• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SM Ujeścisko. Mieszkańcy zgromadzili się pod siedzibą

Ewa Budnik
15 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Gdy w budynku spółdzielni miało odbywać się zebranie rady nadzorczej, około 150 członków SM Ujeścisko spotkało się, by zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji i uzyskać informacje o rzeczywistym stanie spółdzielni.
  • Gdy w budynku spółdzielni miało odbywać się zebranie rady nadzorczej, około 150 członków SM Ujeścisko spotkało się, by zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji i uzyskać informacje o rzeczywistym stanie spółdzielni.
  • Siedziba spółdzielni mieści się przy ulicy Płockiej 6. Miała zostać przeniesiona do części usługowej w nowym budynku August. Niestety jego budowa jest opóźniona o niemal dwa lata.
  • Członkowie spółdzielni zgromadzeni na głównym chodniku prowadzącym do siedziby spółdzielni, pełne protestujących były także chodniki wzdłuż ścian budynku.
  • W czasie zgromadzenia członkowie próbowali przede wszystkim ustalić, jaki jest stan finansów spółdzielni.
  • Pod budynkiem zgromadzili się nie tylko wieloletni członkowie spółdzielni, ale także nabywcy nowych mieszkań w budynkach, które jeszcze nie zostały oddane do użytkowania.
  • Gdy w budynku spółdzielni miało odbywać się zebranie rady nadzorczej, około 150 członków SM Ujeścisko spotkało się, by zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji i uzyskać informacje o rzeczywistym stanie spółdzielni.
  • Ze zgromadzonymi próbował rozmawiać Rafał Nowak, sekretarz Rady Nadzorczej SM Ujeścisko.
  • Członkowie spółdzielni zgromadzeni pod jej siedzibą.

Informacji o stanie finansów spółdzielni i posiadanych przez nią środkach na dokończenie budów żądali członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko, którzy w czwartek pojawili się przed jej siedzibą przy ulicy Płockiej 6. Przedstawiciele rady nadzorczej przekonują, że egzekucja komornicza, o której informowaliśmy kilka dni temu, została wstrzymana. Prawda jest jednak taka, że nieruchomości zajmuje kolejny komornik.



Czy członkom SM Ujeścisko uda się zmienić zarząd?

O sytuacji w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko informujemy od wielu miesięcy. Jednak zajęcie przez komornika sądowego kont spółdzielni spowodowało, że jej członkowie zjednoczyli się w dążeniu do zmiany zarządu.

W czwartkowy wieczór, w czasie kiedy w budynku spółdzielni miało odbywać się zebranie rady nadzorczej, około 150 członków SM Ujeścisko i mieszkańców osiedla spotkało się, by zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji i uzyskać informacje o rzeczywistym stanie spółdzielni. Zgromadzili się zarówno nabywcy mieszkań z niedokończonych od wielu miesięcy budów, jak i członkowie spółdzielni zaniepokojeni m.in. egzekucją komorniczą czy groźbą odcięcia przez GPEC ciepła, co miało miejsce w październiku.

- To jest całkowicie oddolna inicjatywa. Zbieraliśmy pod kościołem głosy w sprawie zwołania nowego zebrania przedstawicieli członków i tam padł ten pomysł. Planujemy też spotkać się znowu w tym samym miejscu za tydzień, żeby już wiedzieć, jak jesteśmy podzieleni na grupy, jakich chcemy wybrać przedstawicieli. Inną drogą nic się tu nie zmieni - mówił jeden z członków spółdzielni. - Po złożeniu wniosku zarząd będzie miał sześć tygodni na zwołanie zebrania przedstawicieli członków. Jeśli tego nie zrobi, to zebranie będzie musiała zwołać Krajowa Rada Spółdzielcza, a jeśli rada również tego nie zrobi, to zebranie będzie musiał zwołać Związek Rewizyjny Krajowej Rady Spółdzielczej. Nawet jeśli obecny zarząd będzie blokował nowe zebranie członków, to są wyższe instancje - podkreślał nasz rozmówca.
Wśród zgromadzonych powtarzały się podobne pytania:
  • Czy zobaczą wyniki finansowe spółdzielni za III kwartał?
  • Czy są pieniądze, które wpłacili nabywcy domów i mieszkań?
  • Czy prowadzone budowy zostaną dokończone?
  • Czy wykonawcy budów wybierani przez zarząd byli sprawdzani, czy rada nadzorcza kontrolowała płatności?


Poza mediami sprawą spółdzielców zaczęli interesować się radni miasta Gdańska. Na zgromadzeniu obecni byli Andrzej SkibaPrzemysław Majewski (obaj z klubu PiS).

Rafał Nowak, sekretarz Rady Nadzorczej SM Ujeścisko w czasie rozmów ze zgromadzonymi.


Zadano pytania, odpowiedzi za tydzień



Do zgromadzonych wyszedł Rafał Nowak, sekretarz rady nadzorczej. Odpowiedział na kilka pytań.

- Jeżeli chodzi o zebranie przedstawicieli członków, to uchwały podjęte przez grupy na zebraniach w czerwcu zostały zaskarżone do sądu. Nie mamy jeszcze wyroków sądowych w tej sprawie. Przez to nie możemy działać dalej, ale przerwane zebranie przedstawicieli członków trzeba dokończyć - tłumaczył.
Tłum chciał wtargnąć na zebranie rady nadzorczej, ale ostatecznie weszły tam trzy osoby spośród zgromadzonych. Na sześciu kartkach, w obecności ośmiu członków rady nadzorczej, odręcznie spisanych zostało wiele szczegółowych pytań. Z relacji jednej z osób, które były w środku, wynika, że rada nadzorcza zobowiązała się udzielić odpowiedzi w ciągu tygodnia. Pod pytaniami podpisały się także osoby z rady nadzorczej.

Spółdzielnia: egzekucja jest wstrzymana. Komornik: to tylko zawieszenie postępowania



Na kilka godzin przed zgromadzeniem spółdzielnia mieszkaniowa na swojej stronie internetowej oraz w oświadczeniu przesłanym do Trojmiasto.pl poinformowała, że egzekucja komornicza została wstrzymana.

- W związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku, wydanym 8 listopada, informujemy, że sąd przychylił się do wniosku spółdzielni o zabezpieczeniu roszczenia przeciwko pozwanemu Pawłowi Ziomek - właścicielowi firmy Spec Bud, w postaci zawieszenia postępowań egzekucyjnych. Oznacza to, że właściciel firmy nie może prowadzić dalszej egzekucji należności, a komornik sądowy Piotr Majdziński nie może podejmować wobec SM Ujeścisko dalszych czynności komorniczych - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przedstawicieli Rady Nadzorczej SM Ujeścisko.
Taki stan rzeczy nie do końca potwierdza komornik.

- Nie potwierdzam takiego stanu rzeczy. Sąd rzeczywiście wydał postanowienie, w którym zawiesił postępowanie w trzech sprawach. Natomiast przeciwko spółdzielni toczy się jeszcze jedna sprawa, która nie jest zawieszona - jest w toku. Sąd zawiesił te postępowania, zabezpieczając powództwo spółdzielni, ale to jeszcze nie przesądza o racjach spółdzielni, która po prostu wystąpiła z powództwem przeciw egzekucyjnym o pozbawienie klauzuli wykonalności - wyjaśnia Piotr Majdziński. - Na ten moment oznacza to, że wszystkie czynności, które zostały podjęte, są skuteczne, natomiast nie mogą być podejmowane nowe czynności. To dotyczy trzech spraw, czwarta się kończy.
Z innego źródła udało nam się dowiedzieć, że pomiędzy dłużnikiem, czyli spółdzielnią, a wierzycielem, czyli generalnym wykonawcą, prawdopodobnie zostanie zawarta ugoda. Potwierdził to sam wykonawca, który pojawił się pod siedzibą spółdzielni podczas czwartkowego spotkania.

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI RADY NADZORCZEJ SM UJEŚCISKO W SPRAWIE ZAWIESZENIA EGZEKUCJI KOMORNICZEJ PRZESŁANE DO REDAKCJI 14 LISTOPADA

Kolejny komornik zajmuje nieruchomości



- 8 listopada komornik Piotr Majdziński zawiadomił SM Ujeścisko o uwolnieniu spod egzekucji komorniczej rachunku, na który wpływają opłaty od mieszkańców - członków spółdzielni. Niestety, mimo iż komornik zdecydował o takim działaniu, do dziś nie zwolnił rachunków bankowych spółdzielni, uniemożliwiając w ten sposób regulowanie przez SM Ujeścisko bieżących opłat - czytamy także w oświadczeniu podpisanym przez przedstawicieli Rady Nadzorczej SM Ujeścisko.
Dlaczego nadal nie może ona dysponować środkami, wyjaśnia komornik: doszło do wszczęcia kolejnego postępowania. Tym razem przez komornika spoza Gdańska.

- Skierowaliśmy ograniczenia do banku i jesteśmy w stałym w kontakcie z bankiem. Problem wynika z tego, że spółdzielnia ma już inne egzekucje i te rachunki są zajęte również przez innych komorników. Te sytuacje są rozstrzygane i z tego powodu bank nie zwalnia tych środków. Do zajęcia przez innego komornika doszło przedwczoraj. To jest komornik z Polski [spoza Gdańska - dop. red.], więc przekazuje mi akta swojej sprawy. Ja postępowanie egzekucyjne wszcząłem jako pierwszy, mam właściwość terytorialną, więc jakikolwiek komornik będzie wszczynał sprawę, to będzie musiał mi przekazywać akta tej sprawy. Na razie zgłosił się jeden komornik, ale już od rana kierujemy pisma do banku, żeby zwolnić środki na zapłatę za media. Te środki tak naprawdę przez cały czas są w dyspozycji spółdzielni, tylko w związku z ograniczeniami systemu do przekazywania danych i kolejnym wszczęciem postępowania komorniczego spółdzielnia nie może zrobić przelewu - wyjaśnia sytuację Piotr Majdziński.

Zgromadzenie członków SM Ujeścisko, pod jej siedzibą.

Miejsca

Opinie (258) ponad 20 zablokowanych

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protestują przed siedzibą spółdzielni Ujeścisko w Gdańsku 14.11.2019 r.

    Kacper przyjazny duszek...

    Człowieku, na co Ty liczysz? Kim on jest w ogóle i czego dokonał? Moim zdaniem będzie to efekt placebo wyłącznie.

    • 16 27

  • Barani pęd... (1)

    Barani pęd... To są właśnie konsekwencje... Na odcince finansowej i zadłużeni wszyscy po uszy kupują własne ( banku ) mieszkania ...

    • 21 8

    • Piszesz glupoty poniewaz nie wszyscy kupują na kredyt

      • 0 0

  • Bardzo proste rozwiązanie (2)

    Skoro zarząd spółdzielni dopuścił sie niefgospodarności ( tak naprawdę z artykułu nie wynika dlaczego są deficyty finansowe!!!!!)zajęcie komornicze powinno nastąpić na mieniu członków w zarządu oraz rady nadzorczej i prezesa!!!
    Wtedy szybka znalazły by si.ę przepłacone(?) pieniądze

    • 40 1

    • Dokładnie

      Musimy walczyć o zmiany w prawie. Odpowiedzialność finansowa zarządu spółdzielni i rad nadzorczych. Nasz prezes to pewnie biedny jak mysz kościelna.. Nic już nie ma...
      Może rady nadzorcze oddadzą domki i mieszkania na spłatę długów???? :) :) :)

      • 5 0

    • Tak powinno być

      Prezes i rady nadzorcze powinny spłacić z własnego majątku, ale cóż, to nasze marzenia.. co najwyżej

      • 3 1

  • dużo lepiej niż spółdzielnie działają wspólnoty mieszkaniowe (1)

    • 25 10

    • Nie potwierdzam

      • 3 3

  • PiSowcy pierwsi na spotkaniu. (2)

    Zapytajcie ich czy posłowie PiSu byli za zmianami w spółdzielniach i czy chcieli zmienić prawo. Zasadźcie im tam kopa aż na Nowogrodzką dolecą.

    • 15 33

    • No jakos platformerskich radnych nie bylo. Czyzby dogadani z GH? ;)

      • 14 4

    • prawo spółdzielcze

      A kto zmienił ostatnio prawo spółdzielcze????

      • 6 4

  • Ciekawe czemu Pani Gdaniec ze stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska jest nadal w RN ?? (2)

    • 35 2

    • (1)

      A dlaczego ma jej nie być?

      • 3 7

      • Bo drugi rok z rzędu z jej grupy wyborczej został wybrany inny przedstawiciel. Jednak osoba bez honoru rozpaczliwie trzymająca się stołka w poprzednim roku doprowadziła do unieważnienia głosowania. W tym roku dalej uczestniczy w radzie pod pretekstem, że i tym razem były nieścisłości na zebraniu grupy. Także na papierze niby wszystko jest proste, jednak nie w tej spółdzielni

        • 14 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Protestują przed siedzibą spółdzielni Ujeścisko w Gdańsku 14.11.2019 r.

    Za tydzień w czwartek taczki dla zarządu (1)

    Rozgonić te towarzystwo

    • 32 5

  • (3)

    tak mnie zastanawia o co dokładnie walczą protestujący

    jeśli są to głównie właściciele niezbudowanych mieszkań (a tak chyba jest), to pewnie walczą o to żeby bez dopłat spółdzielnia dokończyła im te mieszkania. i to wydaje się rozsądne.

    ale pewnie okaże się że kasy brak wtedy kasa na dokończenie inwestycji musiałaby oznaczać wyprzedaż majątku wspólnego spółdzielni (grunty, budynki?)

    nie wiem na ile to by było uczciwe wobec pozostałych spółdzielców, tych którzy nie kupowali na inwestycjach. bo w interesie spółdzielców bez inwestycji, byłoby aby kasa z licytacji gruntów poszła na remonty, termomodernizcję, GPEC itd.

    nie wiem czy uda się to wszystko rozsądnie ogranąć, ale niemniej życze wszystkim sprawiedliwości, tzn. żeby nikt finalnie nie czuł się poszkodowany,..
    :)

    • 30 1

    • Dziekuje ze tylu nas było!

      Serce rosło gdy się widziało tyle osób we wspólnej sprawie. Były media więc nasza sprawa nie będzie anonimowa, byli radni którzy mam nadzieję wystosują apel na sesji rady miasta, był też główny wykonawca który dziwne rzeczy mówił...

      • 7 0

    • Nasze pieniądze przyarnął Zarząd i Rada Nadzorcza, rozliczyć ich co grosza .

      • 5 0

    • Otóż to

      Trzeba tak zrobić, żeby nikt nie był zbyt poszkodowany. Nowi nabywcy uczciwie płacący raty (i część cwaniaków i handlowców ) oraz starzy mieszkańcy osiedla. Najważniejsze to zmienić zarząd i rady nadzorcze. Rozliczyć. Przejrzeć i uporządkować finanse. Hipoteki.. Kredyty... Dokończyć te budowy nieszczęsne... I koniec z budowami aż nie wyjdziemy na prostą. Ilu jeszcze komorników się zgłosi:(
      Damy radę!!!!

      • 5 1

  • Opinia wyróżniona

    Te pisma nie były podpisane (3)

    Nikt z Rady nadzorczej nie podpisał się pod pismem

    • 32 2

    • Przedstawiciele mieszkańców spisali postulaty razem z RN i za tydzień rzekomo ma być odpowiedź

      • 1 1

    • Pismo widniejace na stronie SM rzekomo od przedstawicieli Rady nadzorczej nie jest podpisane przez nikogo

      • 4 1

    • wyrażnie brakuje tam takiego Trybuna - drugiego leppera

      co to prezesa za frak i publicznie wybatożył

      • 10 0

  • Polacy uwielbiają walczyć.

    • 8 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane