• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uliczna pomoc

kg
21 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Osoby, którym udało się wyjść z bezdomności, najprawdopodobniej będą pomagały innym, m.in. aktywizując ich zawodowo. W Gdańsku zainaugurowano projekt Agenda Bezdomności - Standard Aktywnego Powrotu na Rynek Pracy.

Głównym celem Partnerstwa na Rzecz Rozwoju jest zaprzeczenie funkcjonującemu w społeczeństwie stereotypowi osoby bezdomnej, mobilizowanie bezdomnych do podjęcia próby powrotu na rynek pracy. Program przewiduje zmasowaną pomoc psychologiczno - pedagogiczną.
Jednym z nowatorskich rozwiązań jest powierzenie funkcji streetworkera osobom, które wyszły z bezdomności, lub są na ostatnim etapie tego procesu. W okresie zimowym do zadań streetworkerów, którymi najczęściej są pracownicy socjalni, należy monitorowanie m.in. działek.

- Chcemy zmotywować bezdomnych, żeby podjęli ryzyko i powrócili na rynek pracy, co nie zawsze jest łatwe - mówi Aneta Pierzchała, sekretarz Partnerstwa na Rzecz Rozwoju.

Ważnym aspektem programu jest współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń z placówkami i organizacjami m.in. z Irlandii, Holandii, czy Czech.

- W Czechach od dawna pracują streetworkerzy, oferując pomoc i informacje bezdomnym, zdajemy sobie sprawę, że bezsilność dewastuje psychikę - powiedział Jan Czudek, regionalny dyrektor ds. ośrodków dla bezdomnych w Czechach.

- Wiele z tych osób ma również problemy z alkoholem - tłumaczy Piotr Czapnik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - Działania będą dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Część osób wymaga minimalnej pomocy, niektórzy zmasowanego ataku.

- Chcielibyśmy wspólnie wypracować standardy pracy z osobami bezdomnymi - mówi Aneta Pierzchała, sekretarz Partnerstwa na Rzecz Rozwoju.

Konferencję poświęconą inauguracji projektu zorganizowało Gdańskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Głos Wybrzeżakg

Opinie (3)

  • srututu tutu kłębek drutu
    kase wywaloną na "zmasowaną pomoc psychologiczno - pedagogiczną" możnaby przeznaczyc na utworzenie dwóch trzech placówek socjalnych dla bezdomnych, w których readaptowaliby się do normalności
    pobyt w noclegowni zwalnia od myślenia i wysiłku i na dłuższą mete służy utrwalaniu bezdomności
    psycholodzy i pedagodzy powinni byc i owszem, ale równolegle, inaczej jest para w gwizdek

    • 0 0

  • streetworker

    Akcja jest chyba skierowana do anglojęzycznych bezdomych.
    Żenada, czy wszystko musi być ordynarnie amerykanizowane.

    • 0 0

  • Ciągle rozwijajacy się rynek pracy w naszym pięknym mieście wchłonie każdą ilość pracowników. Pracodawcy czekają na pracowników z otwartymi rękoma. Obiecują doskonale wyposażone stanowiska pracy, uczciwe i terminowo płatne wynagrodzenie, umowę o pracę na czas nieokreślony, urlop, świadczenia socjalne, pakiet szkoleń. Osobom uzaleznionym od alkoholu w pierwszym okresie sfinansują opiekę psychologa.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane