• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mevo będzie można ładować w domu. W zamian rabat lub darmowy czas na jazdę

rb
1 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (162)
aktualizacja: godz. 12:04 (1 kwietnia 2023)
Najnowszy artykuł na ten temat W Mevo nowa doba nie zaczyna się o północy?
10 proc. rowerów elektrycznych Mevo będzie wyposażona w kabel i wtyczkę, którą będzie można doładować baterię np. w domu. Wcześniej trzeba będzie jednak zaznaczyć to w aplikacji, by operator wiedział, że rower np. nie został skradziony. 10 proc. rowerów elektrycznych Mevo będzie wyposażona w kabel i wtyczkę, którą będzie można doładować baterię np. w domu. Wcześniej trzeba będzie jednak zaznaczyć to w aplikacji, by operator wiedział, że rower np. nie został skradziony.

Część elektrycznych rowerów systemu Mevo 2.0 ma być wyposażona w dodatkowy przewód z wtyczką, by w razie rozładowania baterii użytkownicy mogli zabrać rower i naładować go w domu. W zamian otrzymają rabat na abonament lub dodatkowy bezpłatny czas na jazdę. Dodatkowy bonus będzie można dostać za "ładowanie zeroemisyjne".AktualizacjaOd redakcji: Jak zauważyli nasi czujni Czytelnicy, informacja o ładowanych w domu Mevo to primaaprilisowy żart.

Życzymy dobrego humoru, nie tylko 1 kwietnia!
Czy będziesz doładowywać rowery Mevo, by mieć tańszy abonament lub więcej czasu na jazdę?

Założenie jest proste. W złącze i 3-metrowy przewód (zwijany tak jak miarka budowlana) na początek będzie wyposażonych 10 proc. spośród wszystkich elektrycznych rowerów (tj. ok. 300 sztuk).

Gdy poziom naładowania baterii w tych rowerach spadnie poniżej 20 proc. użytkownik zostanie o tym poinformowany przez aplikację, w której wypożyczył rower. Wówczas pojawi się tam opcja "Weź i naładuj", po wybraniu której rower będzie można zabrać np. do domu, garażu etc. i podłączyć do ładowania. Jednocześnie rower zniknie z bazy dla pozostałych użytkowników i pojawi się w niej po zwróceniu roweru.

Użytkownik, który zdecyduje się na doładowanie roweru, będzie miał na to 12 godzin. Za naładowanie roweru do minimum 85 proc. otrzyma rabat na miesięczny abonament lub dodatkowy czas na jazdę rowerem.

  • Na naładowanie baterii użytkownik będzie miał 12 godzin. Samo ładowanie ma trwać ok. 10 godzin.
  • W zamian użytkownik otrzyma rabat na abonament miesięczny lub dodatkowy darmowy czas jazdy rowerem.

Można naładować trzy rowery miesięcznieAle uwaga. Rozwiązanie ma też swoje ograniczenia. Jeden użytkownik będzie mógł doładować maksymalnie trzy rowery miesięcznie.

Z jednej strony to jasny sygnał, że to operator systemu ma dbać o ładowanie rowerów, ich serwis i relokację (ładowanie rowerów przez użytkowników ma być tylko odciążeniem i pewnym uzupełnieniem systemu).

Z drugiej - ograniczenie ładowania do trzech rowerów miesięcznie ma zredukować do minimum ryzyko ciągłej zajętości jednośladów przez osoby doładowujące baterie.

Za naładowanie jednego roweru użytkownik otrzyma 10 proc. rabatu, za dwa - 15 proc. a za trzy - 20 proc. Jeśli nie zdecyduje się na rabat, w zamian może odebrać kolejno 30, 60 lub 90 min. bezpłatnej jazdy rowerem.- Rowery mają służyć użytkownikom i to z myślą o nich, wspólnie z naszym operatorem zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie - potwierdza nasze ustalenia jeden z urzędników zaangażowanych w prace nad systemem Mevo. - Podobne rozwiązania były już wcześniej testowane i wdrażane w innych europejskich miastach i sprawdzały się. Na razie to tylko pilotaż. Jeśli te 10 proc. rowerów będzie regularnie "brana i ładowana" przez samych użytkowników, nie wykluczamy, że w złącza i przewody wyposażymy więcej rowerów.
Kable i wtyczki mają pojawić się w pierwszych rowerach w przyszłym tygodniu. Wewnętrzny rozruch systemu ma ruszyć po świętach.Dodatkowy bonus za zeroemisyjne ładowanieJeśli to rozwiązanie się sprawdzi, twórcy systemu biorą pod uwagę jego rozwinięcie. Planowane jest wprowadzenie kolejnego bonusu, gdyby bateria rowerowa została doładowana w sposób zeroemisyjny, czyli bez pozostawienia śladu węglowego.

- Mogłoby się to odbywać np. poprzez przekazanie energii do baterii roweru Mevo z roweru stacjonarnego z dynamem. Bonus naliczylibyśmy po udokumentowaniu takiego ładowania zdjęciem lub filmikiem przesłanym przez aplikację - zaznaczają twórcy systemu. - To na razie jednak melodia przyszłości - zastrzegają.
rb

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (162)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane