Fakty i opinie

Praktycznie nie ma dnia bez tłoku w SKM. Kolejarze chcą częstszych kursów

Najnowszy artukuł na ten temat

Trójmiasto dostanie 126 mln zł z tarczy samorządowej

- Trzeba odmrozić kolejne połączenia SKM, bo składy są przepełnione - apelują kolejarze do Urzędu Marszałkowskiego, który jest organizatorem przewozów. Od 18 maja, kiedy poluzowano obostrzenia wywołane koronawirusem w komunikacji miejskiej, praktycznie nie było dnia, by liczba pasażerów SKM nie przekroczyła limitów wyznaczonych przez rząd. Mimo to obecny rozkład pociągów ma obowiązywać do 30 czerwca. Przedstawiciele UMWP nie kryją zaskoczenia stanowiskiem SKM i będą prosić kolejarzy o wyjaśnienia.Czy odczuwasz zbyt małą liczbę kursów SKM?

nie, uważam, że w tej chwili jest ona wystarczająca 4%
tak, poznikały wygodne dla mnie połączenia, a w pociągach jest tłok 74%
trudno powiedzieć, rzadko jeżdżę SKM 22%
zakończona Łącznie głosów: 1313
Przypomnijmy: Od 18 maja w pojeździe jednocześnie może przebywać:
  • tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla pojazdów komunikacji dalekobieżnej, w której jest mniej miejsc stojących)
lub
  • tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna ).

W składach Szybkiej Kolei Miejskiej obowiązuje ta druga opcja. Tymczasem liczba pasażerów SKM rośnie z dnia na dzień i kolejarzom trudno jest dostosować się do obowiązujących "antykoronawirusowych" przepisów, o czym oficjalnie poinformowali na swoim facebookowym profilu.

screen/FB
- "Zasypujecie nas prośbami o przywrócenie pociągów, zwłaszcza nocnych i tych, które jeździły w porannym szczycie. Wasze uwagi i sugestie przekazujemy organizatorowi przewozów (Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego), który zleca nam przewozy, decyduje też o rozkładzie i jazdy i cenach biletów. Podobnie jak wy liczyliśmy, że dostaniemy zgodę UMWP na szybkie przywrócenie kolejnych pociągów. Otrzymaliśmy jednak informację z Urzędu Marszałkowskiego, że obecny rozkład ma obowiązywać do 30 czerwca" - z taką wiadomością zwrócili się przedstawiciele przewoźnika do pasażerów.
Tomasz Złotoś, rzecznik SKM, tłumaczy także, że przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z koronawirusem, w dni powszednie, wyjeżdżało na tory ok. 300 pociągów SKM.

- Na początku marca UMWP przekazał nam do realizacji rozkład okrojony o połowę (ok. 150 pociągów). Wraz z "odmrażaniem" gospodarki organizator zgodził się na przywrócenie niektórych pociągów. Obecnie mamy zgodę na uruchamianie 170 pociągów dziennie (w dni powszednie), więc do jazdy według normalnego rozkładu niestety wciąż jeszcze daleko - zaznacza Tomasz Złotoś.
Dodaje, że już teraz codziennie zdarza się kilka lub kilkanaście pociągów, których zapełnienie przekracza limity wyznaczone przez rząd.

Praktycznie nie ma dnia bez zatłoczonych pociągówPoprosiliśmy przedstawicieli SKM o konkretne liczby. Z danych, które otrzymaliśmy, wynika, że od 18 maja praktycznie nie było dnia, żeby na trasie nie pojawił się skład przepełniony albo na granicy przepełnienia:
  • 18.05 - dwa pociągi przepełnione ponad normę wyznaczoną przez rząd obowiązującą od 18 maja (30 proc wszystkich miejsc w pociągu);
  • 19.05 - jeden taki pociąg;
  • 20.05 - trzy;
  • 22.05 - jeden;
  • 23.05 (sobota) - trzy;
  • 25.05 - cztery;
  • 26.05 - trzy;
  • 27.05 - dwa (kolejarze przedstawili poranne dane; w chwili pisania artykułu nie wpłynęły jeszcze dane ze wszystkich pociągów, więc ta liczba może się zwiększyć).

Oprócz tego od 18 maja 23 pociągi w dni powszednie miały zapełnienie na granicy limitu.

graf. trojmiasto.pl
W tym miejscu warto zaznaczyć, że SKM kontroluje liczbę pasażerów, która przebywa w składach za pomocą monitoringu, który służy kierownikowi pociągu do sporządzenia raportu, a także dokumentując zatłoczenie składów na zdjęciach wykonywanych przez pracowników SKM. Pogląd na liczbę osób korzystającą z komunikacji miejskiej dają także zliczarki wejść do składu, zainstalowane w niektórych pociągach.

Urząd Marszałkowski chce wyjaśnień od SKMZaskoczenia stanowiskiem kolejarzy nie kryją przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

- Wpis na profilu SKM w mediach społecznościowych jest dla nas zaskoczeniem i zamierzamy zwrócić się do SKM z pilnym żądaniem wyjaśnień. Zgodnie z postanowieniami umowy SKM jako przewoźnik jest zobowiązana do informowania nas o każdej sytuacji mającej negatywny wpływ na pasażerów. Ponadto zgodnie z postanowieniami umowy SKM jest zobowiązana do dostosowania zestawienia pociągów do występujących potoków pasażerskich i poinformowania o tym fakcie organizatora, czyli Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli faktycznie doszło do przypadków przepełnienia - tego obowiązku SKM nie dopełniła - twierdzi Michał Piotrowski, rzecznik UMWP.

Rozkład kursowania SKMWedług danych, którymi dysponuje urząd, w kwietniu liczba osób korzystających z pociągów SKM była na poziomie 20 proc. w stosunku do przewozów sprzed pandemii.

- W maju szacujemy tę liczbę na poziomie ok. 30 proc. Nie przewidujemy znaczących wzrostów tych przewozów w czerwcu. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie przygotowywania zmian w rozkładzie jazdy pociągów i komunikacji autobusowej, które będą obowiązywać do grudnia 2020 r. - podsumowuje Michał Piotrowski.

SKM do końca tygodnia przekaże raportCo na to SKM? Tomasz Złotoś podkreśla, iż przewoźnik umówił się z Urzędem Marszałkowskim, że przez pierwsze dni po wprowadzeniu zmienionych norm zapełnienia będą "bacznie obserwować zapełnienia pociągów".

- I do końca tego tygodnia przekażemy Urzędowi szczegółowy raport na ten temat. Wiemy też, że pracownicy UMWP także sprawdzają zapełnienie w pociągach SKM. Pasażerów wciąż przybywa, a po ogłoszeniu dziś przez rząd kolejnego etapu odmrażania gospodarki należy się spodziewać, że ten wzrost jeszcze przyspieszy i niemożliwe będzie utrzymywanie zapełnienia w obowiązujących limitach - podsumowuje rzecznik SKM.