Podwórka w centrum Gdańska pełne śmieci

interwencja trojmiasto.pl

Wraz z początkiem sezonu letniego i otwarciem gastronomii nasilił się problem zaśmieconych podwórek w samym centrum Gdańska. Mieszkańcy żalą się, że z powodu bałaganu są obciążani wyższą opłatą za odbiór odpadów. Miasto zapowiada częstsze kontrole straży miejskiej i nie wyklucza, że dostawi dodatkowe pojemniki.Jak oceniasz czystość ścisłego centrum Gdańska?

dobrze, nie zauważyłe(a)m problemu przepełnionych śmietników 2%
raczej dobrze, przepełnione śmietniki to jednostkowe sytuacje 13%
źle, wystarczy wejść w jakiekolwiek podwórko, by się o tym przekonać 85%
zakończona Łącznie głosów: 962
Problem przepełnionych śmietników na podwórkach Głównego Miasta w Gdańsku nowy nie jest, ale nasila się co roku w sezonie turystycznym. Nie inaczej jest tym razem.

Od początku maja do naszej redakcji docierają sygnały od mieszkańców ścisłego centrum, którzy żalą się nie tylko na wygląd i zapachy, jakie unoszą się znad gór śmieci, ale też na to, że z tego powodu są obciążani wyższą opłatą za ich odbiór.

Przypomnijmy: przepisy w tej sprawie są bezlitosne. Jeśli miasto stwierdzi brak segregacji śmieci, nakłada dwa razy wyższą opłatę - nie na konkretne osoby, które tego nie robią, a na całą wspólnotę korzystającą z danego śmietnika. Obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa.

"Czujemy się tak, jakbyśmy mieszkali na wysypisku"- Miasto Gdańsk obciąża mieszkańców Głównego Miasta karami za niesegregowanie śmieci, a śmieci przedstawione na zdjęciach nie zostały wyrzucone przez mieszkańców z ul. DzianejMapka, ChlebnickiejMapkaMariackiejMapka. Są to śmieci restauracji, które korzystają ze śmietników na podwórku przy ul. Dzianej. Strach pomyśleć, co będzie dalej, gdy wszystko ruszy pełną parą - napisała do nas pani Małgorzata, mieszkanka ul. Mariackiej. - My jako mieszkańcy nie generujemy tylu odpadów, a czujemy się tak, jakbyśmy mieszkali na wysypisku śmieci. Fetor uniemożliwia otwarcie okien mieszkańcom niższych kondygnacji. Jesteśmy obciążani karami za nie nasze śmieci. Miasto problem segregacji i pilnowanie porządku zrzuciło na mieszkańców. A my nie jesteśmy w stanie upilnować turystów czy nawet mieszkańców Gdańska z innych dzielnic, którzy przyjechali tu na spacer. W tej sprawie jesteśmy bezsilni.

Miasto uprzątnęło bałagan i zapowiada częstsze kontrolePo naszej interwencji w tej sprawie miasto uprzątnęło bałagan we wskazanym przez czytelniczkę miejscu.

- Śmieci, które były sfotografowane, zostały niezwłocznie usunięte - mówi Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku. - Z podanej lokalizacji odpady resztkowe są odbierane sześć razy w tygodniu. Problem w tym punkcie polega na tym, że odpady nie są wrzucane do pojemników, tylko gromadzone w workach koło pojemników, a pojemniki na opady resztkowe są wypełnione do połowy, czasami nawet nie. W związku z tym w czerwcu zostanie jeszcze bardziej zwiększona kontrola tego miejsca przez Ekopatrol Straży Miejskiej. W razie rzeczywistej potrzeby dostawimy także kolejny pojemnik na odpady resztkowe - wskazuje urzędniczka.

Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z TrójmiastaBieganowska dodaje też, że sprawa opisanego miejsca gromadzenia odpadów usytuowanego przy ul. Dzianej była już przedmiotem kontroli kilkukrotnie. Obecnie wszystkie podmioty, które z niego korzystają, mają aktualne deklaracje śmieciowe, niestety jedna ze wspólnot przypisanych do tego miejsca nie zdecydowała się podpisać umowy dzierżawy.

- Będą prowadzone dalsze czynności w tej sprawie - zapowiada. - Mieszkańcy, którzy zauważają nieprawidłowości, mogą zgłosić to do Gdańskiego Centrum Kontaktu.

Szukasz nieruchomości w centrum Gdańska? Sprawdź oferty

Dwa duże lofty w apartamentowcu  na Szafarni
2 900 000 zł
Dwa duże lofty w apartamentowcu na Szafarni
Gdańsk, Długie Ogrody
2/3 Pokojowe Mieszkanie na Starówce
509 000 zł
2/3 Pokojowe Mieszkanie na Starówce
Gdańsk, Śródmieście
Brabank z bajecznym widokiem na Motławę
2 300 000 zł
Brabank z bajecznym widokiem na Motławę
Gdańsk, Śródmieście

Opinie wybrane


wszystkie opinie (234)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »