Fakty i opinie

Sopot: stanęły znaki ograniczające prędkość jazdy rowerem

We wtorek w Sopocie stanęły znaki ograniczające prędkość na drodze rowerowej.
We wtorek w Sopocie stanęły znaki ograniczające prędkość na drodze rowerowej. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Władze Sopotu jak zapowiedziały, tak zrobiły: we wtorek na drodze rowerowej prowadzącej wzdłuż plaży stanęły znaki ograniczające prędkość do 10 km/h. Mają sprawić, że rowerzyści zwolnią w tym miejscu i rzadziej będzie dochodzić do niebezpiecznych sytuacji z udziałem ich i pieszych.Zwolnisz jadąc rowerem i widząc znak ograniczający prędkość?

tak, znak to znak, trzeba się dostosować 7%
w miejscach, gdzie chodzi dużo pieszych zwalniam, niezależnie czy są tam znaki, czy ich nie ma 40%
to piesi powinni w takim miejscu uważać na rowery, a nie odwrotnie, w końcu mówimy o drodze dla rowerów 33%
nie, nie sądzę, aby policja naprawdę ścigała rowerzystów za jazdę szybszą niż 10 km/h 20%
zakończona Łącznie głosów: 1203
Pomysł, aby ustawić znaki pojawił się na początku sierpnia. Władze miasta uznały, że sąsiadująca z plażą droga rowerowa zbyt często przecina się z deptakiem dla pieszych, co powodować może sytuacje niebezpieczne zarówno dla chodzących nią osób, jak i dla rowerzystów.

Początkowo chciano ustawić aż 30 znaków, ostatecznie uznano, że wystarczy 10 znaków oraz sześć tablic informacyjnych. Wszystko to kosztowało niespełna tysiąc złotych. Plany miasta już wcześniej wywołały dość ostrą reakcję rowerzystów. Część z nich twierdziła, że znaki będą miały funkcję czysto informacyjną, gdyż ich ustawienie jest sprzeczne z przepisami.

- Naszym zdaniem znaki są ustawione zgodnie z prawem, w większości wypadków zawieszone zostały na stojących już znakach informujących o tym, że mamy do czynienia z drogą rowerową - mówi Wojciech Ogint, zastępca dyrektora sopockiego ZDiZ.

Władze Sopotu podkreślają jednak, że nie o karanie rowerzystów chodzi.

- Mój wniosek o ograniczenie prędkości do 10 km/h wzbudził emocje. O to mi chodziło! Taki był mój prawdziwy zamiar: zwrócić uwagę na problem, a nie karać. Problem, który realnie istnieje na najbardziej obleganym fragmencie ścieżki nadmorskiej, od mola w Sopocie do Jelitkowa. I chodzi o bezpieczeństwo zarówno pieszych przechodzących przez ścieżkę czy poruszających się z rekreacyjną szybkością rowerzystów, szczególnie zaś małych dzieci. Mój niepokój budzi zachowanie ubranych w kolarskie kolorowe spodenki z lycry, podstarzałych pseudo-zawodowych kolarzy w moim wieku. Pragną oni śmignąć ten odcinek z szybkością godną Tour de France, nie zważając na dzieci, starszych, na nikogo - tłumaczy Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Problem na pewno istnieje, gdyż w Sopocie droga w pasie nadbrzeżnym jest wąska, szczególnie w sezonie spacerują nią tłumy. Wiele osób chce się też dostać na plażę, często idąc na nią z małymi dziećmi, które mogą wbiegać na trasę wyznaczoną dla rowerów (nie da się dojść na plażę, nie przecinając jej).

Potwierdzają to dane z sopockiego pogotowia. W zeszłym roku w mieście udzielono pomocy aż 30 osobom, które brały udział w zdarzeniach z udziałem rowerów i pieszych. W tym roku takich interwencji było już 15, a przecież założyć można, że tylko drobny procent podobnych kolizji kończy się koniecznością udania się na pogotowie.

Znaki, jeżeli nawet pełnić będą tylko funkcję informacyjną, powinny nieco ograniczyć liczbę podobnych zdarzeń. Na pewno jednak nie rozwiążą wszystkich problemów. W końcu nie chodzi tylko o pieszych wchodzących na drogi rowerowe oraz o pędzących ze zbyt dużą prędkością rowerzystów. Problemem są także korzystające z dróg rowerowych inne pojazdy, jak chociażby riksze. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Opinie (579) 9 zablokowanych

 • pewnie od razu pojawią się pasożyty ze straży i smerfy z suszarkami- kolejne źródło łatwego zarobku...

  • 174 33

 • Chore!

  Ścieżka rowerowa jest po to by rowerem przemieścić się szybciej np. do pracy. Ograniczając prędkość można by równie dobrze zlikwidować ścieżkę.
  Zamiast ograniczenia powinny się znaleźć tablice na chodnikach z napisami "patrz przed siebie", "ścieżka rowerowa służy TYLKO rowerzystom", "nie chodź jak na łące" itd...

  • 309 89

 • Rowerzyści mówię wam z chodników won!

  • 73 152

 • Taa

  Jestes lepki jak tarcica po deszczu

  • 12 17

 • To teraz trzeba sobie wbudować prędkościomierz...

  Zawsze znajdzie się sposób na oskubanie obywatela...

  • 62 11

 • nie stac mnie na licznik

  skad mam wiedziec ile jade????

  • 94 23

 • Bardzo dobry pomysł. W ciągu całego nadmorskiego pasa powinno być ograniczenie prędkości dla rowerów do 10km/h.

  • 56 199

 • To odstaw rower i nie jezdzij.

  • 16 35

 • Bardzo dobrze!

  Dość mam bezmyślnych rowerzystów pędzących niemal z prędkością światła po chodnikach, deptakach czy ścieżkach rowerowych. Chcę czuć się bezpiecznie przechodząc po w/w drogach. W Gdyni na Świętojańskiej strach ze sklepu wyjść, bo można zostać potrąconym przez jakiegoś idiotę pedałującego ile sił w nogach.

  • 82 132

 • Rowery na ulice, samochody do garaży

  Idąc tą cudowną drogą myślową docieramy do bezsensu ekologicznego transportu. Jak mam jechać drogą rowerową do pracy czy na uczelnie gdy jest tam ograniczenie do 10kmh co daje realna średnią ok.8kmh zakładając trzymanie się przepisów. Łatwo można przeliczyć czas dotarcia z Gdyni do Gdańska...wniosek...Po co jechać ekologicznie na rowerze, gdy można kulturalnie pojechać samochodem z normą Euro 0 i lewym przeglądem
  A tak swoją drogą to chcę zobaczyć jak cwaniaki mnie gonią na bike-u...
  I tu kolejna kwestia, co jak zatrzymają osobnika w wieku 14-16lat z kartą rowerową za przekroczenie prędkości...normalna droga postępowania za wykroczenie to nie mandat a wizyta na komisariacie, wezwanie rodziców itd itd. Tak to będzie wyglądało?

  • 77 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.