• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powrót dzieci do szkół to egzamin dla komunikacji miejskiej

Szymon Zięba
1 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.  Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.

Rozpoczęcie roku szkolnego w czasie pandemii koronawirusa jest testem nie tylko dla nauczycieli, ale także dla organizacji komunikacji miejskiej. Czytelnicy od rana sygnalizowali nam, że w autobusach i tramwajach panuje tłok, a zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe. Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku przypominają, że - wzorem poprzednich lat - w następnych dniach po "zatłoczonym" 1 września ruch pasażerów rozkłada się bardziej równomiernie. W miasto wyjechały też pojemniejsze autobusy i tramwaje.



Uczniowie wrócili do szkół. Co ich czeka?



Przestrzegasz "antyepidemicznych" zasad w komunikacji miejskiej?

- Na Chełmie do tramwaju wsiadłem, decydując się na podróż "na glonojada" - z twarzą niemal przyciśniętą do drzwi składu. Za mną i obok mnie stali ściśnięci młodzi ludzie, ewidentnie jadący na rozpoczęcie roku. W pojeździe luźniej zrobiło się dopiero na przystanku sąsiadującym z jedną z gdańskich szkół - relacjonuje pan Paweł, który opisał nam swoją poranną podróż do pracy.
Mimo ścisku jednak - na co uwagę zwrócił nasz czytelnik - zdecydowana większość pasażerów do "antyepidemicznych" wytycznych podeszła poważnie. Uczniowie zmierzający do szkół wystrojeni byli bowiem nie tylko w galowe stroje, ale też maseczki.

Zasada wolnego co drugiego miejsca ignorowana



- Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o zajmowanie miejsc siedzących w tramwaju. Większość pasażerów ignoruje informacje o "wyłączeniu" siedziska z użytku. W sumie im się nie dziwię - lepiej jest usiąść, niż cisnąć się nad głowami ludzi, którzy zajęli połowę miejsc siedzących, chuchając w tłoku sobie w kark - zauważa nasz czytelnik.
Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana. Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana.
Obostrzeń dotyczących liczby zajętych siedzeń w autobusach i tramwajach znieść się "ot tak" jednak nie da. Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego podkreślają, że restrykcje są wynikiem postanowień rządu, w związku z pandemią COVID-19. Dotyczy to limitów przewozu osób, możliwości zajęcia co drugiego miejsca oraz zasłaniania ust i nosa.

- Często limity te w polskich miastach nie odnoszą się do realiów i powodują niewydolność systemów transportowych, dlatego Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowała prośbę do nowego ministra zdrowia, aby wprowadzić zmiany w mechanizmie ustalania limitów - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM w Gdańsku.

Więcej autobusów przegubowych i pojemnych tramwajów



Dodaje, że wraz z początkiem roku szkolnego w Gdańsku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do obsługi wybranych linii zostało skierowanych więcej autobusów przegubowych, np. na liniach 186, 262. Z kolei na innych liniach zwiększono liczbę kursów po to, by przewieźć większą liczbę pasażerów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Na torach pojawiło się również więcej pojemnych tramwajów marki Pesa.

Rozkłady ZTM Gdańsk



- Należy zauważyć, że rokrocznie zarówno 1 września, jak i 1 października w pojazdach komunikacji miejskiej obserwowana jest większa liczba pasażerów, szczególnie uczniów i studentów, co ma związek z uroczystościami rozpoczęcia roku szkolnego/akademickiego, odbywającymi się w podobnych godzinach w wielu placówkach edukacyjnych/uczelniach - mówi Zygmunt Gołąb.

W tramwaju luźniej zrobiło się dopiero na przystanku w pobliżu jednej ze szkół. Większość pasażerów miała jednak maseczki.

ZTM stoi na stanowisku, że po "zatłoczonym" początku roku szkolnego w kolejnych dniach ruch pasażerów rozłoży się - wzorem lat poprzednich - bardziej równomiernie.

- Co ważne, już dziś wiemy, że UG nie będzie pracował stacjonarnie, tylko zdalnie, natomiast na innych uczelniach wyższych (np. PG) zajęcia dydaktyczne będą przeprowadzane tylko w ograniczonym zakresie. Nadal bardzo dużo osób pracuje zdalnie, nie korzysta z dojazdu do pracy - przypomina Zygmunt Gołąb.

Integracja z SKM i PolRegio



Na koniec warto zaznaczyć, że nowością w tym roku w gdańskiej komunikacji miejskiej jest ściślejsza integracja taryfowa z SKM i PolRegio.

Każdy posiadacz biletu okresowego ZTM Gdańsk, zakodowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem, na strefę Gdańsk, może podróżować pociągami SKM i PolRegio na obszarze Gdańska. Dodatkowa usługa może wpłynąć także na zmniejszenie zatłoczenia w autobusach i tramwajach.
06:30 2 WRZEśNIA 20

Tłok w komunikacji miejskiej (11 opinii)

To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy
To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy Zobacz więcej

Opinie (270) ponad 20 zablokowanych

  • Czemu w pociągach PKP

    Wszystkie siedzenia są zajęte, a w komunikacji miejskiej ma być co drugie wolne?

    • 14 1

  • Tlok

    Tlok w komunikacji z Petli Łostowice byl zawsze. Od momentu startu tramwaju juz ludzie stali, a teraz jest jeszcze gorzej, bo stoi wiecej ludzi. W czasie jazdy oznaczone miejsca sa zajmowane mimo zakazu. To jest lepsze niz stanie w tloku nad pustym miejscem lub nad siedzaca osoba. W godzinach szczytu jest masakra, a mowienie, ze ruch sie rozłozy i bedzie lepiej jest mysleniem zyczeniowym, ktore nie ma szansy na spełnienie.

    • 12 1

  • Zapomnieli dopisać że integracja skm z polregio odbyła się przy ogromnych podwyżkach cen biletów i od 31,08 jaśnie skm ograniczyło znacząco połaczenia bo sobie kolejny raz remontuje mur co niedawno remontowała i nawet jak ktoś by chciał jakiekolwiek obostrzenia przestrzegać to nie jest w stanie przy tak realizowanym transporcie przez skm po jednym torze z wycięciem wielu połaczeń i przy znaczącym wydłużeniu podróżny w tłoku i ścisku ale co tam pandemia dla skm się nie liczy

    • 12 1

  • (1)

    Natychmiastowo trzeba wszystkie kartki z siedzeń ściągnąć i damy rade z reszta

    • 6 1

    • pisz do rządu

      • 0 0

  • autobus 262

    A może warto pomyśleć nad przywróceniem rozkładu jazdy autobusu 262 z czasu przed pandemią. Przecież wszystko już od dawna wróciło no normy . Nie rozumiem czemu linia, która cieszyła się dużym powodzeniem została tak drastycznie okrojona w funkcjonowaniu .

    • 11 1

  • K 6:28 z estakady, krótki autobus kazdy ocieral sie ! (1)

    Hańba zkm i Gdynia !
    Długie autobusy!!!!!!!!

    • 9 2

    • To kup.

      • 2 0

  • skm, zkm w Trójmieście już dawno oblały egzamin i nie szykują się do poprawki. (2)

    Niestety . Zero konsekwencji i egzekwowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Wstyd, a było dużo czasu żeby wprowadzić zasady i je egzekwować. Teraz może pozostaje w kolejkach stworzyć wagony dla "bezmaseczkowców" i tych noszących maseczki. A tak swoją drogą ciekawe ilu "bohaterów" nie noszących maseczki wsiadłoby do takiego wagonu mając świadomość że sąsiad bez maseczki stwarza zagrożenie? A tak "paniska bezpiecznie się wożą bo przecież inni w maseczce więc czują się bezpieczni. To w dzisiejszych czasach straszny obciach być takim samolubem. skm, zkm wzywamy do tablicy i bez uników.

    • 14 5

    • Co SKM ? Co ZKM ? Co oblały ? A może policja ? Straż Miejska ? Może tak bardzo zajęta Żandarmeria Wojskowa ? Może niech kierowca kieruje, a policjant pilnuje porządku ? Może zacznijcie myśleć i wymagać od odpowiednich instytucji.

      • 0 1

    • Jestem za, może tam gdzie bez maseczek będzie można normalnie usiąść

      • 1 1

  • 188

    A może by tak przywrócić188, cichcem w pandemii wycofane. Z Zaspy do Brzeźna godzinę lub dłużej się jedzie, bo przesiadki, a korelacja autobusowa przecież idealna. Taki jest czas dojazdu z Szadółki do Brzeźna, jak wszystko super podpasuje. Ale żeby tyle jechać z sąsiedniej dzielnicy. W przeciwną stronę 148 się spóźnia, ludzie czekają na przejściu (Czarny Dwór), a 127 wjeżdża na przystanek, często 3 minuty przed czasem. I 20 minut czekamy...

    • 3 1

  • Po sukcesach pani Oli

    następną kadencję w tym mieście wygra każdy uczestnik programu rolnik szuka zony

    • 9 1

  • Jaki egzamin ? Co za cymbał wymyślił taki tytuł ? Nagle nie przybyło autobusów, trolejbusów czy tramwajów. Nagle nie przybyło kierowców. Nagle nie powiększyły się zatoki przystankowe, pętle, torowiska i tak dalej.

    • 13 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane