Pękają ściany w stuletnim kościele w Brzeźnie


Pękają ściany i spadają dachówki z dachu kościoła św. Antoniego przy ul. Dworskiej w Brzeźnie. Czy znajdująca się na dachu wieżyczka będzie musiała zostać przeniesiona?Czy przebywając w zabytkowych budynkach zastanawiasz się nad ich solidnością?

Zobacz wyniki (897)
W ostatnich dniach ponowiono komunikat dotyczący pęknięć, jakie ujawniły się na ścianach w kościele św. Antoniego Padewskiego w Brzeźnie. To kolejna gdańska świątynia, tym razem położona w nabrzeżnej części miasta, mająca problem z pękającymi ścianami.

- W związku z postępującym pękaniem ścian naszego kościoła oraz spadającymi dachówkami z dachu kościoła, rozpoczęliśmy prowadzenie ekspertyzy konstrukcyjnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jedną z głównych przyczyn jest wieża kościoła, która jest osadzona na belkach i połączona z więźbą dachową. Na skutek silnych wiatrów jej odchylenia i drgania przenoszą się na całą konstrukcję dachu i ściany kościoła. Zatem wstrzymujemy się z naprawą i uruchomieniem dzwonów elektronicznych na wieży aż do czasu wykonania dokładnych pomiarów, bowiem koszt naprawy instalacji elektronicznych dzwonów wyniósłby ok. 15 tys. złotych. Z tego też powodu musimy na obecną chwilę odłożyć planowaną inwestycję zmiany nagłośnienia w naszym kościele, którego koszt był planowany na kwotę 75 tys. zł - podano w ponowionym komunikacie proboszcza parafii św. Antoniego ks. Jana Świstowicza, skierowanym do wiernych w ogłoszeniach parafialnych na niedzielę 18 sierpnia.

Kościół w Brzeźnie pozostaje otwartyZakrystianka, siostra Ewelina ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, pracująca w parafii św. Antoniego potwierdza, że jedną z głównych przyczyn pękania ścian jest wieża kościoła.

- Spękania widoczne są na ścianach w starej część kościoła, na której jest osadzona wieżyczka - mówi zakonnica.
Spękań jest całkiem sporo. Można je dostrzec m.in. wewnątrz świątyni, po prawej stronie - stojąc przodem do prezbiterium. Te widoczne znajdziemy w okolicy bocznego wejścia i chóru, który znajduje się już w dobudowanej części kościoła. Pojawiają się także pęknięcia na ścianach zewnętrznych, np. od strony ul. Wczasy.

Pęknięcia przysparzają trosk, ale nie są na tyle groźne, by zamknąć kościół. Jak dotąd nadal pełni on swoją funkcję. Po przeprowadzonej ekspertyzie konstrukcyjnej, którą właśnie rozpoczęto, poznamy więcej szczegółów.

Co dalej z wieżyczką kościoła?Jak mówi się w parafii, w związku z pękaniem ścian strzelista wieżyczka kościoła św. Antoniego może zmienić swoje miejsce i zostać przeniesiona na tylną część dachu. Aktualnie znajduje się ona w części środkowej.

W przeszłości była jednym z najwyższych punktów dawnej osady rybackiej. Podczas II wojny światowej została strącona na wysokości 15 m powyżej dzwonów. Odbudowana służy do dnia dzisiejszego jako dzwonnica.

Historia kościoła św. Antoniego w BrzeźnieKościół powstał w 1922 r. W wyniku działań wojennych uległ częściowemu zniszczeniu. Trzeba było uzupełnić dziury po pociskach artyleryjskich, wyremontować popękane mury, naprawić wyrwy w wiązaniach dachu, częściowo strąconą wieżyczkę. Na początku 1980 r. został rozbudowany. Świątynia zyskała prawie 10 m długości. W połowie lat 80. pojawiły się pęknięcia murów. Wzmocniono wtedy więźbę dachową i konstrukcję stropu.

Trzeci kościół, w którym pojawiły się spękaniaNadmorska świątynia to kolejny gdański kościół zmagający się z problemem pękających ścian. W ostatnich miesiącach spękania pojawiły się w greckokatolickim kościele św. Bartłomieja. W obu tych przypadkach obiekty dopuszczono do użytku. Nie stwierdzono zagrożenia stabilności świątyni, jak miało to miejsce w kościele św. Mikołaja ojców dominikanów. Z uwagi na gwałtowne pogarszanie się stanu obiektu zamknięto go pod koniec 2018 roku.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (287) ponad 20 zablokowanych

 • rabunkowa polityka władz i deweloperów przynosi efekty (79)

  • 114 133

  • Tak jasne bo deweloperzy budują dla siebie... (53)

   Mamy głód mieszkań i ktoś je musi wybudować. Polecasz mieszkanie w lepiance czy z rodzicami?

   • 43 24

   • nie ma głodu mieszkań, to są mieszkania inwestycyjne i 3,4,5,19 (49)

    lokalizacja kapitału dla Wawy, Skandynawii, wyspecjalizowanych firm. Głód mieszań, załatwi kataster i delegalizacja AirBnB. Szybko, sprawnie i sprawiedliwie

    • 22 25

    • no to jednak jest głód mieszkań. (46)

     Jak jest popyt to jest i podaż.

     • 27 8

     • Nie, mieszkania to nie chleb (44)

      mieszkania to podstawa życia, a nie obiekt spekulacji. Zwykli obywatele mają "pewien" niedobór, ale to co napisałem, ten głód zaspokoi. Problemem trójmiasta jest to, że dobrze można mieszkać tylko na Dolnym i części Górnego tarasu, więc, de facto trójmiasto jest duuuuużo mniejsze niż się wydaje. Do tego dochodzi ściganie się z kapitałem spekuły warszawsko-skandynawsko-izraelskiej (np. w Poznaniu tego wyścigu nie ma), ale jak powiedziałem - kataster i delegalizacja platform i pokątnego wynajmu.

      • 10 14

      • Jak się chce mieszkac w atrakcyjnym turystycznie mieście nad morzem (18)

       trzeba się z tym liczyć.

       • 17 10

       • absolutnie nie trzeba, trzeba z tym walczyć (17)

        by wszystkim gdańszczanom żyło się dobrze . Zresztą, jak mówiłem, pół biedy gdyby ktoś chciał mieszkać, ale to nie są mieszkania, to pokątny, weekendowy wynajem ślepych klit.

        • 18 12

       • Prawo wolnego rynku (4)

        Czy Ty byś chciał znowu komunę wprowadzić i reglamentować wszystko?

        • 17 12

       • reglamentacja mieszkań? Owszem. 1 do 2 na rodzinę lub kataster (3)

        Najbardziej dziś piekącym tematem na świecie jest reglamentacja.... turystyki. Tylko jeszcze w Gdańsku barany nie mogą tego zrozumieć, marszczą sobie nawzajem konia ze wszelką spekułą i mediami. Turystyzacja to rak na raku współczesność - niszczy wszystko na swojej drodze, wpływa na setki gałęzi gospodarki, jakość powietrza, krajobrazy, bioróżnorodność, wpływa na to, że ludzie są raczej jeszcze głupsi. Zyski są małe, wręcz minimalne, reszta trafia do wąskiej kasty inwestorów. Obciążenia dobijają wszystkich, nawet na drugim końcu planety

        • 10 14

       • Co jeszcze chciałbyś reglementować? (2)

        To że tobie się nie powodzi w życiu, jesteś niezaradny, to nie znaczy że ktoś ma mieć gorzej. Maja komuś zabrać, tylko dlatego żebyś poczuł się lepiej. Że w sumie to że nie potrafisz się wziąć za biznes, zaryzykować, to nie jest taka wielka szkoda, bo przecież i tak byś na tym nie zarobił zbyt wiele.
        Socjalizm się skończył i każdy ma tyle ile jest w stanie zarobić.
        Nie licz na to że ktoś ci da, albo co gorsza innemu zabierze. Weź się do roboty zamiast zaśmiecać trójmiasto.pl swoimi wywodami.

        • 13 7

       • Socjalizm musi być w tej czy innej formie inaczej skończy się ludzkość (1)

        AirBnB to czyste złodziejstwo, więc jasne jest że chciałeś powiedzieć - "ma tyle, ile potrafi ukraść". Zresztą nie będę zniżał się do bredni o wolnym rynku i komunie. Wszystko jest ewidentne, albo będziemy współpracować, albo to wszystko yebnie.

        • 5 10

       • Widać socjalistyczne myślenie.

        Serio, to że nie wyobrażasz sobie tego że można na coś zarobić, a nie ukraść, nie znaczy że wszyscy kradną.
        Nie mierz wszystkich swoją miarą.

        • 9 5

       • Wynajem mieszkań (11)

        jest w każdym atrakcyjnym turystycznie mieście. To jest zupełnie normalne działanie biznesowe.
        Jest popyt na krótkoterminowy wynajem mieszkań to się takie mieszkania pojawiają. Sam zawsze korzystam z takiej opcji na wyjazdach i sobie chwalę to dużo bardziej niż hotele (ostatnio w Poznaniu również :) ).

        • 15 4

       • Wynajem krótkoterminowy to nie jest działanie biznesowe, tylko złodziejskie (10)

        korzystasz, bo jest taniej, tzn. właściciele nie ponoszą nawet 30% obciążeń hotelowych, te obciążenia ponoszą za nich i za Ciebie mieszkańcy, wspólnota, dane miasto i skarb państwa. Mieszkasz na AirBnB, to jakbyś wynajmował od pasera.

        • 11 16

       • Na tym właśnie polega własność, (9)

        że jak mam ochotę komuś wynająć swoje mieszkanie, chociażby na 15 minut, to to mieszkanie wynajmuję na 15 minut.
        I dopóki osoba wynajmująca nie łamie przepisów, nikomu nic do tego.
        Jakie inne obciążenia generuje osoba mieszkająca 2 dni, niż osoba mieszkająca 2 lata? Co takiego mieszkańcy, wspólnota, miasto a tym bardziej skarb państwa (zakładając że wynajmujący płaci należne podatki) musi pokrywać?

        • 10 3

       • Póki co płacisz za AirBnB nawet nie 30% tego co hotel (8)

        więc nie uiszczasz należnych podatków - ergo pasożytujesz -, tak samo jak uber czy inne starupy. Działają tylko dlatego, że oszukują system, który jest zbyt złodziejski (neoliberalny) by bronić ogółu, zamiast jednostek które ten ogół doją.

        Jakie obciążenia? Choćby jak mieszkasz cały rok, to nie drzesz codziennie mordy, śmiecisz, palisz, sr*sz na klace. Nie przewalasz się z walizkami dzień i noc. Nie wydzwaniasz, nie łazisz do sąsiadów z problemem, którego nie jest w stanie rozwiązań właściciel, którego na miejscu NIE ma. Jako sąsiad, wiesz kto mieszka, weekendowego gościa nie znasz. Nie generujesz tony śmieci jak za hotel, płacąc stawkę zwyczajową. Itd.itp

        • 12 6

       • Przykro mi komuszku. (2)

        Twoje czasy minęły.

        • 11 5

       • Przykro mi, fajfusku januszku (1)

        Będzie znacznie surowsza kontrola niż za PRL, albo nie będzie niczego. Po prostu nie będzie nas.

        ps. Póki co cieszę się, ze uważasz, że możesz kraść, bo twój system ci na to pozwala

        • 7 5

       • Ja wiem że cięzko to pojąć

        Ze to boli że ktoś ma więcej niż Ty.
        Że nie ma na niego haka, bo nie ukradł a po prostu miał pomysł na biznes i uczciwie zarobił.
        Smutne że tacy smutni ludzie nie mający własnego życia i żadnych ambicji (bo przecież łatwiej powiedzieć że "się nie da"), są jeszcze wśród nas.

        • 7 8

       • Swoją drogą, (2)

        po co Ci wiedzieć kto mieszka? Nie masz swojego życia?

        • 8 8

       • A Ty się cieszysz z tego, że inni mają więcej i dojąc Cię będą mieli jeszcze więcej? (1)

        Bo tępy uśmiech nie sprawia, że stajesz się postępowym liberałem i rekinem biznesu. Ani nawet, że pływasz w tym samym basenie.
        Opis problemów mieszkańców w nowych kamienicach w których duża część mieszkań służy wynajmowi krótkoterminowemu, bardzo sensownie opisywał ten portal. To przede wszystkim problem z organizacją życia wspólnoty i uciążliwością, a także bezpieczeństwem mieszkańców. A politykę miasta wobec np. młodych ludzi, chcących w Gdańsku kupić mieszkanie i założyć lub sprowadzić rodzinę, pokazuje uwalenie wszystkich propozycji inwestycyjnych w ramach programu "mieszkanie+", który to projekt nie jest opłacalny dla spekulantów lokalowych.

        • 8 2

       • Cieszę się

        niech mają jak najwięcej.
        Oni sobie na to zarobili to niech mają.
        Ja staram się dorobić, a nie narzekać że się nie da.
        Dzięki temu kupiłem sobie mieszkanie, nie nie za gotówkę, ale stać mnie na spokojne spłacanie kredytu.
        I nie płaczę że będę musiał oddać dużo więcej niż pożyczyłem. To także jest firma która musi zarobić. Poza tym przez te kilka lat ceny mieszkań, inflacja i pozostałe czynniki wywindowały wartość mojego mieszkania do takiej wartości że nawet te odsetki dla banku nie mają znaczenia.
        Jak się wychodzi z założenia że ktoś ma coś dać, to nigdy się do niczego nie dojdzie.

        • 3 2

       • (1)

        Nie przesadzasz z tą ocena wszystkich wynajmujących mieszkania na kilka dni?

        • 2 1

       • Po pierwsze, to nie ja pisałem artykuł i nie ze mną był ten wywiad.

        Po drugie, wystarczy że nie wszyscy, ale co piąty czuje się, jak spuszczony ze smyczy wyżeł w lesie.

        • 0 0

      • Bo kto kupuje mieszkanie w Poznaniu na weekendy??? (24)

       W Poznaniu nic niema by jechać tan co roku na wakacje. W Gdańsku masz morze i mnóstwo innych atrakcji, ale prze wszystkim morze. Mieszkasz w mieście nadmorskim. Jakoś nie wpadł bym by kupić drugie mieszkanie w Bydgoszczy . Dlatego tego problemu w Poznaniu nie ma.

       • 7 3

       • po prostu nie pownieneś mieć 2 mieszkań, znaczy możesz mieć (23)

        ale jeżeli drugie będzie obciążone katastrem. 3 mieszkanie jeszcze wyższym, 4 jeszcze bardziej itd. To proste, ludzi na świecie jest coraz więcej, miejsc zdatnych do życia wręcz ubywa. I tyle. Nie obchodzi mnie inwestycja warszawiaka w Brzeźnie, mnie obchodzi, żeby gdańszczanin tu urodzony mógł sobie kupić mieszkanie. I najlepiej żeby to mieszkanie miało choćby 2 pokoje, widną kuchnię, dostęp do komunikacji i zieleni, czyli żeby było chociaż, c h o c i a ż jak w PRL-u.

        • 9 11

       • Nie twoja sprawa (22)

        czy ktoś powinien mieć 2 mieszkania czy 15.
        Komuna się skończyła i każdy ma tyle na ile jest w stanie zarobić. czy to za gotówkę czy za kredyt. Nieważne.
        Nie ma i mam nadzieję nigdy już nie będzie więcej gospodarki sterowanej centralnie.
        Nikt nikomu nie każe mieszkać w centrum dużego miasta. Jak kogoś nie stać to mieszka na przedmieściach albo na wsi. Ja tez chciałbym mieszkać w Monako. Mam pisać do władz że "powinienem" móc sobie tam kupić mieszkanie, przynajmniej 2 pokojowe?
        Chyba Ci się bajki pomyliły.

        • 10 4

       • (10)

        tepo ideologiczne to twoje myslenie, bardzo ktotkowzroczne

        jednak podstawowke chyba skonczyl?

        • 1 1

       • Tepę to jest myślenie że każdy ma mieć równo. (7)

        Każdy ma mieć to, na co sobie zapracuje. Nieważne czy to służba zdrowia, edukacja czy emerytura.
        Dla nierobów nie powinno być żadnego socjalu.

        • 6 3

       • Nikt nie pisał, że każdy ma mieć równo, czytaj ze zrozumieniem (1)

        • 3 3

       • Pomyśl,

        zanim coś napiszesz, bo przypadkiem możesz wyjść na pajaca.

        • 1 1

       • (4)

        zero refleksji! znam tabuny nie tylko zapracowanych ale wrecz zaharowanych ktorzy zyja z dnia na dzien bo na wiecej ich nie stac

        ideologiczne myslenie zawsze prowadzi do nikad

        • 1 1

       • widocznie na więcej ich nei stać (3)

        nie tylko finansowo.
        Każdy ma swoje miejsce w społeczeństwie i tacy jak oni tez są potrzebni.

        • 3 1

       • (2)

        i dlatego nazywa sie ich nierobami i grozi ze nie dostana zasilku?

        • 1 0

       • Dlaczego mają dostać zasiłek?

        • 0 0

       • Zasiłek jakiś powinien być, ale może np. 1/4 najniższej pensji, żeby ciągle opłacało się pracować i nie żyć na konto tych co ciężko pracują.

        • 0 0

       • Skończył. Wprawdzie zaocznie i za trzecim podejściem, ale skończył. (1)

        • 0 0

       • tak było

        • 1 0

       • to moja sprawa. Więcej - to sprawa całego świata. (4)

        Tobie się pomyliły bajki, zmoczyłeś się korwinem, balcerowiczem i bredniami z Ameryki. Zresztą w centrum mieszka CORAZ mniej ludzi - dlaczego? Bo wyganiają ich hotelowce i airbnb, komfort życia spada na ryj. Tak, kochany, to jak najbardziej moja sprawa. Moją sprawą jest również urbanistyka, architektura, estetyka t w o j e j chałupy. Tak samo ile ich masz, czy i komu wynajmujesz, na jakich zasadach i za ile. Gdańsk, Polska, świat jest wspólny. Nasz wszystkich. Tak jak i woda, światło, powietrze czy krajobraz.

        • 5 4

       • Nie, kolego (2)

        to co ja mam to jest sprawa tylko i wyłącznie moja. A Ty mozesz sobie co najwyżej poszczekać na forum.

        • 3 5

       • Przez takich sobków jak ty upadła I Rzeczpospolita. (1)

        XVIII wiecznym szlachciurom również się wydawało, że to co mają, co i jak robią to tylko ich sprawa i nikomu, zwłaszcza państwu nic do tego. I również się naśmiewali z tych nielicznych, coś tam gderających "o poprawie Rzeczypospolitej". I między 1772 a 1795 brutalnie zderzyli się z rzeczywistością. Czego i tobie życzę.

        • 8 3

       • Troche nie ta skala "mojszości" ale ok

        I tak, poza zmianą flagi, na tym nie stracili.

        • 2 1

       • Kiedy w środmieściu był komfort? Stare kamienice

        bez windy o wysokości mieszkań 3.5m. Mało miejsc parkingowych. Piece i brak C.O. Do tego bloki PRL typu ul. Szopy.
        Kto mądry sprzedał i kupił nowsze gdzie indziej.

        • 3 1

       • Zdaje ci się, że jesteś elokwentny i błyskotliwy. Tymczasem nie jesteś nawet demagogiem, (5)

        jesteś zwykłym głupcem.
        Weźmy pierwszy przykład z brzegu:
        "Ja tez chciałbym mieszkać w Monako. Mam pisać do władz że "powinienem" móc sobie tam kupić mieszkanie, przynajmniej 2 pokojowe?"
        Otóż głupku leśny, nie urodziłeś się w Monaco, nigdy tam nie mieszkałeś i jak znam życie, nigdy nie zamieszkasz. Nie masz więc żadnych praw, by czegokolwiek żądać od władz tego miasta - państwa.
        Natomiast całkowicie naturalnym są oczekiwania mieszkańców wobec władz miasta, odnośnie prowadzenia takiej polityki mieszkaniowej, która pozwoli każdemu, kto w tym mieście mieszka, pracuje i płaci podatki, kupić lub wynająć mieszkanie w przystępnej cenie.

        • 4 2

       • To powodzenia w gospodarce rynkowej, (4)

        jeżeli masz jakiekolwiek oczekiwania względem kogoś.

        • 2 0

       • Mam oczekiwania, że mi w centrum miasta, pod oknem nikt nie otworzy fermy świń. (1)

        Mam oczekiwania, że miasto będzie pilnowało mojej wolności i nie poświęci jej dla zarobku Januszy biznesu...

        • 5 1

       • Generalnie tak jest, ale to nie znacz, ze lepiej nie mogłoby być. Są państwa, które lepiej sobie z tym radzą i takie, które radzą sobie z tym gorzej...

        • 0 0

       • gospodarka rynkowa to dzungla jak sama nazwa wskazuje, przetrwaja tylko ci co maja farta

        • 1 0

       • Nie ma żadnej gospodarki rynkowej

        rynek zakładał - u podstaw - Smith, Ricardo - fair play. Tego fairplayu nie zapewniają ani uczestniczy ani państwa, rządy, samorządy, po wielkie korporacje czy banki.

        Dlatego musimy dążyć do maksymalnej przejrzystości, demokratyzacji, wszelkimi sposobami odejść od myślenia indywidualnego, na wspólnotowe. Tego karbowi z forum nie kumają

        • 4 1

     • Tak kończy się pralnia pieniędzy bez ograniczeń

      • 3 1

    • (1)

     Korzystam z wynajmu mieszkań podczas wakacji w całej Europie więc nie widzę konieczności likwidacji takich platform. Mieszkania są po to, żeby z nich korzystać, a jeśli ktoś żyje z ich wynajmu to i bardzo dobrze. Dba o swoje i z tego żyje nie prosząc się nikogo o wsparcie. Co w tym złego?

     • 0 0

     • nie prosząc się nikogo o wsparcie

      nie prosi, bo bezczelnie żeruje. Np. na tym, że gdyby jego gości nie było, śmieci w kubłach byłoby mniej, klatkę można by sprzątać rzadziej, a i rzygowin po obcych by nie było.

      • 0 0

   • CBA niech w końcu sprawdzi PO w Gdańsku (2)

    • 1 6

    • Sprawdzili nie raz (1)

     Tylko nic nie znaleźli, więc cisza...

     • 6 1

     • Bądź cierpliwy

      • 1 2

  • Jesli masz (1)

   na myśli władze centralne to pelna zgoda
   No i jestem pelen podziwu dla twojego umyslowego geniuszu w mig powstała ekspertyza i obszerne uzasadnienie...

   • 13 7

   • czy jest jakis sposob na pisich deweloperow? oni zniszcza nam miasto

    • 2 4

  • Co konkretnie wybudowano w poblizu tego kościoła? (4)

   • 19 6

   • nieważne że nic

    Ale zawsze można chwytliwe hasełko wrzucić.
    Ciemny lud to kupi.

    • 23 6

   • Willę Jantar, po drugiej stronie ulicy. (1)

    • 4 4

    • Wody gruntowe wysychają i się zapada

     • 3 0

   • Widać nadajniki Gsm na wieży

    popularne źródło biznesu wsród kleru. Nigdy nie widać nadajników na świątyniach lub posągach buddyjskich.

    • 3 0

  • Włącz myślenie (1)

   Przeczytaj tekst jeszcze kilka razy może zrozumiesz.

   • 6 3

   • nie wymagaj od pisiora myslenia

    • 6 2

  • Czy to Ty, dziecko PiS? :D (2)

   • 7 4

   • dziecko w smolenskiej mgle

    • 6 2

   • Świeczka do nieba !

    • 1 0

  • mozg ci zrabowali (1)

   mozg ci zrabowali

   • 4 2

   • i to jest prawdziwa tragedia tego pisgoscia

    • 4 2

  • A tak merytorycznie "ekspercie" (3)

   Cóż ci straszni developerzy budują przy tym kościele ?

   • 4 2

   • (2)

    Jak to, przecież już zaburzyli wody gruntowe poprzez budowę stadionu w Letnicy, Forum Gdańsk w głównym mieście czy wreszcie obwodnicy południowej.

    • 3 3

    • Raczej biegnąca blisko koscioła linia tramwajowa

     rozwaliła mury.

     • 0 1

    • No, taki przekaz kazali powtarzać.

     A teraz spójrz na mapę wysokościową i przestań pieprzyć głupoty...

     • 4 1

  • Ktoś z PO w końcu za to odpowie ? (2)

   Ludzie pogonimy ich przy urnach!

   • 2 6

   • po ma odpowiadac za pisowskich deweloperow?

    • 4 1

   • to PO postawiło tą wieżyczkę? Pisowski d**il zawsze pozostanie d**ilem. Ale dlaczego ich aż tylu bezmózgów?

    • 1 0

  • Symbolika pękających kościołów daje do myślenia. (1)

   W tych pękających murach jest obraz naszego kościoła katolickiego.

   • 5 1

   • To prawda

    kościoły pękają w szwach w porównaniu do lewicowych performance'ów ;)

    • 1 1

  • PO niszczy kościoły w Gdańsku

   • 1 2

  • Tak, te spadające dachówki w Brzeźnie to na pewno efekt budowy Forum Budynium.

   • 2 0

 • Dziwna historia (6)

  W Gdańsku wszystko się ustawicznie sypie.

  • 96 55

  • akurat tu winne są dzwony elektorniczne (1)

   jakby proboszcz nie mógł normalnie z tej wieży ... koncertować z cymbałkami

   • 10 3

   • typowy ksiądz czyli łajza i darmozjad

    • 1 1

  • dziwnie płoną dachy kościołów jak sa już do remontu ? (1)

   • 5 6

   • Może łatwiej księdzu zebrać na odbudowę dachu niż na jego remont?

    • 3 1

  • (1)

   tylko trolle mają się lepiej

   • 3 1

   • to widomy znak ze kk sie sypie

    • 2 3

 • miasto jest zalewane, zabytki i stare budynki sypią się... ktoś tu chyba popełnił wiele błędów planując nową zabudowę. (18)

  • 128 60

  • rozumiem (12)

   , że odebrałeś staranne wykształcenie z budownictwa lądowego, hydrotechniki, architektury i mechaniki gruntów.gratuluję

   • 26 8

   • haha pisowe trolle i wyształcenie...;) (9)

    Autor słów:"ktoś tu chyba popełnił wiele błędów planując nową zabudowę"- to typowy wsiun z pgru jako płatny troll co wkleja teksty o mitycznych układach i niszczeniu miasta. Troll jest głupi i nawet nie wie że jak budynek dostanie pociskiem to struktura jest naruszona i mogą pojawić się cyrki nawet mimo naprawy. Tym bardziej że tyle lat mineło. Do tego dopowiem, że Brzeźno to dzielnica przy plaży, wiec podłoże jest piaskowe.

    • 8 8

    • o yntelygent (7)

     opowiada bajki o mitycznych trollach z pisu, a nie mieści mu się we łbie, że miastem rządzą skorumpowani urzędnicy którzy bezmyślnie pozwalają zainteresowanym minimalizacją kosztów deweloperom lać beton ile wlezie i wbijać pale, jakby nie było innych technik

     • 7 9

     • Może by ktoś uwierzył, że to bajki (5)

      Gdyby trolle nie powtarzały w kółko tego samego, niepotwierdzonego niczym bełkotu...

      • 4 4

      • (4)

       Jak nie potwierdzonego? Efekt w postaci spęknięć jest niewystarczający?

       • 4 1

       • Zauważyłeś, że tylko kościoły się sypią? (2)

        Kaskę od konserwatora przytulić jest komu, utrzymać budyek w dobrym stanie już nie bardzo...

        Ale standardowo napuszcza się trolli i wszystko można przepchnąć.
        Jak to było? "Kierowca nie wyhamował i wjechał w europosłankę Szydło"?

        • 7 2

       • (1)

        Bo tylko kościoły jako duże budynki przetrwały wojnę i politykę Budynia? Na Starym Mieście masz dwa - Ratusz i Katarzynkę. Na przedmieściu hala i Mikołaj. Cała reszta to powojenne bloki. W Brzeźnie - poza kościołem nie ma nic dużego.

        • 1 2

       • A które duże, zabytowe budynki nie przetrwały?

        Czy może Budyń jest winny też bombardowań?

        • 1 1

       • a musisz sie opierac o sciany pisiorze?

        • 1 4

     • to utemperujcie tych swoich deweloperow, zrobcie jakies partyjne zebranie i krotko z nimi

      pis korupcja stoi

      • 0 4

    • Ja studiowałem

     i każdy wykładowca, który zajmował się hydrologią i hydrotechniką bez skrępowania wymieniał przyczyny zalewania dolnych teras Gdańska (bo tarasy to są przed domem). A jest nimi zmniejszenie retencji (zwłaszcza bioretencji) obszarów górnych teras głównie przez zabudowanie ich i brak dostatecznie wydajnych systemów odwadniających. Prócz poglądów i sympatii politycznych trzeba mieć również odrobinę uczciwości. Czy kościół św. Antoniego dotyka akurat ten problem - nie wiem, co nie zmienia faktu, że w Gdańsku jest to problem. Potwierdzenie, jak co roku od paru lat, ma miejsce i objawia się "powodzią stulecia" w czerwcu i lipcu.

     • 4 0

   • (1)

    nie gadaj do niego to imbecyl troll

    • 5 5

    • mlody jestem wciaz wierze w ludzi

     • 0 1

  • Za stan budynku odpowiada jego administrator (1)

   Czyli w przypadków kościołów będzie to kuria.

   • 9 3

   • mysle ze sprzedadze troche maybachow i zlotych monstrancji zeby zabezpieczyc kosciol

    • 5 2

  • A gdzie ta nowa zabudowa przy tym kościele? (1)

   O co chodzi w twoim komentarzu?

   • 6 2

   • to szary pracownik pionu propagandowego na froncie walki o to zeby pisowskie naczalstwo moglo uwlaszczyc sie na wszystkim w polsce co wartosciowe

    • 7 2

  • a tak merytorycznie potrafisz...

   co w Brzeźnie jest zalewane i co budują ?

   • 4 1

 • (3)

  Cała branża się sypie...

  • 105 29

  • jezdzic obserwowac

   takie same pekniecia mam w bloku na przymorzu ale wynajmuje to mieszkanie ukraincom

   • 1 1

  • wreszcie buk wysluchal moich modlow!

   • 2 0

  • i alleluja

   • 0 0

 • Kasztanowce (9)

  Ciekawe czyt o ma zwiazek z wycietymi kasztanowcami do okola kosciola. Moze te drzewa w pewien sposob chronily kosciol, dawaly cien, nie nagrzewaly sie mury w upalne dni, moze tez inaczej zbierala sie woda w gruncie. Wycinka tych drzew to jeden z najwiekszych bledow terazniejszych "koscielnych".

  • 233 21

  • Mysle ze tu, w pewnym stopniu ,możesz

   miec racje,ale mylisz sie co do bledow"koscielnych".U nich "bledy"sa juz codziennoscia.Jak to bylo....aha"pycha kroczy przed upadkiem"

   • 25 7

  • Kjuta sie zapytać, pewnie wie co się stało!

   • 1 0

  • może akurat cień tu nie do końca odgrywa rolę, ale osłona przed wiatrem, który jest coraz silniejszy na pewno (1)

   • 15 0

   • niech buja wiezyczka?

    • 0 0

  • Wycieli bo pisiorstwo pozwolilo by w calym kraju wycinac drzewa. Wiele pieknych zabytkowych aleii zniszczono. Pisiory niszcza ktaj swoimi i**otycznymi pomyslami.

   • 13 7

  • kasztanowce (1)

   Do tej pory podpisalo sie pod takimi bzdurami 110 osob!!!
   Po prostu spartaczona budowa a nie kasztanowce!

   • 2 14

   • spartaczona budowa tez, w koncu to poniemieckie badziewie ale wyciecie drzew tez swoje zobilo, pewnie i inne czynniki rowniez

    • 6 2

  • Wycięte drzewa kasztanowe regulowały gospodarkę wodną pod kościołem.

   • 11 0

  • może być

   Może być, ze te drzewa w jakiś sposób "odwadniały " grunt. A teraz puściło, grunt i woda i jest osiadanie części kościoła

   • 3 0

 • Pierwsze znaki z Nieba od sw. Piotra :)

  • 86 21

 • Kara boska? (6)

  Coraz więcej polityki w Kosciele

  • 121 43

  • uwielbiam jak o karach boskich najwięcej mają do powiedzenia (4)

   ci co zostali ochrzczeni, ale do kościoła nie chodzą.

   • 4 7

   • a to ich wina, ze są ochrzczeni czy rodziców-matołków? (1)

    • 10 5

    • ja z rodzicami sie pojednalem przeprosili mnie za to ze mnie ochrzcili

     • 6 3

   • Czyli śmieszy cie 3/4 pisowskich hipokrytów "katolików"

    • 7 3

   • dokładnie "zostali ochrzczeni"

    Nie mieli wpływu na głupie wybory swoich rodziców.

    • 5 2

  • Jaka kara? To głupota ludzka nic więcej i chciwość ludzka

   • 0 0

 • Kościół bogaty jest (5)

  A nie ma pieniędzy na remont własnych budynków? Znów próbuje wydusić pieniądze od państwa?

  • 163 47

  • żydzi są bogaci nie kosciół (3)

   • 1 8

   • chcieliby być chociaz trochę tak bogaci jak

    sekciarze z Watykanu.
    Wiele im jeszcze brakuje.

    • 5 0

   • mowisz o franciszku?

    • 1 0

   • chrześcijanie to żydzi przecież

    w końcu judaizm, islam i chrześcijaństwo to ta sama religia

    • 3 1

  • od Unii na którą plują

   • 0 0

 • Kara Boźa za grzechy pedofili.. (5)

  ...w czarnych sukienkach.

  • 136 66

  • żeby tylko nie skończyła się tak jak ta zbiórka na stocznię (3)

   • 8 4

   • Tak? (2)

    A co się stało?

    • 1 3

    • (1)

     nie wiesz? czarna dziura pochlonela kase i do dzis nie chce oddac

     • 5 1

     • i potem czarna dziura kupiła sobie maybacha

      • 3 0

  • Pedofili nalezy naznaczac znamieniem wypalonym na czole.

   • 2 1

 • ech... (1)

  Przecież nie chodzi o to żeby zebrać, tylko żeby zbierać!!!

  • 103 23

  • amen bracie purpuracie

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.