- 1 Łukasz S., były pracownik TVP, zatrzymany (200 opinii)
- 2 Zwężony dojazd do centrum przez tydzień (45 opinii)
- 3 Z amstafem bez kagańca na placu zabaw (715 opinii)
- 4 Pralki i lodówki zalegają pod śmietnikami (106 opinii)
- 5 Wypadek ciężarówek, dostawczaka i auta (156 opinii)
- 6 Węzeł Karwiny: bukmacherzy obstawiają (116 opinii)
To jest droga do Bałtyku, nie wrzucaj plastiku
To jest droga do Bałtyku, nie wrzucaj plastiku - grafiki z takim hasłem, namalowane farbą pojawiły się na na nadmorskich chodnikach, ale nie tylko. Docelowo malunki pojawią się w ok. 20 miejscach na terenie całego Gdańska, przy studzienkach kanalizacyjnych. To element akcji uświadamiającej, że to co wrzucamy do kanałów lub wprost na ulice może następnie trafić - wraz z rybami- na nasze stoły.
Grafiki przedstawiają kilka rodzajów odpadów - m.in. niedopałek papierosa, foliową siatkę, słomkę, maseczkę, czy rękawiczkę wpadające do kanału. Nad kanałem namalowano talerz z rybą, która te odpady połknęła i hasło "z ulicy na twój talerz". W niektórych miejscach spotkać też można namalowaną mewę, czy fokę z żołądkiem wypełnionym śmieciami.
Rzeka pamięta, kto ją zatruwa. Kampania wymierzona w "wodnych śmieciarzy"
Malunki wykonano ekologiczną farbą - pojawiły się już przy kilkunastu wpustach ulicznych i dwóch zbiornikach retencyjnych w przestrzeni Gdańska. Systematycznie będą pojawiać się w kolejnych. Po co?
- Mają wracać uwagę na problem zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych. Znakowanie ma uświadamiać, że wpust uliczny jest początkiem drogi wody opadowej z ulicy do Morza Bałtyckiego - odpowiada Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód, które prowadzą kampanię - Deszcz zmywając z ulic różnego typu zanieczyszczenia min. ze ścierania się opon samochodowych czy pyłu miejskiego jest nośnikiem mikrodrobin plastiku, które niesione do Bałtyku i tak ostatecznie trafiają do naszych organizmów poprzez spożywane ryby - wskazuje.
Przy ulicznych malunkach umieszczone zostaną odnośniki do materiałów merytorycznych poświęconych tematowi. Kampanii towarzyszy też mobilna wystawa, którą można zobaczyć w różnych częściach miasta.
- Tłumaczy ona, czym jest mikroplastik, w jaki sposób drobiny tworzyw sztucznych dostają się do środowiska i dlaczego stanowią zagrożenie. Grafiki zostaną w przestrzeni miejskiej do połowy października. Kampania jest prowadzona w ramach badawczego projektu FANPLESSTIC-SEA - mówi Kowalkiewicz.
Lokalizacje grafik:
- Park Oliwski - ul. Opata Jacka Rybińskiego
- Jelitkowo - ul. Kapliczna
- Brzeźno I - al. Jana Pawła II
- Brzeźno II - al. Jana Pawła II
- Wrzeszcz - okolice Kantoru
- Wrzeszcz - okolice przystanku Jaśkowa Dolina
- Nowe Ogrody/3 maja - Urząd Miejski
- Nowe Ogrody/3 maja - przejście przez ul. Hucisko
- Nowe Ogrody/3 maja - przystanek naprzeciwko aresztu śledczego
- Pętla Łostowice - Świętokrzysko
- Letnica - przystanek autobusowy Stadion w kierunku Nowego Portu
- Przymorze I Opolska - na środku
- Przymorze II Opolska - przy murku
- Chełm Witosa - przejście pod torami tramwajowymi
- Zbiornik Srebrniki I
- Zbiornik Srebrniki II
- Zbiornik Srebrniki III
- Zbiornik Jasień I
- Zbiornik Jasień II
- Zbiornik Jasień III
Palisz? Pomyśl zanim wyrzucisz
Jak informują Gdańskie Wody, jednym z najbardziej powszechnych zachowań, które zwiększają emisję mikroplastiku do środowiska, są wyrzucane gdzie popadnie (często wprost pod nogi) niedopałki.
- 99 proc. dostępnych na rynku papierosów posiada wykonany z octanu celulozy filtr, którego całkowity rozkład może trwać nawet kilka dekad. Tymczasem wg. szacunków WHO aż 65 proc. niedopałków nie ląduje w koszu, a w środowisku - na plażach, łąkach, chodnikach, ulicach, ścieżkach, w parkach czy lasach. Niedopałki zatruwają glebę oraz wodę i żyjące w niej organizmy, do których trafiają toksyczne substancje chemiczne i mikroplastik, a z dużym prawdopodobieństwem także związki chorobotwórcze, wirusy i bakterie - zaznacza Kowalkiewicz.
To jest droga do Bałtyku (12 opinii)
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-09-14 16:14
Trzeba przypominać
Chyba to powinno być logiczne, że nie wrzuca się do wody plastiku, ale widać, że większości trzeba o tym przypominać gdzie wyrzucać pozostałości po napojach. Trochę to straszne, że ludzie tak robią :-(
- 18 1
-
2021-09-14 12:50
Znowu czepiają się petów (4)
Ja palę i gdy widzę śmietnik to do niego wrzucam resztki papierosa. A gdy nie ma w zasięgu mojego wzroku śmietnika to co mam zrobić? Np pod moim blokiem zlikwidowano kosz na śmieci, bo jakieś leniwe indywidua zamiast iść do zsypu to wyrzucały śmieci do tego śmietnika.
- 10 34
-
2021-09-14 13:06
Ja jak nie będę miał się gdzie wysr... (1)
To mam ci na wycieraczkę narobić?
- 29 1
-
2021-09-14 14:58
Chłop w zagrodzie równy wojewodzie. Duch chłopstwa w narodzie nie wyginął.
- 3 3
-
2021-09-14 15:53
Rozumiem że zapalenie papierosa to zabieg ratujący życie
i musisz go wykonać tu i teraz koniecznie? Przykre
- 12 2
-
2021-09-15 10:31
Wystarczy miec pusta butelke...
I wrzucać tam pety...
- 0 0
-
2021-09-14 12:10
Bicie piany. I pozorne działanie (2)
Plastik jest wszechobecny w domu i przemyśle. Tylko duża zmiana prawna może tu coś zmienić. Podatek od gramatury użytego plastiku i jego stopnia łączenia z innymi materiałami, możliwośći przetworzenia. Itd. Dla producentów za stosowanie w procesie produkcji. Z tego podatku dopłaty za odbiór i przetwórstwo. Obowiązek odbioru przez producentów i
Plastik jest wszechobecny w domu i przemyśle. Tylko duża zmiana prawna może tu coś zmienić. Podatek od gramatury użytego plastiku i jego stopnia łączenia z innymi materiałami, możliwośći przetworzenia. Itd. Dla producentów za stosowanie w procesie produkcji. Z tego podatku dopłaty za odbiór i przetwórstwo. Obowiązek odbioru przez producentów i handel opakowań. Wiele można zmienić. Trzeba tylko chcieć. Kiedyś powszechne były opakowania papierowe czy szkło. Do sklepu ludzie maszerowali z wiklinowym koszykiem czy płócienną siatką
- 42 5
-
2021-09-14 13:22
czepiają sie drzazg jak zwykle - a nowe pudełkowe diety generują tony plastiku dziennie - 4 plastikowe pudełka w foliowej siatce jak nie jaki brokułek - to stanowi problem i to powazny w dobie wszechobecnej walki z plastikiem
- 10 4
-
2021-09-14 13:22
Nie bądźcie naiwni. Kit z tą czy inną kampanią, liczy sie faktura za jej przeprowadzenie
- 4 8
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.