• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsze podsumowania Experymentu i Infoboksu

Patryk Szczerba
9 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W Experymencie frekwencja dopisuje. Zimą, kiedy nie będzie możliwości spacerów, nie powinno być gorzej. W Experymencie frekwencja dopisuje. Zimą, kiedy nie będzie możliwości spacerów, nie powinno być gorzej.

Cztery miesiące po otwarciu Infoboksu zobacz na mapie Gdyni oraz miesiąc po udostępnieniu rozbudowanego Centrum Experyment zobacz na mapie Gdyni przedstawiciele obydwu obiektów zapewniają, że inwestycje okazały się sukcesem. Sezon turystyczny już się jednak skończył, więc dopiero teraz okaże się czy mieszkańcy Trójmiasta docenią te inwestycje.



W Infoboksie furorę robią spotkania na temat planów inwestycyjnych Gdyni oraz dyskusje na tema planów zagospodarowania terenów. W Infoboksie furorę robią spotkania na temat planów inwestycyjnych Gdyni oraz dyskusje na tema planów zagospodarowania terenów.

Czy zimą obydwa obiekty zdołają przyciągnąć odbiorców?

Gdy na początku czerwca otwierany był kosztujący 6 mln zł Infobox, wiadomym było, że w wakacje będzie tłoczno. Magnesem była przede wszystkim wieża widokowa, makiety miasta oraz możliwość wypoczynku na skwerze, gdzie pojawiły się leżaki i ławki. Wolne miejsce na trawie trudno było znaleźć jeszcze na początku września. Sprzyjała dobra pogoda, dzięki której sezon turystyczny został przedłużony praktycznie do końca miesiąca.

Od pierwszych tygodni było nieźle. Jak szacują pracownicy, do końca lipca obiekt odwiedziło 100 tys. osób. Dokładnych, aktualnych danych nie ma, ponieważ by wejść do środka, nie trzeba mieć biletów. Zdaniem przedstawicieli obiektu ta liczba z końcem września mogła się zbliżyć nawet do 200 tys.

- Jesteśmy zadowoleni z tych wyników. Widać, że koncepcja przyjęła się. Doszło do tego, że musimy odmawiać różnym instytucjom, które chcą zorganizować spotkania czy warsztaty w naszych progach w strefie kulturalnej. To dobry prognostyk przed zimą, kiedy - mimo że nie będzie możliwości wykorzystania przestrzeni zewnętrznej - dużo będzie działo się w środku - zapewnia Tomasz Banel, naczelnik wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni.

Praca nad pomysłami, by ściągnąć do obiektu mieszkańców ciągle trwa. Jednym z nich są otwarte dyskusje na temat planów inwestycyjnych i przestrzennych Gdyni, które przyciągają sporo zainteresowanych. Kolejny - to specjalny projekt multimedialny, który będzie dedykowany dzieciom - jego szczegóły są na razie trzymane w tajemnicy. Zadowoleni powinni być także fani ambitnej kinematografii. W programie znajdują się bowiem pokazy filmów, przede wszystkim z Europy.

Mniej odwiedzających to nie mniejsze koszty, jakie miasto musi ponosić z racji utrzymywania budynku. Dane na ten temat mają zostać zaprezentowane jednak dopiero po roku działalności.

- Co naturalne, zimą koszty powiększą się, ale w zamierzeniu Infobox nigdy nie miał na siebie zarabiać. Wynajmujemy punkt gastronomiczny i handlowy, ale za wejście przecież nikt nie płaci. Działamy trochę jak instytucje kultury, takie jak teatr - podkreśla Tomasz Banel.

Również w czerwcu miało wystartować rozbudowane Centrum Nauki Experyment z nową wystawą kosztującą 10 mln zł. Miejsce miało tętnić życiem przez całe wakacje. Problemy po pożarze rozdzielni niskiego napięcia w rozbudowanym budynku PPNT nie pozwoliły jednak na otwarcie, które zostało przesunięte na wrzesień. Po miesiącu od rozpoczęcia działalności przyszedł czas na pierwsze podsumowania.

- Frekwencja jest zadowalająca. Najwięcej osób gościmy oczywiście w weekendy, kiedy przychodzą do nas rodziny z dziećmi. Co ciekawe we wrześniu sporo indywidualnych odwiedzin zanotowaliśmy także w dni powszednie i to w godzinach pracy - podkreśla Natalia Grzywacz-Leszkowska z Centrum Nauki Experyment.

Do 6 października obiekt odwiedziło blisko 28 tys. osób. W tygodniu w Experymencie pojawia się ok. 500 osób dziennie. W weekendy ta liczba wzrasta trzykrotnie. 57 proc. odwiedzających w tym okresie centrum pochodziło z Trójmiasta i okolic. Reszta to w większości wycieczki szkolne i grupy uczniów, które w okresie jesienno-zimowym mają podtrzymać duże obłożenie.

Na razie nie było poważniejszych napraw, które mogłyby spowodować wzrost kosztów.

- Zdajemy sobie sprawę, że może przyjść moment, kiedy sprzęt będzie musiał być serwisowany, jednak na razie nie ma takich problemów. Jeden dzień, kiedy centrum jest zamknięte wystarcza, żeby posprzątać i posprawdzać wszystkie urządzenia - opowiada Grzywacz-Leszkowska.

Materiał archiwalny

W pierwszy weekend kiedy Experyment był otwarty, obiekt był oblegany przez gości.


Materiał archiwalny

Od początku czerwca Infobox zdążyło już odwiedzić nawet 200 tys. osób.

Miejsca

Opinie (242) 2 zablokowane

  • to jest sukces! (1)

    czy się to komu podoba, czy nie!

    • 12 17

    • "Po co jest ten miś? Otóż to, nikt nie wie, po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta.

      (...) Ten miś odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości (...) To nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo!".
      Brzmi znajomo? :)

      • 11 0

  • jaka likwidacja portu? o czym ty człowieku bredzisz? (7)

    port akurat ma gdzie się rozrastać. zobacz jak przygotowywane są tereny od estakady w stronę elektrociepłowni. wlasnie w tym kierunku bedzie rozwijał się port i do rozowju nie potrzebuje terenów dalmoru. klepiesz byle klepać...

    • 8 14

    • port nie ma sie gdzie rozrastac (4)

      jest to nawet zapisane jako podstawowy problem we wszystkich strategicznych dokumentach tej instytucji.

      tereny za estakada od dawna przeznaczone sa na zaplecze logistyczne terminali kontenerowych i ten projekt jest realizowany.

      tylko, ze nie tu lezy problem, a w braku odpowiednio glebokich nabrzezy i duzych obrotnic.

      jeszcze kilka lat temy Gdynia szczycila blisko 90% udzialem w rynku przeladunku kontenerow. Teraz ma mniej niz polowe i dalej bedzie spadac. dlaczego? bo powstal terminal glebokowodny w gdansku, ktory wyssal z gdyni wiekszosc kontenerow - a wiec miejsc pracy.

      zamiast pomoc portowi, poprzez ulatwienie pozyskiwania nowych terenow, a tym samym umozliwienie wplywania wiekszych statkow, miasto portowi tereny zabiera.

      o terminalach drobnicwym i masowym nie ma co pisac, bo pewnie zostaly juz rozparcelowane.

      Gdynia powstala bo powstał port, nie odwrotnie. Gdy zniknie port, zniknie i Gdynia, jako miasto duże silne i nowoczesne.

      • 12 2

      • dla podkreślenia: 10 lat temu - 90% kontenerów w Gdyni. Dzisiaj? max 40% i spada... (1)

        • 4 0

        • 85% ścislej

          • 0 0

      • emerycie - żyjesz przeszłością (1)

        twój styl - stesknionego za czasami gierkowskimi emeryta - mozna rozpoznać na wszystkich lokalnych forach. Biadasz nad rzekomym upadkiem Gdyni, portu, stoczni, rybołówstwa. Niczym Kononowicz.
        A pod twoim bokiem rozwija sie młode miasto. Inne, zupełnie inne niz to które pamiętasz z czasów, gdy moze byłeś jakims dyrektorem albo i sekretarzem partii w stoczni, albo w Dalmorze.To se ne vrati staruszku. Swiat poszedł naprzód - ty zostałeś w swojej epoce Gierka i innych towarzyszy..

        • 3 11

        • Same pomyłki nieszczęsna zygoto :)

          Port ma swietne wyniki ekonomiczne DZISIAJ, nie za czasów gierka. Jedyne czego mu brakuje, żeby sprostać konkurencji to przestrzeń przeładunkowa. Tę przestrzeń zabiera portowi miejska klika, aby pewnie nie bez zysku dla urzędników, dogodzić deweloperom.

          Piszesz o stylu? Twój czy też wasz styl urzędniczy wyróznia się jednym. Kompletnym ignorowaniem realiów ekonomicznych. Używacie PRu jak magicznego zaklęcia, ze będzie wszystko dobrze, przyjada bogaci, zastąpią biednych i Gdynia będzie świetnym miastem apartamentowców, które będzie żyło powietrzem.

          Ekonomia głupcze!
          Liczby, głupcze!
          Czarów nie ma!

          Port jest teraźniejszością, nie przeszłością! Teraźniejszością, z której żyje 100 tysiecy Gdynian!!!

          • 11 0

    • tereny za estakadą.. (1)

      ...to były przewidywane pod rozbudowę portu , ale przed wojną, kiedy nie było estakady. W jaki sposób statki miałyby przepływać pod estakadą? Chyba, że estakada będzie podnoszona. Minister Kwiatkowski i inz. Wenda usypywali sztuczne nabrzeża portowe, a teraz bezmyślnie sprzedaje się je lobby DEWELOPERSKIEMU. Tak trzymać - jakie Państwo, taka gospodarka morska...

      • 13 1

      • ciekawy t był projekt swoją drogą...

        • 1 0

  • Co tam: większośc miast w Polsce marzy o takich miejscach i obiektach... (1)

    ...ale my w trójmieście tradycyjnie będziemy marudzić i narzekać. Zmywak w Londynie to dla niektórych za wysokie progi.

    • 15 14

    • i to niby miała być merytoryczna wypowiedź?

      Gdzie są wyniki finansowe tych instytucji? Z czego są finansowane? jak wygląda dług miasta i z czego jest finansowany?

      Odpowiedzi na te pytania będą merytoryczne.

      • 5 1

  • Z wczorajszego dnia w infoboxie w godz. Połudnowych

    W pomieszczeniach tłoku nie widziałem lecz zainteresowanych nie brakowało. Na zewnątrz paręnaście ławek i leżaków zajętych. Pełno młodzieży licealnej, która coś szkicowała i pisała n.T. Architektury i zagospodarowania. Od str.10 lutego dwie starsze panie propagowały idee świadków jehowy i rozdawały biblie oraz inne książki.

    infobox przerósł moje oczekiwania i można tylko gratulować

    • 15 13

  • Hahaha pustki w tem infoboxie ze hej

    • 12 7

  • Infosrox NIE, Experyment TAK.

    Niech lepiej wladze mysla jak pobudzic miasto ktore popoludniami zamienia sie w martwe miasto a jak otworza super riviere to cale centrum umrze! Gratuluje Panie Szczurek zabijac lokalne firmy kosztem zagranicznch sieciowek. Kolejna inwestcja -szkola filmowa i kolejka linowa na grube miliony-rewelacja.

    • 19 5

  • Infobox jest super! (2)

    Mieszkam 100 metrów od Infoboxu i bardzo dobrze pamiętam co tam było wcześniej - ordynarne budy z hotdogami za 1 zł i zasikane krzaki. Takie miejsce jak Infobox jest w wielu Europejskich miastach. Cieszę się, że taki świetny pomysł nie przepadł i został zrealizowany!

    • 21 21

    • myk, myk i do kasy

      • 11 3

    • w jakich wielu? przytoczysz?

      tylko nie jakieś dawne chwilowe instalacje z Berlina, które zniknęły szybciej niż się pojawiły

      • 3 3

  • (1)

    szczur zrobi nam z naszej gdyni
    drugie DETROIT

    • 25 6

    • albo ŁÓDŹ, też miasto upadłe

      tyle, że tam przynajmniej nie oszukują, że jest świetnie

      • 11 3

  • Infobox to największa głupota jaką widziałam! (2)

    Zaczynając od nazwy- tak wiem....polskie są "lamerskie", a kończąc na szkaradnym wyglądzie.
    No i to co najważniejsze- co to właściwie jest???? Czemu to ma służyć? Bo z tego co piszą w artykułach "wieża widokowa, makiety miasta oraz możliwość wypoczynku na skwerze, gdzie pojawiły się leżaki i ławki" naprawdę niewiele wynika

    • 28 13

    • a jakie widziałeś (1)

      najmniejsze, anonimie???

      • 0 3

      • Polski port w Gdyni

        • 0 0

  • Ogłoszenie: 1000 mieszkańców Chylonii, na jednego celebrytę zamienię (2)

    • 17 0

    • Obecne władze Gdyni mają nas za motłoch.

      Liczymy się wyłącznie, jak o wyborcza maszynka raz na parę lat. Tak naprawdę władza służy wyłącznie interesom bogatych dzielnic i nas, motłochu, chętnie by się pozbyła, w zamian ściągając tu milionerów.

      A Polacy z Chyloni i Grabówka mogą zdechnąć, byle poza granicami administracyjnymi miasta.

      • 8 2

    • ??????

      jednego debila za dwie świnie!!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane