• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parada Niepodległości w strojach z epoki - dla przebranych bilety do kina i konkurs

Marta Nicgorska
8 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Parada Niepodległości w Gdańsku jest jedną z największych tego typu w Polsce. W ubiegłym roku wzięło w niej udział około 20 tysięcy osób.
Parada Niepodległości w Gdańsku jest jedną z największych tego typu w Polsce. W ubiegłym roku wzięło w niej udział około 20 tysięcy osób.

Zabytkowe auta, formacje z okresu wojen napoleońskich, konie, husaria, szpital polowy, zrekonstruowana ulica z okresu 20-lecia międzywojennego oraz korowód przebranych w stroje z epoki mieszkańców Trójmiasta - to tylko nieliczne atrakcje w ramach dziewiątej Parady Niepodległości w Gdańsku. Trojmiasto.pl dla wszystkich przebranych uczestników pochodu funduje nagrody i ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację. Do wygrania aparat cyfrowy!



Zdjęcie "Damy z lat 20." zdobyło największą liczbę głosów w ubiegłorocznym konkursie na najlepsze przebranie na Paradzie Niepodległości.  Zdjęcie "Damy z lat 20." zdobyło największą liczbę głosów w ubiegłorocznym konkursie na najlepsze przebranie na Paradzie Niepodległości.
W Paradzie Niepodległości uczestniczą też zabytkowe samochody. W Paradzie Niepodległości uczestniczą też zabytkowe samochody.
Rezolutny wojak i wyzwolona elegantka w strojach z 20-lecia międzywojennego. Rezolutny wojak i wyzwolona elegantka w strojach z 20-lecia międzywojennego.
11 listopada to święto państwowe na ogół obchodzone z powagą i pieśnią patriotyczną na ustach. Można świętować jednak inaczej, z lekkim przymrużeniem oka, na wesoło, wcielając się w postać marszałka Piłsudskiego albo inną postać z okresu międzywojennego. Tak od lat obchodzą Dzień Niepodległości gdańszczanie, którzy maszerują w kolorowym korowodzie ulicami Głównego Miasta. Barwną paradą po raz dziewiąty będzie świętował Gdańsk 93. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości.

Tego dnia choć kolorowo i wesoło, dominują jednak barwy narodowe. Powiewają flagi oraz szaliki, a buzie dzieci zdobią biało-czerwone paski. W tym roku organizatorzy przygotowali nowy gadżet dla uczestników parady - będą rozdawać iście polskie parasole.

Tegoroczna parada powieli po części ubiegłoroczny scenariusz imprezy. Nie zabraknie formacji napoleońskich, koni, husarii, chorągwi marszałka województwa pomorskiego, pojazdów militarnych czy zabytkowych aut z początku XX wieku, czyli elementów, które na stałe wpisały się w ramowy program tego wydarzenia. Czy organizatorzy przygotowali jakieś niespodzianki?

- Tym razem w paradzie weźmie udział jeszcze więcej grup rekonstrukcyjnych niż w roku ubiegłym. Będzie działał szpital polowy z września 1939 roku z prawdziwymi sanitariuszami, a zrekonstruowaną na Targu Węglowym ulicą z okresu 20-lecia międzywojennego przechadzać się będą przechodnie stylizowani na tamte lata - zapowiada Lech Parell ze Stowarzyszenia SUM, które jest organizatorem parady. - Ciekawostką będzie zabytkowy autobus, Ikarus, który zniknął z ulic, ale tego dnia będzie można odbyć nim małą przejażdżkę. - dodaje Parell.

Każda parada stroju wymaga!

Od kilku lat Paradę Niepodległości w Gdańsku wspiera Trojmiasto.pl., zachęcając mieszkańców Trójmiasta do udziału w imprezie w stroju z epoki. Wzorem ubiegłego roku Portal funduje bilety do kina dla wszystkich przebranych i ogłasza konkurs na najciekawszą stylizację!

Czy wybierasz się na Paradę Niepodległości?

Bilety do kina na dowolny seans (poza filmami 3D) w kinie Helios przeznaczone są dla wszystkich przebranych i zarejestrowanych na stronie. Dla zwycięzcy konkursu na najlepsze zdaniem internautów przebranie mamy aparat cyfrowy FujiFilm FinePix S3200.

Jak zdobyć nagrody?

Wystarczy wypełnić formularz i przyjść w przebraniu nawiązującym klimatem do lat 20. czy 30. na stoisko Portalu po zakończeniu Parady. Szukajcie pary szczudlarzy i samochodu retro między restauracją Kreska a budynkiem Banku Millenium. Tu będziemy rozdawać bilety do kina. W tym miejscu nasz fotoreporter będzie robił zdjęcia wszystkim zainteresowanym. Najciekawsze fotografie zostaną umieszczone w galerii Portalu i w drodze głosowania Internatów zostanie wyłoniony najciekawszy strój. Wygra ta charakteryzacja, która uzyska największą liczbę głosów. Szczegóły znajdziecie w regulaminie.

Przebrać się, ale jak?

Sumiaste wąsy, płaszcz obramowany futrem,frak, opaska na głowie,przylegająca do głowy czapka, perły,torebka, asymetrycznie włożony kapelusz, rękawiczki - tak naprawdę nie trzeba wiele zachodu, aby zmontować dla siebie ciekawy strój elegantki czy dżentelmena. Wystarczy poszperać na strychach i po piwnicach, zanurzyć się w starych kufrach, zajrzeć do second handów, a może nawet wyciągnąć coś z własnej szafy. Wystarczy pomysł i odrobina szaleństwa. Uwaga! Jeden element stroju np. czapka, szalik, peruka nie będzie traktowany jako przebranie, ale kilka dodatków zestawionych razem! Inspiracji możecie szukać w naszym poradniku. Możecie też skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni strojów.

- W naszej wypożyczalni jest bardzo duży wybór kostiumów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - zapewnia Ewelina Ziemba z gdańskiej Wypożyczalni Towarzystwa Kultury Teatralnej. - Jeśli chodzi o okres 20-lecia międzywojennego i strój dla mężczyzn, mamy mundury z charakterystycznymi rogatywkami lub stroje wizytowe z tego czasu, czyli fraki, smokingi, cylindry, kamizelki, pasy, muszki. Dla kobiet jest o wiele większy wybór. Sukienki a la koszulki, suknie z obniżoną talią, suknie wieczorowe z głębokimi dekoltami na plecach, przepaski z piórami, szale, kapelusze, boa czy perły - wylicza pani Ewelina, która doradza klientom w doborze stroju.

Na fachową pomoc w doborze kostiumu można też liczyć w wypożyczalni Arlekin w Gdyni. Tu można trafić na oryginalne sukienki rodem z lat 20. i 30. czy męskie pumpy tak charakterystyczne dla okresu międzywojnia. Ceny za wypożyczenie stroju w Trójmieście wahają się od 30 złotych do 80 złotych, w zależności od kostiumu. Warto pamiętać o tym, że wypożyczalnie pobierają kaucję zwrotną w wysokości około 100 złotych za komplet.

Zobacz też: Poradnik, jak się przebrać na Paradę Niepodległości

Zobacz jakie stroje przygotowali mieszkańcy w ubiegłym roku.



Bilety do kina otrzymają tylko zarejestrowani na stronie Trojmiasto.pl. W tym roku grupy zmotoryzowane nie mogą przyjeżdżać na paradę bez wcześniejszego ustalenia z organizatorami. Kierujący pojazdami powinni zgłaszać się pod adresem paradaniepodleglosci@wp.pl

Wydarzenia

Parada Niepodległości (61 opinii)

(61 opinii)
parada

Opinie (127) ponad 20 zablokowanych

  • parada (1)

    11 listopada to święto Polaków.Powinno być i poważnie i radośnie.A wszelkie śmieci społeczne takie jak narodowcy,faszyści,powiązani z nimi kibole,wszechpolacy i podobny motłoch won z naszych ulic i placów w tym dniu.Nie powinni dostawać pozwolenia na manifestowanie bo to wstyd i hańba dla Polski.

    • 5 8

    • Bardzo wątpliwe, że jesteś Polakiem, raczej prowokatorem...

      • 0 0

  • jakie maisto takie obchody

    a na koniec palikot z zespołem

    • 7 3

  • (1)

    Super impreza, byłam i nie żałuję, w tym roku też będę. Ale się nie przebiorę, nie bardzo mam w co.

    • 1 2

    • załóż prezerwatywę na głowę

      • 0 0

  • przebiorę się za Wielkiego Trzynastego:)

    • 2 0

  • przebieram się za budynia - ten to tez już historia tego miasta -łeeeee

    • 6 0

  • GW,Czerwoni i "Biedron Boys"

    Przeciez w takim wydaniu parada to propagowanie faszyzmu! tak mowi:GW,*Czerwoni i "Biedron Boys" a kto w takim dniu bedzie trzymal w dloni bialo-czerwona jest z ONR.

    • 3 2

  • Bóg Honor Ojczyzna + Rodzina i Tolerancja (1)

    Takimi wartościami kieruję się w życiu i w duchu tych wartości wychowuję moje dzieci.

    • 3 2

    • Tolerancja TAK, tolerancjonizm NIE

      • 1 0

  • Nie ponieważ (1)

    Nie wybieram się bo w tym samym czasie odbywać się będzie Rajd Niepodległości organizowany przez Orskiego. Zapraszamy!!

    • 0 2

    • Orski to niszczyciel Sopotu!

      Jeszcze mu się marzy rajdowanie,niech se kupi kłada i się rozpędzi z mola w morze

      • 0 0

  • przebiorę sie za akumulator,Centry oczywiście bo ma być patriotycznie i moze coś sie wydarzy...

    • 0 1

  • Kardynał Stefan Wyszyński mówił w roku 1972: "Musimy nieustannie nawiązywać do przeszłości! (…) Naród, który nie może wypowiadać się zgodnie ze swoją własną duchowością - jest narodem niewolniczym, Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych - to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia".Dobrze o tym pamiętać. Nie tylko przy okazji Święta Niepodległości.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane