Fakty i opinie

Sopot chwali się realizacją nieistniejącej inwestycji

Najnowszy artukuł na ten temat Skwer (jak z) Bajki powstanie na Przeróbce

Miał być nowy skatepark na osiedlu Brodwino, a od lat nic się tam nie zmieniło. Urzędnicy zawiesili co prawda na jego ogrodzeniu tabliczkę, że projekt zrealizowano z Sopockiego Budżetu Obywatelskiego 2018, ale nijak ma się to do faktycznego stanu. Nasz czytelnik, zainteresowany dalszymi losami inwestycji, nie mógł się doprosić informacji w tej sprawie. Urząd Miasta Sopotu przeprasza i podaje nowy termin jej zakończenia, tłumacząc przy okazji, z czego wynikają dotychczasowe kłopoty.Czy wyjaśnienia urzędników ws. opóźnienia inwestycji cię przekonują?

tak, to nie ich wina, że nie wszystko udaje się zrobić na czas 13%
nie do końca, zawsze można zrobić więcej, by wyrobić się w terminie 12%
kompletnie nie, taki mały projekt nie może mieć tak dużego opóźnienia 75%
zakończona Łącznie głosów: 390
Modernizacja skateparku przy ul. KolbergaMapka na Brodwinie była jednym z projektów, który wygrał w głosowaniu na Sopocki Budżet Obywatelski 2018.

Inwestycja obejmowała m.in. likwidację przestarzałych urządzeń, wyłożenie asfaltowej nawierzchni tartanem, ustawienie dwóch mini bramek do piłki nożnej dla dzieci i dwóch ławek dla obserwujących swoje pociechy rodziców. Tyle w teorii. W praktyce bowiem do dziś projekt nie został wykonany, mimo że tabliczka na jego ogrodzeniu głosi, że został zrealizowany.

W tej sprawie skontaktował się z nami pan Piotr, mieszkaniec Sopotu.

Brodwino - nasz serwis dzielnicowy- Dla mnie, jako mieszkańca Sopotu, szczególnie frustrująca jest postawa pracowników magistratu. Na początku lipca poprosiłem urzędników o informację o losach szczególnie mi bliskiego projektu, czyli modernizacji terenu skateparku na osiedlu Brodwino. Rozumiem, że temat może być złożony, realizacja trwać dłuższy czas, niemniej, pomimo że na skateparku nic nie zostało zrobione, na ogrodzeniu pojawiła się tabliczka o treści "zrealizowano z budżetu obywatelskiego" - napisał do nas pan Piotr - Moje kilkukrotnie ponawiane prośby do UM w Sopocie o komentarz w tej sprawie pozostawały bez odpowiedzi. Zależy mi na moim mieście i chciałbym, aby mieszkańcy głosując na projekty w ramach budżetu obywatelskiego, mieli faktyczny wpływ na to co się w nim dzieje. Jednak patrząc na opisaną sytuację z mojego najbliższego otoczenia zaczynam mieć wątpliwości czy tak faktycznie jest.

Kolejny przetarg i nowy termin realizacji inwestycjiO wyjaśnienia poprosiliśmy sopocki magistrat. Jak informuje Anna Dyksińska z biura prasowego prezydenta Sopotu, na renowację skateparku były ogłoszone już dwa przetargi.

- Nie zgłosił się żaden wykonawca. W październiku ponownie ogłosimy przetarg na remont nawierzchni boiska piłkarskiego orlik i renowację skateparku na Brodwinie. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 30 kwietnia 2021 r. - mówi Dyksińska - Mamy nadzieję, że tym razem do przetargu staną firmy - rozszerzyliśmy ofertę o orlik, by była bardziej atrakcyjna finansowo dla potencjalnego wykonawcy.

Skateparki w TrójmieściePo tym, jak zainteresowaliśmy się sprawą, odpowiedzi od urzędników doczekał się także pan Piotr. Dodatkowo został zaproszony do magistratu na spotkanie na temat tej inwestycji i osobiste przeprosiny.

- Nie pozostaje mi nic innego, jak przyglądać się biegowi sprawy, niemniej perspektywa renowacji skateparku do końca kwietnia przyszłego roku łagodzi wszelki dyskomfort. To przecież żadna ujma, że realizacja części zadań okazuje się większym wyzwaniem, niż początkowo zakładano. Lepsza jest w mojej ocenie, informacja o trudnościach i opóźnieniu, niż brak jakiejkolwiek informacji i domysły - komentuje deklaracje urzędników pan Piotr.
Czytaj też: Luka w systemie gdyńskiego BO zmieniła wyniki, ale nieznacznie

W poniedziałek, 21 września zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. Do 30 września ogłoszone zostaną wyniki.

Odłożone, ale nie zaniechane inwestycjeSopoccy urzędnicy przyznają, że nie wszystkie inwestycje udaje się wykonać w zakładanych terminach.

- Często na przeszkodzie stają procedury, dodatkowe badania np. archeologiczne lub konserwatorskie, które poprzedzają zamierzenie inwestycyjne. Problemem nierzadko są przetargi, które nie przynoszą rozstrzygnięcia w postaci wyłonienia wykonawcy - tłumaczy Dyksińska.
Z uwagi na pandemię, wiele inwestycji w mieście zostało zamrożonych. Wśród nich był m.in. wspomniany skatepark na Brodwinie. Teraz po uaktualnieniu budżetu, część z nich, już odmrożona, wraca do realizacji.

- W przypadku inwestycji realizowanych z budżetu obywatelskiego próby przeprowadzenia inwestycji podejmowane są wielokrotnie. Bo jeśli mieszkańcy zgłosili daną inwestycje, to znaczy, że im na niej szczególnie zależy i trzeba zrobić wszystko, by ją wykonać - podkreśla Dyksińska.
Inwestycje z BO, których dotychczas nie udało się zrealizować, ale miasto deklaruje, że je dokończy:
 1. Punkt widokowy obok Opery Leśnej - zostanie zrealizowany do końca 2020 r.
 2. Przejście podziemne pod al. Niepodległości w ciągu BMC - projekt zamrożony przez covid19, przywrócony do realizacji. Termin składania ofert w przetargu na realizację tej inwestycji to 15 wrzesień br.
 3. Remont schodów ul. Lipowa - ZDiZ wykona bieżący remont. Inwestycja jest w trakcie realizacji.
 4. Szlak Świetlny do Opery Leśnej - ZDiZ wykona projekt oświetlenia, wykonanego w tym roku graffiti.
 5. Modernizacja orlika na Brodwinie (skatepark) - inwestycja powinna być zrealizowana do 30 kwietnia 2021 r.
 6. Butelkomaty do skupu butelek w SP 8, SP 9 i III LO - wysłano zapytanie ofertowe na montaż w tym roku. Urządzenia będą zliczały punktację za oddane materiały w celu prowadzenia rywalizacji między klasami i szkołami.
 7. Obserwatorium Astronomiczne - zamrożone przez covid19, przywrócone do realizacji, zlecono analizę usytuowania, aby wybrać jak najkorzystniejsze miejsce dla obserwatorium.
 8. Kontynuacja modernizacji skarpy i błoni, dokończenie ścieżki rowerowo-pieszej górą nad polaną rekreacyjną - projekt jest w trakcie realizacji.
 9. Łąki kwietne wokół Ergo Areny - projekt jest w trakcie realizacji.
 10. Ogródek Jordanowski przy ul. Armii Krajowej, II część - projekt zamrożony przez covid19, przywrócony do realizacji. ZDiZ zakupi sprzęt i przygotuje się do realizacji zadania tak, aby inwestycja była gotowa na wiosnę przyszłego roku.
 11. "Dawna Cegielnia" - uporządkowanie, utwardzenie, oświetlenie leśnej ścieżki od ul. Piaskowej do ul. Moniuszki oraz ustawienie tablic edukacyjnych - zwieszona ze względu na covid19, przywrócona do realizacji. ul. Piaskowa - minął termin składania ofert na projekt oświetlenia - nikt nie złożył oferty. Będziemy ponownie szukać chętnego do zaprojektowania, może być problem ze zmieszczeniem się z realizacją w tym roku.
 12. Nowe miejsca do wypoczynku, nowa aranżacja terenów zielonych, na terenie całego osiedla Brodwino - ZDiZ wykona wszystkie inwestycje dotyczące terenów należących do miasta wraz z wnioskodawcą (zieleń + mostek), pozostałe środki zostaną przeznaczone na remont nawierzchni "promenady" przy współpracy ze spółdzielnią.
 13. Zieleń na Placu Przyjaciół Sopotu - projekt w realizacji, trwają prace projektowe (były ogłoszone przetargi - nie przyniosły rozstrzygnięcia. Zadanie przeprojektowano).

Opinie (75) 6 zablokowanych

 • Ręce opadają....ale włodarz ma czas na lansik u boku trzaska czy prośby o ustawę metropolitalną-dziwne w sumie że jak poko było u władzy to w ogóle nie dbało o matecznik,a teraz PiS tak nielubiany na pomorzu da....aż dziw że sopocianie przez tyle lat tak lubią...a kiedyś Sopot to był kurort,uzdrowisko i miejsce spotkań elit i bohemy.Dzisiaj...szkoda w ogóle pisać.

  • 75 18

 • Sopot - nie ma co komentować (10)

  Miasteczko nadmorskie którego trzeba unikać a powodów jest setka! Najgorsze że głupota udziela się włodarzom...

  • 78 15

  • (5)

   Ale widać że sopocianom tak pasuje....

   • 6 4

   • Po prostu widzieli jak wygląda alternatywa. (3)

    • 0 6

    • Alternatywą był Fułek, przynajmniej w poprzednich wyborach (2)

     W ostatnich to nie wiem, bo nie poszłam. Naprawdę nie było żadnej alternatywy w tej sytuacji. Żadnej. Nie było nikogo sensownego, kto mógłby zastąpić Karnowskiego. A powinien już odejść a następca musi zrozumieć, że polityka centralna to nie jego broszka.

     • 7 0

     • Była Tarasiewicz.

      • 0 0

     • Dopóki polityka centralna ładuje się z butami do samorządu, dopóty to jego broszka.

      Prezydent ma bronić interesów swojego miasta.

      • 2 2

   • Jak nie jesteś z Sopotu to nie wciskaj się między wódkę i zakąskę.

    • 3 0

  • to omijaj ,nikt nie zmusza do przyjazdu do Sopotu

   a jesli jestes mieszkańcem to nie ma nic gorszego jak robić k..ę we własne gniazdo

   • 3 5

  • Och mądry inaczej się odezwał!!!

   • 0 0

  • Kudłaty (1)

   Kiedy dymisja ??

   • 2 1

   • Jak sprzedam, co jest do sprzedania.
    Nie dymisja, tylko zasłużona emerytura.
    Za harowanie należy się.

    • 2 0

 • I bardzo dobrze ze nic nie ma (4)

  A pieniądze przeznaczyć na chore potrzebujące dzieci

  • 9 37

  • Na rozwój

   A nie kolejne partie purchlaków/kaszojadów

   • 5 0

  • W Sopocie to nie przejdzie.

   Tutaj wsparcie raczej tylko dla tęczowych, ewentualnie dla bezdomnych. Piesków i kotków.

   • 9 2

  • - Zbieramy pieniądze na chore dziecko.
   - Rany boskie! Po co wam jest chore dziecko???

   • 6 0

  • Czy aktualny rząd robi coś dla chorych dzieci ?To co zapisane jest w Polskiej Konstytucji, ach zapomniałem rząd i Kaczyńskiego nie obchodzi Konstytucja.

   • 0 1

 • (1)

  urzednicy dzieki covid maja bizancjum. oddzieleni murem od petentow maja gdzies potrzeby mieszkancow. a po skonczonej pracy ida do lidla czy biedronki bo oni sa narazeni na wirusa tylko w urzedzie.

  • 59 8

  • słuchanie ciebie to nie ich jedyny obowiązek

   • 1 10

 • W Gdańsku jest identycznie !!Urzedasy są najwiekszymi szkodnikami miasta własnie gdy chodzi orealizacje zadań z BO (1)

  Nie chca realizować tego co wybrali mieszkańcy

  • 58 6

  • Gdańska żenada

   Najpierw DRMG mówi mi, że nie starczy kaay na zrobienie wszystkich elementów parku, a później mówią, że zostały pieniądze i co z nimi zrobić. Mowa o projekcie, który miał dwuletnie opóźnienie w realizacji.

   Jeszcze ta durna blaszana tablica z nazwą projektu ma błąd w pisowni.

   • 8 1

 • ahh Sopot (4)

  Miasto które nie powinno być miastem. A jest tylko dlatego że leży pomiędzy Gdynią a Gdańskiem. Na wsi takie opóźnienia to norma..

  • 34 14

  • I tu się mylisz. Wieś trzyma terminy. (1)

   Bo wiedzą, że jak nie zasieją to nie zbiorą.

   • 12 0

   • ahh

    Porównanie Sopotu do wsi było ironią jaką jest nazywanie Sopotu miastem.

    • 2 1

  • niestety nie mam pojęcia skąd biora sie takie nieuki jak Ty (1)

   • 2 3

   • sam jesteś nieukiem i jeszcze pewnie z Sopotu...

    Podczas reformy administracyjnej w 1999 Sopot w drodze wyjątku otrzymał uprawnienia miasta na prawach powiatu (przysługujące nominalnie miastom o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy).

    • 2 0

 • Ale tabliczki wykonuje się priorytetowo ;) (1)

  • 50 2

  • Powinny wszystkie pójść na złom

   Te z budżetów obywatelskich i środków unijnych.

   • 5 0

 • Coś mi to przypomina.

  Propaganda na pierwszym miejscu,?

  • 31 4

 • no i po artykule mieszkaniec doczekal sie odpowiedzi (1)

  - smiechu warte, urzednicy nawet nie czytaja, a tyle pitola jak im zalezy na mieszkancach, zenujaca ta pani Dyksinska

  • 46 2

  • Jak wybieracie tak macie..

   • 9 0

 • A jak tam tunel pod niepodległosci;) (2)

  Podobno Prezydent miał juz nie startowac w wyborach;)

  • 42 5

  • a masz na to pieniądze

   • 3 3

  • Tunel w jakim celu?

   Aby był w nim korek? Dajmy spokój z rurami. Trzaskowski ma już dość rury...
   Dopiero teraz zrozumielismy Jego przedwyborcze hasło. "Mamy dość "...

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.