• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyszłość Rafinerii Gdańskiej?

29 czerwca 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 

Rafineria Gdańska pod względem przychdów jest największa firmą w województwie pomorskim. Nafta Polska próbuje ją już po raz drugi sprzedać. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Wtedy zainteresowana kupnem była tylko jedna firma, która zaproponowała zbyt niską cenę i oferta nie doszła do skutku.



Od marca trwają negocjacje w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej z angielską firmą Rotch Energy Limited oraz węgierskim koncernem paliwowym MOL. Obie firmy złożyły oferty na zakup 75% akcji. W prywatyzacji RG nie bierze udziału Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z Płocka, gdyż nie pozwala na to rządowy program prywatyzacji tego sektora.

Analitycy wycenili wartość 75% akcji spółki na 200-300 mln USD. Rotch Energy Limited poinformował, że zamierza zaangażować w Rafinerię do 2004 roku ponad miliard dolarów. Pieniądze te będą przeznaczone na zakup 75% akcji i inwestycje. Rotch Energy Limited chce kupić RG wspólnie z Kredyt Bankiem i Konsorcjum Gdańskim, w skład którego wchodzą polscy prywatni dystrybutorzy paliw. MOL nie ma w Polsce bezpośrednich inwestycji. W 2000 roku koncern kupił 36% udziałów w spółce Slovnaft, która jest właścicielem rafinerii w Bratysławie. W ciągu dwóch lat MOL, największy producent paliw płynnych na Węgrzech, skorzysta z opcji wykupu większościowego pakietu akcji Slovnaftu.

Mimo że Rotch Energy ma do 9 lipca wyłączność na negocjacje z reprezentującą Skarb Państwa, Naftą Polską - MOL podtrzymuje ofertę zakupu 75% akcji Rafinerii Gdańskiej. Zdaniem analityków RG "pod rządami" Rotch Energy prawdopodobnie nie będzie stanowić zagrożenia dla dominacji PKN Orlen na krajowym rynku rafineryjnym. Nafta Polska jest właścicielem 75% akcji RG S.A. , 15% należy do pracowników, a 10% do Skarbu Państwa.

Jakie konsekwencje dla nas - mieszkańców województwa pomorskiego może mieć sprzedaż Rafinerii? Z jednej strony jest to niezbędne w celu pozyskania funduszy na modernizację i rozwój. Globalizacja może jednak oznaczać przeniesienie siedziby firmy np. do Warszawy. Podatki z tej największej pomorskiej firmy były by w takim przypadku odprowadzane gdzie indziej. Należy jeszcze pamietać, że Rafineria sprawuje patronat finansowy nad wieloma instytucjami sportowymi i kulturalnymi w regionie. Czy wojewódżtwo pomorskie może sobie pozwolić na "oddanie" Rafinerii ?

autor: Daria Kwiatkowska

Opinie (25)

  • Krytykant vs. people

    Ludzie! Czytajcie to, do czego się odwołujecie. Ja już nie mam na was siły! Nie pisałem na ch... z prywatyzacją, tylko z Rafinerią - skoro jej bliskość zawyża ceny, może z Warszawy ten magiczny wpływ przestanie działać i będziemy jeździć taniej. Nie mam co prawda samochodu, ale przecież ten absurd aż w oczy kłuje. A tu wszyscy strofują, że prywatyzacja cacy, a krytykanci buuu... Bardzo nieładnie. Nawet od "kolegi" Kąkola list dostałem w tej sprawie. Ehhh... to wy zasługujecie na miano krytykantów, nie ja. A co do prywatyzacji - w Stanach wszystko jest prywatne, ale ludzie powoli zaczynają przecierać oczy i stwierdzać, że może jednak należałoby coś na nowo upaństwowić, bo straszny burdel się robi u niektórych prywatnych właścicieli linii lotniczych czy elektrowni na przykład. Ale nam jeszcze do tego poziomu co u nich daleko....

    • 0 0

  • Kurski na prezesa RG

    Proponuję na prezesa RG Jacka KURSKIEGO. Ten człowioek o niespotykanej uczciwosci i stałosci przekonań politycznych spowoduje niewątpliwie obniżenie cen benzyny ! Tak jak wprowadził LECHIĘ do I ligi , wprowadzi zarząd komisaryczny w TVP i zrealizował wiele innych obietnic wyborczych. A tak poważnie , to prywatyzacja w wydaniu AWS i Pameli /żegnaj/ to zwykłe złodziejstwo i szkoda silić się w tym miejscu na "mądre" komentarze. Wystarczy odpowiedzić sobie na pytanie skąd powstały fortuny działaczy "S" , którzy ze styropianu przesiedli się do dworków w Matemblewie i okolicy.

    • 0 0

  • Po pierwsze,

    cany detaliczne ropy i jej rafinatów nie są ustalane przez Sp. z.o.o. Stacje Paliw RG S.A. (która ma w niej 100% udziałów), ani przez samą Rafinerię. Otóż wachania ( w większości wzrosty) cen detalicznych paliw płynnych na polskim rynku są spowodowane następującymi przyczynami: 1) wachania na rynkach światowych (np. giełda w Amsterdamie); 2) zmiany procentowe udziału akcyzy i innych podatków w jednostkowej cenie paliwa; 3) czynnik indywidualny tj. koszt przetworzenia surowego surowca, gdyż jest to zależne od technicznych możliwościach instalacji przerobowej.
    Po drugie, prywatyzacja RG S.A. jest konieczna, gdyż jest to jedyna metoda pozyskania kapitału na modernizację i rozbudowę, zwłaszcza iż odrzucono możliwość dokapitalizowania akcjami PKN Orlen. W przeciwnym razie nadal pozostaną wysokie koszty przetwarzania surowca co w obliczu otwarcie granic oraz zniesieniu ceł na paliwa płynne postawi Rafinerię na przegranej pozycji w konkurencyjnej walce z zachodnimi koncernami.
    W zasadzie powinienem przedstawić więcej argumentów ale to nie miejsce na wypracowania tylko opinie. WIęc na razie to tyle, ale jeszcze tu wrócę...
    p.s. Do szanownej Pani Darii Kwiatkowskiej. Negocjacje prowadzone przez Naftę Polską z koncernem Neste w 1998 r. nie zostały zakończone sukcesem nie gdyż oterta została odrzucona ponieważ w tym roku do Skarbu Państwa wpłynęły spore wpływy z prywatyzacji innych przedsiębiorstw, w świetle czego ok. 100 mnl USD proponowane przez Neste (+ zapewnienia o finansowaniu inwestycji) było po prostu zbyt małą kwotą. A tak poza tym, taka cena spowodowana była chwilową dekoniunkturą na światowych rynkach ropy.

    • 0 0

  • do przedmówcy

    zgadza się, że ceny paliwa są dyktowane czynnikami, które wymieniłeś. MIĘDZY INNYMI TYMI. są i inne. szczerze mówiąc mam to w głębokim poważaniu. ale jeszcze raz powtórzę wycie do księżyca:

    -- CHCE TANIEJ BENZYNY. (tylko prosze nie znizac liczby oktanowej do 76 bo nie o to chodzi :)))
    -- ChCĘ TANIEJ WACHY.... itd.. itp..
    auuuuuuuuuuu............

    • 0 0

  • p jacku ,ble ble :))

    n apewno jestes pracownikiem rafinerii lub stacii paliw
    po 3 trzeba dodac tez prawde ze gdansk lezy w polsce i ma swa rafinerie ,a 20 czy 100 km za gdanskiem dostane tansze p aliwo z tej rafinerii .i co na to lyso teraz doskonale wiesz o tym i nie mydl oczow , Pieknie sie mowi och jak kazanie gdy zarabiasz okolo 6000 i bronisz korytka a widac ze jestes biurokrata . Natomiast odnosnie prywatyzacii to moze byc tysiac sposobow takie mamy wspaniale rzady ze zaslabe mja glowki do pracy a mysla tylko co lyknac do siebie ,,moze byc 2 obozy paliwowe z polskim kapitalem i rozwiiac polski przemysl a nie marnowac go ,tego to oni ity to juz bys nie wymyslil jak to zrobic ,budrzet panstwa jest pusty i to jest podstawa a nie interesy kraju :)))))))))

    • 0 0

  • Browarek

    Sytuacja dziwnie mi przypomina prywatyzacje Browaru Gdanskiego. Szlachetni gdanszczanie sie obudzili z reka w nocniku dopiero gdy na ich ulicach znalazla sie bezrobotna zaloga tego zakladu.
    Po co komu paliwo (tanie czy drogie) jak nie ma pracy. Nie ma pracy - nie ma pieniedzy. Zasada jest prosta. Rowniez dla kazdego kto sprzedaje. Nie wiele sprzedaz bezrobotnemu. Jaki by nie byl zaklad pracy, uwazam ze jest potrzebny. Dopiero po robocie mozna pojsc na "browarek".

    • 0 0

  • Pomorzanie i Kierowcy

    1. Kto z nas nie chciałby kupować tanie paliwo - to oczywiste że każdy. Każdy z nas woli płacić mniej niż więcej.
    2. Ale nie zapominajmy że cena paliwa to głównie podatki i akcyza. Zgoda że w Gdańsku benzyna jest droga ale droga jest też na stacjach Shella, BP, Statoil. A to oni ustalają cenę dla nas.
    3. Cenę hurtową czyli dla stacji kształtuje przede wszystkim PKN który w ~75 -80% kontroluje rynek hurtowy.
    4. Tak się skalda bardzo dużo jeżdżę po kraju i to nieprawda że w warszawie jest tańsza benzyna!!!
    5. Benzyna droga jest w dużych miastach, a tania z dala od nich - stąd wrażenie że jak wyjeżdżamy z Gdańska to cena benzyny tanieje w miarę oddalania się od miasta.
    6. Niezależnie od tego ile płacimy i będziemy płacić za benzynę dla regionu jest to bardzo ważne aby utrzymać siedzibę RG w Gdańsku!!!
    7. RG to źródło główne dochodów naszego regionu. W 2000 r. zapłaciła TUTAJ podatek dochodowy w wysokości 87 mln zł. Następne przedsiębiorstwo z regionu to Polpharma – 23 mln czyli 4 razy mniej!! A z 3miasta Hestia 11mln – 8 razy mniej.
    8. Miedzy RG a innymi przedsiębiorstwami z Pomorza jest olbrzymia przepaść.
    9. Utrata RG jest równa pod względem wpływu na gospodarkę Pomorza utracie tysięcy małych przedsiębiorstw.
    10. Prywatyzacja RG czyli jej sprzedaż jest konieczna i nieunikniona – dojdzie do niej tak czy inaczej.
    11. Konsorcjum Rotch Energy daje zdecydowanie większe gwarancje utrzymania jej w regionie niż MOL.
    12. Gdyż MOL chce połączyć się z PKN Orlen, a wtedy będzie praktycznie monopolistą na rynku paliw.
    13. Zatem nawet jeśli ktoś ma prywatyzację w „d...” to i tak ma ona dla niego znaczenie.
    14. Może na tym stracić region a zatem my jego mieszkańcy – będziemy mieszkać w biednym regionie, który stopniowo będzie się ulegał dalszej marginalizacji.
    15. Jeśli kupi go MOL to benzyna będzie na pewno jeszcze droższa.
    16. Czyli jeśli ktoś mówi że go to nie obchodzi to albo nie rozumie mechanizmów gospodarki albo nie obchodzi go jego własny los.

    PS Podziękowania dla p. Darii za artykuł w tej ważnej dla naszej przyszłości sprawie.

    • 0 0

  • Do: Karateka

    Ten człowiek nie pracuje w zarządzie, ani na żadnym poważnym stanowisku. Naprawdę sądzisz, że daliby chociażby te nędzne 6000 PLN komuś, kto nie wie, przez jakie "h" pisze się "wahania"? :-)))
    P.S. Znowu ktoś mi napisał, że mam prywatyzację w d... Przyjmuję to z pokorą i opuszczam ręce. Ale z artykułem przedmówcy faktycznie trudno się nie zgodzić w pewnym kwestiach. Liczby mówią same za siebie. Ale pensje prezesów również

    • 0 0

  • Po pierwsze...

    wyciem do księżyca się cen paliw nie zmieni tylko dostania zapalenia gardła :). Ja też mogę wrzeszczeć do ściany oczekując tańszych kredytów gotówkowych...
    Po drugie, nie piszę tego spoglądając na tłuściutki wyciąg bankowy potwierdzający wpływ 6000PLN (brutto czy netto?) na konto bo zarabiam o wiele mniej bynajmniej nie pracując w RG S.A. Więc nie bronię swojego korytka tylko wyrażam swoją opinię.
    Po trzecie, z przykrością stwierdzam, iż nie znalazłem kontrargumentu na to, że napisałem wachania przez samo "h"....
    Na końcu chciałem podziękować p. Marcinowi-Gdańszczaninowi za merytoryczne podejście do tematu.
    a tak na marginesie to ja też chce taniej wachy! ale co z tego.

    • 0 0

  • Nic nie rozumiem...

    Przecież właśnie napisałeś "wahania" przez "ch" i to dwa razy: "wachania na rynkach światowych" oraz "otóż wachania (w większości wzrosty) cen"... No a to jest błąd ortograficzny, mądralo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane