• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomnik Tadeusza Wendy stanie za rok w Gdyni

Patryk Szczerba
30 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Pomnik stanie na ostrodze wychodzącej z Nabrzeża Kutrowego w kierunku południowym. Pomnik stanie na ostrodze wychodzącej z Nabrzeża Kutrowego w kierunku południowym.

Jesienią zostanie wybrany projektant pomnika Tadeusza Wendy. Sam postument stanie na ostrodze wychodzącej z Nabrzeża Kutrowego w Basenie Prezydenta zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Ma być gotowy w przypadającą na przyszłoroczny wrzesień 70. rocznicę śmierci budowniczego portu.



Czy budowa pomnika Tadeusza Wendy to dobry pomysł?

O dodatkowe uhonorowanie głównego projektanta i kierownika budowy portu w Gdyni, inżyniera Tadeusza Wendy, część mieszkańców prosi gdyńskie władze od lat. Co prawda imię jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii miasta noszą już: szkoła, ulica i nabrzeże w Gdyni, ale zwolennicy pomnika twierdzą, iż to wciąż zbyt mało.

Plany budowy od lat

W 2012 roku do władz miasta trafiła nawet rekomendacja, którą podpisali m.in. Lech Wałęsa, Leszek Miller, posłowie i europosłowie z okręgu gdyńskiego, przedstawiciele zarządu portu i dowództwa Marynarki Wojennej, a także członkowie rad dzielnic i reprezentanci gdyńskich szkół. Nie zrobiła ona jednak większego wrażenia na włodarzach miasta.

Dodatkowo - choć przez krótki czas - rozgorzała też dyskusja, gdzie powinien stanąć pomnik. Radni PiS wskazywali na skwer Kościuszki, zaś inicjatorzy woleli pirs dalmorowski w najstarszej części portu.

Przez lata na dyskusjach się kończyło, jednak w marcu tego roku radni przystąpili do zmiany planu zagospodarowania rejonu Molo Rybackiego, by na proponowanym kilka lat temu miejscu pomnik mógł stanąć bez przeszkód formalnych.

Miejscem upamiętnienia budowniczego portu będzie ostroga wychodząca z Nabrzeża Kutrowego ku południowi, w głąb Basenu Prezydenta. Figura będzie skierowana na odwiedzane przez mieszkańców i turystów Nabrzeże Pomorskie.

Rocznica śmierci dobrym momentem

- W przyszłym roku przypada okrągła rocznica śmierci Tadeusza Wendy, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by upamiętnić go pomnikiem. Planujemy figuralną rzeźbę o wysokości 4 metrów. Projekt i budowa będą sfinansowana z budżetu miasta - zapowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
We wrześniu zostanie rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na koncepcję. Do udziału w nim zgłosiło się 21 zespołów. Jesienią będzie znany zwycięzca, który - oprócz zaproszenia do wykonania figury - otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Pomnik Kwiatkowskiego bez zmian

Przy okazji budowy pomnika Tadeusza Wendy wiceprezydent Gdyni rozwiewa nadzieje części mieszkańców domagających się przeniesienia pomnika inicjatora budowy portu w Gdyni, czyli Eugeniusza Kwiatkowskiego, spod Centrum Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni w bardziej reprezentacyjne miejsce.

W zeszłym roku figurze przez kilka tygodni towarzyszyły emblematy i reklamy marketu. Po naszej interwencji zostały zaciemnione, ale wiele osób nadal widzi niestosowność w tym, że pomnik tak ważnej osoby sąsiaduje z produktami spożywczymi i szyldami marketu.

- Był to w końcu minister przemysłu i handlu, więc lokalizacja pomnika jest jak najbardziej odpowiednia i nie będziemy jej zmieniali - opowiada Stępa.
Przypomnijmy, że w przyszłym roku ma zostać zrealizowany również projekt pomnika Polski Morskiejmiejscu Płyty Marynarza Polskiego zobacz na mapie Gdyni na skwerze Kościuszki oraz zrealizowana tzw. kwatera pamięci, w której na Cmentarzu Wojskowym na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni zostaną złożone szczątki admirała Józefa Unruga oraz będą pochowani trzej komandorzy Marynarki Wojennej skazani przez reżim komunistyczny.

Tadeusz Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku.

Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów.

Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania - od wyboru lokalizacji, poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni, były dziełem Tadeusza Wendy. Kiedy odchodził w stan spoczynku w 1937 roku, Gdynia była najnowocześniejszym i drugim pod względem przeładunków portem na Bałtyku.

Zmarł 8 września 1948 roku w Komorowie.

Miejsca

Opinie (100) 4 zablokowane

  • Oby nie zmienili na następny pomnik " najlepszego " prezydenta RP jaki był do 2010 r.

    • 9 0

  • taki pomnik powinien być już od lat i to w samym centrum gdyni

    a tak mamy kolejne rondo wyklętych, albo park kaczyńskich, dziękuję panie szczurek widać pańskie priorytety

    • 9 4

  • (2)

    Łarek Mucyk tez powinien mieć pomnik. W pozycji biegnącej.

    • 8 3

    • ucieka przed CBA:)? (1)

      • 1 2

      • coś słabe te CBA skoro PiS ich nasyła wszędzie cały czas a oni nic nie wykrywają

        tyle lat nasyłania i nic

        • 1 0

  • ironia losu

    Basen Wendy padnie ofiarą developerskiej chciwości...

    • 11 3

  • Nareszcie

    • 2 0

  • Imperium Rosyjskie budował???

    Oj niedopszz, niedopszzz!! Jak go przed lustro postawio, to się może nie załapać na cokół.

    • 1 4

  • Pan Tadeusz to się w grobie przewraca. Port był budowany z myślą o POLSKIEJ gospodarce, obecnie zarząd portu wydzierżawił wszystkie tereny portowe zagranicznym inwestorom (chyba z jednym wyjątkiem OT) Całe zyski z przeładunków wypływają za granicę naszego kraju, trzeba być nieźle trzepniętym w głowę żeby pozbywać się kury znoszącej złote jajka, ale u nas to już standard.

    • 13 4

  • najbrzydszy pomnik jaki w zyciu widzialem oczywiscie poza moneumentami armii czerwonej (1)

    to pomnik abrahama na placu kaszubskim kojarzy sie z wielkimi i topornymi pomnikami lenina z czasow komunizmu kto dal zgode na taki potworek w centrum miasta

    • 7 4

    • Nie zgadzam się. Za to bardziej przeszkadza mnie to, że nie dba się regularnie o jego czystość

      • 4 0

  • Oby Pomnik Polski Morskiej nie okazał się zwykłą szmirą i bezguściem

    - Władze Gdyni powinny starać się o powołanie Instytut Polski Morskiej, który kładłby nacisk na działania w sferze kultury, pedagogiki i historii morskiej. - Tak aby stworzyć możliwość, aby przychodzący tam ludzie nie tylko chcieli podziwiać sztukę i martyrologie marynarza polskiego ale także mogli się włączyć w prace polskie i międzynarodowe na rzecz bohaterstwa marynarza polskiego na morzach i oceanach w rozwiązywaniu konfliktów; zażegnywanie, mediowania, przetworzenia groźnych incydentów zbrojnych na symboliczne i tworząc dyskusję i wymianę punktów widzenia różnych stron. Prze takie podejście ludzie będą mogli się włączyć w budowanie kultury pokoju na morzach i oceanach. Nie mogą to być czcze słowa one powinny więcej uwagi pokazywać i raczej naciskać na odstraszanie a nie na wojnę, na zrozumienie mechanizmów, dlaczego ludzie dają się wciągnąć w konflikt zbrojny i zabijanie i jak przy okazji niszczymy zasoby mórz i oceanów.
    Mamy piękną kartę nie tylko w czasie II wojny światowej , ale proj. Manhattan, czyli stworzeniem pierwszej bomby atomowej i inne.

    Skwer Kościuszki to najlepsza przestrzeń dla prawdziwego podziemnego monumentu projektu ze względu na tragiczne doświadczenia wojenne Gdyni, ale też połączone poprzez różne konflikty morskie. Nie może to być bieda-pomnik , ponieważ miejsce to odwiedza coraz to więcej także turystów i oficjeli do tego jest to miejsce prestiżowe. Uważam, że zdecydowana interwencja architektoniczna powinna nieco zmienić współczesny charakter tej przestrzeni, aby nie było to tylko miejsce kojarzące się z uroczystościami wojskowymi i państwowymi, ale przyjazne dla mieszkańców, turystów a zarazem zachęcającym ich do włączenia się w budowanie przyszłości bez wielkiego patosu.
    Taki projekt Memoriału i Instytutu powinien być wkomponowany dość dyskretnie w architekturę obecnego placu i zaadaptowany cześć Sztabu MW - zwłaszcza na Instytut.
    - Dojście do niego i częstawa wystawa powinna zostać umieszczona pod ziemią, a pod płytą Placu cały Memoriał , gdzie zagłębienie wyłożone niebieskimi płytami powinno symbolizować dno i ton morza cały obniżając grunt o 4 metry, przez co zyskaliśmy dużą przestrzeń na sugestywne pokazanie jego grozy . Całe obniżenie pasażu spowoduje, że Pomnik Polski Morskiej przeobrazi się w prawdziwy pomnik ludzi morza , który już nie jest zwykłym pomniczkiem jakich tysiące w każdym mieście a będzie widoczny na tle morza (zatoki) nie zasłaniając nic i niczego. Pozostawiając główną część i wejście w str. morza i monumentalne jego rys nie niszcząc drzew usytuowanych po bokach placu, a z drugiej strony spojrzenie na dynamiczną Gdynię symbolizującą odrodzenie, rozwój, determinacje i wzrost.

    • 4 6

  • Gdynia kiedys Morska Potega Polski dzisiaj Gdynia to Masto Upadle (2)

    Gdynia tu sie wszystko nie oplaca
    Gdynia tu sie likwiduje wszystko to co MORSKIE
    Gdynia zgasila SWIATLO na SWIAT

    • 20 6

    • tak i nie (1)

      przeladunek terminali kontenerowych jest najwiekszy od lat. Ale stocznie i reszta portu to padaka. Rowniez marynarka wojenna jest totalnie padaka.

      • 0 1

      • za marynarkę wojenną odpowiada Rząd

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane