Fakty i opinie

stat

Uciążliwa sygnalizacja świetlna na Hucisku

Ostatnia zmiana w sygnalizacji świetlnej, która miała miejsce na Hucisku i o której informowaliśmy w artykule "Nowe Podwale Grodzkie od kuchni. W sobotę utrudnienia na Hucisku" nie wyszła na dobre pieszym, którzy teraz niejednokrotnie pędzą przez przejście przy zapalonym czerwonym świetle, by zdążyć na tramwaj jadący w kierunku Migowa.Jak oceniasz funkcjonowanie skrzyżowania Hucisko?

jest tragiczne, dużo trzeba zmienić 70%
nie ma tragedii, ale za dużo korków jest w tym miejscu 15%
neutralnie, zawsze mogłoby być lepiej 7%
dobrze, nic nie trzeba zmieniać 8%
zakończona Łącznie głosów: 1011
Przypomnimy: 24 marca na 10 godzin wyłączono sygnalizację świetlną w rejonie skrzyżowania ulic Wały Jagiellońskie zobacz na mapie GdańskaHucisko zobacz na mapie Gdańska, by tzw. "nawrotka" przy ul. Bogusławskiego zobacz na mapie Gdańska oraz węzeł Hucisko zobacz na mapie Gdańska posiadały niezależne sterowniki sygnalizacji. Jednak po ich zainstalowaniu sygnalizacja w rejonie ul. Hucisko i Wały Jagiellońskie działa nieco inaczej niż przed zmianami. Tracą na tym głównie piesi.

- Po remoncie Huciska źle działają światła zielone dla pieszych. Obecnie, gdy tramwaj jadący z dworca PKP w kierunku Migowa stoi przed skrzyżowaniem Hucisko - pali się czerwone światło dla pieszych. Tramwaj przyjeżdża na przystanek, otwiera drzwi, rusza i dopiero zapala się zielone - denerwuje się pani Joanna, czytelniczka.
I rzeczywiście tak jest - pieszy kierujący się na przystanek tramwajowy (Hucisko zobacz na mapie Gdańska) przechodzący przejściem przez ul. Wały Jagiellońskie zobacz na mapie Gdańska, następnie czeka na przejściu (Hucisko zobacz na mapie Gdańska) na nadjeżdżający tramwaj w kierunku Migowa zobacz na mapie Gdańska. Problem w tym, że zielone światło dla pieszych zapala się w momencie, gdy motorniczy wypuszcza już pasażerów na przystanku. Zdążą tylko ci, którzy dobiegną, osoba starsza czy niepełnosprawna nie ma na to szans.

- Rozmawiałem na ten temat z projektantem i wykonawcami zmian. Zmiana na przejściu dla pieszych przez ul. Hucisko na kierunku do przystanków tramwajowych została przeprowadzona świadomie z uwagi na fakt, że zdaniem projektanta dochodziło do sytuacji, że pieszy, otrzymując sygnał zielony, biegł przez jezdnię na wjeżdżający w tym samym czasie na przystanki tramwaj, często przebiegając przy zapalonym sygnale czerwonym na przejściu przez torowisko tuż przed tramwajem. Prowadziło to do wielu niebezpiecznych sytuacji - mówi Tomasz Wawrzonek, miejski inżynier ruchu.
Jednak zmiany nastąpią, ale dopiero za około dwa tygodnie, gdyż przygotowanie projektu i jego wdrożenie trwa właśnie 10-14 dni.

- Po analizie tego problemu uznałem, że odwrócenie schematu wyświetlania sygnałów będzie prowadzić do analogicznej sytuacji wbiegania przy czerwonym sygnale na jezdnię, a to może być wręcz bardziej niebezpieczne niż to, co funkcjonowało przed zmianami. Dlatego przekazałem, że należy przygotować zmianę programu sygnalizacji świetlnej. Przy czym muszę zaznaczyć, że zmiany nie zostaną wdrożone z dnia na dzień. Spodziewam się, że przygotowanie projektu zamiennego i jego wdrożenie zajmie ok. 10-14 dni - kończy Tomasz Wawrzonek.

Opinie (166) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.