• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopot będzie miał swoją wieżę

szym
9 stycznia 2024, godz. 15:30 
Opinie (59)

Opuszczona wieża na Rysim Wzgórzu.

Była stalowa wieża, będzie punkt widokowy. Podpisano umowę na sporządzenie projektu atrakcji, która ma zostać wybudowana na szczycie Rysiego Wzgórza zobacz na mapie Sopotu w Sopocie. Koszt tej części inwestycji szacowany jest na 160 tys. zł.

Co znajduje się na szczycie Rysiego Wzgórza w Sopocie?Odwiedzasz punkty widokowe w Trójmieście?

Na szczycie Rysiego Wzgórza zobacz na mapie Sopotu znajduje się wysoka na ok. 20 m posadowiona na solidnym, betonowym fundamencie stalowa wieża. Drabina, która prowadzi na jej wierzchołek, znajduje się na zewnętrznej stronie kratownicowej konstrukcji wieży. Choć początek drabiny rozpoczyna się ok. 2 m nad ziemią, można na nią wejść.

Zabezpieczenie drabiny, złożone z ułożonych wzdłuż i w poprzek metalowych pasów, ma bardzo duże prześwity. W związku z tym pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na wieżę, a próba jej sforsowania może zakończyć się śmiercią.

Z wieży roztacza się widok przede wszystkim na tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Widać również wody Zatoki Gdańskiej oraz klif w Orłowie.Kratownicowa wieża, choć nieużywana od niemal 30 lat, jest w zaskakująco dobrym stanie. Wszystko wskazuje na to, że mimo to zostanie rozebrana.

Punkt widokowy zamiast stalowej wieży- Podpisaliśmy umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy wieży widokowej na Rysim Wzgórzu. O realizacji inwestycji zdecydowali mieszkańcy, głosując na nią w Sopockim Budżecie Obywatelskim. Wykonawcę dokumentacji, Art Projekt K&M Sp. z o.o. z Kościerzyny, udało nam się wyłonić dopiero w trzecim postępowaniu. Projektant ma czas do 2 lipca br. na przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę - mówi Anna Dyksińska z Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.


Przed projektantem postawiono m.in. zadanie sporządzenia projektu budowlanego, w skład którego wchodzi: projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny, projekt zagospodarowania terenu.

Projekt powinien również przewidywać rozbiórkę stalowej wieży. Projektant będzie zobowiązany do przygotowania inwentaryzacji zieleni okolicy wieży i drogi dojazdowej do niej. Koszt jego pracy to niespełna 160 tys. zł.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane