Fakty i opinie

Przebudują "malowane rondo" z południa Gdańska. Prace ruszą po wakacjach

Rondo przy ul. Jabłoniowej wymalowano żółtą farbą. "Płaska" konstrukcja sprawia, że wielu kierowców lekceważy ruch okrężny i porusza się jak po zwykłym skrzyżowaniu.
Rondo przy ul. Jabłoniowej wymalowano żółtą farbą. "Płaska" konstrukcja sprawia, że wielu kierowców lekceważy ruch okrężny i porusza się jak po zwykłym skrzyżowaniu. czytelnik/Trojmiasto.pl

Jest problematyczne i niebezpieczne, bo jedynie namalowane żółtą farbą - w najbliższym czasie zostanie więc przebudowane. Roboty przy rondzie łączącym ul. Jabłoniową, Turzycową i LeszczynowąMapka rozpocząć się mają po wakacjach.Czy przebudowa ronda przy ul. Jabłoniowej poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu?

tak, zdecydowanie 64%
w tym miejscu powinno wrócić klasyczne skrzyżowanie, rondo nie jest potrzebne 18%
nie, w tym miejscu i tak będzie niebezpiecznie 12%
trudno powiedzieć, rzadko bywam w okolicy 6%
zakończona Łącznie głosów: 1405
Miało poprawić płynność ruchu, a skutecznie uprzykrza życie kierowcom i jest miejscem, w którym dochodzi do kolizji i wypadków. Mowa o charakterystycznym, namalowanym żółtą farbą rondzie, które cieszy się niechlubną sławą wśród mieszkańców południa Gdańska.

Skrzyżowanie łączące ulice Jabłoniową, Turzycową i Leszczynową jest także dobrze znane drogówce: od 2019 roku doszło tam do 49 kolizji i jednego wypadku.

Mieszkańcy skarżą się, że przez swoją płaską "konstrukcję" rondo jest wręcz ścinane przez kierowców, a większe pojazdy - np. autobusy - nie mieszczą się na skrzyżowaniu.

Na rondzie przy ul. Jabłoniowej doszło do największej liczby kolizji spośród wszystkich rond w Gdańsku.
Na rondzie przy ul. Jabłoniowej doszło do największej liczby kolizji spośród wszystkich rond w Gdańsku. czytelnik/Trojmiasto.pl
Wszystko wskazuje jednak na to, że problem już niedługo zostanie rozwiązany. Jak udało nam się dowiedzieć, rondo zostanie przebudowane. Miejscy urzędnicy podkreślają, że inwestycja jest pilna i bardzo potrzebna. Według planów prace nad nią rozpocząć się mają już po wakacjach.

Zakres robót obejmie m.in.:

  • przebudowę skrzyżowania ul. Jabłoniowej, ul. Leszczynowej i ul. Turzycowej na skrzyżowanie o ruchu okrężnym w formie minironda z przejezdną wyspą środkową,
  • wyniesienie ul. Potęgowskiej,
  • wykonanie azyli dla pieszych,
  • przebudowę schodów terenowych wzdłuż ul. Potęgowskiej: zbudowany zostanie chodnik z balustradami.

- Forma minironda na skrzyżowaniu ulic Jabłoniowa, Turzycowa, Leszczynowa została wprowadzona jako tymczasowa organizacja ruchu w związku z realizacją projektu "Budowa ul. Nowej Bulońskiej Północnej" - przypomina Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu.

Budowa ronda możliwa dzięki wykupionej działceJak dodaje, minirondo zostało wykonane w celu objazdów umożliwiających prowadzenie robót przy ul. Nowej Bulońskiej Północnej.

Najtrudniejsze ronda w Gdańsku. Ponad 300 wypadków i kolizji- Na ten cel nie przewidziano wykupu działek. Znaki informujące o rondzie były niszczone przez duże pojazdy, więc utrzymane zostało rondo w formie malowanej. Działka potrzebna do budowy ronda według umów zawartych przez GZDIZ znajduje się w pasie planowanej ul. Nowej Jabłoniowej, więc co do zasady powinna być wykupiona dopiero do uzyskaniu decyzji ZRID dla ul. Nowej Jabłoniowej. Po uzyskaniu informacji potwierdzających, że działka będzie niezbędna w całości do wykupu pod ul. Nową Jabłoniową, można było zawnioskować o zabezpieczenie środków na wykup działki w ramach zadania "wykupy gruntów pod przyszłe inwestycje" - wyjaśnia gdańska urzędniczka.
Działkę - na potrzeby budowy ronda w ciągu ul. Jabłoniowej - udało się wykupić 9 czerwca za 117 tys. zł (plus ok. 1,4 tys. zł kosztów notarialnych).

Pilna inwestycja - prace ruszą po wakacjach- Działka została już zakupiona, teraz inwestor musi uzupełnić niezbędne formalności - uzyskać od gminy prawo do terenu tej działki, dokonać zgłoszenia w Wydziale Urbanistyki i Architektury oraz przygotować i uzgodnić projekt tymczasowej organizacji ruchu, a następnie uzyskać tytuł do zajęcia pasa drogowego w celu prowadzenia robót - podsumowuje Izabela Kozicka-Prus.

W 2019 roku zlikwidowano rondo na Jabłoniowej. I to rozwiązanie nie było dobre. Kierowcy bowiem jeździli na pamięć.Nieruchomości na południu Gdańska. Wynajem i sprzedaż

Opinie wybrane


wszystkie opinie (131)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »