• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tradycje wielkanocne. Jakie są tradycje wielkanocne?

kc
27 marca 2024 
Opinie (1)

Tradycje wielkanocne zajmują ważne miejsce w polskim świętowaniu. Większość zwyczajów dotyczy religijnych obrzędów, a część pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Najważniejszy okres w kościele katolickim to bogactwo tradycji.





Tradycje wielkanocne - okres przedświąteczny



Tradycje wielkanocne to ważna część nie tylko okresu świątecznego, ale również przedświątecznego. Część ściśle łączy się z religią, inne stanowią pozostałość po czasach pogańskich. Niektóre tradycyjne wielkanocne kultywują nawet osoby niewierzące.

Wielkanoc 2024 - kiedy? Wielkanoc 2024 - kiedy?

Omawiając zwyczaje wielkanocne warto zacząć od okresu poprzedzającego Zmartwychwstanie Pańskie. Wielki Post to czas szczególnie ważny dla wszystkich katolików. Wśród zwyczajów wymienia się m.in. uczestnictwo w drodze krzyżowej i nabożeństwie gorzkich żali, które pomagają lepiej przeżyć okres przed Wielkanocą.

Część wiernych decyduje się na postanowienia i wyrzeczenia. Chociaż post ścisły nie obowiązuje warto zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, ale przede wszystkim dopasować wyrzeczenia do własnej sytuacji.



Do popularnych tradycji przedświątecznych zalicza się wiosenne porządki. Domostwa sprząta się na błysk, aby powitać Wielkanoc w czystości.

Tradycje wielkanocne - Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek i Wielki Piątek



Wielki Tydzień to czas żałoby i refleksji nad męką Chrystusa.

Okres zaczyna Niedziela Palmowa, kiedy wierni uczestniczą w mszach świętych i przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Niedziela Palmowa przypomina o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, kiedy mieszkańcy witali Zbawiciela, rzucając mu pod nogi m.in. gałązki oliwne oraz palmowe i krzycząc "Hosanna!". Poświęconą palmę umieszcza się, np. za obrazem, co ma przynieść szczęście dla domowników.

Kiedyś popularnym zwyczajem wielkanocnym w Niedzielę Palmową było chłostanie się palmą, co miało pobudzać siły żywotne i rozrodcze, a pojedynczą bazię z palmy należało zjeść, żeby uwolnić się od chorób gardła i bólów zębów.

Triduum paschalne. Co to jest Triduum Paschalne? Triduum paschalne. Co to jest Triduum Paschalne?

Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek to ostatnie dni na porządki i zakupy. Zgodnie ze zwyczajem w Wielką Środę należy przygotować się do przeżywania Triduum Paschalnego.

W Wielką Środę organizowano tak zwany pogrzeb żuru i śledzia - symboliczne pożegnanie postnych potraw, których każdy miał już przesyt. Skoro Wielki Post dobiega już końca, można było się nieco rozweselić. Ten dzień, choć wypadający jeszcze w post, był okazją do przeróżnych psot. Młodzież wieszała na drzewie garnek żuru wymieszanego ze śmieciami oraz rybimi szkieletami, by następnie strącić to wszystko, a skorupy garnka i śledzie zakopać w ziemi.

Gdy w Wielki Czwartek dorośli modlili się w kościele, dzieci nasłuchiwały dzwonów, które odzywały się podczas śpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Gdy wybijał ostatni dźwięk, dzieci obiegały swoje domostwa trzy razy, dzwoniąc przy tym kluczami i krzycząc: "Myszy, szczury do dziury". Ten rytuał miał chronić gospodarstwa przed szkodnikami - zarówno gryzoniami, jak i złodziejami. Innym zwyczajem, właściwym chłopcom, było bieganie po wsi z kołatkami i hałasowanie nimi, co miało zapewnić ochronę przed złymi duchami. W Wielki Czwartek, zgodnie z wierzeniami pogańskimi, na ziemię zstępowały duchy w związku z tym obowiązywał zakaz pracy hałaśliwej, ale również przędzenia i szycia.

Zwyczaje w Wielki Piątek wiążą się z okresem żałoby. Kiedyś wierni ubierali się na czarno, nie można było głośno rozmawiać ani krzyczeć. Zasłaniano nawet lustra i wstrzymywano zegary. Zgodnie z wierzeniami, jeżeli gospodarz spojrzał w lustro w Wielki Piątek mógł stracić uprawy. Gospodynie gotowały jajka, które następnie święcono w Wielką Sobotę. W pozostałej wodzie panny myły włosy i twarz, co miało wspomóc ich urodę.

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym? Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym?

Zwyczaje wielkanocne - jakie są tradycje wielkanocne?



Jedną z najpopularniejszych tradycji wielkanocnych jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zwyczaj święcenia pokarmów w kościołach sięga końca XVIII wieku - wcześniej ksiądz chodził w tym celu po domach mieszczan, dworkach szlacheckich i chatach bogatszych chłopów. Tam święcił ich jedzenie i kosztował przygotowanych przez nich specjałów. Gdy zwyczaj przeniósł się do kościołów, wciąż panowało przekonanie, że w Wielkanoc nie wypada jeść czegoś, co nie zostało poświęcone. Z tego względu rodziny wyruszały do świątyni obładowani ciężkimi koszami z pożywieniem. Dopiero na początku XX wieku "skompresowano" święconkę do rozmiaru koszyczka.

Co do koszyczka wielkanocnego? 10 produktów, które muszą znaleźć się w święconce Co do koszyczka wielkanocnego? 10 produktów, które muszą znaleźć się w święconce

Tradycje wielkanocne:

  • malowanie pisanek - jaja symbolizują nowe życie, a ich zdobienie to kreatywna tradycja,
  • święcenie pokarmów - w Wielką Sobotę święci się koszyczek z jajkami, babą wielkanocną, wędliną, chrzanem i innymi potrawami,
  • rezurekcja - uroczysta msza święta w Wielkanocną Niedzielę, celebrująca zmartwychwstanie Chrystusa,
  • śniadanie wielkanocne - rodzinna uczta z jajkami, babą, mazurkiem i innymi świątecznymi potrawami,
  • Lany Poniedziałek - symbolizuje to wiosenne oczyszczenie.

Polskie tradycje wielkanocne to bogaty i różnorodny mix religijnych obrzędów, ludowych zwyczajów i rodzinnych spotkań. Choć niektóre z nich zanikają, wiele wciąż jest kultywowanych, a nowe się tworzą.

Śniadanie wielkanocne - tradycje



Śniadanie wielkanocne - tradycje przed śniadaniem:

  • modlitwa - rodzina gromadzi się przy stole i modli się przed posiłkiem,
  • życzenia - po modlitwie składamy sobie nawzajem życzenia świąteczne,
  • dzielenie się jajkiem - gospodarz domu dzieli się jajkiem ze święconki z pozostałymi biesiadnikami, składając im życzenia.


Wielkanocne dania i wspomnienia szefów kuchni. Przepis na mazurka Basi Ritz Wielkanocne dania i wspomnienia szefów kuchni. Przepis na mazurka Basi Ritz

Śniadanie wielkanocne - tradycje związane z potrawami na stole:

  • jajka - symbol nowego życia, jedzone na różne sposoby (np. na twardo, z chrzanem, w majonezie),
  • babka wielkanocna - słodkie ciasto, często z lukrem i bakaliami,
  • mazurek - ciasto kruche z bakaliami i lukrem, symbolizujące rajską przyjemność,
  • chrzan - ostry dodatek do jajek, symbolizujący gorycz męki Chrystusa,
  • sól - symbol oczyszczenia i ochrony.

Tradycje te łączą religijne symbole z ludowymi zwyczajami i tworzą wyjątkową atmosferę Wielkanocy. Choć niektóre z nich ulegają zmianom, śniadanie wielkanocne nadal jest ważnym elementem polskich świąt.

Ferie wielkanocne 2024. Kiedy jest wiosenna przerwa świąteczna? Ferie wielkanocne 2024. Kiedy jest wiosenna przerwa świąteczna?

Tradycje wielkanocne dla dzieci



Prawdopodobnie jedna z najlepiej znanych wielkanocnych tradycji to stukanie się jajkami ugotowanymi na twardo podczas niedzielnego śniadania. Wygrany w pojedynku zabierał stłuczone jajko, a zwycięzcą całej zabawy okazywał się ten, czyje jajko najpóźniej się stłukło.

Inny popularny zwyczaj to zajączek wielkanocny. Dzieci otrzymują drobne prezenty od "zajączka" w Niedzielę Wielkanocną. W niektórych domach upominki chowa się w ogrodzie, a dzieci szukają ich o poranku.

Tradycje wielkanocne dla dzieci i nie tylko łączą się z Lanym Poniedziałkiem. Śmigus-dyngus wywodzi się ze zwyczajów pogańskich. Oblewanie się wodą symbolizuje oczyszczenie, płodność i uzdrowienie. Poza tym zwyczaj miał przywołać odpowiednią ilość wody od natury sprzyjającej rozwojowi plonów.
kc

Opinie (1)

  • Mam na imię Dżess i u nas od kilku lat jak tata robi na kilka etatów by spłacić ten super wóz to na święta wjeżdża też sushi z jajkiem . No i wasabi. Pycha. A u Was?

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane