• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prokuratorzy wysyłają mało spraw do sądów

Piotr Weltrowski
5 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Tak ułożone akta to już przeszłość - obecnie prokura nie składa już do sądu chronologicznie ułożonych tomów, a sam sposób ich ułożenia reguluje... liczące 72 strony rozporządzenie. Tak ułożone akta to już przeszłość - obecnie prokura nie składa już do sądu chronologicznie ułożonych tomów, a sam sposób ich ułożenia reguluje... liczące 72 strony rozporządzenie.

80 proc. aktów oskarżenia mniej wysyłają do sądów pomorscy prokuratorzy odkąd 1 lipca weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Prokuratorzy mówią wprost, że nowelizacja zwiększyła biurokrację, zamiast ją ograniczyć.



Czy już teraz można oceniać zmianę przepisów jako nieudaną?

Nowe przepisy miały przede wszystkim zmienić rolę sądu w postępowaniach karnych i sprawić, iż stanie się bezstronnym arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną (fachowo nazywa się to kontradyktoryjnością). Wcześniej to na sądach ciążyła inicjatywa dowodowa - to sędzia musiał się włączyć w proces zbierania dowodów i przesłuchiwania świadków.

Od 1 lipca jest inaczej. Najkrócej mówiąc - teraz to prokurator przedstawia dowody winy oskarżonego, obrońca próbuje je obalić, a sąd jedynie rozstrzyga, kto ma rację.

To jednak tylko jedna strona medalu, bo zmieniły się też zasady dotyczące konstrukcji aktów oskarżenia. W teorii zmiany miały usprawnić pracę wymiaru sprawiedliwości, jednak już przed ich wprowadzeniem wielu prokuratorów alarmowało, że skończyć może się "przytkaniem" śledztw.

Niestety, potwierdzają to dane statystyczne. W okręgu gdańskim od stycznia do czerwca skierowano do sądów 3653 akty oskarżenia, czyli średnio ok. 600 miesięcznie. Tymczasem od lipca do września było ich 278, czyli ok. 90 miesięcznie..

Jeszcze gorzej sprawa wygląda w zajmującym się najbardziej skomplikowanymi i "prestiżowymi" sprawami wydziale karnym Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Dwa lata temu od lipca do października wydział ten wysłał do sądu 11 aktów oskarżenia, rok temu - pięć, a w tym roku... ani jednego.

- Sprawy prowadzone w tym wydziale mają jednak inną specyfikę. Prokuratorzy nie są ograniczani terminami prowadzenia śledztw, a ważnym kryterium jest wysoka skuteczność. Przejściowy spadek ilości aktów oskarżenia może oznaczać większą ich ilość w innych okresach statystycznych - mówi Mariusz Marciniak, rzecznik gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
Zasypani papierkową robotą

Kiedy jednak rozmawiamy z trójmiejskimi prokuratorami nieoficjalnie, mówią wprost, że winne spadkowi liczby aktów oskarżenia są nowe przepisy.

- Już w czerwcu dostaliśmy specjalne rozporządzenie dotyczące sposobu układania akt. Miało 72 strony. Proszę to sobie wyobrazić: 72 strony poświęcone tylko temu, w jaki sposób należy teraz układać akta! Nagle okazało się, że ich układanie w sposób chronologiczny jest złe - mówi jeden z prokuratorów.
Jego zdaniem nowe przepisy prowadzą do absurdalnych sytuacji, w których prokurator prowadzący sprawę np. dotyczącą niepłacenia alimentów musi - na potrzeby wszystkich poza samym sądem - kserować wszystkie materiały w taki sposób, aby niemożliwe było zidentyfikowanie osoby poszkodowanej.

- To procedura zrozumiała w przypadku pobicia, ale w sprawie alimentów, gdzie przecież sprawca wie doskonale, komu nie płaci? Albo w przypadku wyłudzenia, gdzie podejrzany dokładnie wie, kogo oszukał? - pyta retorycznie prokurator.
Wcześniej to sąd decydował, które dowody są istotne dla sprawy, a które nie. Obecnie wszystko to spoczywa na barkach prowadzących śledztwo. Nie wystarczy więc zakończyć postępowania i przesłać chronologicznie ułożonych akt do sądu.

- W przypadku spraw, gdzie akta liczą dwa lub trzy tomy, jest to do ogarnięcia, jednak w przypadku bardziej złożonych spraw, gdzie akta liczą kilkanaście albo kilkadziesiąt tomów, zaczyna się zabawa. Bo przecież wszystko to trzeba raz jeszcze przejrzeć i zadecydować o podziale - mówi nam inny z trójmiejskich prokuratorów.
Inne atrakcje czekające na prokuratorów to chociażby konieczność - niezależnie od rodzaju sprawy - dokładnego ustalenia stosunków majątkowych i źródeł dochodu oskarżonego, w tym danych na temat prowadzonych i zakończonych postępowań podatkowych dotyczących danej osoby.

Wśród naszych rozmówców są jednak prokuratorzy, którzy tamują negatywne emocje.

- Liczba aktów oskarżenia faktycznie spadła, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przed nowelizacją ich liczba wzrosła, bo wszyscy śpieszyli się przed wejściem nowego prawa. Do tego wprowadzenie zmian nałożyło się na okres urlopowy, więc myślę, że trzeba trochę czasu, aby sprawiedliwie ocenić reformę - mówi jeden z wyższych rangą prokuratorów w Trójmieście.
Problem ma także policja

Nowelizacja kodeksu postępowań karnych sprawiła problemy nie tylko prokuraturom - Rzeczpospolita dotarła do raportu Komendy Głównej Policji, z którego wynika, że w tym roku zabraknie 65 mln zł na codzienne funkcjonowanie poszczególnych komend i komisariatów.

Zdaniem policjantów jedną z przyczyn jest właśnie wejście w życie nowych przepisów, które nakładają na nich - podobnie jak na prokuratorów - dodatkowe obowiązki, głównie papierkowe, a także zmieniły zasady korzystania z usług biegłych, za które policja płacić teraz musi samodzielnie.

Opinie (70) 5 zablokowanych

  • A ja chciałam zostać asystentem prok. Uf

    Jak dobrze, że tego nie zrobiłam bo bym pracowała po 23 godz na dobę za śmieszne pieniądze :)

    • 2 1

  • prokura

    Opis pod zdjęciem jest błędny - prokura nie jest równoznaczna z prokuraturą ;) prokura to prawna instytucja pełnomocnictwa :)

    • 4 0

  • dlaczego nie zamiecie się sprawą lotniska w kosakowie?

    • 2 2

  • Yhym

    Śmiem stwierdzić, że prokurator zleca te wszystkie czynnosci policji i to oni się martwią. twórców nowelizacji powinno się postawić pod trybunał stanu. Tak to jest jeśli twórcami nowelizacji są teoretycy a nie praktycy. Wzięli pieniążki za ciężką pracę przy nowelizacji to niech teraz stoją przy ksero

    • 5 2

  • bzdury

    To na policję spadla cala robota- wlasnie kserowanie,układanie akt wedlug dziwacznych wytycznych,ponadto z tego co mi wiadomo 99,9% spraw prowadzi policja co wlasnie oznacza przesluchiwanie dziesiatek swiadkow do bzdurnych spraw, itp itd. Akurat tym o czym mowia ci "prokuratorzy" w artykule to zajmuja sie niemal wylacznie policjanci i to na nich spadla cala robota

    • 5 2

  • No prosze , a niby rząd PO wprowadza(ł) nadzwyczajnie wyśmienite zmiany

    • 2 0

  • jakoś mi ich nie żal

    robić się nie chce i tyle

    • 1 3

  • Przywrócić przepisy z czasów komuny (1)

    Wtedy prokuratura by działała sprawnie i szybko. Prokuratorzy by się nie lenili a skuteczność 100%

    • 1 0

    • No ale właśnie do lupca tego roku były przepisy komunistyczne tj. Proces stalinowski...

      • 0 1

  • bo dotychczas prokurator

    działał wedle zasady - postawmy oskarżenie - wybroni się to wybroni, nie wybroni się to znaczy winny i niech idzie siedzieć"

    członka mojej rodziny przez 13 lat oskarżano o przestępstwo gospodarcze którego nie popełnił, przez 13 lat uniewinniano go a prokuratura odwoływała się i na nowo proces ruszał, przez 13 lat ani razu nie usłyszał przed sądem - winny ale to nie zmieniło faktu że prokuratura do ostatniej instancji składało ciągle akt oskarżenia, dopiero ostatnia instancja po 13 latach potwierdziła - niewinny jak wcześniejsze sądy

    przez 13 lat z powodu złośliwości i zajadłości prokuratury toczył się proces niewinnego człowieka i nikt nie był w stanie tego ukrócić tylko dlatego że prokurator postanowił udowodnić coś co nie miało miejsca i przez 13 lat podatnicy płacili za jego pracę, na koniec procesu podatnicy jeszcze zapłacili koszty sądowe i zwrot kosztów obrony...

    teraz weszły przepisy które coś takiego ograniczają dlatego prokuratorzy tak się pienią bo jak postawią bezpodstawne i bez dowodowe oskarżenie to ich wniosek wyleci w powietrze a ich skuteczność będzie wynikała nie z przypadku a jedynie z ich pracowitości

    • 5 4

  • Wszystko przez oszustow z Peło.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane