Fakty i opinie

Targowisko na zabytkowych ruinach

Najnowszy artukuł na ten temat

Piwnice romańskie: w nich poznasz Gdańsk sprzed 700 lat

Przy Hali Targowej trwa montaż pawilonów dla Kupców Dominikańskich.
Przy Hali Targowej trwa montaż pawilonów dla Kupców Dominikańskich. fot. trojmiasto.pl

Kupcy rozpoczęli stawianie boksów pod stragany przy hali targowej w Gdańsku. A pod ziemią wciąż niszczeje niewyremontowana od czterech lat XIII-wieczna piwnica.Na placu przy pl. Dominikańskim 1 zobacz na mapie Gdańska od maja trwa budowa dziewięciu pawilonów. W każdym z nich znajdą się po cztery stoiska usługowo - handlowe. Byłoby ich dwa razy więcej, gdyby nie średniowieczna piwnica, którą odkryto podczas prac archeologicznych.

Tak wyglądają nowe pawilony i zabytkowa piwniczka.- Na początku listopada oddamy do użytku tylko tę część pawilonów, pod którymi nie ma piwnicy - mówi Jan Sokołowski prezes Kupców Dominikańskich. - Co do reszty, to decyzja nie jest już w naszych rękach.

Choć cały plac posiada w użytkowaniu wieczystym do 2033r. spółka Kupcy Dominikańscy z o.o., teren, na którym odkryto piwnicę, oddała Muzeum Archeologicznemu. - W zamian za to o 40 lat ma zostać przedłużone użytkowanie reszty placu. Jednak żadnych finansowych korzyści mieć z tego nie będziemy - mówi Irena Mikołajczyk, członek zarządu spółki Kupcy Dominikańscy.

Decyzja o odrestaurowaniu piwnic i udostępnieniu jej zwiedzającym leży teraz w rękach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, sprawującego pieczę nad znaleziskiem. Udało się już zdobyć pozwolenie wielkopolskiego konserwatora zabytków (bo to on, decyzją generalnego konserwatora, dba o ten zabytek) i zdobyć fundusze. Prace powinny więc ruszyć we wrześniu.

Wiadomo już na pewno, że prace archeologiczne i budowlane piwnicy przeciągną się. To z kolei może utrudnić pracę kupcom. - Przy murze wzdłuż całego terenu ma biec droga przeciwpożarowa. Na razie mamy opinię biegłego z zakresu pożarnictwa, że mimo prac archeologicznych, obiekt zostanie dopuszczony do użytku. Jednak to jest rozwiązanie tymczasowe - mówi Irena Mikołajczyk. - Druga sprawa to taka, że przedłużające się prace archeologiczne niekorzystnie wpłyną na handel, bowiem pawilony wciąż będą odcięte od ul. Pańskiej - dodaje.

Lada dzień, a Muzeum Archeologiczne uzyska pozwolenie na budowę na terenie, gdzie znajdują się piwnice. - Mamy już decyzję konserwatora zabytków, a projekt odbudowy piwnic został złożony do Urzędu Miasta. W ciągu kilku dni mamy dostać pozwolenie - mówi Elżbieta Nakonieczna z działu inwestycji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Na badania i prace zabezpieczające prezydent miasta przeznaczył 500 tys. zł. - To pieniądze na start. Potem będziemy wnioskować o milion złotych - Elżbieta Nakonieczna.

Aktualnie trwa montaż dziewięciu pawilonów od strony ul. Lawendowej zobacz na mapie Gdańska, gdzie swoje stoiska otworzy 29 kupców. - Nie wszyscy zdecydowali się na przeniesienie, a wszyscy ci, co się zdecydowali, dostaną dla siebie miejsce - zapewnia Jan Sokołowski.

Natomiast tam, gdzie dziś stoją stragany przy ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska , powstanie parking podziemny. - Wynegocjowaliśmy warunki współpracy i czekamy na ofertę inwestora [konsorcjum firm Hochtief i Apcoa - przyp. red.] - mówi Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jeśli się dogadamy, to prace mogą ruszyć już w przyszłym roku.

Cenny zabytek

Piwnicę, która ma ok 50 m kw., odkryli archeolodzy na przełomie 2005 i 2006 r. Pomieszczenie pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. - To obiekt unikatowy pod względem rozwiązań architektonicznych w skali kraju i zarazem najstarsze murowane wnętrze w Gdańsku - mówi Maciej Szyszka, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, który odkrył podziemne pomieszczenie. - Konstrukcja piwnicy pochodzi jeszcze z czasów przedkrzyżackich - dodaje.

Piwnica była wykorzystywana do 1813 roku, dlatego z tego czasu pochodzi większość znalezisk. Oprócz przedmiotów znalazły się tam dwa groby z wcześniejszych pochówków. Więcej jednak odkryją kolejne prace archeologiczne.

Opinie (85) 6 zablokowanych

 • No to płaczki zaczynamy lament

  • 39 24

 • Gdańsk- podziemne miasto.

  ciekawe, co jest u mnie w ogródku:)

  • 43 6

 • Buhahaha :)

  Półtora miliona na zbadanie 50 metrów kwadratowych gruzowiska? 30 tysięcy za wyczyszczenie miotełką 1 metra kw? Nie taniej wziąć do sprzątania jakąś dziewuszkę zza wschodniej granicy?
  No to ja kurde odpadam! :)

  • 44 22

 • Nareszcie

  Ile to już lat trwała taka prowizorka? Tyle że przyzwyczailiśmy się do tego. To koszmar,że każda inwestycja trwa minimum 10 lat. Przeciętny mieszkaniec grodu nad Motławą może za swojego życia ocenić jedynie 3-5 inwestycji a potem umiera ze starości.
  Może jeszcze doczekam targowiska z prawdziwego zdarzenia i parkingu przy murze.
  Ale musiałbym jeszcze żyć 10 lat. Może się uda.

  • 34 2

 • Wywalić handlarzy za miasto

  Zapraszam na obecne miejsce handlu, zobaczcie jak zniszczyli trawniki i chodniki. Skrzynki z towarem jak by mogli to na 30 m by wystawiliprzed budami. Ludzie przejść nie mogą, żenuła.

  • 37 24

 • -nareszcie parking-

  slyszalem od dobrze poinformowanych,ze w miejscu,gdzie nowy parking ma byc umiejscowiony,jest jeszcze starsza piwnica...patrzac w przyszlosc,i na rosnace problemy paliwowe,najprawdopodobniej oddanie parkingu zbiegnie sie z ogolnoswiatowam brakiem paliwa.

  • 22 3

 • jesteś partyjnym padalcem z PO

  • 9 20

 • jeszcze wyrzuca tych kupcow

  tak jak w wawie:D

  • 15 2

 • Nareszcie

  jeśli archeolodzy nie są w stanie przebadac przez 4 cztery lata jednej piwnicy to zastpać piwnice. Swoja drogą wiadomo dlaczego jest kryzys. WYKOPAĆ ADAMOWICZA

  • 25 4

 • Temat artykułu jest tendencyjny....

  skoro z treści wiadomo, że boksy są stawiane na obszarze, pod którymi NIE MA piwnic, to o co bić pianę?

  • 31 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.