• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śródmieście Gdańska na zdjęciach historycznych i współczesnych z drona

Małgorzata Zimnoch
28 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Jak wyglądało historyczne śródmieście Gdańska przed wojną, a jak wygląda dziś? Zapraszamy na wędrówkę w czasie: archiwalne zdjęcia lotnicze miasta zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami zrobionymi dronem. Spójrzcie, jak w ciągu niespełna stu lat zmieniły się znane wszystkim miejsca.



Graf Zeppelin nad Gdańskiem



Przesuń aby
porównać


Po lewej stronie zdjęcia Polski Hak , na nim zabudowania stoczni Klawittera. W prawym górnym rogu widoczny most Siennicki na Martwej Wiśle. Po prawej stronie na dole widoczny północny cypel Ołowianki, na nim zabudowania przepompowni. Po lewej Brabank (historyczna nazwa części Gdańska między ul. Wałową i kanałem Raduni), na dole widoczne ujście kanału Raduni . Sterowiec Graf Zeppelin, jeden z najsłynniejszych w historii, odwiedzał Gdańsk siedem razy w latach 1929-1936.

Ołowianka i rzeźnia miejska



Przesuń aby
porównać


Na pierwszym planie dwa spichrze , wybudowane pod koniec XIX wieku, służyły jako magazyny zapasów żywności dla Gdańska na wypadek ciężkich czasów. Obok spichrzów zabudowania rzeźni miejskiej, która po uruchomieniu w 1894 r. przejęła oba spichrze. W centralnej części zdjęcia Ołowianka ze stacją pomp i elektrownią (dzisiaj Filharmonia Bałtycka).

Gazownia miejska II



Przesuń aby
porównać


W okolicach dzisiejszej ul. Stępkarskiej w 1904 r. powstała gazownia II (pierwsza gdańska gazownia powstała przy ul. Toruńskiej), ze zbiornikiem gazu przy ul. Podstocznej (mniejszy zbiornik na zdjęciu ). W roku 1926 zbudowano drugi zbiornik, o pojemności 70 tys. m sześc., który wyburzono w 2018 r.

Wielka Synagoga i Prezydium Policji



Przesuń aby
porównać


Wielka Synagoga w Gdańsku powstała w 1887 r., w 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny, gmach został rozebrany, dzisiaj jego obrys wyznaczają ciemniejsze kostki bruku na placyku przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Obok GTS w 2018 r. stanęła makieta świątyni. W lewym górnym rogu zdjęcia widoczne Prezydium Policji - budynek przetrwał wojnę, obecnie mieści się tu siedziba delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kościół św. Elżbiety i "Danziger Vorposten"



Przesuń aby
porównać


W centrum zdjęcia widoczna jest powstająca siedziba dziennika "Danziger Vorposten" (organ prasowy gdańskiej NSDAP, budynek ukończono w 1938 r.). Po wojnie był tu bar rybny i sklep Zakładów Rybnych w Gdańsku, zwany "Krewetką". Bar zamknięto w 1998 r., a cztery lata później w tym miejscu otwarto kino "Krewetka". W prawym dolnym rogu kościół św. Elżbiety , za nim widoczny kościół św. Józefa .

Dziękujemy Fotopolska. eu za udostępnienie zdjęć archiwalnych

Opinie (305) ponad 20 zablokowanych

  • (1)

    Znowu chlipią zakochani w pruskich kamienicach. Zapominają,że wszystkie miały drewniane stropy. Dlatego się tak pięknie paliły. Piece kaflowe i westfalki w kuchniach. Wspólne ubikacje na półpiętrze. Do kąpieli chodzili do miejskich łaźni. Nadal za tym płaczecie. Idźcie na Łąkową i okolice tam właśnie rozbiera się nie nadające się do remontu obiekty waszych westchnień. Są jeszcze w Polsce miasta, gdzie wojna nie zniszczyła takich kamienic i wcale się nie chwalą liszajowatymi tynkami, śmierdzącymi klatkami schodowymi i rozsypującymi sie schodami. Tak to by dziś wyglądało.

    • 5 2

    • w czasie gdy były budowane,

      udogodnienia w postaci sanitariatów w budynkach i wodociągi były szczytem techniki i luksusu. Takie były czasy. To, oczywiście, uległo zmianie (dzięki komu?) i nikt nie nawołuje do powrotu. Że gdzieś istnieją takie enklawy nie jest dowodem na niedorozwój urbanistyczny a na dziesiątki lat zaniedbań.

      To co jest wskazywane, to wzorce estetyczne i urbanistyczne a nie wychodki na korytarzach.

      • 1 0

  • Dziekuje. Świetny pomysł! Jeszcze chcę.

    • 3 0

  • Klimat i nastrój tego miasta jest systematycznie degradowany.

    Przerażające jest ile budynków zniknęło.. A jeszcze bardziej przerażające jest to, co w ich miejsce powstało...

    • 1 1

  • gdańsk wczoraj i dziś

    świetny pomysł-tak wiele się zapamięta i utrwali-brawo

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane