• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozpoznała się na policyjnym zdjęciu. Pomyłka czy ogromne podobieństwo?

piw
27 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Kobieta z południa Polski twierdzi, że pomorska policja użyła jej zdjęcia zamiast portretu pamięciowego. Policjanci zaprzeczają. Kobieta z południa Polski twierdzi, że pomorska policja użyła jej zdjęcia zamiast portretu pamięciowego. Policjanci zaprzeczają.

Na początku grudnia pomorska policja opublikowała dwa portrety pamięciowe kobiet podejrzewanych o oszustwo. Minęło kilka dni i do stróży prawa, a także do nas, zgłosiła się kobieta, która twierdzi, że jeden z portretów jest... jej zdjęciem. Policja przyznaje, że użyła elementów jej fotografii, ale zaprzecza, iż wykorzystała zdjęcie w całości.



Czy zgodził(a)byś się, aby policja korzystała z elementów twojego zdjęcia podczas sporządzania portretów pamięciowych?

Wszystko zaczęło się od opublikowanego 6 grudnia komunikatu dotyczącego dwóch kobiet, które wyłudziły od 55-letniej gdańszczanki 200 tys. zł. Komunikat ilustrowały dwa portrety pamięciowe. To właśnie jeden z nich pani Agnieszka (imię zostało zmienione) zidentyfikowała jako swoje zdjęcie. W piśmie wysłanym także do naszej redakcji pisze, iż po publikacji komunikatu jej życie zamieniło się w koszmar.

Czy rzeczywiście policja przez omyłkę użyła zdjęcia zamiast portretu pamięciowego? Według pracowników laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, portret - choć wygląda jak zdjęcie - został przygotowany zgodnie z przepisami, a na jego publikację zgodziła się prokuratura.

- Zdjęcie tej pani zostało użyte, ale za jej zgodą, bo znajdowało się w rejestrze fotografii użyczonych w tym celu policji. Nie zostało jednak użyte w całości. Świadkowie, którzy pomagali nam w stworzeniu portretów pamięciowych mieli do dyspozycji tylko poszczególne wycięte z niego elementy: obrys twarzy, nos, włosy, oczy, usta i tak dalej. Jeżeli złożony przy udziale świadków wizerunek na portrecie jest podobny do tej pani, to jest to po prostu kwestia jej podobieństwa do poszukiwanej przez policję osoby - tłumaczy mł. insp. Janusz Skoslas, szef gdańskiego laboratorium.

Policjanci nie zaprzeczają jednak, iż świadkowie, mając do dyspozycji wiele elementów pochodzących z różnych zdjęć, dopasowali do siebie aż kilka pochodzących właśnie ze zdjęcia pani Agnieszki.

Po tym jak pismo podpisane przez panią Agnieszkę trafiło do naszej redakcji, staraliśmy się z nią skontaktować, niestety nie udało nam się.
piw

Opinie (82) 2 zablokowane

  • Już w artykule z 6 grudnia ludzie pisali, że pierwszy portret to zwykłe zdjęcie do dowodu osobistego.

    Poza tym, że to ściema tej "okradzionej" kobiety, żeby odszkodowanie dostać. Nawet podała rysopis osoby z którą rozmawiała przez telefon, a nigdy jej nie widziała.

    • 8 1

  • (2)

    Żadne podobieństwo!!! patrząc z góry od czoła po brodę i na boki, jak w takim wypadku można się poznać. Jednym słowem oba zdjęcia nie są do siebie podobne.

    • 1 11

    • kolejny inteligent (1)

      czytający artykuł 'ze zrozumieniem'...

      • 7 1

      • kolejny inteligent, który nawet nie wie, że się z niego śmieją

        • 3 4

  • Bajeczka o 200tys., a może się uda! Kowal zabił, a Cygana powiesili.

    I 200 do rączki.

    • 4 1

  • co za skandal! pewnie niqdy jej nie znajda

    Policja to dopiero potrafi napsuć ludziom zycia

    • 5 1

  • (1)

    a kobieta nr 2 wspołczuje...cos mi sie wydaje ze widzialam te twarz lub bardzo podobna nie raz na osiedlu a pewnie nic niewinna bo babsztyl 55 letni sama jest oszustka

    • 2 0

    • nr,2 to jest oszustka która straciła na niby 200tys ?

      • 1 1

  • W jaki sposób można użyczyć swoje zdjęcie Policji (1)

    Skoro zdjęcie tej Pani (Użyczający) zostało użyte przez Policję (Biorący) to zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawa Kodeks Cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) powinna zostać spisana Umowa użyczenia. Jeżeli takiej Umowy nie spisano to Policja ma poważne kłopoty (naruszenie praw autorskich itd.).

    W świetle art. 710 Ustawy Kodeks Cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa taka dochodzi do skutku przez samo wydanie rzeczy.
    Cechą charakterystyczną użyczenia jest ujęta w opisie ustawowym nieodpłatność oraz motyw bezinteresowności, dlatego wyłącznym obowiązkiem użyczającego pozostaje znoszenie używania rzeczy przez biorącego oraz powstrzymywanie się od jakichkolwiek czynności unicestwiających lub tylko ograniczających wynikające z umowy uprawnienie.

    Treść stosunku użyczenia, a zarazem jego społeczno-gospodarcza funkcja sprowadzają się zatem do motywowanego zazwyczaj chęcią pomocy, dobroczynnością lub inną bezinteresowną pobudką przysporzenia przez użyczającego korzyści biorącemu w użyczenie. Użyczenie można więc także określić jako bezinteresowne pozbawienie się użytku ze strony użyczającego dla wygody biorącego.

    Świadczenie użyczającego, polegające na znoszeniu tego, by biorący używał jego rzeczy w sposób istotny zbliża instytucję użyczenia do najmu. W związku z tym wedle ogólnych zasad wykładni prawa dopuszczalne jest analogiczne stosowanie przepisów o najmie do użyczenia. Uzasadnia to pogląd, że na gruncie stosunku użyczenia lokalu mieszkalnego lub jego części, analogicznie jak przy najmie lokalu używanie na postawie stosunku użyczenia chronione będzie roszczeniem quasi-negatoryjnym.
    W zakresie obowiązków wynikających z łączącego strony umowy użyczenia stosunku prawnego, Kodeks cywilny przewiduje odpowiednie regulacje w art. 712. § 1 oraz 713. W myśl powołanych przepisów, jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Zobowiązany jest natomiast do ponoszenia zwykłych kosztów utrzymania rzeczy użyczonej. Będą to przykładowo koszty konserwacji, bieżących remontów, drobnych napraw. Po stronie użyczającego spoczywa natomiast obowiązek umożliwienia używania rzeczy i nieprzeszkadzania w jej używaniu w okresie obowiązywania stosunku użyczenia.
    Zaznaczyć należy, iż zgodnie z art. 716 kodeksu, jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony.

    Wzór umowy użyczenia:

    UMOWA UŻYCZENIA

    zawarta w dniu .......................... w............................................... pomiędzy:
    ...........................................................................................................
    zam. ...........................................................................................................
    zwanym dalej Użyczającym,
    a
    ..........................................................................................................
    zam.
    ...........................................................................................................
    zwanym dalej Biorącym.
    § 1
    Przedmiotem użyczenia jest
    .............................................................................................., którego Użyczający jest właścicielem. Użyczający oświadcza, iż wymieniony przedmiot użyczenia jest w pełni sprawny oraz w dobrym stanie technicznym.
    § 2
    Biorący potwierdza pisemnie odbiór opisanego powyżej przedmiotu użyczenia pod tekstem niniejszej umowy.
    § 3
    Biorący zapewnia, że będzie korzystał z przedmiotu użyczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Zobowiązuje się nie oddawać go do używania osobom trzecim, w przeciwnym wypadku Użyczający ma prawo natychmiast od umowy tej odstąpić.
    § 4
    Użyczający oddaje Biorącemu do bezpłatnego używania przedmiot użyczenia wymieniony w § 1 na okres od dnia ................ do dnia ......................... . Po upływie niniejszego okresu na Biorącym ciążyć będzie obowiązek zwrotu przedmiotu użyczenia w stanie niepogorszonym.
    § 5
    Koszty używania rzeczy ponosi Biorący. Na Biorącym ciąży także obowiązek dokonywania napraw przedmiotu oddanego do używania.
    § 6
    W sprawach nieuregulowanych w umowie mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
    § 7
    Wszelkie ewentualne zmiany umowy mogą nastąpić jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
    § 8
    Umowa zostaje sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

    .............................. ................................
    Użyczający Biorący

    • 14 2

    • Pani Agnieszko

      Jeżeli Policja nie spisała z Panią umowy użyczenia, to niech Pani teraz nie podpisuje takiej umowy z datą wsteczną, a wystąpi na drogę sądową o zadośćuczynienie:

      Kodeks Cywilny:

      Art. 24.
      § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

      Art. 417.
      Jeżeli przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej została wyrządzona szkoda na osobie, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej na-prawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy okoliczności, a zwłaszcza niezdolność poszkodowanego do pracy lub jego ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności

      Art. 445.
      § 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

      Art. 448.
      W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się

      • 5 0

  • PODOBNA DO JESZCZE KOGOŚ,,,,

    Czy to nie ona zgwałciłą trzy jeże w Wólce Zebrzydowskiej....?????

    • 5 2

  • Przecież wogóle podobna nie jest.

    • 3 4

  • powiedzcie ludzie jak można i za co szanować tych policyjnych przygłupów kolejna pomyłka taka sama jak złamanie komuś kręgosłupa wybicie zębów przypadkowym ludziom których adres się panom z jednostki specjalnej pomylił z adresem poszukiwanego zbira teraz to zdjęcia dodajmy do tego niesłuszne zatrzymania dęte fabrykowane i fałszowane dowody bicie niewinnych ludzi przez sfrustrowanych gnojków z małym móżdżkiem ale nadmiarem sterydów i mamy piękny obraz tej z****nej zafajdanej firmy zwanej policją do której nikt przyzwoity nie ma szacunku bo jak szanować ćpunów handlarzy prochami czy ochroniarzy prawdziwych gangsterów oraz ich amatorskich metod pracy

    • 8 2

  • one obie wygladają mało charakterystycznie (2)

    ta spod "2" to typowa dresiara, która lubi rękoczyny

    • 3 0

    • spod "1" nie ma typowych dla nas rysów twarzy, a wiadomo, obce rysy na pierwszy rzut oka wszystkie do siebie podobne, stąd pewnie pomyłka

      • 1 1

    • albo przetrenowana sportsmenka (2)

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane