• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyszłość Rafinerii Gdańskiej?

29 czerwca 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 

Rafineria Gdańska pod względem przychdów jest największa firmą w województwie pomorskim. Nafta Polska próbuje ją już po raz drugi sprzedać. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Wtedy zainteresowana kupnem była tylko jedna firma, która zaproponowała zbyt niską cenę i oferta nie doszła do skutku.



Od marca trwają negocjacje w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej z angielską firmą Rotch Energy Limited oraz węgierskim koncernem paliwowym MOL. Obie firmy złożyły oferty na zakup 75% akcji. W prywatyzacji RG nie bierze udziału Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z Płocka, gdyż nie pozwala na to rządowy program prywatyzacji tego sektora.

Analitycy wycenili wartość 75% akcji spółki na 200-300 mln USD. Rotch Energy Limited poinformował, że zamierza zaangażować w Rafinerię do 2004 roku ponad miliard dolarów. Pieniądze te będą przeznaczone na zakup 75% akcji i inwestycje. Rotch Energy Limited chce kupić RG wspólnie z Kredyt Bankiem i Konsorcjum Gdańskim, w skład którego wchodzą polscy prywatni dystrybutorzy paliw. MOL nie ma w Polsce bezpośrednich inwestycji. W 2000 roku koncern kupił 36% udziałów w spółce Slovnaft, która jest właścicielem rafinerii w Bratysławie. W ciągu dwóch lat MOL, największy producent paliw płynnych na Węgrzech, skorzysta z opcji wykupu większościowego pakietu akcji Slovnaftu.

Mimo że Rotch Energy ma do 9 lipca wyłączność na negocjacje z reprezentującą Skarb Państwa, Naftą Polską - MOL podtrzymuje ofertę zakupu 75% akcji Rafinerii Gdańskiej. Zdaniem analityków RG "pod rządami" Rotch Energy prawdopodobnie nie będzie stanowić zagrożenia dla dominacji PKN Orlen na krajowym rynku rafineryjnym. Nafta Polska jest właścicielem 75% akcji RG S.A. , 15% należy do pracowników, a 10% do Skarbu Państwa.

Jakie konsekwencje dla nas - mieszkańców województwa pomorskiego może mieć sprzedaż Rafinerii? Z jednej strony jest to niezbędne w celu pozyskania funduszy na modernizację i rozwój. Globalizacja może jednak oznaczać przeniesienie siedziby firmy np. do Warszawy. Podatki z tej największej pomorskiej firmy były by w takim przypadku odprowadzane gdzie indziej. Należy jeszcze pamietać, że Rafineria sprawuje patronat finansowy nad wieloma instytucjami sportowymi i kulturalnymi w regionie. Czy wojewódżtwo pomorskie może sobie pozwolić na "oddanie" Rafinerii ?

autor: Daria Kwiatkowska

Opinie (25)

  • sorki ...

    ktos ma w tym interes ,rafinerja ma kilka stacii patronackich i gdyby wykonala ruch aby na tych stacjach bylo tansze paliwo pozostale by zrobily to samo ,Jak by nie patrzec to wine za paliwoo tak drogie w tym regionie ponosza rafinerja i stacie paliw rafinerii ok NA marginesie ROTH to zbieranina spolek a w spolkach to kazdemu wiadomo jak sie wychodzi ,

    • 0 0

  • Po co sprzedawac??

    Po co sprzedawac "najwieksze przedsiebiorstwo" w woj. pomorskim skoro zarabia kupe kasy?? Fakt, ze panstwo dostanie iles mln zielonych to mnie wcale nie pociesza bo to siano to i tak pojdzie na splate dlugow AWS. A stwierdzenie, ze tak sie robi na zachodzie to mnie wcale nie przekonuje. Amerykanie stoja tak dobrze bo wszystko jest ich i nie daja sobie w kasze dmuchac. Przeciez dzwoniac przez telefon placimy zabojadom bo wykupili 35% tepsy, robiac zakupy w marketach placimy szwabom, angolom itd. Jeszcze tego bedzie brakowalo zebysmy lejac wache placili jakims tam wegrom. Myslac logicznie to pieniedzy w kraju bedzie coraz mniej bo to siano to raczej bedzie uciekalo z Polski. Bedziemy wiecej pozyczac a co za tym idzie inflacja no i dalej nie trzeba tlumaczyc. Zygac sie chce jak sie na to patrzy.

    • 0 0

  • Jacek + Marcin z RG

    Bełkot o koniunkturze i zachodnich wzorach już nie chwyta , więc zmieńcie płytę. Wyprzedaży majątku narodowego III RP nic nie usprawiedliwia , a na pewno nie drobne interesiki pracowników rafinerii. W końcu i tak sprzedacie te drobne akcje i zostaniecie z "g" w ręku. Kolejne złodziejstwo na wielką skalę szykuje AWS z energetyką polską. Krótkowzroczne zyski z łapówek i darowanych ochłapów akcji dla energetyków przysłaniają niestety interes państwa. Żadna prywatyzacja dokonana przez AWS nie spowodowała obniżek cen ! Drenaż naszych kieszeni to jedyny efekt. No , może nie wszyscy narzekają , wystarczy spytać mieszkańców złodziejowa w Matemblewie - tym się za AWS darzy !

    • 0 0

  • Dlaczego paliwo w trojmiescie jest takie drogie ?!?

    Sytuacja naprawdę jest bardzo zaskakująca - Im blizej rafineri gdanskiej tym paliwo droższe ... jak to jest niech mi ktoś wytłumaczy ...

    • 0 0

  • Ciekawa strategia

    Polska jest krajem który charakteryzyzuje się unikalną chyba w skali światowej strategią. Polega ona na tym, że pozbywa się wszystkich dobrze prosperujących zakładów. Gdyby jakiś podmiot gospodarczy bazował na takich zasadach, oznaczałoby to jednoznaczne bankructwo. Jak można sprzedawać coś co daje zyski? To jak podcinać gałąź na której sięsiedzi. Bardzo krótkowzroczne zagranie. Co do cen paliw to faktycznie jest wkurzające gdy jedzie się choćby do Tczewa i paliwo kosztuje 5 - 9 gr mniej niż w Gdańsku. To też jakaś abstrakcyjna polityka cenowa. Tak jakby koszty załadunku były najbardziej znaczącymi w całym transporcie. Ale przecież załadunek jest kosztem jednakowym dla Gdańska jak i Tczewa. O co więc chodzi?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane