Fakty i opinie

Poczta sprzedaje biurowiec przy dworcu w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

55-metrowy budynek może stanąć na granicy Międzytorza

Poczta Polska szuka nowego użytkownika wieczystego terenu przy pl. Konstytucji zobacz na mapie Gdyni i znajdującego się na nim biurowca. Miejscowy plan dopuszcza powstanie tam m.in. dużego obiektu handlowego. Nowe budynki mogą mieć do 19 i do 22 metrów wysokości, dopuszczalna jest też 55-metrowa dominanta.Nie ma co ukrywać, zaniedbany obiekt wybudowany w latach 1960-65 nie przysparza blasku pl. Konstytucji, przy którym się znajduje. Szczególnie kontrastuje on z odnowionym kilka lat temu gmachem dworca.

Pojawia się szansa, że to się zmieni, bowiem Poczta Polska szykuje się do wystawienia nieruchomości na sprzedaż. Oferta obejmuje działki o łącznej powierzchni ponad 9,3 tys. m kw. oraz znajdujące się na niej budynki. Największym jest kompleks składający się z ośmiokondygnacyjnego biurowca z niższą, dwupoziomową częścią oraz zapleczem magazynowym. Jego powierzchnia wynosi 10,4 tys. m kw.

Teren Poczty Polskiej przeznaczony na sprzedaż.
Teren Poczty Polskiej przeznaczony na sprzedaż. graf. trojmiasto.pl
To już nie pierwszy raz, kiedy poczta szuka chętnego na tę nieruchomość. Jeśli tym razem takowy się znajdzie, zostanie jej użytkownikiem wieczystym do 2104 roku i będzie mógł tam postawić budynki o funkcji handlowo-usługowej wysokości do 19 i 22 metrów oraz 55-metrową dominantę. Będą mogły znaleźć się tam np. biura, ale też obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw. Tak przynajmniej wynika z miejscowego planu uchwalonego w czerwcu 2017 roku.

Uchwalony plan dla Międzytorza


Ten sam plan dotyczy również części znajdującego się po sąsiedzku terenu Międzytorza zobacz na mapie Gdyni, gdzie deweloper Semeko, przy współpracy z PKP, do których należą rozległe grunty, ma stworzyć nową dzielnicę Gdyni. Jeszcze kilka lat temu Poczta Polska chciała dołączyć do zabudowy Międzytorza, podpisując z kolejarzami list intencyjny, ale na tym cała współpraca się zakończyła.