• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Przejście przy Bramie Wyżynnej już otwarte

Maciej Korolczuk
15 kwietnia 2022, godz. 14:10 
Opinie (606)
Najnowszy artykuł na ten temat Zatoka autobusowa przy Bramie Wyżynnej do remontu

Pierwsze osoby przeszły naziemnym przejściem dla pieszych przez Wały JagiellońskieMapka w piątek przed południem. Zebra połączyła Bramę Wyżynną z przystankami tramwajowymi i autobusowymi przy Forum Gdańsk.Czy w Gdańsku powinny powstawać kolejne naziemne przejścia dla pieszych?

Budowa przejścia to pomysł radnych miasta, którzy w 2018 r. zwrócili się z takim wnioskiem do prezydenta Pawła Adamowicza.

Udało się go zrealizować dopiero cztery lata później - w ramach szerszego programu uspokajania ruchu w mieście poprzez budowę naziemnych przejść dla pieszych.

Pierwsze zebry powstały na Podwalu Przedmiejskim. Teraz otwarto naziemne przejście przez Wały Jagiellońskie, a wkrótce nastąpi to także na al. Zwycięstwa przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W planach jest także budowa przejścia przy Dworcu Głównym.

Prace na Wałach Jagiellońskich kosztowały 5,8 mln zł. Za te pieniądze nie tylko wybudowano przejście, ale także przebudowano niemal 500 m jezdni od Huciska do Okopowej.

  • Nowe przejście ma ułatwić poruszanie się po śródmieściu Gdańska. Pasażerowie wysiadający z tramwajów nie będą już musieli pokonywać schodów w dół i do góry, by dojść na ul. Długą i Główne Miasto.
  • Nowe przejście ma ułatwić poruszanie się po śródmieściu Gdańska. Pasażerowie wysiadający z tramwajów nie będą już musieli pokonywać schodów w dół i do góry, by dojść na ul. Długą i Główne Miasto.

Kierowcy obawiają się większych korkówNie wszystkim budowa przejścia przypadła do gustu. Do jego otwarcia z dystansem odnoszą się niektórzy kierowcy, obawiający się, że dodatkowa sygnalizacja na krótkim odcinku między Huciskiem a węzłem Unii Europejskiej wydłuży korki.

W ankiecie oddano ponad 3,3 tys. głosów. W ankiecie oddano ponad 3,3 tys. głosów.
W artykule zapowiadającym otwarcie przejścia65 proc. osób biorących udział w ankiecie stwierdziło, że z nowego przejścia będzie korzystać garstka osób, a jego otwarcie spowoduje większe korki. 28 proc. głosujących uważa, że nowe przejście nie zwiększy korków i znacznie ułatwi poruszanie się w tym miejscu. 7 proc. twierdzi, że budowa i otwarcie przejścia niczego nie zmieni.

GZDiZ zapewnia: przejście nie zwiększy korkówTych obaw nie podzielają inżynierowie ruchu.

- Nie przewidujemy, by otwarcie przejścia przy Bramie Wyżynnej w negatywny sposób wpłynęło na korki w centrum Gdańska - mówił podczas otwarcia przejścia Tomasz Wawrzonek, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Proszę pamiętać, że w pobliżu wcześniej funkcjonowała już sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu z ul. Bogusławskiego i nie było wówczas głosów, że są przez to większe korki.

Opinie wybrane