• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Życie wraca na tereny za Motławą

Michał Brancewicz
18 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Powiększa się grono chętnych do inwestowania na zaniedbanym dziś terenie Długich Ogrodów, po wschodniej stronie Motławy. Kilka dni temu deweloper kupił działkę przy ul. Sienna Grobla 4-5 zobacz na mapie Gdańska, na której już w przyszłym roku zamierza zacząć budować hotel i mieszkania. Jeśli podobną determinacją wykażą się inni inwestorzy, to w ciągu kilku lat ta okolica będzie większym placem budowy niż Wyspa Spichrzów.Nie ma praktycznie miesiąca, w którym nie informowalibyśmy o rozpoczęciu lub deklaracji rozpoczęcia budowy na terenie dzielnicy Długie Ogrody, leżącej po tej mniej uczęszczanej stronie Motławy i Kanału na Stępce.

Przypomnijmy je, zaczynając od najbardziej zaawansowanych inwestycji.

W budowie na razie jest jedynie kładka na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska. Jej powstanie jest jednak kluczowe, gdyż stworzy nowe połączenie Śródmieścia Gdańska nie tylko z samą wyspą, ale i właśnie terenami Długich Ogrodów. Warta 7,6 mln zł przeprawa ma być gotowa w maju przyszłego roku.

Kładka na Ołowiankę pozwoli połączyć Śródmieście Gdańska z wyspą i terenami Długich Ogrodów. Jej otwarcie powinno być impulsem do realizacji kolejnych inwestycji. Kładka na Ołowiankę pozwoli połączyć Śródmieście Gdańska z wyspą i terenami Długich Ogrodów. Jej otwarcie powinno być impulsem do realizacji kolejnych inwestycji.
W tym czasie z budową może już ruszać inwestor, który kilka dni temu kupił grunt od miasta. Chodzi o spółkę MTC Constructions ze Szczecina, która za działki przy ul. Sienna Grobla 4-5 zobacz na mapie Gdańska o łącznej powierzchni 3196 m kw., zapłaciła 3 868 300 zł.

Na terenie przy ul. Sienna Grobla 4-5 powstanie hotel oraz budynek mieszkalny. Na terenie przy ul. Sienna Grobla 4-5 powstanie hotel oraz budynek mieszkalny.
- Chcemy wybudować tu hotel na ok. 90 pokoi oraz budynek ze 100 mieszkaniami - zapowiada Michał Chrobrowski, prezes firmy Soft Elektronik, z którą MTC Constructions jest powiązana. - Projekt jest już gotowy, więc jeszcze w tym roku będziemy występowali o pozwolenie na budowę. Realizacje planujemy rozpocząć w przyszłym roku.
Nowe budynki nie będą wyższe niż 12 m, bo tylko na tyle zezwala miejscowy plan.

To nie jedyna inwestycja tej firmy w centrum Gdańska. Nie opodal, przy ul. Szafarnia 4 zobacz na mapie Gdańska, trwają prace rewitalizacyjne budynku stojącego za hotelem Podewils. W tym niewielkim obiekcie, stojącym tuż przy Kanale na Stępce, powstanie... jeden apartament. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Następnie odnowiony ma zostać także niewielki ceglany budynek stojący obok.
Trwa rewitalizacja budynku przy ul. Szafarnia 4, który zyska także własne nabrzeże. Odnowienia doczeka się także drugi obiekt znajdujący się bliżej hotelu Podewils. Trwa rewitalizacja budynku przy ul. Szafarnia 4, który zyska także własne nabrzeże. Odnowienia doczeka się także drugi obiekt znajdujący się bliżej hotelu Podewils.

Z kolei po drugiej stronie Motławy, Soft Elektronik kończy budowę kamienicy przy ul. Grodzkiej 10 zobacz na mapie Gdańska.

Wracając do Kanału na Stępce: warto wspomnieć, że miasto nosi się z zamiarem stworzenia tu marinyzobacz na mapie Gdańska, w której będą mogły zacumować 44 jednostki. Miałaby ona stanowić przedłużenie istniejącej mariny przy ul. Szafarnia i połączyć się z tą przy Siennej Grobli. Szacuje się, że inwestycja, wraz z pogłębieniem kanału i przebudową Mostu Kamieniarskiego na zwodzony, pochłonie ok. 8 mln zł. Wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych czeka na decyzję w urzędzie marszałkowskim.

Jest pomysł, by na Kanale na Stępce od strony Ołowianki zacumowały pływające hotele. Na drugim brzegu miałaby się znaleźć marina. Jest pomysł, by na Kanale na Stępce od strony Ołowianki zacumowały pływające hotele. Na drugim brzegu miałaby się znaleźć marina.
Z kolei wzdłuż brzegu kanału, ale od strony Ołowianki zobacz na mapie Gdańska mają stanąć specjalne jednostki pływające oferujące pokoje hotelowe z łazienkami i restauracje.

Swoją przystań chce stworzyć także kolejny prywatny inwestor - spółka Domus Amica UAB z Kłajpedy, która jest właścicielem ruin na terenie dawnych zakładów mięsnych przy ul. Na Stępce 2A zobacz na mapie Gdańska.

Inwestor od dawna zapowiada zaadaptowanie ruin na hotel. Na razie odnowiona została jedynie frontowa ściana. Poważne prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestor od dawna zapowiada zaadaptowanie ruin na hotel. Na razie odnowiona została jedynie frontowa ściana. Poważne prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Zabytek ma zostać zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel. Do tej pory nowy właściciel odrestaurował jedynie frontową ścianę oraz mury obwodowe. Jeszcze jesienią mają rozpocząć się już docelowe prace, które doprowadzą do powstania czterogwiazdkowego hotelu z ponad 100 pokojami. Ma on zacząć działać na początku 2018 roku.

Gdybyś mógł zamieszkać w centrum Gdańska, to wybrałbyś:

- Inwestor ustala z wykonawcą datę wejścia na plac budowy, powinno się to stać jeszcze w tym miesiącu - zapowiada Dariusz Marzecki ze Studia Projektowego WM, przedstawiciel inwestora.
Właścicielem największych terenów za Ołowianką jest firma Vastint, która w sumie posiada tu działki o powierzchni niemal 9 ha (90 tys. m kw.). Na gruncie liczącym 1,36 ha ograniczonym ulicami Na Stępce, Angielska Grobla i Dziewianowskiego zobacz na mapie Gdańska (z wyłączeniem istniejących tam kamienic) powstanie osiedle z ok. 300 mieszkaniami.

Natomiast spółka nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dla terenów dawnych zakładów mięsnych zobacz na mapie Gdańska.

Na koniec warto dodać, że w przyszłości Śródmieście z Długimi Ogrodami ma spiąć tunel pod Motławą zobacz na mapie Gdańska. Jednak jego powstanie przewidziane jest dopiero po 2020 roku.

Opinie (141) 2 zablokowane

 • No i super (8)

  Czekam, jako mieszkaniec dzielnicy, teraz jeszcze na remont chodników, odmalowanie pasów i poprawę bezpieczeństwa po zmroku ;)

  • 117 5

  • a to kto sprawia, ze po zmroku jest niebezpiecznie? (2)

   nie przypadkiem mieszkancy?

   • 2 10

   • (1)

    Słoiki!!!!!!!!!!!!! Okropni ludzie którzy przyjeżdżają z innych miejscowości i nie potrafią się normalnie zachowywać, uważają, że skoro wynajmują mieszkania to mają prawo do rozrabiania.

    • 6 2

    • a ile "sloikow" wynajmuje na Dlugich Ogrodach?

     Czy moze "sloiki" z Wrzeszcza przyjezdzaja krasc po nocach w obcych dzielnicach?

     Co wiecej, jak dlugo Twoja rodzina mieszka w Gdansku, ze mowisz o sloikach? Jestes swiadomy, ze 95% ludnosci Gdanska po wojnie to byli ludzie przeszczepieni tu z innych czesci przedwojennej Polski?

     • 0 0

  • (1)

   Czekaj czekaj. Jak nie widzisz priorytetów Budynia to strasznie naiwny jesteś.
   Na kładkę, która jest ineestycją poprawiającą infrastrukturę dla deweloperów kasa od razu się znalazła. Na smród z Szadolek już kilka lat nie ma! Spójrz tez na drogi poza ścisłym centrum i zaniedbane pasy zieleni

   • 9 7

   • kladka zajela 10 lat, albo i wiecej

    a dodatkowo kosztowala ulamek ceny problemu Szadolek.

    Poza tym, ignorancie, deweloprzy, deweloperami, ale to jest rozwoj miasta. Wstydem jest to, ze kiedykolwiek pozwolono budowac pod smietniskiem zamiast zabudowywac Dlugie Ogrody, Dolne Miasto i kolejne dziury wstydu w Srodmiesciu.

    • 7 1

  • Super......ale żyjesz w błogiej nieświadomości...

   ...... nie zdziw się za jakiś czas, że jeden z budynków w którym mieszkasz (zresztą dotyczy to praktycznie wszystkich budynków przy Angielskiej Grobli, Seredyńskiego, świętej Barbary, Krowoderskiej, starych zabudowań na Na Stępce, Siennej Grobli, Wiesława i Zabłotnej oraz z drugiej strony Podwala - Jaskółczej pójdzie w gruz. Stare budynki zostaną wszystkie (nawet obecnie podchodzące pod konserwatora) zburzone...Miasto jest już rozparcelowane (szczególnie w pobliżu centrum pod deweloperkę i "apartamenty", jakie mają tam powstać. Był (może jest już zatwierdzony) plan wykopania zatoki o głębokości ok 3m(od lustra wody) pod nową przystań jachtową z punktem wodowania jachtów (mniej więcej na przeciwko Brabanku, w miejscu w którym obecnie jest Sienna Grobla (60x100m).....

   • 0 7

  • no i ogrzewanie (1)

   przydałoby się jeszcze ogrzewanie miejskie, jak na razie niektórzy korzystają z pieców węglowych, a jak chcesz zamontować gazowe (tak porządnie) to nagle konserwator robi problemy - bo to zabytek przecież (ale jak developer "poprosi" to i zburzyć można)

   • 2 1

   • czy istnial jeden przypadek odmowienia przez konserwatora zalozenia pieca gazowego?

    Istnieje tak wiele budynkow zabytkowych, w ktorych jest ogrzewanie gazowe, ze cos mi sie nie chce wierzyc w takie nowiny.

    • 1 1

 • kolejny dzień, kolejne inwestycje (4)

  Aż miło tu się zagląda z samego rana,pzdr Gdynia

  • 85 15

  • kiedy u nas w Gdyni jakieś inwestycje???

   • 14 1

  • (1)

   Inwestycje na terenie po zabytkowych budynkach, które kupił "inwestor", zostawił na rozgrabienie i spalenie a teraz deweloper może się budować. Cud, miód i orzeszki! A pewnie budyniowa administracja dostanie po mieszkanku.

   • 6 18

   • właśnie ciekawy przykład podałeś jak można być w błędzie, mnóstwo osób twierdziło, że podpalenia były wynikiem celowego działania inwestora - co oczywiście jest bzdurą (co innego, że inwestor dopuścił się zaniedbań) - teren został odsprzedany a teraz jest ogromna szansa na odbudowę zniszczonych budynków, więc Twoja teoria przypomina mi bardzo myślenie komisji Macierewicza :)

    • 11 3

  • super, przez 60 lat cisza i teraz można świętować sukcesy inwestycyjne, brawo Gdańsk

   • 5 7

 • W ankiecie brakuje (2)

  Wolę Gdynię !!!

  • 27 95

  • Nie rób wstydu Gdyni

   Bo po twojej wypowiedzi wygląda na to że całkowicie nie rozumiesz pytania z ankiety. Ja tam akurat za Gdynią nie przepadam ale myślę mimo tego, że jednak parę mądrzejszych od ciebie osób tam mieszka.

   • 21 2

  • tutaj nie głosują ludzie którzy uciekli z Kocborowa ewentualnie słoje z białoruskich wsi.

   • 6 3

 • (17)

  Gdańsk to wielki plac budowy, nic dziwnego że pracuje tutaj i studiuje dziesiątki tysięcy słoików

  • 67 10

  • No i co że słoik najwyraźniej to miasto im się najbardziej podoba

   Duże i rozwijające się :-)

   • 30 6

  • Jak można imputować komuś od "słoików" (12)

   W mieście, gdzie niemal cała ludność została zainstalowans wtórnie, napływowo, ledwie kilkadziesiąt lat temu?

   Tacy z was Gdanszczanie jak z dzieci arabusów - Paryżanie.

   • 37 15

   • W zasadzie się zgadzam, tylko po co na koniec to słowo "arabusów" ? Przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, następnie ojcami, matkami, mężami i żonami a dopiero potem gdańszczanami no i te pozostałe hasła typu Bóg, Honor, Ojczyzna. Nie zapominajmy, że przede wszystkim jesteśmy Ludźmi.

    • 30 2

   • brawo - zaorales wielce wielmoznych gdańszczan :)

    chyba ich zatkało:)

    • 10 11

   • czym innym jest słoik który odbudowywał to miasto po wojnie a czym innym jest obecny napływ (3)

    który nic nie wnosi prócz kultury i smrodu wsi i wiecznych pretensji, że trzeba w korkach stać, brak miejsc parkingowych. jak się nie podoba to nawrotka do swojego miasta i tam budujcie tak jak wam wygodnie.
    uciekłeś ze swojego miasta/wsi jesteś słoikiem. sprawdź co masz w dowodzie jako miejsce urodzenia, ja, moi rodzice i dziadkowie mamy Gdańsk i Sopot

    • 12 23

    • Taa, odbudowywał... (1)

     Sąsiaduję ja z takimi, co to poniemieckie domy przy ul. Polanki po wojnie zasiedlili. Jeszcze w latach 80-tych tu biegały kury, kicały króliki i koguty darły dzioby od 3 rano. Jedyne, co oni w życiu wybudowali, to krzywe budy na ten "inwentarz" i "inspekty" ze starych okien. Kury w końcu Sanepid uwalił, ale baby, obecnie 80+, nadal leżą na ganku z gołymi cycami, ledwie się słońce pokaże. Wielce wartościowi "Gdańszczanie", nic, tylko tramwaj ich nazwiskiem nazwać.

     Obecny napływ przynajmniej z kurami nie zjeżdża.

     • 19 4

     • pokaż dowód a powiem Ci kim jesteś

      • 2 7

    • moze porozmawiamy o wiedzy na temat Gdanska i tego, ile temu miastu dales od siebie?

     Tego typu wypowiedzi sa strasznie zalosne.

     • 7 1

   • Gdynia (4)

    Przypominam, że Gdynię zbudowały Słoiki - z Mazowsza, Małopolski i Podkarpacia, więc po co takie przytyki? Stary Gdańsk też był kiedyś budowany przez Słoiki z Niderlandów, Nadrenii czy Szkocji

    • 14 2

    • Gdynię zaprojektowali i zbudowalni najbardziej wykształceni ludzie jakich ten kraj posiadał wtedy (3)

     to się nazywa przedsięwzięcie,
     prawdopodobnie największy sukces w historii współczesnej Polski.
     Do dziś intelektualnie, kulturowo i gospodarczo Gdynia wyróżnia się na tle reszty kraju.
     Wyróżnia się tez politycznie ponieważ jest to jedyne miasto
     nie zaorane przez POPiS.
     Przez wiele wiele lat traktowane po macoszemu przez Rząd PO,
     dziś tak samo szarpane przez rusko-PiSowskie trole
     w żałosnych próbach przylepienia czegoś do Gdyni.

     To teraz słuchajcie uważnie, do porcelany i kryształu
     nic się nie przylepi jak do tych waszych glinianych dzbanów
     wy posowieckie popłuczyny.

     • 2 14

     • O k..wa ale przygłup z ciebie. (2)

      No rzeczywiście Gdynia wyróżnia się na tle całego kraju brakiem inwestycji, brakiem wizji, brakiem w ogóle jakiegokolwiek działania.

      Intelektualnie - fakt nigdzie w naszym kraju ludzie nie są na poziomie Korei Północnej.

      Kulturowo - rozumiem, że nigdzie poza Gdynią jak dotąd nie byłeś, do Gdańska jest na prawdę blisko.

      Gospodarczo - ja pie....e to już czysta Korea Północna, jak trzeba mieć zryty łeb żeby tak myśleć o Gdyni a wystarczy porównać ją z Gdańskiem, który gospodarczo wyprzedza Gdynię o hektary.

      • 12 0

      • "Kulturowo - rozumiem, że nigdzie poza Gdynią jak dotąd nie byłeś" (1)

       Co się kultury tyczy - przynajmniej jest Teatr Muzyczny, gdzie można zobaczyć coś i na poziomie i miłego dla oka i ucha. W gdańskiej filharmonii możesz sobie posłuchać orkiestry Ukraińców z łapanki za 200 złotych.

       Gdzie wy macie te inwestycje? Chodzi o szklane domy, potrzebne psu na budę, PKM-kę, która pojeździ do kolejnej ulewy, czy ulice remontowane tak, że natychmiast trzeba poprawiać?

       Jaka tu jest wizja, pytam się?

       • 0 13

       • Co do remontow... - jak tam estakada kwiatkowskiego ?

        • 0 0

   • Ci którzy przyjechali po wojnie to nie słoiki tylko weki

    • 3 0

  • (2)

   Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby mieszkać, studiować i pracować w naszym mieście. W Gdańsku jest jeszcze wiele do zrobienia. Przyjeżdżajcie ze swoimi pomysłami i ambicjami. Póki co, pracy i miejsca wystarczy dla wszystkich chętnych.

   • 30 6

   • Mirek na prezydenta (1)

    • 7 6

    • Panie Januszu, chyba Waść "deczko" przesadziłeś w swoim entuzjazmie.

     • 7 2

 • Część miasta nie nadającą się do mieszkania. (12)

  Daleko od komunikacji miejskiej, brak sklepów, mieszkania pod turystów, ciągłe nocne imprezy i zakłócanie miru domowego. Do tego wysokie ceny m2, syf parkingowy i mnóstwo owadów które rozmnażają się w wodzie.

  • 46 75

  • Budowa nowej dzielnicy trochę trws (1)

   Przynajmniej nie capi odpadami z kokosa albo mączką rybną

   • 26 1

   • Szadółki

    A ekspansja Szadółek? Poczekaj chwilę jeszcze a szadółkowe ramię cię też dosięgnie ;)

    • 8 10

  • tam od kiedy pamiętam, zawsze był dziwny klimat - zawsze zimniej niż w innych częściach miasta (1)

   no i faktycznie, od tych kanałów pełno robactwa i gryzących owadów oraz specyficzny zapach syfu rozkładającego się w wodzie

   • 17 12

   • dlatego były tam magazyny i spichlerze oraz przemysłówka

    • 19 1

  • (2)

   Na razie tak ale po powstaniu tunelu pod Motławą (oby jak najszybciej) to będzie genialna miejscówka 15 min tramwajem od Wrzeszcza. Kładka na Ołowiankę już odmieni trochę te okolice.

   • 18 1

   • taniej wyjdzie po prostu zamieszkać we Wrzeszczu

    • 9 2

   • Tylko kogo z Gdańszczan będzie stać na mieszkanie tam. Wiadomo, że 80% to będą turyści. Więc o jakim życiu dzielnicy tutaj

    • 10 3

  • (1)

   Co za bzdury .Tam jest pelno sklepow ,jest tramwaj i autobusy .

   • 12 4

   • chyba tramwaj wodny

    • 5 3

  • Amsterdam

   Właśnie opisałeś Amsterdam oraz kilka innych miast :)

   • 8 0

  • "daleko od komunikacji miejskiej" - czyżby?

   Do Siennickiej z tramwajem jest kilkaset metrów.

   • 7 1

  • Daleko

   do komunikacji miejskiej to masz panie Gogola z takich chociażby Kowal,Szadułek,Osowej czy innego kijostwa!Tu je centrum,tu je śródmieście a nie jakaś Wiślina czy Nowa Karczma

   • 3 1

 • Hotele (6)

  Hetelem pogania,na co to komu?Nie długo to zaczną ludzi wysiedlać do ruder po to by wybudować hotel.

  • 28 58

  • Ludzie jakoś nie garną się do starych dzielnic, (2)

   Wolą obrzeża. W centrum geriatria, studenteria, Ukraińcy albo pustostany.

   To jaki lepszy pomysł - kolejne "centrum sztuki"?

   • 4 14

   • Sa glupi jak wola obrzeza ,nie stac ich na dobra lokalizacje to kupuja mieszkania na zadu.....

    • 7 1

   • wiekszosc moich znajomych szuka mieszkan na dolnym tarasie.

    Nieliczni rzeczywiscie woleli mieszkac na koncu swiata. Bardzo niewielu z nich, bo im to odpowiada, innych raczej zmusily do tego realia.

    • 5 0

  • Jeżeli masz zaległości w płaceniu czynszu to możesz okazać się prorokiem.

   • 10 0

  • Jak jego jasnie panujaca prezydencja (1)

   zaznaczyla, bedzie jeszcze 50 hoteli. A to pewnie po to by zapelnic opustoszale jesienia, zima i wiosna stare miasto.

   • 3 7

   • tak dlugo, jak to biznes prywatny to mi obojetne

    A ze Srodmiescia powinno sie wyprzedawac mieszkania komunalne (lub socjalne, jesli takie tam sa), bo to glupota w takim miejscu.

    Gdansk po 22 umiera. Nie mowie, aby zrobic z Glownego Miasta tandetny Sopot bis, ale restauracje i kawiarnie moglyby byc otwarte np. do 12-1. Szczegolnie, ze czesto ludzi jeszcze jest duzo w srodku, a oni musza zamykac.

    • 0 0

 • Świetne tereny na inwestycje mieszkaniową i nie tylko. Okolica wkoncu odżyje. (3)

  • 57 9

  • (2)

   Teren po zniszczonych zabytkach, które można było przekształcić w kulturalne centrum miasta. Teraz będziecie mieli tam dopiero syf... Tania deweloperka dla słoików.

   • 4 11

   • dokladnie, z Gdanska POzostanie tylko nazwa.. dzieki obecnej deweloperce!

    • 2 4

   • Barany już minusują.

    Masz rację, ale przydupasy budynia nie popierają Twojej opinii. A do tego stanu doprowadził między innymi budyń....to była dosłownie zapomniana część miasta, a czas zatrzymał tam się na roku 1990.

    • 1 5

 • (2)

  Dla rozwoju gdanska tunel/most pod/nad Motławą jest dużo ważniejszy niz tunel pod pachołkiem . I dużo tańszy . Chyba po zakończeniu budowy kładki trzeba będzie zorganizować autobus z okolicy targu rybnego do dworca głównego

  • 47 10

  • Jest już taki autobus - nr 100

   Chociaż akurat w kierunku z Targu do Dworca jedzie na około. Więc popieram -- również przewiduję konieczność stworzenia lini po najkrótszej trasie w obie strony.

   • 10 1

  • aby kładka pieszo-rowerowa na Ołowiankę spełniała swoją rolę

   warto pomyśleć o stworzeniu atrakcyjnego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kanału Raduni : od jego ujścia do Motławy aż do Wałów Jagiellońskich.

   Tworzenie infrastruktury miejskiej wyłącznie lub nawet głównie z myślą o ruchu samochodów i środków komunikacji publicznej nie jest drogą do zrównoważonego, efektywnego rozwoju miasta.

   • 1 0

 • Życie wraca na tereny za Motławą (1)

  - żywcem przeniesione z Moreny ,Suchanina czy Oruni górnej - .dot .architektury głąby!!

  • 25 27

  • a widziales konkretne projekty?

   • 2 2

 • (3)

  lokalizację ok ale firma bez doświadczenia nie polecam takich tworów w 2018 roku wszyscy tacy co w hossie blysneli - wielki
  wyczyn jak rynek bierze wszystko to każdy nagle jest deweloperem nawet pan od kiełbasy, duży rozamach na hotelu się skończy w mojej opinii

  • 20 13

  • Najlepiej nic nie budować, przycupnąć i przeczekać. Doświadczenie uczy, że prędzej czy później jakiś kryzys przyjdzie.

   • 11 6

  • nawet Grycan biurowce w Warszawie buduje (1)

   • 8 0

   • Ten kapuś?

    TW "Zbyszek".

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane