• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzy lata po remoncie ulica huczy jak helikopter

Maciej Korolczuk
4 kwietnia 2024, godz. 13:20 
Opinie (142)

Mieszkańcy ul. StężyckiejMapka na południu Gdańska narzekają na hałas, jaki generują samochody przejeżdżające po betonowych płytach. Nawierzchnia była naprawiana trzy lata temu i zdaniem mieszkańców znów wymaga remontu. - Przejazd ciężarówki lub autobusu doprowadza do lokalnego trzęsienia ziemi - wskazują i apelują do miasta o interwencję.



Betonowe płyty na ulicach to:

Ulica Stężycka to ważne połączenie Kiełpina Górnego i Otomina z Szadółkami oraz Jasieniem i popularny szlak spacerowy do położonego za Obwodnicą Trójmiasta lasu.

To też miejsce, które jak w soczewce skupia wszystkie problemy komunikacyjne południa Gdańska.

Nawierzchnię ulicy tworzą tam płyty betonowe, które co do zasady drogowcy powinni stosować jako tymczasowe rozwiązanie. Praktyka jednak pokazuje, że "tymczasówki" tego typu to - w wielu dzielnicach nie tylko Gdańska, ale całego Trójmiasta - nawierzchnie, które służą mieszkańcom przez wiele lat.

Wymiana zużytych płyt na Stężyckiej miała miejsce zaledwie trzy lata temu. Wymiana zużytych płyt na Stężyckiej miała miejsce zaledwie trzy lata temu.
I jak to w przypadku doraźnych rozwiązań bywa - często oznacza to dodatkowe kłopoty i uciążliwości.

Zimą kierowcy skarżą się na Stężyckiej na śliską drogę, latem - przez brak odpowiedniego odwodnienia - na tworzące się gigantyczne kałuże i rozlewiska.

Przez cały rok - na korki, zwłaszcza podczas szturmu klientów do pobliskich sklepów na Szadółkach.

19:29 30 LIPCA 23

Jezioro Stężycka (15 opinii)

Zalana ulicą Stężycka.
Kto odpowiada za tego typu sprawy?
ZDiZ?!?!
Zalana ulicą Stężycka.
Kto odpowiada za tego typu sprawy?
ZDiZ?!?!

16:22 24 LISTOPADA 23

Korek na Stężyckiej do Jabłoniowej (22 opinie)

Korek z ul. Jabłoniowej ciągnie się aż od Bulonskiej Na jednej zmianie świateł na skrzyżowaniu Adamowicza z Kartuska, w stronę Jabłoniowej przejeżdża max jedno auto albo zadne.
Korek z ul. Jabłoniowej ciągnie się aż od Bulonskiej Na jednej zmianie świateł na skrzyżowaniu Adamowicza z Kartuska, w stronę Jabłoniowej przejeżdża max jedno auto albo zadne.



Remont ze środków Budżetu Obywatelskiego



Trzy lata temu ulica staraniem mieszkańców i za sprawą środków z Budżetu Obywatelskiego przeszła drobny lifting. Na odcinku 850 m wymieniono zużyte płyty drogowe, co miało usprawnić w tym miejscu poruszanie się nie tylko mieszkańców, ale też codzienne funkcjonowanie komunikacji miejskiej (autobusów linii 120).

- Prace zostały wykonane na dwóch odcinkach. Pierwszy sięgał od skrzyżowania z ul. Źródlaną za wiaduktem nad Obwodnicą Trójmiasta do skrzyżowania z ulicami Jasińskiego i Połczyńską. Drugi odcinek przebiegał od ul. Goplańskiej od miejsca, gdzie płyty drogowe łączą się z nawierzchnią asfaltową, do wiaduktu - wymienia Patryk Rosiński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Hałas po przejeździe jak przelot śmigłowca bojowego



Problem w tym, że wymiana płyt na niewiele się zdała, na co uwagę zwrócił jeden z naszych czytelników.

- Zwiększenie ruchu i okropny hałas po nieudanym remoncie, ulica z płyt betonowych wydaje z siebie tak okropny hałas, jakby co chwilę przelatywał helikopter bojowy, a przejazd ciężarówki lub autobusu doprowadza do lokalnego trzęsienia ziemi - informuje mieszkaniec.
Betonowe płyty co do zasady powinny być stosowane jako rozwiązanie doraźne. Niestety w wielu miejscach w Trójmieście płyty "na chwilę" pozostają na długie lata. Betonowe płyty co do zasady powinny być stosowane jako rozwiązanie doraźne. Niestety w wielu miejscach w Trójmieście płyty "na chwilę" pozostają na długie lata.

Jaka przyszłość czeka ul. Stężycką?



Poza wykonaniem nowej asfaltowej nawierzchni, na którą nie ma środków, sprawę mogłoby poprawić np. ograniczenie prędkości i montaż dodatkowych progów zwalniających. Jednak - jak czytamy w odpowiedzi GZDiZ na pismo mieszkańca w tej sprawie - przeprowadzone we wrześniu 2023 r. badania ruchu wykazały, że na ulicy jest bezpiecznie.

Średnio każdego dnia ulicą przejeżdża 3,2 tys. pojazdów ze średnią prędkością 42 km/h (na ulicy obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, a w miejscach wyspowych progów zwalniających 30 km/h).

Pod koniec marca 2024 r. mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Po rozpoznaniu sprawa zatoczyła koło, bo inspektorzy przekazali zgłoszenie do... władz Gdańska.

Jak wyjaśniają urzędnicy, w przyszłości bezpieczeństwo na Stężyckiej ma poprawić budowa ronda na skrzyżowaniu z ul. JasińskiegoMapka oraz wyniesienie skrzyżowania Stężyckiej z ul. Potęgowską.Mapka

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (142)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane