Fakty i opinie

stat

Sen o odkorkowanym mieście

artykuł czytelnika
Gdańsk Południe - nigdzie nie powstaje tyle mieszkań, co tu. Nigdzie też nie ma takich korków jak na dojazdach do centrum miasta.
Gdańsk Południe - nigdzie nie powstaje tyle mieszkań, co tu. Nigdzie też nie ma takich korków jak na dojazdach do centrum miasta. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Chciałbym opisać sen, jaki co noc śni się mieszkańcom Oruni Górnej, Ujeściska, Chełmu i Jasienia. Sen pt. "Czy zdążę na czas do pracy", "Ile tym razem będę stał(a) w korku", "Kiedy ten autobus w końcu przyjedzie" - pisze nasz czytelnik z Gdańska, pan Wojciech.Zła sytuacja komunikacyjna Gdańska Południa to konsekwencja:

zbyt szybkiej rozbudowy tej dzielnicy 6%
błędów w planowaniu rozwoju tej częsci miasta 66%
niechęci urzędników do rozwiązywania problemów Południa 19%
coraz większej ilości aut na drogach 9%
zakończona Łącznie głosów: 228
To sen o największych korkach Trójmiasta.

Pytanie do najjaśniej nam panującego prezydenta Gdańska i jego świty: jak długo będziemy czekać na rozwiązanie tego ciągnącego się kilometrami problemu?

Dlaczego mijają lata, miesiące, dni i nikt nie jest w stanie w sposób choćby doraźny znaleźć rozwiązania, kiedy ono na prawdę jest proste?

Wraz z grupą sąsiadów z Ujeściska zobacz na mapie Gdańska, specjalistów z przydatnych w tym wypadku branż (prawnej, finansowej i inżynieryjnej), w ciągu dwóch tygodni dokonaliśmy niezbędnych obliczeń. No i mamy propozycję odkorkowania tego rejonu miasta.

Dla władz ? Nie. Im pewnie nie są potrzebne. W takim razie dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców tych dzielnic. Mamy nadzieję, że podpiszą się pod tym listem otwartym w tej sprawie i z takimi postulatami:

1. Sprzedając w tym rejonie ziemię deweloperom, należy w pierwszej kolejności wymagać stworzenia sieci dojazdów do nowych osiedli wraz z poszerzeniem i przebudową istniejących już ulic.
2. Likwidację niepotrzebnych sygnalizatorów świetlnych.
3. Natychmiastowe poszerzenie ulicy Łódzkiej, budowa zatoczek autobusowych na ulicy Warszawskiej i prawoskręt w ul Świętokrzyską.
4. Dobudowa prawoskrętu z ul. Witosa do skrzyżowania z Armii Krajowej.
5. Naprawa nawierzchni ul. Warszawskiej i budowa prawoskrętu przy zbiegu z ulicą Jabłoniową.
6. Idealnym rozwiązaniem byłaby zamiana skrzyżowań: Łódzka/Świętokrzyska, Łódzka/Warszawska, Warszawska/Witosa, Warszawska/Jabłoniowa, Kartuska/zjazd Auchan na rondo (nawet malowane na jezdni) - upłynniłoby to ruch.

Jakie to spowodowałoby korzyści?

Upłynnienie ruchu, co doprowadziłoby do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, obniżenia kosztów eksploatacji i renowacji. Nie wspominając o mniejszej frustracji mieszkańców.

Zalety można by mnożyć. Myślę, że każdy, kto zajmuje odpowiednie stanowisko w magistracie wie, lub przynajmniej powinien wiedzieć, że rondo usprawnia ruch. Urzędnicy w Sopocie i Gdyni wiedzą to doskonale.

Czy mieszkańcy tych dzielnic muszą zorganizować protest i zablokować ulice, aby ktoś w końcu zaczął działać? Dłużej nie da sie tego tolerować. Mam nadzieję, że władze miasta w końcu zrobią coś, aby slogan reklamowy "Gdańsk. Tu się żyje " nie został zamieniony na " Gdańsk. Tu się stoi".
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (96) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.