• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzątanie po pożarze

29 stycznia 2024 
Opinie (2)

Zima to okres częstszych niż zwykle pożarów domów i mieszkań. Ich przyczyny są niezmiennie te same: zaprószenie ognia, pożar sadzy w kominie, nieostrożne obchodzenie się z kominkiem lub zwarcie instalacji elektrycznej. O ile udało się odpowiednio wcześniej dostrzec pożar i podjąć interwencję, szanse na uratowanie nieruchomości są duże. Niestety nawet najmniejszy pożar i prowadzona akcja gaśnicza oznaczają, że konieczne będzie sprzątanie po pożarze i remont pomieszczeń.



Jakie szkody powoduje pożar?



Spalenie wyposażenia mieszkania lub biura oraz samej konstrukcji budynku to najbardziej rozległe konsekwencje pożaru. Jednak w wielu przypadkach szkody związane z pożarem dotyczą innych lokali i mieszkań, położonych nad, pod i obok źródła ognia. Problemy do opanowania po pożarze to również:

  • Zadymienie mieszkań, domów. Podczas kiedy spalają się meble, wykładziny, panele podłogowe, parkiety, boazerie, wytwarza się bardzo duża ilość gęstego, toksycznego dymu. Przenika on najmniejszymi szczelinami do sąsiednich mieszkań, skutecznie oblepiając i zanieczyszczając ściany, podłogi i sufity.
  • Zalanie pomieszczeń. Działania straży pożarnej związane z próbą gaszenia pożaru skutkują tym, że niżej położone lokale czasami ulegają zalaniu wodą. Niestety jest to naturalna konsekwencja rzeczy, wynikająca z mieszkania w budynku wielopiętrowym. I tam właśnie pożary na najwyższych kondygnacjach są najbardziej niebezpieczne i wymagające pod względem bezpieczeństwa, a także późniejszego sprzątania po nich. W takich sytuacjach oczywiście konieczne jest nie tylko sprzątanie po pożarze, ale również sprzątanie po zalaniu.
  • Uszkodzone okna i drzwi. Wysoka temperatura generowana przez ogień jest bezwzględna dla szyb okiennych czy drzwi. Pod jej wpływem mogą one pękać, kruszyć się i deformować, czyniąc mieszkania niezdatnymi do użytkowania do czasu ponownej naprawy. Jeśli dodatkowo rzecz dzieje się zimą, to otwarte otwory okienne grożą napływem zimnego powietrza i rozmrożeniem instalacji wodnych w pomieszczeniu.


Sprzątanie po pożarze to skomplikowany proces



Ogień to jeden z najpotężniejszych i najtrudniejszych do okiełznania żywiołów. Nic więc dziwnego, że może generować ogromne spustoszenie i straty. Przywrócenie nadwątlonych nim domów i mieszkań do stanu używalności nie jest ani proste, ani tanie. Zawsze jednak rozpoczyna się od sprzątania po pożarze. Im większa skala żywiołu, tym czyszczenie po pożarze staje się trudniejszej i obejmuje większy zakres robót. Mieszkańcom lub właścicielom często bardzo trudno jest samodzielnie je przeprowadzić. Czy to z powodu ograniczonych sił, czasu, czy złej kondycji fizycznej i psychicznej, wynikającej z wcześniejszej traumy. Tymczasem, im szybciej szkody po pożarze zostaną usunięte, tym prędzej można wykonać niezbędne remonty i oddać obiekt do ponownego użytkowania.

Jak zatem przeprowadzić sprzątanie po pożarze, aby uzyskać oczekiwane efekty? Najlepiej oczywiście z pomocą wyspecjalizowanej firmy, która ma wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach.

Co obejmuje sprzątanie po pożarze?



Osoby lub firmy korzystające z usług specjalistycznych firm sprzątających mogą liczyć na to, że specjaliści wkroczą do obiektu niezwłocznie po uzyskaniu na to zgody straży pożarnej lub policji. Przede wszystkim musi to być bezpieczne dla otoczenia. W większości przypadków sprzątanie po pożarze rozpoczyna się od usunięcia z mieszkania spalonych lub nadpalonych przedmiotów i mebli. Zostają one w sposób bezpieczny wyniesione na zewnątrz, wprost do kontenera na odpady, z których trafią do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Kiedy pomieszczenia są już opróżnione, można przystąpić do drugiego etapu prac. Jest nim zrywanie zalanych lub nadpalonych podłóg, okładzin ściennych, skuwanie tynków czy usuwanie stopionych instalacji. Należy też upewnić się czy poziom wilgotności w ścianach, podłogach i sufitach jest prawidłowy. Jeśli znacząco przekracza dopuszczalną wartość, obiekt kwalifikuje się do osuszania. Niestety tak jest w większości przypadków. Woda używana do gaszenia pożaru spływa na niższe kondygnacje, powodując ich zalanie i uszkodzenie wielu elementów.

Proces osuszania budynków po pożarze może być wykonany metodą absorpcyjną lub kondensacyjną. O wyborze jednej z nich decydują specjaliści na podstawie stopnia zalania obiektu, jego konstrukcji i przewidywanej skuteczności. Dlatego tak ważne jest, aby firma sprzątająca świadczyła jednocześnie usługi takie jak sprzątanie po pożarze i sprzątanie po zalaniu.

Dopiero po dokładnym przygotowaniu pomieszczeń, specjaliści przechodzą do kluczowych czynności, takich jak czyszczenie sadzy po pożarze i mycie ścian po pożarze. Wszystko odbywa się oczywiście przy użyciu odpowiednich środków czystości i specjalistycznego sprzętu z zachowaniem wszystkich zasad BHP.


Podsumowanie



Jak widać, samodzielne uporanie się ze skutkami pożaru może być trudne oraz niebezpieczne. Wszyscy mamy świadomość, że ogień to żywioł, z którym nie ma żartów. Po jego przejściu zostaje pogorzelisko, które wymaga gruntownego posprzątania. Sprzątanie po pożarze to jednak zajęcie dla specjalistów, którzy uporają się z tym problemem szybko i skutecznie. Zlecenie czyszczenia po pożarze firmie sprzątającej, która posiada odpowiednie doświadczenie, gwarantuje szybkie odzyskanie bezpieczeństwa i powrotu do normalności.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

  • Warto przeczytać

    Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł. Sam doświadczyłem traumy związanej z pożarem mieszkania. Teraz rozumiem, dlaczego sprzątanie na własną rękę niewiele dało. Warto przeczytać, tekst ciekawy.

    • 1 0

  • Nieźle. Nie zdawałem sobie sprawy, że sprzątanie po pożarze to taki trudny temat.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane