Fakty i opinie

stat

Kolejarze chcą "odmrożenia" SKM

W sobotę (02.05) po raz pierwszy w regularny kurs wyruszył pociąg SKM złożony z trzech jednostek trakcyjnych.
W sobotę (02.05) po raz pierwszy w regularny kurs wyruszył pociąg SKM złożony z trzech jednostek trakcyjnych. fot. SKM Trójmiasto

Trójmiejscy kolejarze proszą Urząd Marszałkowski o odmrożenie zawieszonych przez pandemię koronawirusa kursów pociągów SKM. Po poluzowaniu przez rząd obostrzeń z komunikacji miejskiej korzysta coraz więcej pasażerów i coraz trudniej jest zachować w niej wciąż obowiązujące limity przewozu osób - nawet po wydłużeniu kolejek do trzech wagonów.Obostrzenia w liczbie osób w komunikacji miejskiej mają sens?

tak, to ważny element prewencji związanej z koronawirusem 22%
tak - gdyby udało się je egzekwować w rzeczywistości, bo faktycznie się nie da 24%
nie, w sklepach i tak jest więcej osób niż w pociągach czy tramwajach 33%
liczba osób w komunikacji powinna być uzależniona od wielkości pojazdu, a nie miejsc siedzących 21%
zakończona Łącznie głosów: 1201
Przypomnijmy: po majówce - w porównaniu do kwietnia - w rozkładzie SKM przybył jeden pociąg, natomiast w dni powszednie wydłużonych zostało kolejnych 26 składów.

Tym samym w godzinach szczytu wszystkie pociągi, a poza szczytem większość, składają się z co najmniej dwóch jednostek trakcyjnych.

- Stale monitorujemy zapełnienie pociągów SKM i obserwujemy regularny wzrost liczby pasażerów. Dotychczas, za wiedzą i zgodą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który zleca nam przewozy, wydłużaliśmy pociągi, które miały największą frekwencję - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik SKM.
Ta metoda jednak już przestaje się sprawdzać, gdyż niemal wszystkie pociągi są już zestawione z dwóch, a niektóre nawet z trzech pojazdów.

Kolejarze proszą o przywrócenie zawieszonych pociągówZdaniem kolejarzy jedynym sposobem na utrzymanie zapełnienia poniżej limitu wyznaczonego przez rząd, czyli tak, by w pojeździe znajdowało się nie więcej pasażerów niż połowa liczby miejsc siedzących, jest przywrócenie zawieszonych pociągów.

Rozkład SKM TrójmiastoW sobotę (02.05) po raz pierwszy w regularny kurs wyruszył pociąg SKM złożony z trzech jednostek trakcyjnych.
W sobotę (02.05) po raz pierwszy w regularny kurs wyruszył pociąg SKM złożony z trzech jednostek trakcyjnych. fot. SKM Trójmiasto
- Jeszcze w ubiegłym tygodniu zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o zgodę na przywrócenie zawieszonych 32 pociągów, które jeździły w dni powszednie i dwóch pociągów kursujących w soboty. Czekamy na odpowiedź. Dziś [tzn. 12 maja] złożymy kolejny wniosek o "odmrożenie" kolejnych dwóch pociągów w dni powszednie i przywrócenie 34 pociągów sobotnich, co spowoduje, że będą kursowały w soboty co 30 minut [obecnie kursują co 60 min.]. Wraz z dalszym wzrostem liczby pasażerów będziemy składać kolejne wnioski do UMWP dotyczące przywrócenia kolejnych pociągów zawieszonych na początku pandemii koronawirusa - tłumaczy Tomasz Złotoś.

Urzędnicy obserwują liczbę pasażerów i czekają na decyzje rząduW Urzędzie Marszałkowski usłyszeliśmy tymczasem, że sytuacja w SKM jest stale monitorowana i niewykluczone, że w najbliższym czasie na tory wyjedzie więcej pociągów.

- Obecny rozkład obowiązuje do 13 czerwca, być może jednak zmiany w nim zostaną wprowadzone szybciej. Jest to uzależnione od liczby pasażerów, ale także od ruchów rządu - może okazać się bowiem, że niedługo zniesione zostanie ograniczenie, zgodnie z którym w pojeździe może znajdować się nie więcej osób niż połowa liczby miejsc siedzących. Wówczas wystarczą wydłużone składy SKM - mówi Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego.

Komunikacja miejska szykuje się na rosnącą liczbę pasażerówTymczasem większą liczbę pasażerów odnotowują również organizatorzy przewozów w Gdyni i w Gdańsku. W tym pierwszym mieście zdecydowano się już na przywrócenie rozkładów ważnych w dni nauki szkolnej.

Sprawdź ważność karty miejskiejW Gdańsku - na liniach tramwajowych 2, 4, 6, 8 i 12 przywrócone zostały standardowe rozkłady jazdy, jak w dni powszednie ważne w okresie nauki szkolnej.