• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studencka wizja drugiego życia falowca na Przymorzu

Michał Stąporek
3 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
- Wprowadzenie nowych funkcji do falowca byłoby spełnieniem wizji jego projektantów, których nie mogli zrealizować 50 lat temu - uważa Julia Podsiadło, autorka pracy magisterskiej obronionej właśnie na ASP w Gdańsku. - Wprowadzenie nowych funkcji do falowca byłoby spełnieniem wizji jego projektantów, których nie mogli zrealizować 50 lat temu - uważa Julia Podsiadło, autorka pracy magisterskiej obronionej właśnie na ASP w Gdańsku.

Duże mieszkania na dachu, lokale usługowe na parterach i biura na dwóch pietrach - to wizja zmian w falowcu na Przymorzu, przedstawiona w pracy magisterskiej Julii Podsiadło, obronionej niedawno na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.



Czy budynek, w którym mieszkasz, wymaga dużego remontu?

Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża zobacz na mapie Gdańska jest nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Gdańska, ale i - z racji swoich rozmiarów i specyfiki - w całej Polsce.

Falowce: największe bloki w Trójmieście

860-metrowy budynek powstawał przez trzy lata (1970-1973). Ma 16 klatek schodowych, w każdej klatce mieszka ok. 110 rodzin. Łącznie jest tu 1790 mieszkań.

Budynek doczekał się uwiecznienia w kulturze popularnej, jest m.in. bohaterem powieści pt. "Latawiec z betonu".

Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża mierzy 860 metrów długości. Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża mierzy 860 metrów długości.
Jest jednak przykładem modernizmu w powojennym wydaniu, w którym nastawione na wygodę mieszkańców propozycje projektantów przegrywały z realiami ekonomicznymi coraz mniej wydajnej gospodarki.

Dokończenie zamierzeń projektantów sprzed półwiecza



Od niemal 50 lat budynek nie został praktycznie wcale zmieniony, jeśli nie liczyć kolejnych odmalowań elewacji, dość chaotycznej zabudowy galerii oraz pojawienia się domofonów na początku lat 90.

Julia Podsiadło, studentka pracowni projektowania architektury wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uznała, że czas dać falowcowi drugie życie. W swojej właśnie obronionej pracy magisterskiej pokazała jak można by zmienić budynek zgodnie z ideałami modernistycznych projektantów, które - w tym przypadku - nigdy nie zostały do końca zrealizowane. Stąd też tytuł pracy: "Falowiec - niedokończony ideał modernizmu".

- Zainteresowałam się tym budynkiem po dyskusji na uczelni, podczas której rozmawialiśmy o mieszkalnictwie w Gdańsku. W mieście powstaje mnóstwo nowych budynków mieszkalnych, również takich o dobrej architekturze. Nie powinniśmy jednak zapominać o budynkach starszych. Także takich, jak falowiec stojący przy ul. Obrońców Wybrzeża.
Wskazane propozycje zmian w wykorzystaniu przestrzeni falowca. 1 - Sklepy i lokale usługowe na parterach. 2 - Biura na pierwszym i drugim piętrze. 3 - Dwukondygnacyjne mieszkania na dachu. Wskazane propozycje zmian w wykorzystaniu przestrzeni falowca. 1 - Sklepy i lokale usługowe na parterach. 2 - Biura na pierwszym i drugim piętrze. 3 - Dwukondygnacyjne mieszkania na dachu.
Projektantka podkreśla, że z szacunku dla budynku i dla jego architektury, jej wizja zakłada jak najmniejsze zmiany w jego bryle. Dotyczą one de facto dwóch kwestii. Po pierwsze najniższej kondygnacji, czyli parteru, który zostałby całkowicie przeszklony i wizualnie unosiłby się na słupach.

- One częściowo już tam są w formie osi konstrukcyjnych budynku, trzeba by je tylko odsłonić. Dzięki temu budynek zyskałby lekkość, tak ważną i charakterystyczną dla budynków modernistycznych - podkreśla.

Szklane domy na dachu



Drugą zmianą w bryle budynku byłoby stworzenie dwóch kondygnacji na dachu, w których znalazłyby się duże mieszkania, niemal domy.

Wokół nich powstałyby także ogrody, zarówno prywatne, jak i ogólnodostępne.

  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
  • Nowe mieszkania na najwyższej kondygnacji budynku miałyby ogromne przeszklenia. By chronić je przed nadmiarem słońca, projektantka zaproponowała ażurową przesłonę tej części budynku.
Niemal całkowicie przeszklona zabudowa dachu przysłonięta byłaby ażurową, membranową konstrukcją. Z jednej strony zapewni ona ochronę przed światłem słonecznym, z drugiej odróżni ten fragment budynku od oryginalnej części.

W efekcie budynek nieco by "urósł". Dziś mierzy 32 m, zaś po przebudowie - 39-40.

Elewacja wykończona byłaby białym cementem - tak jak zakładali projektanci falowca.

Punkty usługowe i biura zamiast części mieszkań



Ważną zmianą, choć pozostającą bez wpływu na bryłę falowca, byłoby inne niż dziś wykorzystanie trzech pięter falowca.

Na odsłoniętych, przeszklonych parterach znalazłyby się sklepy i lokale usługowe.

Z kolei pierwsze i drugie piętro zostałoby zaaranżowane na biura. Co ciekawe, jest to odpowiedź na samodzielne działania mieszkańców, którzy wynajmują swoje mieszkania pod usługi.

  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Propozycja zagospodarowania najniższych kondygnacji budynku, na których znajdą się wejścia do klatek schodowych, sklepy, punkty usługowe oraz biura.
  • Wygląd klatki schodowej w mieszkalnej części falowca.

To oczywiście sprawiłoby, że w budynku znacznie zmniejszyłaby się liczba mieszkań. Dziś jest ich 1790. Nawet po dodaniu mieszkań na dachu, ich łączna liczna w falowcu zmniejszyłaby się o około 400-500.

Mniej może znaczyć więcej



Zdaniem autorki wizji taka zmiana także byłaby zgodna z ideami przyświecającymi modernistom, którzy chcieli budować obiekty przyjazne mieszkańcom.

- Już w latach 70. architekci wiedzieli, że takie ogromne skupisko mieszkańców nie będzie sprzyjało ich integracji, lecz raczej izolacji. O kształcie budynku nie decydowała jednak tylko wizja i wiedza architektów, ale w dużej mierze realia ekonomiczne - podkreśla Julia Podsiadło.
Wprowadzenie do budynku nowych gości: klientów sklepów i punktów usługowych, pracowników biur czy zamożniejszych właścicieli dużych mieszkań na dachu, pozwoliłoby zamienić obraz falowca wśród mieszkańców Gdańska.

Nie byłoby to złe, bo ten wizerunek nie jest bardzo pozytywny. Kiedy rok temu zapytaliśmy naszych czytelników, czy chcieliby zamieszkać w falowcu, 87 proc. spośród 5 tysięcy ankietowanych odpowiedziało, że nie.

Wizja bardzo daleka od realizacji



Projektantka ma oczywiście świadomość, że jej wizja jest tylko pewnego rodzaju sugestią, pomysłem na to, jak mogłaby przebiegać modernizacja takich liczących już sobie kilkadziesiąt lat budynków mieszkalnych. Dlatego w swojej pracy nie szacowała kosztów zmian, ani też nie prowadziła szczegółowych obliczeń konstrukcyjnych.

Wprowadzenie tych zmian w życie byłoby możliwa pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim budynek musiałby mieć jednego właściciela, czyli np. należeć do miasta lub prywatnego inwestora, a tak nie jest. Po drugie trzeba by zainwestować w remont kilkadziesiąt milionów złotych.

Warto jednak zaznaczyć, że w bogatych państwach zachodniej Europy (Niemcy, Francja, Holandia), przeprowadza się modernizację budynków pochodzących z podobnego okresu co falowiec. Zmiany obejmują ich termomodernizację, wymianę instalacji, także wprowadzenie do nich nowych funkcji, takich jak usługowe czy handlowe.



Dyplom magisterski: "Falowiec - niedokończony ideał modernizmu"
Autor: Julia Podsiadło
Promotor: prof. Beata Szymańska
I Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie (281) ponad 10 zablokowanych

  • Śmiesznie opinie (1)

    Widzę, że każdy Polak-Rodak zna się na budownictwie i architekturze, bo przecież on mieszka w bloku i wie lepiej. Nic się Polakowi-Rodakowi nie podoba.

    • 7 8

    • Smieszna to jest twoja głupota wypowiadaja sie ludzie co sa fachowcami w budownictwie ale kazdy normalnie

      ogarnięty widzi ta bezmyślność.

      • 3 3

  • niedługo to padnie jak puzzle niestety a dzisiaj studenci robią kopiuj wklej nic samemu nie projektują

    niedługo to padnie jak puzzle niestety a dzisiaj studenci robią kopiuj wklej nic samemu nie projektują

    • 7 7

  • (8)

    najabrdziej szczekają o falowcach kredyciarze z osiedli koło wysypiska smieci i bez dróg dojazdowych, potem znow szczekaja ze mają im drogi robić !! a podatki to płaca w braniewie albo innych olsztynach :D do dewelopera piszcie zeby wam drogi zbudowal :D tanie mieszkanka koło wyspiska i skoda w leasingu to szczyt waszych marzena a i raz w roku do turcji all inclusive

    • 35 18

    • Szadol (6)

      Maść potrzebna? Wolę mieszkać na szadolkach gdzie co weekend jesteś po koszulkę tommiego w promocji niż iść na spacer z psem wokol bloku i za 4godz wrócić... grunt to od domu wchodzić przez balkon.....

      • 8 8

      • (5)

        nie jezdze na szadolki bo tam nic nie ma, to wy jezdzicie do nas do pracy itd. tam u was tylko smród z wyspiska i pola i bagna pomiędzy płotami klitek deweloperskich

        • 8 8

        • (3)

          Hehe, odezwał się pan na włościach w postaci gierkowskiej klitki z boazerią na ścianie :)

          • 7 5

          • (2)

            Pan na wlosciach w mieszkaniu po babci czy z przydziału?
            Wolę wysypisko, A raczej spalarnie 2km ode mnie niż moje dziecko wychowywane miedy patologia i robactwem.... chociaż ból tyłka masz taki jakbyś sam na socjalu zyl... przykro mi że nie stać Cię na nowe budownictwo.
            P.s. tak ludzie jeżdżą do was do pracy... policja i mops na interwencję.
            Klitek deweloperskich....ile Ty tam.masz metrów? 40? Nie licz balkonu po całej długości klatki...haha

            • 5 6

            • ktoś tu nie umie używać forum xD

              • 1 1

            • Hmmm

              Ja mam tam 68 m2 , teraz popracuj swoimi chomikami jak?gdzie?

              • 0 2

        • Praca przy falowcu?
          Tak dobrze płacą w żabkach, monopolowych i tandetnych picerniach?
          Ok, składam cv

          • 5 1

    • Ale o co Ci chodzi, czlowieczku? Ty to dopiero masz kompleksy.

      • 1 1

  • Porada gratis:

    wyburzyć i na miejscu najdluższego w Polsce szkaradka zasadzić drzewa, tzn. zrobić park Nie dziękujcie.

    • 4 16

  • Brawo (1)

    Kto studiował ten wie, że student dostaje temat i musi się z nim zmierzyć, niezależnie czy jest realny, czy nie!
    Perfekcyjne podejście studentki ( ASP nie politechniki, gdzie inżynier ocenia stan techniczny ) do trudnego i kontrowersyjnego projektu. Brawo.

    • 11 7

    • Julka,

      fajnie, że chwalisz swój projekt, ale życie nie polega na bujaniu w obłokach i operowaniu kartą kredytową rodziców, tylko na ciężkim stapaniu po ziemi. Wkrótce życie cię, Juleczko, zweryfikuje.

      • 5 1

  • Sklepów i punktów usługowych wokoło mnóstwo, niestety, już się zamykają niektóre, (2)

    Brak miejsc parkingowych już teraz, co dopiero gdy doszłyby sklepy i biura.
    Pytanie czy budowa mieszkań na dachu jest obliczona inżynieryjnie, już teraz gdzieniegdzie pęka tynk. Windę ,,pociągnąć" na dach ? Co z kominami - wentylacją ? Odśnieżanie ? Żeby przylepić biura po bokach, trzeba by zniszczyć małe i tak trawniki, co z chodnikiem i ulicą osiedlową od strony Chłopskiej? Mieszkania na dachu z ogromnymi przeszkleniami- gdy non stop wieją wichury, jak ogrzać , jak zapewnić bezpieczeństwo ? Projekt- utopia. Na szczęście.

    • 14 3

    • z ust mi to wyjąłeś

      też jestem ciekaw czy Domy na dachu zostały wyliczone obciążeniowo....

      • 3 0

    • To jest wizja a przedstawiaja jako przyklad bezmyslnie do zmiany

      To jest technicznie prawie nie wykonalne

      • 2 0

  • U nas też w takich budynkach przeprowadza się remonty, wymianę całych instalacji,

    nie tylko ,,w bogatych państwach zachodniej Europy". Mało auto wie o działaniach spółdzielni Przymorze.
    A i punktów usługowych w falowcu jest kilkanaście.
    Ta wizja ,,trendy" czyli , by zrobić kolejną galerię handlową.

    • 7 0

  • Ta wizja powinna być zrealizowana i to w miarę szybko. Dość pstrokatych blokowisk!!!

    • 1 8

  • I takich projektów jak najwiecej, bo budynki z PRL były budowane aby służyć ludziom, i są piękne wystarczy tylko je odpowiednio odrestaurować, na osiedlach w całym kraju są sklepy biblioteki , bary, magazyny domy kultury, przerobić na perełki architektury nie trzeba nam kolosów bez powietrza !!!

    • 6 6

  • Co to za określenie ,,bardzo pozytywny" ? Cofać do tyłu ?Dziennikarz powinien znać język polski.

    A membranowa konstrukcja położy się przy pierwszym wietrze .

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane