Estetyczne i funkcjonalne, w sam raz na pocztówkę promującą miasto - Sopot wybrał dwa projekty, na podstawie których powstaną... nowe miejskie toalety. Przy plaży powstaną wychodki w kształcie ogromnych muszli, a w pozostałych częściach miasta - w kształcie odbijających otoczenie kuli. Koszt? Nieznany.
W październiku ubiegłego roku władze Sopotu wpadły na pomysł, aby wzorem kilku zachodnich miast stworzyć w kurorcie sieć miejskich toalet, które, oprócz swojej zasadniczej funkcji, pełnić mogłyby także rolę... atrakcji turystycznej.
Ogłoszono konkurs, na który architekci z całej Polski przysłali aż 119 prac (i pięć kolejnych już po terminie). Ostatecznie, w czwartek, miasto wybrało spośród nich dwie, które posłużą do przygotowania nowych toalet. Jeszcze w tym sezonie w mieście staną ich prototypy. Podczas kolejnego sezonu nietypowe toalety będzie można już znaleźć w całym Sopocie.
Co ciekawe, obie zwycięskie prace, to dzieło architektów z Poznania. Projekt toalety w kształcie kuli przygotowała działająca w tym mieście pracownia P3.
Czy podobają ci się projekty nowych sopockich toalet publicznych?
Toalety będą wykonane z materiałów łatwozmywalnych, nie będzie więc problemu z dbaniem o nie. Co ciekawe, będą one też wyposażone w baterie słoneczne, które pozwolą na oświetlanie ich wnętrza.
Równie funkcjonalne i odporne na ewentualne dewastacje będą także przenośne toalety w kształcie muszli, które staną w okolicach sopockiej plaży, a których projekt przygotowali studenci architektury z Poznania: Anna Stojcev, Stanisław Młyński i Przemysław Olejnika.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z obu projektów. Są to formy bardzo designerskie i zarazem bardzo praktyczne. Mamy nadzieję, że toalety, które powstaną na podstawie tych projektów, staną się stałym i nietuzinkowym elementem krajobrazu naszego miasta - mówi Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent Sopotu.
Plany miasta przewidują wybudowanie i ustawienie we wszystkich częściach Sopotu ponad 20 nowych toalet. Na razie urzędnicy nie chcą mówić o ewentualnych kosztach inwestycji. Zaznaczają jednak, iż niewielka cena była jednym z głównych kryteriów oceny projektów. Pozostałe to atrakcyjność wizualna, funkcjonalność i innowacyjność.