• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto z najczystszym powietrzem w Polsce

Szymon Zięba
6 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
Trójmiasto może poszczycić się najczystszym powietrzem w kraju. To zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Trójmiasto może poszczycić się najczystszym powietrzem w kraju. To zachęca do aktywności na świeżym powietrzu.

Jeżeli odetchnąć pełną piersią - to tylko w Trójmieście. Z najnowszego rządowego obwieszczenia, prezentującego wskaźniki średniego narażenia na pył PM2,5 dla największych polskich miast i aglomeracji, wynika, że Gdańsk, Gdynia i Sopot mają najczystsze powietrze w Polsce. Jeżeli uda się utrzymać pozytywny trend, w ciągu najbliższych lat metropolia spełni środowiskowe standardy WHO.



Ile w Gdańsku, Sopocie i Gdyni można dostać na wymianę pieca? Raport.



Czy zwracasz uwagę na jakość powietrza w twojej okolicy?

Do ochrony środowiska namawiają ekolodzy, kampanie w tym zakresie przeprowadzają samorządy, a o potrzebie opanowania zmian w klimacie mówią nawet najmłodsi - organizując chociażby strajki klimatyczne.

I choć nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie w temacie ochrony środowiska wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, statystyki dotyczące czystości powietrza w Trójmieście mogą napawać co najmniej umiarkowanym optymizmem.

Z najnowszego obwieszczenia resortu klimatu (dane dotyczą 2019 roku), w którym zaprezentowano wskaźniki średniego narażenia na pył PM2,5 dla polskich miast i aglomeracji liczących więcej niż 100 tys. mieszkańców, wynika bowiem, że - w skali kraju - Gdańsk, Gdynia i Sopot ze wskaźnikiem 14 mikrogramów na m sześć. mają najlepszą jakość powietrza.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że poziom jakości powietrza w Trójmieście w ostatnich latach utrzymuje się na stałym poziomie, w obecnym zestawieniu jednak po raz pierwszy nasz region wyprzedził dotychczasowego lidera - Koszalin.

Niebezpieczne pyły PM2,5



Czym są pyły PM2,5? Jak możemy przeczytać na witrynie airly.org - to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2,5 mikrometra i są one uznawane za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka.

- Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym - wyliczają eksperci airly.

Trójmiasto blisko norm Światowej Organizacji Zdrowia



Warto także zaznaczyć, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła w miarę bezpieczne "limity" stężenia pyłów PM2,5: dobowe wynoszące 25 mikrogramów na m sześć. i roczne - 10 mikrogramów na m sześc.

Oznacza to, że choć Trójmiastu do tego najbliżej, to w tej chwili żadne z największych polskich miast nie spełnia wspomnianej normy. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w najbliższym czasie się nie poprawi.

- Opublikowane dane jednoznacznie wskazują, że wszystkie miasta w Polsce zbliżają się do standardów WHO. Jeżeli utrzymamy ten trend, to najprawdopodobniej za pięć-siedem lat otrzymamy w Trójmieście standard Światowej Organizacji Zdrowia - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.

Komunikacja zbiorowa zamiast prywatnych samochodów



Nasz rozmówca podkreśla, że pozytywny wpływ na środowisko ma m.in. odchodzenie od ogrzewania mieszkań węglem. Kolejnym wyzwaniem są jednak zanieczyszczenia związane z komunikacją indywidualną oraz rozwiązanie problemu z tzw. zanieczyszczeniami transgranicznymi (powstającymi między miastami).

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w Trójmieście



- Nie bez powodu takie miasta, jak Berlin, Paryż czy Londyn, mają przekroczenia standardów WHO, ponieważ nie mogą poradzić sobie z transportem indywidualnym. Rozwiązaniem jest bardzie ekologiczna komunikacja zbiorowa - podsumowuje Maciej Lorek.

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

  • Tak w lesie i nad morzem jest super

    Rozbudowa, ilość samochodów i popularność nie idzie za rozwojem infrastruktury drogowej, ale tutaj to już chyba tunele trzeba kopać, a że nie jest to realne to poziom spalin w centrum wzrasta

    • 3 1

  • śmieszne i bezmyślne zarazem....

    Czyste powietrze to jest w lesie a jak się wjeżdża do miasta to widać jakie szare zakopcone jest powietrze miejskie...

    • 10 0

  • Żeby ilość pyłów spadła jeszcze bardziej to ja poproszę polewaczki na ulice.

    Przynajmniej raz w tygodniu. Pył starty z opon, klocków hamulcowych i sprzęgieł unosi się z dróg poderwany oponami po każdym pojeździe. W tym wstrętnym PRLu ulice były myte, nie wietrzone. Wszystkie wskaźniki a szczególnie pyłów spadają dopiero po porządnym deszczu

    • 14 1

  • Najwiecej trują nas spaliny aut robia to cały rok , to tysiace kominów w kazdym metrze miasta każdej dzielnicy (4)

    Dlatego właśnie na całym świecie stawia się na transport publiczny bez emisji spalin! Blokuje się i ogranicza transport prywatny w 90% jest spalinowy .Dlatego wprowadza się zakaz wjazdu do miasta dla Diesla i dlatego robi się strefy w miastach bez spalin! W Trójmieście w zimie przy głównych ulicach miasta temperatura od zanieczyszczenia spalinami jest wyższa nawet o 5 stopni!!To czuje się nawet idąc chodnikiem. Spaliny są wszędzie pod każdym domem w każdej dzielnicy gdzie jest ulica. Raport NIK : Ruch samochodowy, szczególnie w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest ogromne, ma kolosalny wpływ na jakość powietrza.Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Środowiska oszacowały liczbę śmiertelnych ofiar zanieczyszczeń powietrza w Polsce na ponad 40 tys. rocznie, przy czym w dużych miastach to ruch samochodów i lotnictwo ma dużo większy wpływ na liczbę przedwczesnych śmierci.Najczęstszymi chorobami powodowanymi przez spaliny samochodowe są: astma, przewlekłe choroby płuc, stany zapalne dróg oddechowych, nowotwory, choroby serca oraz układu nerwowego.
    Niestety po polskich drogach jeździ coraz więcej, w dodatku coraz starszych samochodów, co pozostaje nie bez wpływu na emisję toksycznych spalin.
    Spaliny trują dzieci. Co roku 4 miliony najmłodszych zapada na astmę .oraz na alergie i inne choroby.

    • 5 13

    • Bredzisz, sezon grzewczy w PL rowna sie alarm smogowy (2)

      Latem gdy do 3miasta zjezdzaja samochodami tysiace turystow jakisc powietrza jest sporo lepsza. Jesienia/zima mamy przekroczenia norm jakosci powietrza mimo, ze jest to sezon sztormowy, wieje wtedy znacznie czesciej i mocniej niz latem.Wiekszej emisji zanieczyszczen przez samochody sprzyja wpychanie rowerzystow na ulice, skutecznie niszcza plynnosc ruchu i w ten sposob przyczyniaja sie do dodatkowej emisji zanieczyszczen.

      • 4 3

      • Nie, nie bredzi, taka jest prawda (1)

        Ma 100% racji, spaliny są najbardziej kancerogenne (benzen, benzo-a-piren, pochodne spalania ropy naftowej), a ich lokalizacja jest najbardziej w zasięgu dróg oddechowych człowieka

        • 1 4

        • Bredzi

          W 3miescie problem z jakoscia powietrza pojawia sie w okresie grzewczym. Palenie weglem, mokrym drewnem, smieciami to realny problem. Emisja spalin z aut to problem drastycznie mniejszego kalibru. Na dodatek wiekszym problemem od emisji spalin samochodowych sa wtorne zanieczyszczenia, ktore powstaja gdy zalegajace na drogach pyly wzbijane sa w powietrze przez przejezdzajace autobusy, trolejbusy, auta osobowe, rowery, motocykle czy przez wiejacy wiatr. Problem wtornej emisji latwo rozwiazac, trzeba regularnie wysylac na drogi polewaczki i drogi zmywac. Niestety miasta tego nie robia. Osobna sprawa to plynnosc ruchu, oczywiste jest, ze auto jadace plynnie bez ciaglego hamowania/przyspieszania emituje duzo mniej zanieczyszczen od auta wlokacego sie w korku za jednym pedalujacym srodkiem ulicy rowerzysta. Problemem sa rowniez losowo dzialajace swiatla na drogach - brak zielonej fali - to generuje dodatkowe zanieczyszczenia, auta jadac z przepisowa predkoscia musza zatrzymywac sie co chwile, bo swiatla dzialaja losowo. Kolejny przyklad to ostatnie zmiany na Swietojanskiej, wylaczenie swiatel na przejsciu przy AK generuje tam praktycznie stale korki, efekt jeszcze wiecej zanieczyszczen. Podsumowujac, glowne zrodlo smogu w trojmiescie to emisje zpiecow grzewczych. Widac to i czuc na kazdej dzielnicy domkow jednorodzinnych.

          • 2 0

    • Takie myślenie i taka polityka sprawi, że miasta się wyludnią. Już się wyludniają.

      Wolny człowiek nie chce, by ktoś mówił jak ma żyć, czym się poruszać albo czym ogrzewać dom. To jest totalitaryzm.

      • 0 0

  • Poprawny tytuł to Trójmiasto z najmniej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. (1)

    Spośród badanych.

    • 14 1

    • Raczej, w Trojmiescie wieje najmocniej w Polsce

      • 3 0

  • To nic i tak maski trzeba nosić

    • 2 1

  • (7)

    Mieszkałam w Krakowie 15 lat. Jeśli ktoś nie wierzy ze w Trójmieście jest czyste powietrze niech pomieszka chwilę na południu Polski w większych miastach. Przeprowadziłam się 3 lata temu nad morze i wiem co mówię.

    • 9 6

    • chwalic sie głupota moze kazdy nawet ty

      • 0 8

    • U nas mocniej wieje wiatr i rozprasza zanieczyszczenia (2)

      Ot cala roznica. W centrum Gdyni obok skweru pod golym niebem leza wielkie haldy wegla. Nowy Port co rusz skarzy sie na zapylenie z portu. Gdyby nie nadmorskie wiatry byloby gorzej niz w Krakowie

      • 9 2

      • totalna bzdura typowego płaskoziemca (1)

        jakość powietrza jest o niebo lepsza dlatego, ze jest ogrzewanie miejskie (nie indywidualne), komunikacja miejska w dużej czesci opiera się na pojazdach elektrycznych i od lat inwestujemy w ocieplanie budynków

        ale do płaskoziemca i antyszczepionkowca fakty nie trafiaja - wszystko to spiski

        • 3 5

        • zapewne kolku nie wiesz ale w Krakowie tez maja tramwaje na prąd

          rozczulaja mnie takie niedoinformowane matoly, jedza trawe, jezdza rowerem i nic nie wiedza o swiecie. Tu masz nieuku troche faktow:
          "Bardzo wysokie odczyty w miejscowościach okalających Kraków, dużo wyższe niż w stolicy Małopolskie, odnotowywano wieczorami, podczas rozpalania pieców i kotłów.
          Na złą jakość powietrza w Krakowie wpływały pyły przemieszczające się w dół doliny z sąsiednich gmin, przy czym podczas bezwietrznej pogody negatywne zjawisko się pogłębiało. Gród Kraka położony jest w kotlinie, dlatego podwyższone stężenie utrzymywały się tam w ciągu dnia, podczas gdy w położonym wyżej obwarzanku spadało."

          • 4 1

    • na tym portalu najwięcej do powiedzenia maja ci, którzy nigdzie nie byli

      • 3 1

    • Kilka razy w roku po kilka tygodni spędzam w Krakowie (1)

      Dzielnica Prądnik Biały. Specjalnej różnicy w stosunku do Wrzeszcza nie widzę

      • 1 3

      • Zimą również?

        • 2 0

  • Wlasciwy tytul "W Trojmiescie wieje najmocniej w Polsce" (1)

    I nie jest to zasluga urzednikow

    • 16 1

    • Propopnuję każdego mieszkańca Trójmiasta obciążyć podatkiem wiatrowym

      i znowu kasa w budżecie :-)

      • 2 0

  • Taaa w gdyni zima nad zwyciestwa od redlowa do wzgorza maksymiliana siwa (1)

    Mgla sie z nad dzialek unosi tak czyste jest pow.
    To samo maly kack
    Czy oliwa przymorze brzezno wrzeszcz o nowym porcie nie mowiacc

    • 10 1

    • co za zweldzialkowy meksyk

      minusuje

      • 0 0

  • Ha ha ha (2)

    Kolejny artykuł na zamówienie

    • 10 4

    • WHO ((Światowa Organizacja Zdrowia) zamówiła na Trojmiasto ? (1)

      co to za bzdury ?

      • 0 2

      • Ostatnio było dużo na portalu o smrodzących Szadółkach

        Trzeba było dać odpór, dla równowagi, że jest dobrze, więc o co ci chodzi

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane