• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy atrakcje w Oliwie. Zwiedzamy Trójmiasto

Arnold Szymczewski
30 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Wzgórze Pachołek, taras widokowy na 32. piętrze biurowca Olivia Star oraz Gdański Ogród Zoologiczny - odpowiadamy na pytanie - co warto zobaczyć w Oliwie. Prezentujemy trzy miejsca, które odwiedziliśmy w pierwszym odcinku nowego cyklu dotyczącego największych atrakcji Trójmiasta.Czy byłeś kiedyś w miejscach wymienionych w artykule?

Oliwa w granicach miasta Gdańska funkcjonuje od blisko 100 lat. Ta wyjątkowa dzielnica zachwyca nie tylko urokliwymi uliczkami, gdzie znajdują się cudowne historyczne kamienice, ale także widokami. Dzielnica otoczona jest od zachodu wzgórzami morenowymi porośniętymi Lasami Oliwskimi. To wszystko można podziwiać m.in. z dwóch miejsc, które odwiedziliśmy w pierwszym odcinku naszego nowego - wakacyjnego - cyklu.

Atrakcje w Oliwie - wzgórze PachołekMapkaWzgórze Pachołek to punkt widokowy w Oliwie. Miejsce jest bardzo dobrze znane mieszkańcom Gdańska. Zanim miasto zaczęło inwestować w punkty widokowe, z "Pachołka" od 1975 r. panoramę miasta podziwiało już wiele osób. Mimo że Pachołek zna prawie każdy, to nie mogło go zabraknąć w naszym cyklu.

Stalowa, 15-metrowa wieża powstała na 100-metrowym wzgórzu Pachołek w Oliwie w latach 70. XX wieku. Opiekuje się nią Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Łącznie z wysokości 115 m n.p.m. można zazwyczaj podziwiać widok na Oliwę, Przymorze, Żabiankę, dolny Sopot, Wrzeszcz i Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie także półwysep Helski. Jednak, gdy na jakiś czas zarzucono przycinanie okolicznych drzew, panorama mocno się zawęziła.

15 ciekawych miejsc w Gdańsku. Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo? 15 ciekawych miejsc w Gdańsku. Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo?

Mimo że widok z góry nieco się zawęził, to Pachołek i tak warto odwiedzić. Od strony ul. Spacerowej prowadzą na wzgórze schody, które w 2014 r., kosztem ponad pół miliona złotych, zostały wyremontowane. I tu od razu trzeba zaznaczyć, że jeśli chodzenie sprawia nam ból, to wybierzmy drugą atrakcję opisaną poniżej. Jednak jeśli nie straszne nam lekkie zmęczenie, to polecamy to miejsce na weekendową wyprawę.

Metalową konstrukcję na Wzgórzu Pachołek wzniesiono w 1975 r. do dziś jest to jeden z najpopularniejszych tarasów widokowych w Trójmieście. Metalową konstrukcję na Wzgórzu Pachołek wzniesiono w 1975 r. do dziś jest to jeden z najpopularniejszych tarasów widokowych w Trójmieście.

Olivia Star - taras widokowy na 32. piętrze biurowcaW Polsce wysoko położone punkty widokowe są w zasadzie dwa: na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na położonym na wysokości prawie 200 metrów 49. piętrze budynku Sky Tower we Wrocławiu.

Od 2019 r. takie miejsce funkcjonuje także w Trójmieście. Nieco ponad 2,5 km od Pachołka mieści się biurowiec Olivia StarMapka - najwyższy budynek w Polsce północnej. Panorama widziana z wysokości około 130 m obejmuje całe Trójmiasto oraz Zatokę Gdańską, aż po Mierzeję Helską. Jak na dłoni zobaczyć można stąd jakie statki oczekują na wejście do portów oraz w jakim kolorze są żagle windsurferów trenujących na zatoce przy Sopockim Klubie Żeglarskim.

Mieszkańcy dzielnic dolnego tarasu miasta będą mogli zobaczyć budynki, w których mieszkają czy pracują. Z tej perspektywy widać także doskonale układ Trójmiasta. Widok z tego miejsca jest niemal codziennie inny - panorama zmienia się po letnim deszczu, gdy parują lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, inne są wrażenia w czasie ogromnej burzy z piorunami, inaczej jest tu w słoneczny dzień, a jeszcze inaczej zimą, jesienią czy po prostu nocą.

Na uwagę zasługuje fakt, że na 32. piętrze znajduje się nie tylko taras widokowy, ale także restauracja, gdzie zjemy całkiem niezły obiad i deser lub napijemy się kawy.

Jak w każdym cywilizowanym kraju, wejście na taras widokowy jest płatne, jednak ceny za to, co oferuje 32. piętro są bardzo znośne i moim zdaniem minimum raz każdy z nas powinien sobie pozwolić na taki wydatek. Bilet ulgowy kosztuje 17 zł, natomiast normalny 20 zł.

Widok z 32 piętra Olivia Star jest spektakularny. Widok z 32 piętra Olivia Star jest spektakularny.

Zoo Gdańsk Oliwa - najpiękniejszy ogród zoologiczny w PolsceNa koniec naszej wycieczki kierujemy się nie gdzie indziej jak do oliwskiego zooMapka. Naszym zamysłem było spędzenie jednego ciepłego dnia w Oliwie, ale nie oszukujmy się, że pobyt w zoo może nam go w całości wypełnić, bo żeby zwiedzić cały teren, potrzebujemy co najmniej kilku godzin.

Oliwskie zoo jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w Polsce, bo mieści się w wyjątkowym miejscu - otacza je Trójmiejski Park Krajobrazowy. Mało kto wie, że gdańskie zoo czynne jest przez cały rok, ale zdecydowanie przyjemniej zwiedzać je latem.

Zoo w Oliwie może poszczycić się wieloma wyjątkowymi gatunkami zwierząt, a prawdziwym hitem jest jedyny w Europie pingwin albinos. W ogrodzie możemy podziwiać także m.in.: słonie, hipopotamy, żyrafy, lwy, tygrysy, małpy czy nawet wielbłądy.

Ponadto od maja br. na terenie ogrodu otwarto "Małe ZOO", w którym można nakarmić i pogłaskać kozy, króliki czy alpakę. Na terenie ZOO znajdują się także fotobudki, w których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Ułatwieniem dla opiekunów z małymi dziećmi jest wypożyczenie wózeczka. W drewnianych wózeczkach przewozić można dzieci do lat 7 lub bagaże o wadze do 40 kg. Kolejną nowością w ZOO są przejażdżki eko-busami "Turbo Ślimak". W ofercie znajdują się dwie trasy zwiedzania: krótsza, 30-minutowa oraz 60-minuta obejmująca całe ZOO.


Na koniec warto dodać, że w zoo już od jakiegoś czasu działa bardzo dobra kawiarnia Cafe Zoo, gdzie napijemy się nie tylko kawy, ale także zjemy lody i inne słodkości. Z kolei na placu przy wybiegu kucy oraz w pobliżu żyraf stoją food trucki z ciepłymi przekąskami.

Ceny za wejście do zoo rozpoczynają się już od 35 zł za bilet ulgowy i 40 za normalny. Bilet rodzinny uprawniający do wejścia 5 osób kosztuje 120 zł.

W pierwszym odcinku pokazaliśmy wam kilka znanych i lubianych miejsc w Oliwie, które warto odwiedzić. Zapraszamy na kolejny odcinek, w którym odwiedzimy Orłowo i pokażemy wam, jak ciekawie można spędzić dzień w Gdyni.
W gdańskim zoo możemy podziwiać m.in. żyrafy. Jednak zoo w Oliwie ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, a na zwiedzenie całego ogrodu potrzebujemy kilku godzin. W gdańskim zoo możemy podziwiać m.in. żyrafy. Jednak zoo w Oliwie ma zdecydowanie więcej do zaoferowania, a na zwiedzenie całego ogrodu potrzebujemy kilku godzin.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (100)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane