• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomóżmy obcokrajowcom, skorzystamy wszyscy

Mateusz
2 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Cudzoziemcy nie tłoczą się już w kolejkach w Urzędzie Wojewódzkim, ale wciąż miesiącami czekają na legalizację swojego pobytu. Cudzoziemcy nie tłoczą się już w kolejkach w Urzędzie Wojewódzkim, ale wciąż miesiącami czekają na legalizację swojego pobytu.

- Kłopoty z legalizacją pracy cudzoziemców to nie tylko problem dla nich i zatrudniających ich firm. Ma to wpływ na wszystko wokół. Na wynajmujących im mieszkania, na kolejki w urzędzie, na obywateli Polski również - przekonuje pan Mateusz.



Zauważyłe(a)ś, że w Trójmieście pracuje coraz więcej obcokrajowców?

O tym, że liczba obcokrajowców w Trójmieście rośnie coraz szybciej, pisaliśmy wielokrotnie. Mnóstwo nowych pracowników, przede wszystkim zza wschodniej granicy, wspomaga pomorską gospodarkę. Gdy Polacy wyjeżdżają na zachód i północ, zwolnione miejsca zajmują nasi sąsiedzi ze wschodu.

Zobacz więcej: 42 tys. nowych pracowników ze wschodu w Trójmieście

Większa liczba obcokrajowców to jednak także problemy. Co ciekawe, głównie dla urzędników, co opisaliśmy w marcu. Tym razem publikujemy głos naszego czytelnika.


***

Odkąd zaczęły do nas napływać tłumy Ukraińców, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku zupełnie nie dostosował swoich mocy przerobowych. W Oddziale ds. Cudzoziemców pracuje chyba 11 osób, a wniosków na kartę pobytu oczekujących na rozpatrzenie jest kilkanaście tysięcy, co w konsekwencji skutkuje tym, że niektórzy czekają "tylko" 6-7 miesięcy (jeśli są traktowani priorytetowo). Inni nawet po 10-11 miesiącach pozostają w niewiedzy.

Fakt, że samo złożenie wniosku uprawnia do legalnego pobytu w Polsce aż do momentu wydania decyzji (pozytywnej lub nie), ale na litość... Obcokrajowcy tego nie nagłaśniają, bo nie przyjdzie im do głowy, że można. A trzeba! Bo to ma wpływ na wszystko wokół. Na pracodawców, na wynajmujących im mieszkania, na kolejki w urzędzie, na obywateli Polski również.

Głuchy telefon, a nawet siedem

Nie nowiną jest, że do urzędów ogólnie ciężko się dodzwonić, ale tam już chyba jakieś granice zostały przekroczone. Do Oddziału ds. Cudzoziemców jest chyba 6 czy 7 numerów telefonów. W informacji telefonicznej w kancelarii ogólnej mogą podyktować wszystkie, ale na tym ich pomoc się kończy.

Zdarzały się cuda, że ktoś podniósł słuchawkę nawet za pierwszym wybraniem numeru, ale regułą jest raczej, że na 40-50 wykonanych przeze mnie telefonów w ciągu dnia 10 proc. jest zajętych (bo akurat ktoś inny próbuje się dodzwonić), a pozostałe 90 proc. nikt nie podnosi słuchawki. Bywało, że przez tydzień dzwoniłem pod różne numery i nic. To już chyba powinno się złożyć skargę na wojewodę do Prezesa Rady Ministrów z powodu złej organizacji pracy urzędu.

Płacą podatki, zarabiają na urzędników

Nie pomagają filialne punkty w Gdyni i w Słupsku, ani nawet ucywilizowanie dzikich tłumów kolejek, które jeszcze rok temu stały od 6 rano na ul. Rzeźnickiej. Teraz jest co prawda rejestracja internetowa i złożyć wniosek można tylko umawiając się uprzednio, ale ona nie działa, bo na pół roku naprzód wszystkie terminy są zaklepane.

Na szczęście, jeśli kończy się wiza czy inny dokument pozwalający legalnie przebywać i dający możliwość złożenia wniosku, można zawsze podrzucić komplet dokumentów w kancelarii ogólnej.

Przecież z podatków legalnie zatrudnionych Ukraińców można byłoby dorzucić ze dwa-trzy, a nawet 5-6 etatów, żeby to się nie piętrzyło... A będzie jeszcze gorzej...
Mateusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (165) ponad 20 zablokowanych

  • Polak w UK jest u siebie dopóki UK nie wyjdzie z UE.

    UK I PL podpisały traktaty, oni nas zalali swoimi sklepami, produktami i usługami a my pracujemy w UK, wszystko wg. Traktatów UE a kim jest Ukrainiec w Polsce?

    Nie p... więc głupot porównując Polaka w UK do Ukraińca w Polsce.

    • 9 0

  • Brawo! (1)

    W punkt! Moja przyjaciółka z Ukrainy czekała z mężem na decyzję 1,5 roku!!! Skandal, żeby nie mogli zatrudnić więcej osób, choćby tymczasowo.

    • 2 13

    • cebulak

      Too niech na Ukrainie czeka krócej

      • 9 0

  • Kolejny nieprzemyślany pomysł.

    • 5 0

  • Na obcokrajowcach skorzystają

    tylko ci którzy nadal chcą mieć niewolników za miskę zupy. Polacy na pewno nie.
    13 zł na godzinę po podwyższeniu najniższej stawki , jest w przeliczeniu ok 3 euro. Jest to jałmużna za którą NIKT w starej unii nie podejmie NIJAKIEJ pracy. Nawet imigranci {ci szczególnie}. Nadal więc mamy być żródłem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu dla tandety ??

    • 14 0

  • panie Mateuszu nie czarujmy sie ,ma pan w tym interes/zarobek

    bo albo jet pan właścicielem ,albo menadżerem w firmie i panu to sie uśmiecha zatrudniać lodków za wschodniej granicy na najniższej krajowej bo Polacy nie przeliczają na dolary w BY , UA ,RUS - mieszkamy TU i kupujemy tu . Co liczy sie na wiekszy zysk czy na premie od właściciela ??? - emaptaia w biznesie nie ma miejsca

    • 8 0

  • taki czas trwania postępowania to żenada

    Postępowanie w urzędzie zgodnie z przepisami powinno trwac max. 3 miesiące, trwa min. 6, średnio 9 miesięcy.
    I nie chodzi o to, że to dla Ukraińców czy innej nacji. Szanuję Ukraińców, są pracowici i każdy ma prawo szukać lepszego życia, tak samo jak my w UK.
    Swoją drogą opieranie swojej produkcji na taniej sile roboczej ma krótkie nóżki. Państwo powinno wspierać przedsiębiorców, aby zatrudniało za przyzwoite stawki, by nie było takiej polskiej emigracji.

    • 4 2

  • (1)

    Nie rozumiem dlaczego te prawicowe środowiska sieją taką panikę antyislamską. Wyglądają jak silne chłopy a panikują jak stare baby. Zagrożenie terroryzmem to margines zagrożeń w Europie. Wiecej ludzi umiera od smogu. 80 tysięcy ginie rocznie w EU w wypadkach samochodowych. Jak to się ma do zagrożenia terroryzmem? W Polsce mamy ponad 500 zabójstw rocznie i 10000 rozbojów. Jak to się ma do zagrożenia terroryzmem? Islam w Europie to zaledwie kilka procent populacji. W wiekszości to ludzie zupełnie normalni i skupieni na codziennej pracy i zwykłym życiu. Większoć z tych kilku procent to ludzie słabo wykształceni i biedni. W jaki sposob mogliby przejąć władzę nad milionami Europejczyków? Wyborów nie wygrają a siłą władzy nie przejmą. Jakies tam zamieszki to robota dla Policji. U nas większe zamieszki bywają po meczach. Pomyslcie chwile spokojnie i bez panikowania to zrozumiecie ze islam to jest jakis problem społeczny ale wszystkie te brednie ze Islam zawładnie Europą to czysta psychoza i paranoja maniakalna z urojeniami. Uspokójcie się chłopaki walnijcie browara i przestancie się bać. Radykalny islam nie dał rady nawet w krajach islamskich. Nawet tam nikt tego nie chciał.

    • 0 11

    • Kasia idź do dzielnicy muzułmańskiej w Belgii, Molenbeck...

      Przespaceruj się, koniecznie wieczorem. Sama...

      • 7 1

  • Obnizaja place i tyle.

    Jedzcie gdzie indziej.

    • 4 1

  • Bo się rozpłaczę nad losem "biednych" ukraińców.

    • 5 1

  • Co ma niby pomóc kolejny artykuł na trojmiasto.pl

    skoro liczba etatów w urzędach wojewódzkich zależy od naszego rządu? gdyby to był urząd miejski, to jeszcze rozumiem - portal dotyczy m.in. Gdańska, więc może by to miało jakiś sens. Ponownie opisujecie ten problem, chyba po to, żeby bić pianę albo z braku innych tematów - bo na pewno nie żeby pomóc tym ludziom (i cudzoziemcom, i ich pracodawcom, i urzędnikom, którzy ich obsługują...)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane