Fakty i opinie

Pierwszy miejski zbiorowy grób w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Problem z mapą cmentarza Łostowickiego

Zbiorowy grób na pochówki urnowe na Cmentarzu Łostowickim jest już oddany do użytku.
Zbiorowy grób na pochówki urnowe na Cmentarzu Łostowickim jest już oddany do użytku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Na Cmentarzu Łostowickim powstał pierwszy w Trójmieście ogólnodostępny zbiorowy grób do pochówków na ok. tysiąc urn. Ma być to tańsza alternatywa dla drogich grobowców i oszczędność miejsca na kurczącej się z każdym rokiem największej gdańskiej nekropolii. Ile dzięki temu można zaoszczędzić?Zobacz jak wygląda kremacja.

Zobacz jak wygląda kremacja.

Od trzech lat zasiłek pogrzebowy wynosi dokładnie 4 tys. zł. Przy kosztach tradycyjnego pogrzebu (opłaceniu kwatery na 20 lat, zakupie trumny, ubrań, opłaceniu mszy za zmarłego i opłat dla zakładu pogrzebowego - wykopanie grobu, przewiezienie ciała itp.) rzadko kiedy wystarczał na pokrycie wszystkich wydatków.

Sprawdź jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby móc starać się o zasiłek pogrzebowy.

Władze Gdańska postanowiły więc zbudować na największej gdańskiej nekropolii - Cmentarzu Łostowickim mieszczącym się przy ul. Łostowickiej 35 zobacz na mapie Gdańska - murowany, ogólnodostępny zbiorowy grób do pochówków urnowych. Obiekt powstał za ok. 48,6 tys. i jest już gotowy, mieści się w obrębie kwatery nr 71, i może przyjąć łącznie ok. 1 tys (1 tys. urn to całkowita liczba pochówków urnowych dokonywanych na wszystkich cmentarzach w Gdańsku w ciągu jednego roku). To pierwszy taki obiekt na trójmiejskim cmentarzu.

- Utworzenie takiego zbiorowego grobu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pochówków w tym grobowcu powinno spowodować wzrost zainteresowania gdańszczan kremacją zmarłych. W efekcie spaść powinno też zapotrzebowanie na nowe, ziemne miejsca grzebalne, służące zarówno do pochówków tradycyjnych w trumnie, jak i pochówków urnowych - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Dopiero co oddaliśmy ten obiekt do użytku, więc jeszcze nie spoczywa w nim żadna urna. Jednak zachęcamy do korzystania z tego typu pochówku. Ma on kilka zalet - przede wszystkim jest tani [opłata za miejsce w takim grobie to 154 zł za 20 lat - przyp. red], do tego zwalnia krewnych z opieki nad grobem, a także oszczędza sporo miejsca na cmentarzu, którego brakuje.

Na Cmentarzu Łostowickim zajętych jest już 95 proc. terenu. Już teraz znajduje się tam ponad 72 tys. grobów. W połowie zeszłego roku podjęto decyzję o powiększeniu nekropolii o 2,2 hektara - na tym terenie ma powstać ok. 3,2 tys. miejsc grzebalnych jak również mała architektura. Mimo tego pomysłu oraz powstałych niedawno kolumbariów (grobowców z niszami na urny z prochami zmarłych), problem z brakiem miejsca pozostaje wciąż aktualny.

- Nie ma dużego zainteresowania pochówkiem w kolumbariach na Cmentarzu Łostowickim, m.in. z tego względu trwają prace nad powiększeniem jego terenu. I na tym się kończą możliwości tej nekropolii, nie da się jej już bardziej powiększyć. Dalsze działania będą polegały na rozbudowie innych cmentarzy, w tym cmentarza na Srebrzysku i Garnizonowego. Dzięki temu do 2020 r. rozwiążemy problem brakujących miejsc - dodaje dyrektor.

Czy zdecydował(a)byś się pochować bliską ci osobę w zbiorowym grobie urnowym?

zdecydowanie tak, zwłaszcza że znacznie obniżyłoby to koszty pochówku 15%
raczej tak, nie przeszkadza mi fakt, że jest to grób wspólny, ale trochę - że to kremacja 3%
raczej tak, chociaż przeszkadza mi, że to grób wspólny 12%
nie, swojego krewnego nie pochował(a)bym w zbiorowym grobie 70%
zakończona Łącznie głosów: 748
Zbiorowy grób ma nie tyko zaoszczędzić miejsce, ale i zachęcić mieszkańców do wybierania tańszej formy pochówku, jaką jest kremacja.

- W związku z budową zbiorowego grobu do pochówków urnowych obowiązywać zaczęły preferencyjne, znacznie niższe niż wcześniej stawki opłat cmentarnych pobieranych przez gminę za miejsce w zbiorowym grobie urnowym oraz jego eksploatację - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Przeczytaj więcej o rozbudowie Cmentarza Łostowickiego.

Zgodnie z nowym cennikiem dla grobów zbiorowych opłaty pobierane przez gminę mają wynosić 154 zł na 20 lat. Dla porównania - wysokość tych opłat dla pochówku urnowego w małym grobie ziemnym wynosi 864 zł, a dla pochówku urnowego w grobie murowanym zwykłym - nieco ponad 2 tys. zł. Za to dla pochówku urnowego w niszy w kolumbarium na tym samym cmentarzu to wydatek 2,8 tys zł zł.

- Takie same, preferencyjne stawki opłat cmentarnych pobieranych przez gminę, obowiązują już również dla pochówków do Grobu Dzieci Nienarodzonych, który funkcjonuje na terenie tego samego cmentarza od 2009 r. Wcześniej, przy pogrzebach w tym grobie pobierane były opłaty eksploatacyjne w wysokości 788,96 zł, (tzn. takie, jak przy pochówkach do grobu ziemnego i do kolumbarium).

To spora oszczędność, zwłaszcza, że obecnie wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tys. zł. Ile więc można zaoszczędzić chowając zmarłego do zbiorowego grobu?

Koszt urny to wydatek nieco ponad 100 zł (najtańsze są urny biodegradowalne z mąki kukurydzianej), koszt samej kremacji w Trójmieście to 700 zł, drugie tyle zapłacimy za najprostszą trumnę (ciało może być skremowane tylko w ten sposób). Pośmiertna toaleta (która obejmuje m.in. obmycie i ubranie zwłok) - ok. 250 zł, przewiezienie ze szpitala do krematorium - ok. 300 zł(na terenie Gdańska). Tabliczka na trumnie kremacyjnej (obowiązkowo) - ok. 40 zł.

To już daje ok. 2 tys. zł Do tego trzeba doliczyć opłatę za pogrzeb (kwiaty, opłata za mszę itp.) i miejsce w zbiorowym grobie - 154 zł. Chowając więc zmarłego w zbiorowym grobie oszczędzamy ok. 1,5 tys. zł. Są to pieniądze, które zostają w kieszeni bliskich, bowiem ZUS wymaga tylko udokumentowania wydatków za pochówek - to, ile on będzie wynosić, zależy od chowających.

Przy pochówkach do nowego grobowca stosowane będą następujące zasady:

1. Każda z osób zmarłych chowana będzie w osobnej urnie,
2. Rodziny osób pochowanych w grobie murowanym nie będą mogły prowadzić dochowań do tego miejsca kolejnych zmarłych członków rodziny, na zasadach wynikających z Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz Kodeksu Cywilnego, dotyczących posiadanych praw do grobu,
3. Istnieje możliwość umieszczania w obrębie części naziemnej grobowca, w wyznaczonym do tego miejscu, małych tabliczek imiennych osób zmarłych.

Opinie (171) 3 zablokowane

 • Czas zmienić przepisy (8)

  Nie chcę żadnego grobu, wolę żeby moje prochy wysypano do morza.

  • 201 28

  • ja chce byc rozsypany w tuskowym ogrodku abym mogl go potem straszyc

   • 33 8

  • Morze to nie .......

   • 4 3

  • Nie chcę żebyś dostał mi się do oka podczas pływania. (4)

   • 47 9

   • (1)

    Lepsze to i tak od kup i moczu.

    • 25 0

    • nie czepiaj się ekologii !!!

     • 0 0

   • Lepiej wpłynąć w szczyny ślązaka, który raz do roku przyjeżdża nad morze się wymoczyć

    • 5 0

   • Bosko

    Do oka to luz a jak do pochwy?

    • 0 0

  • Ja też olewam cały cyrk związany z moim pogrzebem...

   To się niestety nie uda.. Firmy pogrzebowe przynoszą krociowe zyski - obejrzyj siedzibę Zieleni Miejskiej (organizator pogrzebów) - nikt nie zabija kury znoszącej złote jajka. Będą wciskać różne wersje kitu, ale kasa, kasa się liczy. Na zasadzie wyjątku wysypano do morza prochy człowieka (Niemca) który uratował się z masakry na Gustloffie. Zgodę - na zasadzie wyjątku - wydał chyba Urząd Morski. Ciekawe czy za darmo. Jeżeli tak, to stworzono precedens, można walczyć o podobne rozwiązanie.

   • 7 0

 • konsternacja (9)

  To jakieś nazistowskie metody. Brak szacunku dla zmarłego, zaprzeczenie jego człowieczeństwa. Jak jakaś zbiorcza kupa padliny w zakładzie przetwórczym, gdzie leżą szczątki kompletnie przypadkowych osób. Np. Trynkiewicz i Justyna Kowalczyk. Albo jakikolwiek żul i szanowny doktur. Jesteście w stanie wyobrazić sobie i akceptować taka sytuację? Jaką pewność będę miał że położony znicz albo kwiaty przypadną tylko dla mojego zmarłego, a nie podepnie się pod nie jakiś inny właśnie zbrodniarz?

  • 80 243

  • Opłać normalny grób, problem rozwiązany.

   • 54 6

  • nie chowaj żywych (1)

   jak to podajesz w przykładzie!!!
   a po za tym nie ocenia się człowieka po śmierci kim był i co robił to robi po latach historia ale tylko dla znanych i ci leża na Powązkach lub na części dla zasłużonych.

   • 28 6

   • No właśnie nie ocenia się człowieka po śmierci.

    A jak ciepło wspominam wujka Adiego H zmarłego w 1945 to się jakoś tak dziwnie na mnie patrzą. Przecież się nie ocenia nikogo po śmierci.

    • 5 1

  • A czym jest szacunek dla zmarłego?

   Lepiej go zakopać w ziemi, żeby go zeżarły robaki? Widziałeś kiedyś jak gnije ciało? Jak cuchnie, jak wygląda? To jest twoim zdaniem lepsze?

   • 45 4

  • Kiedys ciała były palone - i to był szacunek i "przywilej"

   • 43 1

  • zmarłemu bardziej przyda się modlitwa a nie znicze czy kwiaty A jak chcesz na pokaz to wystaw swoim zmarłym WIELKI grobowiec żeby na pewno ludzie wiedzieli że należy do twoich zmarłych

   • 37 0

  • niezła prowokacja - jak widać skuteczna :)

   • 15 2

  • TY Pało jedna!!!

   jakie metody , godność za życia vide: Konstytucja RP do du...y, to taki szacunek po śmierci to przynajmniej poszanowanie.Jesteś z serii "DAĆ MAŁPIE BRZYTWE"- nie rozumiesz doczytaj frazeologicznie u dziadka GOOGLE.

   • 0 0

  • Chyba ktoś się dał ogłupić

   Dynda mi to co zrobią ze mną po mojej śmierci. Co do Twojej uwagi o nazistowskich metodach, to wiedz że od tysięcy lat kremacja jest stosowana w różnych częściach świata. Czy mógłbyś łaskawie wyjaśnić (tak przy okazji) znaczenie słowa "doktur"? Na koniec już, taka uwaga - nieczęsto zdarza się aby ludzie pokrzykujący gromko o szacunku dla zmarłego, szanowali żywych. Twoje porównanie mistrzyni olimpijskiej i zbrodniarza jest tego najlepszym dowodem.

   • 4 0

 • (2)

  Nie taniej by było postawić ,,ścianę płaczu" każdy by miał 30 x 30 cm + małą półkę na kwiaty i znicz.
  ściana zamiast obecnego ogrodzenia pomieściła by dużo więcej urn a mentalność dostawiania płyt też by zaspokoiła wybrednych jak i kamieniarzy.

  • 128 3

  • (1)

   Na Witominie jest elegancka ściana płaczu, ktora mieści mase urn. Najlepsze rozwiązanie na brak miejsca.

   • 20 0

   • To zapytaj ile kosztuje to skromniutkie 30x30-to się Zdziwisz.

    • 5 1

 • Na państwowych cmentarzach powinny być tylko takie groby. (3)

  Jak kogoś stać na opłacanie ziemi to powinny powstać prywatne cmentarze i tam nowobogaccy powinni stawiać cmentarne wille.
  Ziemia jest droga i jest coraz mniej miejsca na cmentarz.
  Bardzo dobry pomysł.

  • 45 52

  • A ja bym chciał w puszce po piwie. (2)

   • 12 3

   • a po jakim? (1)

    • 5 1

    • zywym;)

     Piwo zywe z amberu ;)

     • 7 1

 • Jestem z pokolenia końca wojny (7)

  I zbiorowe mogiły kojarzą mi się z faszyzmem lub jego gorszą formą - komunizmem w wydaniu sowieckim: Katyń, Piaśnica..........

  • 111 41

  • A pociąg, samochód z diabelską maszyną. No i pewnie dziwisz się że samolot lata - to wbrew naturze (4)

   Stereotypy zwapniałego mózgu.

   • 16 53

   • Idiota (1)

    Pociągi mają już prawie 200 lat, a samochody i samoloty ponad 100.
    Co ty masz zamiast mózgu? Bo z wapna jest jakiś pożytek, a z twojego - nic, nawet na organy się nie nadaje. Lepszy już przysłowiowy mózg blondynki, bo przynajmniej nie używany, a nie zdegenerowany jak twój.

    • 17 6

    • Panie czego pan wymagasz od gimnazjalisty.

     Zamiast wiedzy i historii, teraz najważniejsze to być młodocianym chamem i prostakiem.

     Zgroza, że człowiek za kilkadziesiąt lat zostanie tutaj z samą taką hołotą...

     • 5 1

   • Bezmózgowcu

    Dzisiaj pociąg z Gdyni do Warszawy jedzie dwa razy dłużej niż przed wojną ( tą z 1939-1945) , bo pewnie tez nie wiesz, kiedy była II Wojna Światowa

    • 10 5

   • Stereotypami to Ty pojechałeś,

    a Emeryt - faktami.

    • 16 3

  • (1)

   ciekawych rzeczy się dowiedziałem że w Piaśnicy mordowali komuniści. Gdyby tak było to by ulice ofiar Piaśnicy byłyby w każdym mieście w Polsce co roku odwiedzaliby prezydenci i premierzy .Gdyby Piaśnica była koło warszawy ale jest na Kaszubach kogo to obchodzi te 12 tysięcy zamordowanych

   • 5 4

   • Bo czytać trzeba ze zrozumieniem

    j.w.

    • 3 0

 • Ciekawe co będzie się działo przy tym grobowcu na 1000 urn w dniu 1 listopada (9)

  • 128 5

  • gwałty i rabunki

   z pewnością

   • 22 4

  • Jak w Meksyku,tańce,pijaństwo,swawole, (1)

   nowe znajomości

   • 27 2

   • Fiesta di felicita!

    • 4 1

  • trzeba bedzie zglosic zgromadzenie

   • 23 1

  • (1)

   dokładnie to nic
   jeśli dla kogoś życie to biodegradowalna urna z kukurydzy (o zgrozo pewnie GMO:))
   upstrzona latarnią morską, motocyklem czy gołą babą
   to pewnikiem jest ze poza jakimś sekciarzami "postepu" (czytaj powrotu do poganstwa) i udawanymi dziennikarzami nikt tam nie przyjdzie
   ps kapłan który by chował kogoś wtakiej "urnie" powinien być w try miga ekskomunikowany

   • 8 18

   • Chyba eksmitowany

    • 5 2

  • (2)

   Szkopul w tym, że nic - jak stwierdził powyżej pan dyrektor: "(...) do tego zwalnia krewnych z opieki nad grobem". Nie chodzi już o dbanie o płytę, ale co z pamięcią? Modlitwą za zmarłych? Grunt, że żywi bedą zadowoleni.

   • 6 5

   • A to modlitwy trzeba nad grobem odprawiać? Nie można w domu? (1)

    Pamiętać też można codziennie i gdziekolwiek sie jest. Nie trzeba stać nad grobem ze szczątkami aby pamiętać.

    • 10 4

    • Można, ale sie nie praktykuje.

     Tak samo jak ludzie, którzy twierdzą, że nie muszą chodzić do Kościoła, żeby spotkać Boga, nie spotykają Go nigdzie - dopiero po śmierci.

     • 4 6

 • To fajnie,ale gdzie jest krzyż? (9)

  • 60 36

  • wisi w Sejmie

   • 29 5

  • nie będzie

   Bedą procht ludzi z różnych wyznań. Np. Świadków Jehowy czy muzułmanów.

   • 10 5

  • Stanisławo, zmieniłaś nick?

   Po treści posta od razu cię poznałem.

   • 6 2

  • Nie karmić trolla!!!!

   • 3 1

  • Ten krzyż to apel, do władzy i społeczeństwa

   • 7 1

  • Krzyż jest na chrześcijańskich grobach. (3)

   Takich, przy których ludzie modlą się za dusze zmarłego. Biedacy pochowani w tej mogile będą siedzieć sto lat w czyśćcu, ale to nic, grunt, że krewni zaoszczędzą na plazmę, czy co tam.

   • 4 16

   • Modlic się za duszę można wszędzie... (1)

    • 8 1

    • Problem polega na tym, że ludzie, którzy mogą się modlić "wszędzie"

     nie modlą się nigdzie.

     • 6 4

   • Będą siedzieć sto lat w czyśćcu, bo nie mają grobowca?!?!

    • 5 0

 • Ściany z urnami chyba lepsze. I nie zajmują tak dużo miejsca jeśli sensownie poustawiane (6)

  • 71 3

  • Zapomnieli o stypie, Zdzichu jak zmarł to cała dzielnia się zeszła, każdy ze swoim kieliszkiem

   ...w kieszeni.

   • 5 0

  • Całkowity koszt pochówku (bez stypy) nie powinien kosztować więcej niż średnia pensja netto (4)

   czyli ok 2500zł, widzę krok w kierunku normalności. Może się troche uspokoją firmy oferujące pogrzeby za 10 000zł

   • 11 3

   • "Koszt nie powinien kosztować" (3)

    Uwielbiam,jak ktoś mówi,ile co "nie powinno kosztować". Załóż zakład pogrzebowy i chowaj taniej. Ludzie tyle chcą dawać za lux trumnę,oprawę,przepych,to ich sprawa. Jak ktoś chce tanio,to spokojnie się zmieści w tej kwocie,o której piszesz...

    • 6 3

    • No sorry, ale za samo umycie i ubranie ciała 250 zeta? Za najprostsze pudełko drewniane do palenia 700? (2)

     Trochę przesadzone te ceny.

     • 7 2

     • Przecież napisałem: otwórz firmę,myj taniej i pakuj w tańsze pudełka,nikt ci nie broni (1)

      Będziesz mieć klientów w bród. Chyba,że nikomu nie będzie zależeć na cenie, "bo zasiłek" (się należy)

      • 6 3

      • Taaaa... otwórz

       To już pierwszej nocy spłonie przez przypadek.

       • 10 1

 • jak donek obniży zasiłek pogrzebowy do 1000 zł to zwłoki będą palić w ogniskach, (13)

  a prochy wysypywać do wc

  • 99 14

  • Zasiłek nadal jest bardzo wysoki, powinien wynosić 2-2,5 tys zł, na skromny pochówek... (2)

   Jak komuś potrzebny bizantyjski pomnik to niech sobie funduje.

   • 12 18

   • (1)

    Powiedział ten co niema o tym żadnego pojęcia. Prawda jest taka, że cała ta obsługa pogrzebu doskonale wie ile wynosi zasiłek i że można wobec tego od każdego wyciągnąć kasę. Trochę to takie błędne koło...

    • 11 2

    • Zakłady pogrzebowe przystosowują swoje ceny do wysokości zasiłku pogrzebowego. Pochowałem swoich rodziców w ostępie kilku lat, przy różnych wysokościach zasiłku pogrzebowego. Gdy przejrzałem faktury to włos się zjeżyły na karku. Nawet jakby zasiłek wynosił 15000 to zakłady pogrzebowe tak dostosują ceny usług by jak największą kasę wyciągnąć.

     • 3 0

  • A dlaczego to państwo ma ci fundować pogrzeb ? (7)

   Trzeba był coś sobie oszczędzić na czarna godzinę a nie wszystko przeżreć.

   • 10 27

   • bo całe życie ZUS nas okrada (3)

    więc jak na koniec trochę odda - to żadnej łaski nie robi

    • 26 3

    • A mnie okrada bardziej,niż ciebie.Z jakiej racji na twoje zwłoki mają iść moje podatki?

     • 5 15

    • Ja bym chciał aby nie było zusu,srusu i podatków.

     Ale za wszystko wtedy powinieneś sam płacić. Za leczenie za przyjazd straży pożarnej ,za szkołę itd.....
     Jak masz szczęście i pieniądze to przeżyjesz, jak nie to zdychaj.

     • 9 0

    • JAkbyś nie chciał emerytury, renty, zasiłków dla bezrobotnych, opieki medycznej, pogrzebowego

     to by Cie nie musiał okradać!! Zabiorą Ci 10 tys, wypłacą sobie premie i pensje i dodatki, wybudują siedziby, a potem Ci z pyskiem i łaską dadzą 4000 - a ty jęczysz że mało :)

     • 5 3

   • choćby dlatego iż Ci ludzie cale życie pracowali płacili składki a emerytury to kpina zresztą spójrz ile żyje przeciętnie człowiek od momentu otrzymania tej jałmużny ba spójrz ilu ludzi nawet nie ma tego "szczęścia" by załapać się na swoją emeryturę...pytam się na co pójdą ich pieniądze: nowe gabinety, większe premie dla urzędasów czy może kolejnego "majbacha"

    • 14 1

   • a z czego jak ludzie na kredyt takie zycie drogie

    przezarlo to ci mozg

    • 4 1

   • Te 4 tys to ochlap a nie godny pochowek, po calym zyciu placeniu haraczu na zus

    • 9 1

  • I dobrze,niech obniży. Na wysokich zasiłkach najbardziej korzystali grabarze.

   Tymczasem koszt gminnego pochówku (z przetargu - cena minimalna) zamyka się w 700-800 złotych...

   • 9 5

  • To kolejne cuda Tuska spowodowac by ludzie nie było stac na pgrzeb!!

   Ale za to POlitycy będą mieli więcej kasy z podatków na życie luksusie i przywileje dla siebie!!Prosta sprawa chcą likwidowac zasiłki itp niech zaczną od siebie POlitycy !!

   • 4 2

 • Co po 20 latach ? (3)

  Bedą grzebać w urnach i szukać tych, które są nie opłacone ? Będą te urny wyrzucać ? Coś tu nie gra ....

  • 71 16

  • (1)

   za 20 lat, to po tych urnach śladu nie będzie

   • 8 3

   • Ciekawe ..

    Szczególnie po kamiennych i marmurowych nie będzie śladu ?

    • 1 0

  • Patrz, już biodegradowalne reklamują.

   Zatem przyjdzie cieć, wymiecie Kowalskiego, Nowakównę i synka Wiśniewskich miotłą, i będzie miejsce dla kolejnych.

   Tak to widzi miasto Gdańsk i Budyń (ten od siedmiu mieszkań).

   • 16 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.