• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o robienie zdjęć na terenie Forum Gdańsk

Michał Stąporek
6 czerwca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zapis w regulaminie Forum Gdańsk zabrania robienia tu zdjęć. - Zmienimy to - obiecuje dyrekcja centrum handlowego. Zapis w regulaminie Forum Gdańsk zabrania robienia tu zdjęć. - Zmienimy to - obiecuje dyrekcja centrum handlowego.

Pracownicy ochrony Forum Gdańsk usiłowali nie dopuścić do robienia zdjęć tego obiektu przez jednego z gości. Tłumaczyli się regulaminem centrum handlowego. - Zamiast zabraniać robienia zdjęć, lepiej zorganizować konkurs na najlepszą fotografię obiektu - sugeruje pan Leszek. - Przepraszamy za tę sytuację, już zmieniliśmy regulamin Forum - tłumaczą przedstawiciele dyrekcji.



Jakbyś zareagował(a), gdyby ochroniarz zakazał ci robienia zdjęć w centrum handlowym?

Leszek Biernacki fotografią zajmuje się od lat. Pod koniec lat 70. ukończył klasę fotografii artystycznej w liceum plastycznym w Orłowie, a w Sierpniu 1980 dokumentował na zdjęciach przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej. Jest autorem wielu wystaw, kilku książek i filmu o Solidarności. Ma swoją notkę w Gedanopedii, jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

W poniedziałek odwiedził z aparatem Forum Gdańsk. Cel: taki jak zawsze, czyli dokumentowanie ważnych miejsc i zdarzeń z życia Trójmiasta.

Okazało się to jednak trudniejsze, niż się spodziewał.

- Wszedłem na teren Forum Gdańsk tunelem od strony ul. Wały Jagiellońskie. Pokonałem schody i wszedłem do budynku, przez który płynie kanał Raduni. Gdy robiłem zdjęcia podszedł do mnie ochroniarz. Bardzo grzecznie i kulturalnie zwrócił mi uwagę, na obowiązujący zakaz fotografowania - opowiada pan Leszek. - Poprosiłem o podanie uzasadnienia i kontakt z pracownikiem dyrekcji, który mógłby mi to wytłumaczyć. Okazało się to niemożliwe.
Pan Leszek dalej robił zdjęcia, a kulturalnego ochroniarza zastąpiło dwóch kolejnych - bardziej stanowczych. Oni także nic nie wskórali. Wędrując po Forum pan Leszek przeszedł na taras widokowy, z którego roztacza się widok na Główne Miasto. Od otwarcia Forum Gdańsk pełny jest gości, którzy fotografują stąd panoramę miasta. Zdarzają się także uczniowie lub studenci, którzy szkicują tu pejzaże.

Pan Leszek jednak nie miał tego dnia szczęścia.

- Także tu podszedł do mnie ochroniarz, który zabronił mi robienia zdjęć obiektu. Chciałem ująć odbijającą się w fasadzie panoramę miasta. Tym bardziej trudno mi to było pojąć - przyznaje.
Ale to nie było ostatnie spotkanie z pracownikami ochrony centrum tego dnia. Do najbardziej bulwersującego doszło, gdy fotograf przeszedł w okolice Kunsztu Wodnego, czyli przyszłej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, który powstał równocześnie z Forum Gdańsk. Tu także zaczepił go pracownik ochrony obiektu, który zażądał zaprzestania wykonywania zdjęć.

- Ta sytuacja tak mnie zdenerwowała, że zdecydowałem się ja uwiecznić na filmie - tłumaczy pan Leszek. Film umieścił na swoim profilu facebookowym.

Konfrontacja z pracownikiem ochrony Forum Gdańsk



Kontrowersyjny zapis w regulaminie Forum Gdańsk



Wszyscy ochroniarze, którzy chcieli odwieść naszego czytelnika od robienia zdjęć, powoływali się na zapis w regulaminie Forum Gdańsk. Jest on dostępny na stronie internetowej centrum (Aktualizacja: kontrowersyjny punkt został już usunięty z regulaminu Forum Gdańsk).

"Zabrania się fotografowania, wykorzystywania elementów wizerunku marki Forum Gdańsk, bez uprzedniej zgody Dyrekcji Forum Gdańsk. Zapis nie dotyczy zdjęć na użytek prywatny."

Tak sformułowana zasada może budzić jednak poważne wątpliwości.
  1. Na podstawie jakiego przepisu polskiego prawa dyrekcja centrum handlowego sformułowała taki zapis?
  2. Czy zakaz dotyczy fotografowania całego obiektu czy tylko wizerunku jego marki, czyli np. szyldu?
  3. W Forum Gdańsk to nie tylko zamknięte sklepy, ale także przestrzeń, którą konsekwentnie przedstawia się jako publiczną, otwartą, powszechnie dostępną. Jakkolwiek restrykcyjny byłby regulamin prywatnego centrum handlowego, z pewnością nie obowiązuje on na zwykłej, dostępnej dla wszystkich ulicy czy tarasie widokowym.
  4. Forum Gdańsk nie jest obiektem stricte prywatnym. Jego właścicielem jest spółka, w której udziałowcem jest miasto. Wybudowany przez nią obiekt ma więc charakter na poły publiczny.


Forum Gdańsk to nie tylko zamknięte przestrzenie handlowe, ale i dostępne całą dobę przestrzenie publiczne. Także i tu ochroniarze próbowali zabraniać robienia zdjęć. Forum Gdańsk to nie tylko zamknięte przestrzenie handlowe, ale i dostępne całą dobę przestrzenie publiczne. Także i tu ochroniarze próbowali zabraniać robienia zdjęć.

"Regulamin jest niefortunny, zmieniamy go"



Przedstawiciele Forum Gdańsk nie chowają jednak głowy w piasek i przyznają się do pomyłki.

- Bardzo przepraszamy pana Leszka za tę sytuację, która nie powinna mieć miejsca. Regulamin zostanie niebawem zmieniony (aktualizacja: już został) i ten niefortunny zapis o zakazie fotografowania będzie z niego usunięty. Informacja zostanie natychmiast przekazana pracownikom ochrony, by nie podejmowali więcej takich interwencji - przekazuje Alina Geniusz-Siuchnińska, reprezentująca dyrekcję Forum Gdańsk.
- Wydaje mi się, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie konkursu na najlepsze zdjęcie Forum Gdańsk, zamiast zabraniania robienia tu zdjęć. To byłaby znacznie lepsza reklama dla tego obiektu - zauważa nasz czytelnik.
Na koniec warto zaznaczyć, że podobne zapisy figurują w regulaminach wielu centrów handlowych. Pracownicy ochrony czasami próbują je egzekwować, ale ewentualne interwencje policji zawsze kończą się podobnie: oświadczeniem, że prawa do robienie zdjęć nie wolno ograniczać w taki sposób.

Od osoby z branży handlowej słyszymy, że zakazy robienia zdjęć w centrach handlowych to relikt dawnych czasów. Wynikały z obawy niektórych najemców sklepów, którzy nie chcieli, by konkurencja kopiowała sposób, w jaki tworzą oni swoje witryny. To myślenie odchodzi już jednak do lamusa. Nie wytrzymuje próby czasu, w epoce, w której aparat fotograficzny znajduje się w każdym telefonie komórkowym. Taki zakaz jest nie do wyegzekwowania.

Opinie (449) ponad 20 zablokowanych

  • zakaz zdjęć (1)

    hmmm a czym ma służyć zakaz robienia zdjęć??? przecież i tak już dużo zdjęć oni sami narobili i udostępnili w internecie więc nie wiem co dyrekcja miała na myśli sugerując się tym zakazem zdjęć wcale bym nie zwracała uwagi na to moje zdjęcia są moją prywatną sprawą i sama decyduję gdzie robię sobie zdjęcia

    • 2 0

    • Jeżeli zrobisz sobie fotę cyckow w Forum, to już nie jest tylko twoja sprawa.

      • 0 1

  • pokażcie gęby durnia dyrektora i durnia kierownika ochroniarzy.

    w nagrodę za chamstwo swoich pracowników powinni stać w bramach, witać klientów i nisko się kłaniać. Co najmniej przez miesiać. Wtedy by się nauczyli że dbać należy o KAZDEGO klienta.

    • 1 1

  • W jaskini niedźwiedzia (2)

    Też biorą 10 zł za robienie zdjęć, powiedziałem, że jest to obiekt należący do państwa a nie prywatny, nie chodziło o głupie 10 zł ale o zasady, byli tam Czesi, którzy to samo powiedzieli, przewodnik odpuścił, było grzecznie i merytorycznie.

    • 2 0

    • co to jest (1)

      ta jaskinia niedźwiedzia?

      • 1 1

      • a mowi ci cos nazwa gory stolowe? chodziles do szkoly?

        • 0 1

  • Geniusze

    • 1 0

  • W Klifie od lat nie mozna robic zdjec i dziadki biegaja jak se sr*czka goniac ludzi z aparatami

    • 0 0

  • Myslenie nie boli

    Kto pisał ten regulamin? Czy to tajna baza agenta specjalnej troski?

    • 2 0

  • dla debili !!!

    przecież stoi jak wół : " zakaz nie dotyczy zdjęć na użytek własny "

    a do celów komercyjnych to niech płacą , i co za baran wymyśla problem buahaha

    • 2 0

  • aha

    zatrudnili bandę prawników przy tworzeniu pierwotnej wersji regulaminu.
    to było celowe działanie

    • 0 0

  • Jaka komuna

    • 0 0

  • Pracownik ochrony jest funkcjonariuszem publicznym działającym z mocy ustawy (i to nie jednej) i w randze ustawy. Niewykonanie polecenia funkcjonariusza publicznego wykonującego obowiązki służbowe (opór bierny) jest w polskim systemie prawnym czynem zabronionym, karalnym. Właściciel obiektu decyduje o swojej własności. Właściciel ustala regulamin w celu ochrony: zdrowia, życia, mienia (w tym praw majątkowych, praw autorskich np. do wizerunku kolekcji itp.). Wejście do cudzego obiektu, podobnie jak wejście do cudzego domu oznacza akceptację zasad określonych przez gospodarza/właściciela. Nie akceptujesz- nie wchodzisz. Akceptujesz=przestrzegasz. Gdyby ten fotograf pojawił się na galerii we Francji , czy w USA...i powiedział ochronie, że on wie lepiej, to moi drodzy - jaka Waszym zdaniem byłaby reakcja ochrony ?! Policja w 3 minuty, a nie w 3 godziny i 40 minut,... kajdanki, ,,gleba" i 1,5 roku robót publicznych plus 30 000 grzywny za złamanie prawa. Wyrok w kilka godzin. Gdyby zaczął machać łapkami, to w najbardziej cywilizowanych krajach świata zwyczajnie by go ...zastrzelili. Tyle w temacie ,,normalności".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane