marszałka województwa pomorskiego, pojazdów militarnych czy zabytkowych aut z początku XX wieku, czyli elementów, które na stałe wpisały się w ramowy program tego wydarzenia. Czy organizatorzy przygotowali jakieś niespodzianki?

- Tym razem w paradzie weźmie udział jeszcze więcej grup rekonstrukcyjnych niż w roku ubiegłym. Będzie działał szpital polowy z września 1939 roku z prawdziwymi sanitariuszami, a zrekonstruowaną na Targu Węglowym ulicą z okresu 20-lecia międzywojennego przechadzać się będą przechodnie stylizowani na tamte lata - zapowiada Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM, które jest organizatorem parady. - Ciekawostką będzie zabytkowy autobus, Ikarus, który zniknął z ulic, ale tego dnia będzie można odbyć nim małą przejażdżkę. - dodaje Parell.

Każda parada stroju wymaga!

Od kilku lat Paradę Niepodległości w Gdańsku wspiera Trojmiasto.pl., zachęcając mieszkańców Trójmiasta do udziału w imprezie w stroju z epoki. Wzorem ubiegłego roku Portal funduje bilety do kina dla wszystkich przebranych i ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację!

Czy wybierasz się na Paradę Niepodległości?

Bilety do kina na dowolny seans (poza filmami 3D) w kinie Helios przeznaczone są dla wszystkich przebranych i zarejestrowanych na stronie. Dla zwycięzcy konkursu na najlepsze zdaniem internautów przebranie mamy aparat cyfrowy FujiFilm FinePix S3200.

Jak zdobyć nagrody?

Wystarczy wypełnić formularz i przyjść w przebraniu nawiązującym klimatem do lat 20. czy 30. na stoisko Portalu po zakończeniu Parady. Szukajcie pary szczudlarzy i samochodu retro między restauracją Kreska a budynkiem Banku Millenium. Tu będziemy rozdawać bilety do kina. W tym miejscu nasz fotoreporter będzie robił zdjęcia wszystkim zainteresowanym. Najciekawsze fotografie zostaną umieszczone w galerii Portalu i w drodze głosowania Internatów zostanie wyłoniony najciekawszy strój. Wygra ta charakteryzacja, która uzyska największą liczbę głosów. Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

Przebrać się, ale jak?

Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem,frak, opaska na głowie,przylegająca do głowy czapka, perły,torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki - tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby zmontować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem! Inspiracji możecie szukać w naszym poradniku. Możecie też skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni strojów.

- W naszej wypożyczalni jest bardzo duży wybór kostiumów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - zapewnia Ewelina Ziemba z gdańskiej Wypożyczalni Towarzystwa Kultury Teatralnej. - Jeśli chodzi o okres 20-lecia międzywojennego i strój dla mężczyzn, mamy mundury z charakterystycznymi rogatywkami lub stroje wizytowe z tego czasu, czyli fraki, smokingi, cylindry, kamizelki, pasy, muszki. Dla kobiet jest o wiele większy wybór. Sukienki a la koszulki, suknie z obniżoną talią, suknie wieczorowe z głębokimi dekoltami na plecach, przepaski z piórami, szale, kapelusze, boa czy perły - wylicza pani Ewelina, która doradza klientom w doborze stroju.

Na fachową pomoc w doborze kostiumu można też liczyć w wypożyczalni Arlekin w Gdyni. Tu można trafić na oryginalne sukienki rodem z lat 20. i 30. czy męskie pumpy tak charakterystyczne dla okresu międzywojnia. Ceny za wypożyczenie stroju w Trójmieście wahają się od 30 złotych do 80 złotych, w zależności od kostiumu. Warto pamiętać o tym, że wypożyczalnie pobierają kaucję zwrotną w wysokości około 100 złotych za komplet.

Zobacz też: Poradnik, jak się przebrać na Paradę Niepodległości

Zobacz jakie stroje przygotowali mieszkańcy w ubiegłym roku.



Bilety do kina otrzymają tylko zarejestrowani na stronie Trojmiasto.pl. W tym roku grupy zmotoryzowane nie mogą przyjeżdżać na paradę bez wcześniejszego ustalenia z organizatorami. Kierujący pojazdami powinni zgłaszać się pod adresem paradaniepodleglosci@wp.pl

Wydarzenia

Parada Niepodległości (61 opinii)

(61 opinii)
parada

Opinie (127) ponad 20 zablokowanych

  • Elita Trójmiasta... (1)

    Nie będzie chodzić po trójmiejskich paradach... pozdro dla kumatych :)

    • 8 6

    • Tym bardziej czapki z lysów nie mam;)

      a jak rozwalić sobie łeb, to po winie - a nie w wyniku ataku łysego dresa z orzełkiem;)

      • 2 1

  • Ale to będą jaja na paradę przyjdą dawni AKowcy poubierani w swoje medale i przypiętymi medalami którzy byli prześladowani

    przez Niemców w różnych obozach i wyłapią liście i bomby od wnuczków swoich dawnych prześladowców z SS. Niech żyje POlska.

    • 12 5

  • Analogie (4)

    Po rozbiorach Ojczyzny Naród się podzielił. Jedni poszli na współpracę z okupantem i gorliwie ścigali patriotów. Inni woleli konfiskatę majątków i ciężką dolę emigranta. Ci pierwsi często zmieniali zmieniali swoje nazwiska na niemiecką czy rosyjską modłę, ci drudzy uczyli swoje dzieci hymnu i pacierza w ojczystym języku. I tak jest do dzisiaj. Jedni czczą rocznicę Hołdu Ruskiego, drudzy o niej nie słyszeli. Jedni piszą, że wstydzą się być Polakami, drudzy są z tego faktu dumni.

    • 11 2

    • A durnie wymalują sobie dwie kreski na twarzy...

      ... w garść wezmą kijka i pomylą dwa kolory ale będą patriotami!

      • 7 2

    • (2)

      Chyba Hołdu Pruskiego.

      • 1 2

      • Był Hołd Ruski i Hołd Pruski

        Tyle , że ten piewrwszy (car rosyjsyki na kolanach przed polkim królem) jest celowo usunięty z świadomości historycznej większości Polaków, przez okupantów z moskwy

        • 3 0

      • Hołd Ruski

        Hołd cara Wasyla IV Szujskiego przed Zygmuntem III Wazą na sejmie warszawskim 1611.Taki obraz namalował także Jan Matejko, ale jest on trzymany w magazynie Muzeum Narodowego w Warszawie, bo był/jest niewygodny...

        • 2 0

  • Ja tak sobie myślę co zrobią dziadki i babcie które brały udział w Powstaniu Warszawskim i wyjdą teraz świętować niepodległość

    i zamiast świetować dostaną bęcki od Niemieckich Antyfaszystów. Babcie chyba się pogłubią i pomyślą, że znowu bedą zrównywać z ziemią Warszawę, ale to będą jaja, viva pan Biedroń pogromca faszystów i ksenofobów.

    • 13 4

  • Nie ten patriotą, kto z siebie pajaca czyni... (4)

    sztandary i proporczyki, przemowy, procesje - lecz głupcy w majestacie miłości do ojczyzny nie żyją.Jeden drugiemu wilkiem, jeden chce drugiego okraść - któżto - to "patrioci"!

    • 10 4

    • marudzenie (3)

      też nie jest oznaką patriotyzmu. Radosne zabawy w Dzień Niepodległości są moim zdaniem bardzo wskazane i na miejscu. Otwarte okazywanie radości na ulicy w tym dniu świadczy o tym, że jesteśmy niepodlegli i mozemy robić u siebie co nam się spodoba, bo to nasza ojczyzna. Oczywiście można wykazać pewne niedostatki tej niepodległości, np w sferze ekonomicznej, ale uważam, że w świetle naszej dotychczasowej historii nasz poziom niepodległości jest dobry, lub przynajmniej dostateczny.

      • 2 4

      • W takim razie największym patriotą jest Guzikiewicz! (1)

        Radosne palenie opon na ulicach, radosne wymachiwanie pięściami,radosne okrzyki w kierunku urzędników państwowych!A symbolem naszym dym z opon!

        • 1 5

        • Pewnie większym od Ciebie...........

          • 0 0

      • 11 listopada cieszy się takim samym zainteresowaniem jak język esperanto.

        • 0 4

  • Czy w tym szpitalu z 1939 r można sobie wyciąć ślepą kiszkę ?

    Bo kolejka do normalnego szpitala 3 i pół roku.

    • 12 0

  • meikO mynzcapO (1)

    Kiełbaski z samochodu i czekoladki dla przodowników procesji by sie tu przydały, do tego te przebrania nieszczęsne .... to sprawia wrażenie bałaganu ideowego i jednego, wielkiego lumpexu.Widzę motocykle z esesmanami -bez emblematów oczywiście, do tego sympatyczny autobus ogórek z epoki lat 70-tych, karetkę z sanitariuszem, babę w lisiej czapce, pajaców w rogatywkach, przebierańca z wąsami, brakuje tylko lodziarza w białym aucie i cyrkowej muzyki.

    • 5 0

    • To się nazywa ekspresja uczuć patriotycznych

      Obojętne co się pod tym pojęciem kryje

      • 1 0

  • N ósmej fotce pani Hall, roześmiana od ucha do ucha (1)

    To chyba z powodu ograniczenia nauczania historii w szkołach?

    • 12 0

    • kosztem "krulowej nałók" - religii oczywiście;)

      • 4 2

  • "dla przebranych bilety do kina i konkurs"

    bilety na "Świadectwo" i konkurs na najdłuzszą modlitwę chyba.... a Piłsudski jak to widzi to w grobie się przewraca.

    • 6 0

  • czy 4 lipca Amerykanie wywieszają na swoich domach nie Stars and Stripes, lecz kolorowe ręczniki plażowe?

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane