• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Parkingowy pat we Wrzeszczu. ZTM zawiesza przystanek

Maciej Korolczuk
21 marca 2023, godz. 07:00 
Opinie (159)
W niedzielę, 19 marca, ZTM do odwołania zawiesił funkcjonowanie przystanku Nad Stawem. W niedzielę, 19 marca, ZTM do odwołania zawiesił funkcjonowanie przystanku Nad Stawem.

Zarząd Transportu Miejskiego zawiesił funkcjonowanie przystanku autobusowego we Wrzeszczu, bo autobusy nie mogły przejechać wąskim odcinkiem ul. BiałejMapka, przy której - równolegle do jezdni - parkują kierowcy. Na razie nie wiadomo, kiedy autobusy wrócą na swoją stałą trasę, bo dobrego rozwiązania nie widać.Co powinien zrobić ZTM?

Autobusy linii 149 kursowanie zaczynają przy dworcu kolejowym we Wrzeszczu, a następnie jadą przez Strzyżę i Oliwę na Przymorze i wracają do Wrzeszcza. Jednym z ostatnich przystanków jest przystanek "Nad Stawem" na ul. Kilińskiego.

Od niedzieli przystanek jest jednak zawieszony, o czym w Raporcie poinformowali nasi czytelnicy. Dziękujemy za przesłaną wiadomość.

Problemem jest zbyt wąski odcinek ul. Białej od Kilińskiego do Wajdeloty. Problemem jest zbyt wąski odcinek ul. Białej od Kilińskiego do Wajdeloty.

Brak przejazdu autobusów na Białej (7 opinii)

Zawieszenie obsługi przystanku "Nad Stawem" 01 przez linię 149
Z powodu braku przejazdu dla autobusów na ul. Białej, linia 149 do Wrzeszcza PKP od dnia 19.03.2023 r. od godz. 12:38 do odwołania kursuje z pominięciem przystanku "Nad Stawem" 01.

Czy wreszcie Policja/ Straż Miejska weźmie sie za to porządnie?
Jak nie umieją parkować to chyba zostanie zakaz parkowania na tym odcinku.
Zawieszenie obsługi przystanku "Nad Stawem" 01 przez linię 149
Z powodu braku przejazdu dla autobusów na ul. Białej, linia 149 do Wrzeszcza PKP od dnia 19.03.2023 r. od godz. 12:38 do odwołania kursuje z pominięciem przystanku "Nad Stawem" 01.

Czy wreszcie Policja/ Straż Miejska weźmie sie za to porządnie?
Jak nie umieją parkować to chyba zostanie zakaz parkowania na tym odcinku.
Zobacz więcej


Jak się okazuje, ZTM do odwołania wyłączył go z użytkowania z powodu braku przejazdu dla autobusów krótkim odcinkiem ul. BiałejMapka. Chodzi o fragment od ul. Kilińskiego do wiaduktu kolejowego, gdzie kierowcy parkują swoje auta.

Garaże na sprzedaż w Trójmieście • Wąskim gardłem, przez które nie mogą przejechać autobusy, jest krótki odcinek ul. Białej między Kilińskiego a Wajdeloty.
 • Sama ulica jest wąska - z jednej strony ogranicza ją chodnik, z drugiej mur oporowy przy nasypie kolejowym.
 • Wystarczy jedno niewłaściwie zaparkowane auto, by autobusy musiały jechać inną trasą. Nie pomaga nawet częsta obecność w tym miejscu patroli policji z komisariatu na Białej.
I choć parkowanie jest tam legalne i dozwolone, to wystarczy jedno nieprawidłowo zaparkowane auto, by w wąskim gardle utknęły autobusy komunikacji miejskiej.

Problem jest znany Zarządowi Transportu Miejskiego od dawna i był już kilkukrotnie omawiany na komisji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, jak i Strażą Miejską czy Policją. Na nic zdały się nawet częste patrole tej ostatniej - z racji obecności komisariatu przy tej samej ulicy.

Pod uwagę brane są co najmniej trzy rozwiązania.

 • zakaz parkowania
 • zwężenie chodnika
 • ustawienie słupków uniemożliwiających parkowanie
I jak słyszymy w ZTM, żadne z nich nie jest satysfakcjonujące. Na zakaz parkowania i słupki mogą nie zgodzić się mieszkańcy, nie chcąc stracić miejsc postojowych. Z kolei zawężenie chodnika zabierze przestrzeń pieszym.

Wreszcie - na "odpuszczeniu sprawy" i pozostawieniu jej tak jak teraz - tracą pasażerowie komunikacji miejskiej, bo obecnie autobusy jadąc ul. Kościuszki, nie skręcają w lewo w Kilińskiego i dalej w ul. Białą, lecz jadą prosto i do dworca PKP docierają, zjeżdżając na wiadukcie al. Żołnierzy Wyklętych w ul. Dmowskiego przy Galerii Bałtyckiej. Innej alternatywy nie ma, bo układ ulic w rejonie Wajdeloty i Białej jest układem ulic jednokierunkowych.

- Problem został przedstawiony na komisji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaproponuje, jaką zmianą organizacji ruchu rozwiązać problem blokujących samochodów - wskazuje Dagmara Szajda, rzecznik prasowy ZTM.

Zbyt wąski przejazd dla autobusów, pozostawiany przez zaparkowane samochody, to problem, który występował wcześniej m.in. na ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Zbyt wąski przejazd dla autobusów, pozostawiany przez zaparkowane samochody, to problem, który występował wcześniej m.in. na ul. Smoluchowskiego w Gdańsku.

Podobna sytuacja na TrubadurówMapkaSmoluchowskiegoMapkaTo nie pierwszy przypadek, kiedy ZTM w odpowiedzi na brak przejazdu jest zmuszony zawiesić przystanek i zmieniać autobusom trasę przejazdu.

Podobnie było w 2019 r. na ul. Trubadurów, gdzie na zbyt wąskiej drodze zaparkowane auta uniemożliwiały funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Po naszej interwencji Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował, że do znaku zakazu zatrzymywania się dodana zostanie informacja o odholowaniu niewłaściwie stojących pojazdów. Problemu to jednak nie rozwiązało. Gdy na trasę zaczęli narzekać sami kierowcy autobusów, ZTM wycofał je z wąskiego przejazdu i od tamtej pory pasażerowie korzystają z przystanków albo przy Operze Bałtyckiej albo na węźle Kliniczna.

Z kolei w 2018 r. zbyt ciasny przejazd uniemożliwiał kursowanie autobusom na leśnym odcinku ul. Smoluchowskiego. Po wielu skargach od kierowców autobusów i dziesiątkach mandatów dla parkujących wystawianych przez straż miejską drogowcy uporządkowali kwestię parkowania, instalując słupki i tworząc miejsca postojowe na poboczu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane