• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Tymczasowy krzyż na cmentarnym śmietniku

Iwona
19 maja 2022, godz. 07:00 
Opinie (511)
Na cmentarnych śmietnikach lądują tymczasowe krzyże, stawiane przy nowych grobach. Czy nikomu to nie przeszkadza? - zastanawia się pani Iwona. Na cmentarnych śmietnikach lądują tymczasowe krzyże, stawiane przy nowych grobach. Czy nikomu to nie przeszkadza? - zastanawia się pani Iwona.

Dlaczego cmentarz coraz trudniej nazwać miejscem zadumy i dlaczego mało kto szanuje stawiane przy nowych pochówkach tymczasowe krzyże? - pyta pani Iwona.Oto jej refleksje.

Co robić z tymczasowymi krzyżami na cmentarzach?

Od kilku lat jeżdżę na cmentarz Łostowicki. Jestem tam przynajmniej raz w tygodniu. Widzę, jak miejsce nostalgii i zadumy, gdzie chcemy pobyć w ciszy i modlitwie, zmienia się w miejsce spotkań i pogawędek. Często słychać głośne rozmowy przez telefon, czy temu podobne sytuacje. Można by długo wymieniać.

Szczytem prymitywnego zachowania jest tu spacerowanie z pieskami. Właściciel uważa, że skoro piesek jest mały, to może swoje potrzeby załatwiać w tym miejscu.

Tymczasowe krzyże na cmentarnych śmietnikachJednak tym, co rani moje uczucia, jest wyrzucanie drewnianych krzyży z figurką Chrystusa na śmietnik! Są to krzyże tymczasowe, które są stawiane podczas pogrzebu do czasu ułożenia pomnika stałego i, jak się okazuje, jednorazowe.

Kiedy zapytałam kamieniarzy, co robią z tymi krzyżami, gdy stawiają pomnik, to odpowiedź brzmiała, że "lądują w śmieciach, bo co nimi robić".

Czy naprawdę nie można ich wykorzystać ponownie lub składować w innym miejscu? Jeśli opiekunowie grobów ani kamieniarze nie przejmują się losem tych krzyży, to może powinien się tym zająć zarządca cmentarza? Może ktoś z odrobiną empatii wymyśli jakiś pomysł.

Dziękuję z góry każdemu, kto to przeczyta i postanowi choć odrobinę wczuć się w sytuację osoby, która straciła kogoś bliskiego i potrzebuje trochę zadumy i zrozumienia.

Korki na terenie Cmentarza Łostowickiego. Film z 2016 r.

Iwona
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (511)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.