• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podatki w górę i dół

on, UKIE
4 czerwca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Choć polski system podatkowy nie odbiega w znacznym stopniu od obowiązującego w Unii Europejskiej, wraz z naszym wejściem do UE czeka go nieco zmian, zwłaszcza co do wysokości VAT-u i akcyzy. Trzeba będzie podnieść ich stawki na wiele towarów, ale jednocześnie obniżyć nadmierne opodatkowania innych. Niewielkie zmiany będą dotyczyć opłat skarbowych i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

W Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że każdy podmiot gospodarczy może działać w dowolnym kraju i nie wolno go dyskryminować, np. nakładając inne podatki niż na przedsiębiorstwa państw członkowskich. Stworzeniu równych szans służy więc budowa w miarę ujednoliconego systemu podatkowego. W miarę, bo całkowite ujednolicenie nie jest brane pod uwagę, a zdaniem wielu ekspertów - wręcz niepotrzebne. Zmiany w naszym systemie podatkowym powinny dotyczyć przede wszystkim podatków: od towarów i usług, akcyzowego, a także dochodowego od osób prawnych.

Dziś w całej piętnastce obowiązuje VAT o zbliżonych zasadach naliczania. Normowany jest minimalny poziom jego stawek. To samo dotyczy podatku akcyzowego. Wśród zmian, które nas czekają można wymienić: wzrost z 7 do 12 proc. (minimum wymagane w UE wynosi 15 proc.) podatku na materiały budowlane, z 0 do 7 proc. - na usługi firm komunalnych (ale firmy te uzyskają prawo do odliczeń VAT), z 0 do 3 proc. - książki, imprezy kulturalne i wynajem mieszkań. Z 12 do 17 a następnie do 22 proc. wzrośnie podatek VAT za usługi prawnicze. W wyniku zniesienia ceł i akcyzy można się spodziewać spadku cen samochodów - o około 10 proc. i komputerów - w granicach 10 do 15 proc. Wszystko to prawdopodobnie zostanie rozłożone na kilka lat.

W UE duża dowolność panuje natomiast w podatkach dochodowych, zwłaszcza tych płaconych przez osoby fizyczne. Wspólne zasady dotyczą jedynie przedsiębiorstw. Unia Europejska od blisko 20 lat stara się ograniczyć i w dalszej perspektywie znieść niegdyś rozpowszechnione podatki od podwyższania kapitału przedsiębiorstw. W Polsce ich rolę pełni opłata skarbowa, która w myśl ustawy wynosi 2 proc., podczas gdy UE zaleca maksymalną stawkę 1 proc. Unijne przepisy nakazują urzędom skarbowym udzielanie sobie wzajemnej pomocy w ściąganiu podatków.

Za
Franciszek Potulski
(SLD)
Poszczególne kraje UE tworzą system podatkowy we własnym zakresie, więc integracja nie będzie miała większego wpływu na wysokość płaconych przez nas podatków. Można się spodziewać, analizując wypowiedzi ministra finansów, że przystąpienie do wspólnego rynku wpłynie na szybsze przesunięcie wpływów z podatków z urzędów centralnych do samorządów. Jest to według mnie pozytywne zjawisko, zgodne z dotychczasową polityką kolejnych rządów - tworzenia i wzmacniania lokalnych władz.

Przeciw
Janusz Korwin-Mikke
(UPR)
Wszelkie rodzaje podatków pójdą w górę - np. akcyza na wódkę, papierosy i benzynę. Wraz ze wzrostem ceny benzyny wzrosną ceny wszystkich innych produktów. Minimalny VAT w UE to 15 proc., co nie oznacza, że Grzegorz Kołodko nie zwiększy niektórych stawek do 22 proc. Także PIT i CIT nie będzie mógł być niski, ponieważ wtedy wspólnota zmusi nas tak jak Irlandię do podwyżek. Na pewno po integracji nastąpi pogorszenie sytuacji. Wtedy w najbliższych wyborach wygra Lepper, Korwin-Mikke i Giertych, i postawimy wszystkich tych co nas do tej Unii zaciągnęli przed Trybunałem Stanu.
Głos Wybrzeżaon, UKIE

Opinie (23)

  • mama (portalowy przygłup)

    Słuchaj kretynko! Twój iloraz inteligencji jest na poziomie zdechłego konia, twoja inteligencja co najwyżej przekracza San pod Przemyślem, a na twarzy masz wyraz tęsknoty za rozumem, więc jak w tej sytuacji śmiesz szczekać na Korwina???!!! Idź lepiej czyścić te swoje szalety w Kościerzynie, bo to nie twoja liga, leszcze tego nie dostrzegasz???!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Dlaczego mam wrażenie, iż ktoś się podszywa pod "oryginalną" mamę? Co do artykułu to wymienionym na końcu panom polecam założyć Ligę Polityki Samooobronnej. Niestety z doświadczenia PO wynika, że gdzie trójwładza, tam nikt nikomu nie dogadza... Co do podatków - z czegoś trzeba będzie opłacać naszych urzędasów w UE - polecam artykuł na wp dotyczący przeciętnej płacy takowego.

    • 0 0

  • smutne

    Moim skromnym zdaniem przydaloby sie Wam troche trzezwego spojzenia na swiat.Polska nie jest pepkiem swiata.Komentarze powinny byc moim zdaniem na temat artykulow a nie jak to przewaznie na tym Forum bywa tak bardzo osobiste,czyli bez wzgledu na aktualnie poruszany temat -trzeba prowadzic wojne ,bo ja jestem najmadrzejszy.
    Czytam Wasze wypowiedzi juz od dluzszego czasu.Macie czesto pretensje do Adamowicza ,parlamentarzystow ,radnych i tym podobnych.Sami w swoich dyskusjach wykazujecie dokladnie tak samo wysoki poziom kultury dyskutowania jak wyzej wymienieni i oczywiscie tak samo jak wyzej wymienieni zadnych alternatyw (viede Lepper).Kazdy ma prawo do swojego osobistego zdania i nie powinno to wywolywac od razu takiej reakcji jaka czesto widac na lamach "Trojmiasta".Wy pozostaniecie oczywiscie wierni swojemu modelowi dyskusji i w ten sposob wniesiecie byc moze cos nowego do zjednoczonej Europy-czego Wam szczeze zycze.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane