• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzynastu kandydatów na fotel prezesa Energi

Robert Kiewlicz
15 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Od 2008 roku funkcję prezesa zarządu Energa SA, spółki zarządzającej Grupą Energa, pełni Mirosław Bieliński.
Od 2008 roku funkcję prezesa zarządu Energa SA, spółki zarządzającej Grupą Energa, pełni Mirosław Bieliński.

Dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs na stanowisko prezesa Energi. Na ogłoszenie dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w energetycznej spółce wpłynęło trzynaście ofert. Spółka poszukuje też wiceprezesów ds. finansowych, strategii rozwoju oraz ds. korporacyjnych. Jak dowiedział się portal Trojmiasto.pl, przesłuchania potencjalnych kandydatów już się zakończyły, a nowy zarząd poznamy przed najbliższym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem spółki Energa SA, które odbędzie się 29 kwietnia 2015 roku.


Rachunki za energię elektryczną, jakie obecnie płacisz są:


Od 2008 roku funkcję prezesa zarządu Energa SA, spółki zarządzającej Grupą Energa, pełni Mirosław Bieliński. Kadencja obecnego zarządu spółki upływa 31 maja 2015 roku. W maju 2012 roku Bieliński został powołany przez Radę Nadzorczą na stanowisko prezesa zarządu na trzecią z rzędu kadencję. Jest też członkiem Rady Nadzorczej spółek Energa Operator SA, Energa Obrót SA, Energa Wytwarzanie Sp. z o.o. i Towarowa Giełda Energii SA. W obecnym zarządzie Energa SA zasiadają również: Roman Szyszko - wiceprezes ds. finansów i Wojciech Topolnicki - wiceprezes ds. strategii rozwoju.

Rada Nadzorcza, która zajmuje się wyborem nowych członków zarządu oficjalnie nie podaje danych kandydatów. Wiadomo jednak, że jest ich trzynastu, a jednym z nich jest obecny prezes zarządu.

Grupa Energa pod zarządem Mirosława Bielińskiego przeszła dużą transformację. Dzięki podjętym w ostatnich latach działaniom redukującym koszty operacyjne oraz  poprawie efektywności zarządzania możliwy był wzrost rentowności i wartości firmy. Od 2010 r. zysk oraz EBITDA Grupy wzrosły o ponad 60 proc., a przychody - o 12 proc. W 2014 roku Grupa odnotowała najwyższe wyniki roczne w swojej historii po raz pierwszy przekraczając miliard złotych zysku. W grudniu 2013 roku akcje Energa SA zadebiutowały na warszawskim parkiecie. Od tego czasu wartość spółki wzrosła o ponad 40 proc., a jej akcje wchodziły kolejno do indeksów średnich i największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Obecnie spółka notowana jest w najbardziej prestiżowym indeksie WIG 20, a także w międzynarodowych indeksach notowanych na giełdach w Londynie i Frankfurcie, czyli MSCI Poland i FTSE All World.

Jednocześnie związki zawodowe działające w spółkach Grupy Energa są w sporze zbiorowym z zarządem, a w niektórych spółkach Grupy zawiązały się komitety protestacyjno-strajkowe.
Związki protestują przeciwko: systematycznemu ograniczaniu zatrudnienia, przesuwaniu pracowników do innych spółek i łamaniu prawa pracy. Domagają się realizacji postulatów zgłoszonych przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", a także postulatów branżowych, zgłoszonych przez Radę Krajową Sekcji Energetyki NSZZ "Solidarność", czyli: wstrzymania procesów restrukturyzacyjnych prowadzonych bez akceptacji społecznej w spółkach i zapewnienia utrzymania miejsc pracy w spółkach.

Według nieoficjalnych informacji, obecnemu prezesowi Energi może też nie wyjść na dobre silne poparcie wielu pomorskich środowisk. Chodzi tu oczywiści o, pojawiające się w wielu mediach, plany dotyczące konsolidacji polskiej energetyki. Spekulowało się, że po przejęciu Energi przez PGE siedziba operatora, czyli usług dystrybucji energii dla połączonych aktywów będzie w Gdańsku. Natomiast całe aktywa wytwórcze, także odnawialne źródła energii, mają zostać wyłączone z Energi i trafić do PGE. Mówiło się też o przeniesieniu do Gdańska siedziby spółki PGE EJ1. W obronie niezależności Energi wystąpił wówczas stanowczo samorząd lokalny. To poparcie, podobno, nie było mile widziane przez państwowego, większościowego udziałowca spółki.

Energa to spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Posiada on 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym. W rękach resortu skarbu i jego przedstawicieli leży więc decyzja dotycząca ewentualnych zmian w zarządzie Energi kolejnej kadencji.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Opinie (49) 1 zablokowana

  • wyscigi..

    - a raczej ped do koryta . w naszym kraju mozna piastowac wysokie stanowiska poniewaz i tak nie ponosi sie odpowiedzialnosci a prawo zawsze jest przychylne ...

    • 5 0

  • uprzejma uwaga

    To jest spółka skarbu państwa, więc wygra kandydat PO.

    • 8 0

  • ponieważ jest to spółka państwowa konkurs powinien być jawny

    prosimy o podanie tej listy kandydatów oraz etapów konkursu jakie muszą przejść - a na koniec, żeby się skończyło się tak jak w zUS. Mam wrażenie, że te wszystkie konkursy są fasadowe.

    • 2 0

  • Teź chciałbym być prezesem

    Ostatecznie sieć energetyczną zbudowano za czasów poprzedniego ustroju więc za nasze pieniędzy , znów ktoś nas okradł.

    • 0 0

  • strach się bać

    obsewruję firmę od kilku lat...nie ma nic wspólnego z tym czego uczono nas za czasów panów skwary i bartelika...nic...

    zobaczymy co pan tersa zrobi dla tych, który pracę w tej firmie okupili depresją, degradacją, ...odejściem z pracy....
    mówi się tylko o tych na górze a co z tymi, którzy pracuja na pensje dyrektorów, kierowników...prezesów,,,rady nadzorczej? az się cisną nazwiska tych, ktorzy bez względów na opcje polityczne nadal nie muszą liczyć kasy do pierwszego bo nadal są na szczycie....lub zgodnie z zawartym porozumienie energa płaci im po kilkanaście tysięcy przez rok lub dłużej...mimo, że już nie są pracownikami korporacji...
    czy znów wróci "rasa panów" w starej enerdze-obrot? znów się będą wozić na nasze peniądze po swiecie na przerózne delegacje do hiszpanii albo do stanów? czy wrócą pensje dyrektorów pionow, działów departamentów na poziomie ponad 20-30tys miesięczne brutto plus dodatki, etaty sztucznie tworzone dla znajomych, przywracanie stołków dawnych kolegom?
    to ostatnie było nagminne w obrocie...a ostatnio i w operatorze....
    a może w końcu może zrobi porządek z zatrudnianiem całych klanów rodzinnych w firmie? no chyba, że ta zbieżność nazwisk jest przypadkowa?
    tu dyrektor a tam zona specjalista....tu żona kierownik a tam mąż...referent...i tak dalej....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane