• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przetwórnia popiołów niepokoi mieszkańców

Katarzyna Moritz
31 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
aktualizacja: godz. 19:28 (2 sierpnia 2013)
Najnowszy artykuł na ten temat Przetwórnia popiołów jednak nie powstanie
Składowisko popiołów między Letnicą i Nowym Portem często bywało uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Czy przerabianie popiołów na beton polepszy, czy też może pogorszy sytuację mieszkańców? Składowisko popiołów między Letnicą i Nowym Portem często bywało uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Czy przerabianie popiołów na beton polepszy, czy też może pogorszy sytuację mieszkańców?

Firma z Wrocławia chce uruchomić na terenie dawnego składowiska popiołów, między Letnicą i Nowym Portem zobacz na mapie Gdańska, przetwórnię odpadów ze spalania, czyli m.in. popiołów.



Aktualizacja 2.08.2013 r. godz. 19:28: Miasto w piątek wydało oświadczenie w sprawie opisywanej przez nas inwestycji. Pełna treść poniżej.

"Informujemy, że planowana przez Renevis Sp. z o.o. inwestycja, polegająca na budowie instalacji odzysku odpadów paleniskowych w ramach produkcji podbudów i stabilizacji drogowych oraz betonów towarowych przy ul. Marynarki Polskiej (dz. Nr 60/1, 354/1, obręb 59), nie może zostać zrealizowana z uwagi na jej niezgodność z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działalność związana z odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem odpadów nie mieści się bowiem w zakresie funkcji dopuszczonej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Młyniska - Letnica w Gdańsku. W związku z tym Urząd Miejski w Gdańsku zamierza odmówić inwestorowi wydania decyzji na realizację inwestycji."

***


W okolicach stadionu PGE Arena, przy ul. Marynarki Polskiej, wrocławska firma ma zamiar postawić "mobilną instalację odzysku odpadów paleniskowych", czyli przetwórnię odpadów ze spalania.

Co to właściwie będzie? Instalacja ma przetwarzać znajdujące się w Letnicy 2 mln ton popiołów, które od lat 70. trafiały na składowisko o powierzchni 30 ha jako efekt spalania węgla w gdańskiej elektrociepłowni (obecnie EDF Wybrzeże). Stopniowo zasypano nimi istniejące tam wcześniej jezioro Zaspa.

Po przerobieniu popioły byłyby wykorzystywane do produkcji betonów, stabilizacji drogowych, kruszyw geotechnicznych oraz podbudów drogowych.

W dokumentacji technicznej inwestor zapewnia, że projekt nie będzie uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Przetwórnia ma bowiem pracować wyłącznie w ciągu dnia, a lotne popioły będą przechowywane w zamkniętych i zabezpieczonych silosach.

Mieszkańcy jednak nie kryją obaw, tym bardziej że inwestycja ma powstać zaledwie 200 metrów od budynków, których lokatorzy od lat borykają się z pylącym popiołem ze składowiska.

Czytaj też: Odpady z Elektrociepłowni zapyliły część Gdańska

- Zapraszam inwestora do mnie do domu. Pokażę, jak zapylone są moje okna oraz jakie czarne ślady przez wywietrzniki w oknach robi ten pył. Miasto powinno robić wszystko, aby wszelkie zakłady produkcyjne uciążliwe dla mieszkańców były budowane na jego obrzeżach. Taka instalacja będzie nie tylko pylić, ale produkować ścieki, będzie też hałas i będą odpady. To śmieszne, że ludzie muszą walczyć, aby kolejny "komin" nie wyrósł w środku miasta. I kto o normalnych zmysłach będzie tu chciał żyć w przyszłości? - denerwuje się pan Jakub, jeden z okolicznych mieszkańców.

Czy tego typu przetwórnia powinna powstać w Letnicy?

Sprawą zainteresowała się miejska radna Beata Dunajewska, która wysłała zapytanie do prezydenta Gdańska.

- Nie dziwią mnie obawy mieszkańców. Podobnie jak oni, nie wierzę, że te popioły nie będą pylić. Dziwi mnie lokalizacja przetwórni, tym bardziej że w myśl założeń miasta, miało tam powstać osiedle i biurowce, miała nastąpić rekultywacja jeziora. Kto jednak będzie się w nim kąpał, jeśli stanie tam produkcja betonu? - dziwi się Beata Dunajewska. Przyznaje, że pomogła mieszkańcom napisać pismo do władz Gdańska.

Tymczasem trwają już procedury związane z wydaniem pozwolenia na realizację tej inwestycji. W styczniu do prezydenta Gdańska wpłynął wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Zgodnie z procedurą, wydział środowiska wysłał do Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pytanie o konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Jak wynika z odpowiedzi władz miasta do radnej, inspekcja sanitarna uznała, że zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Dlatego RDOŚ wezwał miasto do złożenia dodatkowych wyjaśnień.

"Wydział Środowiska, który prowadzi postępowanie, dołoży wszelkich starań, aby zabezpieczyć okolicznych mieszkańców i środowisko przed negatywnym wpływem tej inwestycji" - zapewnia w odpowiedzi do radnej Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska.

W miniony wtorek ponad 80 mieszkańców z Brzeźna, Dolnego Wrzeszcza i Nowego Portu pojawiło się na spotkaniu Rady Osiedla tej ostatniej dzielnicy.

- Obawiamy się tej inwestycji, tym bardziej że ta firma miałaby także przetwarzać popioły z elektrociepłowni w Gdyni. Ponadto wielu z nas ma w pamięci wydarzenia związane z Port-Service. Dlatego w najbliższy weekend zaczniemy zbierać podpisy przeciwko tej lokalizacji, które przekażemy prezydentowi Gdańska - zapowiada Łukasz Hamadyk z Rady Osiedla w Nowym Porcie.

Podpisy będą zbierane w sobotę 3 sierpnia o godz. 12:00, przy sklepie Biedronka, przy ulicy Wolności oraz w niedzielę, przy kościele św. Jadwigi Śląskiej, przy ulicy Oliwskiej, po mszy o godzinie 12:30.

Miejsca

Opinie (164) 4 zablokowane

  • tereny pomiedzy Marynarki Polskiej i Martwa Wisla

    Wygladaja jak w Afryce albo i gorzej. trzeci swiat, Chiny 20 lat temu

    • 2 0

  • ?

    Hamadyk ,,Tańczy'' Tańczy Tańczy Tańczy
    czy wytańczy bycie radnym miasta?

    • 1 1

  • Głupota !!

    Głupota ludzka to jest . Chcą nas pozatruwać i tyle. Osobiście mam dwójkę małych dzieci w domu i jeżeli faktycznie zacznie powstawać to gów** to ja się wyprowadzam z Gdańska ,bo to miasto zaczynają robić na nie wiadomo co ... A o mieszkańcach nie pomyślą tylko o sobie ,żeby zarobić ... I wielu moich znajomych jest takiego samego zdania . Nie zdziwie się jeżeli wszyscy uciekną z Nowego Portu i Letnicy przez te popioły z****ne.

    • 2 2

  • TO DOBRY POMYSŁ

    Inny jest stosowany popiół do produkcji betonu a inny uzywa Pollytag rózne zawartości węgla , tylko w taki sposób Gdańsk pozbędzie się tego wysypiska popiołu a zapewne firma z Wrocławia to Energomineral b. dobry koncern Niemiecki, w końcu będzie ład i porządek

    • 1 0

  • Pan Prezydent Adamowicz

    firma Renevis z Wrocławia http://www.renevis.pl stara technologia ciagi wycofana w EU, wylaczone filtry bo podrozylo by to koszt o 30%, nie rekultywacja istniejacego skladowsiska tylko ,,sciaganie'' z calego regionu, i mobilna tylko z nazwy bo przeciez popiol z calego regionu nie skonczy sie za 20 lat. 24 godziny na dobe dowozone popioly, pylenie i wyziewy w czasie mieszania i produkcji zawieraja najmocniejsze zwiazki rakotworcze. Miejsc pracy okolo 30, ilosc mieszkancow w bezposredniej strefie ponad 100,000! Nowy Port,Brzezno,Wrzeszcz,Zaspa,Zielony Trojkat,Letnica. Ludzie ogarnijcie sie. Panie Prezydencie Adamowicz zapraszam prosze pomieszkac z Rodzina za calkowicie free! w moim mieszkaniu (Kamienice Magellana) nawet miesiac!Zapas budyniu GRATIS1 I wtedy moze Pan zacznie byc CZLOWIEKIEM, jestem ciekawa jaka by byla Pana reakcja gdyby 200 metrow od Pana domu postawiono by taka instalacje? Jestem pewna ze chronil by Pan swoja zone i corki! I walczyl by Pan o ich zdrowie wszystkimi dopspnymi i niedostepnymi metodami! Panie Prezydencie Adamowicz, wyjdz ze swojego komfortowego biura i zobacz co sie dzieje z Twoin Gdanskiem. Nie odbieram Panu zaslug dla rozwoju miasta ale skazywanie mieszkancow na ,, powolna smierc'' to Skandal i ,,KRYMINAL''. Kwota przychodu jaka Miasto Gdansk bedzie mialo z tej inwestycji jest nikla, to promil. Ktos Pana kiedys rozliczy jesli nie tu ,,to po drugiej stronie teczy''.

    • 4 2

  • Renevis

    1. Zakład Produkcyjny w Kamieniu k. Długołęki
    2. Zakład Produkcyjny w Nowym Jaworowie k. Świdnicy
    3. Zakład Produkcyjny w Częstochowie

    • 0 0

  • PROSIMY O SZCZEGÓŁOWE BADANIA ZAGROŻENIA !!!

    Jak za 10 lat ludzie zaczną umierać na raka (co i tak w tamtym rejonie jest niepokojąco częste już dziś) to Adamowicza już nie będzie u władzy - więc nie jego problem! A "umarlaki" będą skarżyć miasto i w sądzie wygrają. Miasto zapłaci ich rodzinom i gdzie tu interes. Wg mnie, te tereny powinno się jeszcze mocniej zalesić i ziemi dosypać. ALE NIE GRZEBAĆ W POPIELE !!! Zainteresujcie terenami deweloperów! Podciągnijcie tam infrastrukturę i problem sam zniknie. Sam postawiłem tam nowy dom. Jak będziecie pylić to my będziemy skarżyli w Sądzie! Miasto będzie utrzymywać firmy do sprzątania. Mamy XXI wiek - ciemnogrodu już nie ma panowie władcy

    • 2 1

  • brawo nie będzie betoniarni!

    to jest siła mediów, Budyń ugiął się!!!

    • 1 1

  • albo to kaczka dziennikarska.

    • 0 1

  • BASEN,BASEN,BASEN ! TEGO POTRZEBA !

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane