• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Egzekucja komornicza w Spółdzielni Ujeścisko

Ewa Budnik
8 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 23:00 (8 listopada 2019)
Budynek Przy Oczkach w czerwcu 2019 r. Miał być oddany do użytkowania pod koniec 2017 r. Teraz prowadzona jest egzekucja komornicza z nieruchomości. Nabywcy mieszkań spłacają natomiast kredyty za mieszkania, do których dawno powinni mieć klucze. Budynek Przy Oczkach w czerwcu 2019 r. Miał być oddany do użytkowania pod koniec 2017 r. Teraz prowadzona jest egzekucja komornicza z nieruchomości. Nabywcy mieszkań spłacają natomiast kredyty za mieszkania, do których dawno powinni mieć klucze.

Rachunki bankowe Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zostały zajęte przez komornika sądowego. Egzekucja toczy się na rzecz wykonawcy niedokończonych budów nowych mieszkań i domów na terenie spółdzielni. Rachunki, z których opłacane są media, zostały wyłączone spod egzekucji, co oznacza że spółdzielnia powinna terminowo regulować zobowiązania za gaz, ogrzewanie czy wodę.CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI RADY NADZORCZEJ SM UJEŚCISKO W SPRAWIE ZAWIESZENIA EGZEKUCJI KOMORNICZEJ PRZESŁANE DO REDAKCJI 14 LISTOPADA

Aktualizacja, godz. 23:00:

Oświadczenie Grzegorza Harasymiuka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko:

"Informuję, że zajęcie rachunku, na który są wpłacane opłaty czynszowe, nastąpiło w czwartek, 31 października. Zarząd we wtorek, 5 listopada 2019 r., zażądał zwolnienia tego rachunku. Mimo że komornik zabezpieczył się na innych rachunkach bankowych, to do dzisiaj, tj. 8 listopada 2019 r., po godz. 10 nakazał pracownikowi banku przelać z rzeczonego rachunku ponad 351 tys. zł i do godz. 21:30 nie nastąpiło zwolnienie ani zwrot kwot, pomimo deklaracji Komornika Majdzińskiego, że to uczyni".
Jak bardzo jesteś zaangażowany w sprawy swojej spółdzielni lub wspólnoty?

Egzekucja dotyczy nieruchomości, na których znajdują się rozpoczęte budowy osiedli Przy Oczkach, Na Stoku, Płocka Park, August. W księgach wieczystych gruntów, na których stoją budowy, pojawiły się wpisy o wszczęciu egzekucji - poinformowali nas o tym czytelnicy. Budowy wszystkich tych nieruchomości są opóźnione. Po raz pierwszy informowaliśmy o tym w grudniu 2018 r. Od tego czasu część nabywców z inwestycji Płocka Park wpłaciło do spółdzielni dodatkowe 90 tys. tytułem wykończenia domów, w których dawno już powinni mieszkać. A prace niewiele się posunęły do przodu, oddano zaledwie kilka domów. Okazuje się także, że zapłaty nie otrzymał generalny wykonawca inwestycji.

20 proc. z ponad 2 mlnJak udało nam się nieoficjalnie ustalić, to na jego wierzytelności odzyskuje w tej chwili komornik sądowy.

- Nie mogę zdradzić, na czyją dokładnie rzecz toczą się postępowania. Sprawa jest rozwojowa, jawna, bo zamieszczone zostały wzmianki w księgach wieczystych - potwierdza Piotr Majdziński, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe.  

Czytaj także: SM Ujeścisko miało 700 tys. długu w GPEC


Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że chodzi o kwotę 2,3 mln zł. Z tego udało się zabezpieczyć około 20 procent. Reszta na bieżąco spływać ma z zablokowanych kont spółdzielni.

- Rachunki, na które spływają opłaty czynszowe, będą zwolnione spod egzekucji. Zarząd spółdzielni wykazał, że część środków na kontach pochodzi od mieszkańców i te środki zostały już zwolnione po to, by spółdzielnia mogła na bieżąco regulować opłaty za media - wyjaśnia Piotr Majdziński. - Poza zajęciem rachunków bankowych dokonaliśmy także zajęcia ruchomości w budynku spółdzielni, ale nie prezentują one wielkiej wartości. Egzekucja toczy się przede wszystkim z nieruchomości i rachunków bankowych.

Po sprzedaży budów pieniądze najpierw dostaną bankiPrzedmiotem egzekucji mogą być m.in. wkłady mieszkaniowe, czyli te pieniądze, które zostały wpłacone na budowę domów czy mieszkań. Jeśli z tego źródła nie uda się zaspokoić wierzyciela, to może dojść do sprzedaży zajętych nieruchomości.

- Egzekucja z nieruchomości trwa średnio około półtora roku, w zależności od tego, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur. W tym czasie mieści się również sprzedaż nieruchomości - wyjaśnia Piotr Majdziński.
Wtedy jednym z pierwszych wierzycieli, który odzyska środki, będzie bank, który kredytował inwestycję, a który jest wpisany na hipotekę nieruchomości.

- Hipoteka korzysta z określonego uprzywilejowania. W przypadku sprzedaży nieruchomości uzyskane pieniądze dzieli się według określonego prawem schematu. Bank, który jest wpisany na hipotekę, jest również jednym z pierwszych, którego roszczenia zostaną zaspokojone - wyjaśnia Piotr Majdziński.
Nie jest to pierwsza egzekucja komornicza, która była prowadzona w SM Ujeścisko.

Spółdzielcy chcą odwołać zarządBardziej zaangażowani spółdzielcy, którzy chcą ratować sytuację, podjęli inicjatywę, która ma doprowadzić do odwołania obecnego zarządu, bo - jak podkreślają - nie uzyskał on nawet absolutorium za poprzedni rok. Podkreślają jednak, że aby uratować Spółdzielnię Ujeścisko, konieczne jest zaangażowanie jej mieszkańców.

- Wszyscy członkowie spółdzielni są podzieleni na grupy. Każda grupa wybiera swoich przedstawicieli członków w liczbie sześciu. Ci przedstawiciele członków na osobnych zebraniach m.in. zatwierdzają sprawozdania finansowe, sprawozdania z działania zarządu i rady nadzorczej oraz udzielają zarządowi absolutorium, czyli zatwierdzają sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Takiego absolutorium zarząd spółdzielni w tej chwili nie ma, bo nie uzyskał go po zebraniach w Nowym Porcie w czerwcu tego roku. To prosta droga do zmiany zarządu, ale wszyscy muszą się zaangażować - tłumaczy jeden z członków spółdzielni, który jest zaangażowany w zbieranie podpisów pod wnioskiem o zwołanie zebrania przedstawicieli członków.

Czytaj także: SM Ujeścisko. Jak zorganizować zebranie bez członków?


Podpisy pod wnioskiem w tej sprawie będą zbierane w dwie kolejne niedziele, 10 i 17 listopada, po każdej mszy św. w parafii Ojca Pio - czyli o godz. 8:30, 10, 11, 12:15, 13:30 i 19:00 (podajemy godziny po zakończeniu mszy). A dodatkowo także od poniedziałku 11 listopada do soboty 16 listopada w godzinach 19-20 w holu plebanii parafii Ojca Pio (na tyle kościoła).

W niedziele, 10 i 17 listopada, po każdej mszy św. w parafii Ojca Pio zbierane będą podpisy członków spółdzielni pod wnioskiem o zwołanie zebrania przedstawicieli członków spółdzielni, co docelowo ma doprowadzić do zmiany zarządu spółdzielni.
Wniosek ten zostanie przekazany do zarządu spółdzielni, który - zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - będzie musiał zwołać w ciągu sześciu tygodni od dostarczenia tego wniosku zebranie przedstawicieli członków. Te z kolei muszą być poprzedzone zebraniami grup członkowskich - w tych zebraniach uczestniczą wszyscy spółdzielcy i wybierają przedstawicieli członków. O tych zebraniach władze spółdzielni muszą mieszkańców poinformować wyraźnie i z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

- Tak naprawdę sytuacja prawna spółdzielni jest dużo, dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza po przerwanym w tym roku zebraniu przedstawicieli członków w Nowym Porcie. Sam fakt, że nie jest zatwierdzone absolutorium za poprzedni rok, może być przyczyną odwołania zarządu, bo nie ma żadnej jasności co do sytuacji finansowej spółdzielni - tłumaczy inny członek spółdzielni zaangażowany w zbieranie głosów pod wnioskiem. - To jest wyjątkowa sytuacja, dosłownie czujemy się, jak byśmy tworzyli zryw społeczny i "obalali komunę". To jest wyjątkowy moment w historii naszej spółdzielni.
- Proszę zwrócić uwagę, że nie brakuje dowodów na to, że finanse spółdzielni są w opłakanym stanie: opóźnione są budowy, nabywcy tych mieszkań i domów muszą się sądownie dopominać o możliwość wglądu do dokumentacji, chociaż gwarantuje to prawo. Nie ma absolutorium, ostatnio groziło nam odcięcie ciepła - zresztą nie pierwszy raz, a teraz jeszcze ten komornik - wylicza członek spółdzielni (nazwiska do wiadomości redakcji).
Nie uzyskaliśmy komentarza od SM Ujeścisko, ponieważ informacje dotarły do nas w piątek po godz. 14, a więc po zamknięciu spółdzielni. Z prośbą o komentarz zwrócimy się do zarządu spółdzielni we wtorek, 12 listopada.

Opinie (417) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Spoldzielnia (16)

  Wspolczuje bardzo.Myslalem ze po prawie 15 latach od mojego przypadku to juz sie nie wydarzy.
  Kupilismy mieszkanie na osiedlu Olimp od firmy Investing.Bledem byla zaplata calosci w momencie oddania mieszkania.Na 3 z 9 mieszkan ktore tak jak moje bylo calkowicie splacone wykonawca obciazyl hipoteke na 3 mln! Pozostale 6 mieszkan ktore byly w kredycie byly "czyste" poniewaz banki ktore to kredytowaly wstrzymaly natychmiast wplaty.Moja walka trwala 7 lat.

  • 174 11

  • (5)

   ale jak mogły zostać obciążone po zakupie przez byłego właściciela?

   • 17 1

   • Ciekawe nazwiska w Spółdzielni (2)

    • 8 2

    • przecież tam nie ma żadnych spółdzielni (1)

     • 3 4

     • Już dawno nie ma przedstawicieli a jest Walne Zgromadzenie.

      Spółdzielnia powinna byc dawno rozwiązana. Chyba w 2007 roku zgodnie z zapisami ustawy pozostały wyłącznie Walne Zgromadzenia. Mamy obecnie 2019 rok i przez 12 lat funkcjonują organy nie mające oparcia w ustawach? Co to jest? Jasno i wyraźnie wskazano daty zebrań do zmiany statutu oraz wskazano datę najpóźniej dostarczenia zmian statutu do Rejestru Sądowego. Organ zwołujący zebranie w Ujeścisku nie ma uprawnień do zmiany terminu ustawowego. Jakie zmiany powinny być dokonane w statucie było powszechnie wiadomo z nowelizacji ustawy a jak ktoś nie chce zmienić to ma kuratora na karku albo jest rozwiązywany. Terminy nie obowiązują?

      • 10 1

   • Zakup mieszkania, podpisanie umowy i wplata nawet 100% kwoty (1)

    nie powoduje, ze jest sie formalnie wlascicielem. Dopiero podpisanie aktu notarialnego powoduje przeniesienie wlasnosci i spokojny sen. A taki akt notarialny bywa podpisywany nawet kilka miesiecy po oddaniu mieszkania.

    • 29 0

    • Akt notarialny 5 lat

     My na ujeścisku dostaliśmy akty notarialne po 5 latach...
     Tak, tak... Tu zawsze przekręty, od 20 lat
     Ale tym razem trzeba pilnować, żeby tego co zostało nie wyprowadzili do swoich spółek. Dlaczego wietrzne wzgórza nie mają komornika? Dziwne????

     • 3 0

  • Pamietam sprawę investing

   Galedek i reszta

   • 23 2

  • Mieszkanie od inwestingu

   Ja również kupiłem mieszkanie od inwestingu...na mojej księdze było też ponad dwa miliony.. cała kasa przeszła między bankami - inwesting dostał 1 procent... Bank zwolnił a sąd z głównej księgi tej zadłużonej wyodrębnił nowa , czystą nie zadłużoną...

   • 18 2

  • Investing (2)

   To Ci co maja CH Kowale. Tam najemcy tez nie są zbyt zadowoleni. Kręcą i wiecznie coś kombinują. Taka wiejska hołota biznesu

   • 33 1

   • No i te drwnine sypiące się balkony. (1)

    Ewenement architektoniczny. Ile ich jeszcze zostało w Kowalach?

    • 3 0

    • Za balkony odpowiedzialny jest właśnie TI Investing

     • 1 0

  • Koszmar, wspolczuje (3)

   • 16 1

   • dlaczego banki mają więcej praw niż ludzie? (2)

    • 21 1

    • tutaj akurat nie miały tylko się wcześniej pokapowali

     że została ustanowiona hipoteka

     • 1 0

    • Pewnie dlatego że wypłaciły pieniądze i zabezpieczyły je hipoteką

     • 4 1

  • SM

   I jak sie skończyła ja kupiłam mieszkanie w budynku August i boje sie ze jest juz stracone

   • 1 0

 • Ech, współczuje poszkodowanym. Moich dwóch wujasow zrobili tak w bombę jeszcze w latach 90 Zaliczkę (dość znaczna) wpłacili, ale nie ujrzeli już ani mieszkania (budowa rozpoczęta), ani pieniędzy. Oszustów niestety nie brakuje.

  • 138 5

 • No i gitara....robią egzekucje Kowalskiemu za mandat to i spółdzielni się nalezy... (4)

  Skoro sa nieudolni w zarządzaniu to na bruk..... ale znamienne jest to że przy korycie się trzymają a ludzie cierpią. Te wszystkie spółdzielnie sa jak pijawki na ludzkim organizmie...nic nie tworzą a tylko garną do siebie!

  • 124 15

  • Nie wszystkie spółdzielnie ,,takie są" (3)

   Tu, gdzie mieszkamy od kilkunastu lat, spółdzielnia działa prężnie i dobrze gospodaruje

   • 21 5

   • Wyjątki nie tworzą regóły:)

    • 9 10

   • Jaka to spółdzielnia......? (1)

    • 6 3

    • kolesi

     • 1 4

 • (5)

  Najwyższa pora, aby prezesa spółdzielni powychodziły wszystkie trupy z szafy.

  • 136 11

  • Najwyższa pora, aby prezesa spółdzielni powychodziły wszystkie trupy z szafy.

   Jakieś konkrety?

   • 6 5

  • (2)

   Już tłumaczę jak działa komornik na własnym przykładzie.Mam dług o którym nie wiem i jest to kwota ok 3 tys. Zablokowana wypłata gdzie komornik sciąga wg prawa 60% wynagrodzenia no bo przecież za cos musisz żyć i ok, kłopot w tym że pozostałe 40% leci na konto, które również jest zablokowane i przejęte przez komornika. Summa summarum nie pozostaje mi nic. W takim wypadku zdobywam kasę w ciągu paru dni i spłacam dług w całości, to tylko 3 tys mimo, że w banku mówili mi, że 4800zł u komornika 3200zł o co chodzi w tym przeliczniku, nie wiem. Spłacam dług w całości, po dwóch tygodniach dalej mam konto zablokowane i komornik mi leży na wypłacie więc udałem się osobiście do komornika do którego nie ma możliwości się dostać poprzez swoich sługusów, więc zawiadomiłem sługusów, że jeśli dziś konto nie zostanie odblokowane wzywam policję i adwokata na rozpatrzenie tego cyrku. Konto zostalo odblokowane po godzinie i komornik przepadł w niepamięć, bo walczyć z tym szabem to jak sobie zakladać pętlę na szyję, ale co swoje przeszedłem to moje. nie wiem i nie chcę oceniać sytuacji z artykułu, ale kiedy przeczytałem, że pewna kwota została wpłacona, a komornik i tak ma to w du.e to przypomniało mi moją sytuację sprzed lat. Komornicy w PL to bandyci w garniturach.

   • 13 1

   • do których należy strzelać z przyłożenia

    i się nie przejmować konsekwencjami, sąd ułaskawi

    • 3 1

   • A dług u ciebie to skąd się wziął?

    Też miałeś garnitur ubrany jak komuś czegoś nie chciałeś oddać??? Gdyby nie komornicy, to nikt nie odzyskałby dlugu. Nie licząc karków których czasem lepiej wynająć jako bardziej skuteczniejszych niż komornicy...

    • 5 1

  • PS, Odnośnie dzialania banków w takich przypadkach. Do sytuacji którą opisałem byłem wzorowym klientem banku namawiany na pożyczki, bo przecież spałacam, więc jestem dobrym klientem. Zachodzi sytuacja którą opisuję powyżej (niewielka kwota), proszę bank o jakąkolwiek pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji, bank mi pokazuje środkowy palec. Wszystko jest pięknie jak jesteś dojną skarbonką, jak pojawią Tobie się problemy to te instytucje wypinają się do Ciebie du.ą i radź sobie sam. Na tym przykładzie i doświadczeniu to ja teraz mam banki w du.ie i ich kredyty i pieśni pochwalne o wspaniałym kliencie.

   • 10 0

 • Dobry kierunek (1)

  Teraz czas usunąć Harasim.... i jego "czapkowników". Czy odpowie za wszystkie szkody jakie wyrządził działając na szkodę spółdzielni?

  • 127 5

  • Czas wywieść go na taczce. Przypomnijcie sobie co zrobił z legalnym prezesem.Cham i tyle.

   • 15 3

 • Proponuje-zająć pensje Zarządowi Spółdzielni (11)

  • 290 5

  • komuna wiecznie żywa (7)

   "zapłaty nie otrzymał generalny wykonawca inwestycji" słowo klucz w tym kraju.....ale właściwie dlaczego Kowalski nie jest chroniony od takich przypadków.Powinien być jakiś fundusz gwarancyjny gdzie deweloperzy wpłacają kasę i w razie niepowodzenia inwestycji nabywcy są chronieni środkami z funduszu.Trzeba sprawdzić jak to działa w krajach bardziej rozwiniętych niż nasza dżungla.Nasuwa się też pytanie czy komuś zależy na "wyprostowaniu tematu" ? Może pewne grupy mają "zajęcie" dzięki takim wałkom

   • 39 5

   • (1)

    Jest cos takiego juz od osmiu lat, w 2012 zostala wprowadzona ustawa deweloperska dzieki ktorej pieniadze kupujacego mieszkanie nie laduja w kieszeni dewelopera tylko na rachunku powierniczym, i bank tych pieniedzy nie wyplaci dopoki nie bedzie wybudowane. Nie da sie juz utopic wszystkich pieniedzy, niestety dalej mozna stracic wiele miesiecy i dorobic sie siwizny.

    • 21 1

    • Umowy

     Większość wiedziała że umowy są z felerem. Spółdzielnia to nie deweloper. Ciekawe dlaczego??? nie obejmują ich te przepisy. Luka w prawie pozwalająca na przekręty. Czy nasze czynsze też szły na budowy? Bo na osiedlu biednie, zero nowych placów zabaw czy czegokolwiek innego - oprócz tego co dało miasto.

     • 2 0

   • Jest fundusz deweloperow (4)

    Jest fundusz chroniący kupujących od dewelopera a nie od spółdzielni mieszkaniowej to dwa odrębne segmenty
    Ludzie już i tak nie zobaczycie pieniędzy trzeba się pozbierać i nie kupować okazji za 4.2 k za metr tylko pójść do dewelopera na przeciwko i zapłacić uczciwie 6 i mieć wybudowany dom / mieszkanie.
    Tak wychodzi polska tradycją sam zrobię sam wybuduje oszczędze a w realiach jest inaczej

    • 23 6

    • (3)

     Deweloper za 6 tys. nie oszuka, a za 4,2 tak?

     LOL

     • 8 2

     • nic nie zrozumiałeś

      • 4 1

     • jak wyzej juz bylo napisane (1)

      Budowa mieszkania w ramach spoldzielni najczesciej nie jest zabezpieczona w zaden sposob.. jedynym wypadkiem jest umowa deweloperska, a takie z tego co wiem tylko jedna SM w Gdansku podpisuje. Deweloperzy jako przedsiębiorstwa obwarowani są ustawa i takie tez umowy z niej wynikajace przedstawiaja. Czy sa one zabezpieczeniem 100 proc.... to juz zalezy od formy rachunku powierniczego na jaki wplacane sa pieniadze.. w praktyce bardzo rzadko spotykane sa rachunki zamkniete, a w mojej opinii te otwarte tez obwarowane sa ryzykiem w razie upadku firmy.

      • 5 0

      • Jeden wór

       W tej spółdzielni to pieniądze do jednego wora chyba były wrzucone. Rachunek powierniczy u prezesa???? Cha cha... chyba właśnie z pieniędzy na stoku- buduje się wietrzne wzgórze. Zaplanowane były jeszcze dwa bloki. Coś nie pykło.....

       • 1 0

  • Do paki cały zarząd i radę nadzorczą.....!!!!!!!!!!!!!!! (1)

   Pseudo przedstawiciel 3 grupy p.thomas dwa razy był proszony o dobrowolne ustąpienie. Niestety kasa nie śmierdzi ! Teraz niech odpowiada za działanie na niekorzyść członków spółdzielni Ujeścisko. Nigdy "pan" nie był naszym przedstawicielem !!!

   • 38 1

   • Pan Z

    Również był proszony...

    • 0 0

  • pensje...?

   Chyba ich majątki!

   • 6 0

 • (4)

  Z każdych 20% komornik zabiera dla siebie 20%.

  • 73 15

  • (3)

   10, a nie 20 :)

   • 9 0

   • (2)

    15% od każdej wpłaty + prowizję za "pszyjście i naklejenie naklejek oraz wysłanie maila do banku" za to przytuli kilkaset tysięcy komornik, czyli "złodziej w białych rękawiczkach"

    • 8 7

    • "pszyszedł" komornik i zaatakowała go "przczoła"

     • 6 1

    • Ciesz się że są na świecie komornicy, bo jak by ich nie było to by tylko osiłek z pałą pozostał, a on by kosztował więcej. Dziś od komornika pałą nie dostaniesz

     • 4 1

 • do ciupy (1)

  trzeba budować nowe więzienia

  • 92 4

  • Do roboty

   Wszystkim pracownikom wraz z pelna rodzina wlaczajac dzieci zaangarzowac do pracy wolontariat na rzecz osiedla typu trawniki odrzybianie malowanie sadzenie zieleni izolacja budynkow lacznie z wykanczaniem mieszkan na ktore pobrali pieniadze a nic nie wykonano ba malo tego gdzie sa pieniadze z depozytu unijnego trzeba to zglosic i dodatkowo rozliczyc brak tych pieniedzy ....mafia gdanska nie zloze zadnego podpisu w zsdnym kosciele za moja krzywde

   • 3 2

 • Znowu sie wywinie (6)

  Jak zawsze Harasymiuk spadnie na cztery łapy i będzie udawał poszkodowanego. Ciekawe skąd na jednej z jego kolezeńskich spółek medica jest kapitał 1,5mln???

  • 143 9

  • (2)

   Nie tym razem . Wkrótce spektakularne zatrzymanie

   • 21 7

   • (1)

    Oczywiście że się wywinie. Jak dwa dni temu prezes Moreny wywinął się z dawania wziątki za załatwienie karnych spraw w KGP

    • 33 2

    • Ten prezes z moreny to kolega G.H. Gwoździk Inspektor powiązany w obu tych SM, zbieg okoliczności? Wątpię.....

     • 26 0

  • Biznesmen to biznesmen ,musi wiedzieć jak to się robi w tym kraju

   • 5 4

  • Za wpisowe 200 tys zl za te szeregi premium

   Na Plockiej

   • 3 3

  • Prokurator powinien prześledzić wszystkie powiązania prezesa

   • 16 0

 • Ale mi newsy (1)

  Na ratujmyujescisko_pl pisali o tym juz w srode.

  • 35 28

  • dobra inicjatywa

   konkretni

   • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane