Fakty i opinie

stat

Taksówka do Warszawy w cenie Inter City?

Taksówką do Warszawy: czy to się może opłacać?
Taksówką do Warszawy: czy to się może opłacać? fot. Maciej Kosycarz / KFP

Trwająca od miesięcy modernizacja trasy kolejowej Gdynia-Warszawa sprawiła, że inni przewoźnicy zwietrzyli szanse w wożeniu mieszkańców Trójmiasta do stolicy.Czy skorzystał(a)byś z przejazdu taksówką do Warszawy w tej cenie?

tak, to bardzo wygodne i niewiele droższe niż pociąg 39%
tak, ale tylko w wyjątkowej sytuacji 27%
nie, ponieważ nie miał(a)bym pewności, że kurs się odbędzie, ze względu na innych pasażerów 14%
nie, ponieważ pociągi są o wiele bezpieczniejsze 20%
zakończona Łącznie głosów: 1221
Prace na torowiskach, realizowane w ramach współfinansowanej przez Unię przebudowy głównych polskich magistral kolejowych, nie tylko sprawiają, że pociągi jeżdżą wolniej, ale dodatkowo co i rusz zmuszają PKP do zmian godziny ich odjazdów. We wrześniu powstała luka w porannych połączeniach z Warszawą: pomiędzy 4.05 a 5.55 do stolicy z Gdyni nic nie odjeżdża. Żeby dojechać do Warszawy na godz. 9 rano trzeba skorzystać z nocnego pociągu pospiesznego, odjeżdżającego... przed północą.

Tę lukę postanowiła wykorzystać jedna z trójmiejskich korporacji taksówkowych, uruchamiając usługę "door to door". Jej koszt to 130 zł od osoby w jedną stronę. Na czym ma ona polegać?

- Planujemy zabierać pasażerów bezpośrednio z domów w Trójmieście, i dowozić ich pod wskazane adresy w Warszawie - wyjaśnia Jerzy Spychała, właściciel firmy Tele Taxi z Gdyni. - Dzięki temu nasi klienci nie stracą czasu ani pieniędzy na dojazdy z dworców czy lotnisk.

Jeśli pomysł zaskoczy, wyjazdy z Trójmiasta będą się odbywać codziennie, od poniedziałku do piątku, ok. godziny 5.30, powroty z Warszawy ok.16.30. Spychała przewiduje, że to najbardziej odpowiednia pora dla osób jadących do stolicy na jeden dzień.

Żeby linia była rentowna na każdy kurs muszą zgłosić się co najmniej trzy osoby. Jeśli chętnych będzie więcej, firma podstawi sześcioosobowego vana. - I tak trochę ryzykujemy, gdyż nie mamy pewności, że w drodze powrotnej będzie komplet - przyznaje Spychała.

Oferta jest konkurencyjna przede wszystkim pod względem czasu przejazdu. Przewoźnik deklaruje, że podróż trwa około 4 godzin. To nieco szybciej niż pociągiem, a znacznie szybciej niż autobusem. Inna sprawa, że usługi tych przewoźników są w większości przypadków dużo tańsze.

W zależności od pory dnia autokarem podobną trasę pokonamy w ok. 6 godzin, w zamian za to cena jest jednak dużo niższa - ok. 50 zł. Pierwszy kurs jest jednak znacznie później, gdyż dopiero o godz. 7.00, dojazd do Warszawy ok. godz. 13.

PKP ma bardziej konkurencyjne propozycje. Kolej oferuje podróż pociągiem o 4.05 (z Gdyni), która trwa 5 godzin 12 minut i kosztuje 55 zł (2 klasa). Jednak następne połączenie: InterCity 5.55, w Warszawie 10.49, kosztuje już 103 zł (2 klasa), czyli niewiele mniej niż w ofercie gdyńskiej firmy.

Także inne trójmiejskie korporacje taksówkowe oferują kursy do Warszawy, choć nie mają one charakteru regularnej usługi. Wszystkie firmy wyceniają taki przejazd na ok. 1000 zł. Przy trzech pasażerach daje to nieco ponad 300 zł na głowę, z tym, że wyjazd odbywa się o dowolnie wybranej przez klienta porze.

Opinie (104) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.