• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Upał niezbędny, by lato było udane? Niekoniecznie

Patryk Szczerba
16 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Czy udane lato musi być upalne? Czy udane lato musi być upalne?

Mijający tydzień wielu zaliczy do nieudanych, bo było rześko, wietrznie, a do tego deszczowo. Ale przecież temperatura wciąż była przyjemna, wiatr nie ziębił, a deszcz odpowiednio nawadniał ziemię. Czy na pewno dopiero gdy są upały, można mówić o udanym lecie?Czy lato musi być upalne, by było udane?

Tegoroczne lato zaczęło się wysokimi temperaturami i upałem, choć mieszkając nad morzem mogliśmy i tak mówić o szczęściu/pechu (podkreślić w zależności od preferencji). W centralnej i zachodniej Polsce temperatury były znacznie wyższe i dochodziły nawet do ponad 30 stopni. Szybko zapełniły się plaże, kto mógł, brał urlop, by nacieszyć się dobrą pogodą.

Nawałnic nie było, ale były widowiskowe burzeWysokie temperatury trwały do pierwszych dni lipca, ale w ostatnich dniach wynosiły w okolicach 20 stopni. Czy to mało? Moim zdaniem takie lato, jakie mieliśmy w ostatnich dniach, mogłoby nam towarzyszyć do końca sierpnia. Może było trochę wietrznie, ale za to bez nawałnic, a jeśli zdarzały się burze, to były widowiskowe, a woda nie narobiła szkód, jak to bywało w poprzednich latach.

Piorun uderza w OBC w Oliwie podczas burzy 10 lipcaDo tego można było pracować: na powietrzu, bez narażania się tam na wysoką wilgotność, mocne słońce, i w biurach oraz autobusach, gdzie można było obyć się bez klimatyzacji, która - jak twierdzi nasz czytelnik - nie zawsze jest odpowiednio regulowana.

Brak upałów to szansa na aktywny wypoczynekOczywiście, gorzej mieli turyści, czy młodzi mający wakacje, którzy chcieli wypocząć w Trójmieście. Ale czy na pewno wszyscy? Ci, którzy liczyli na codzienny pobyt na plaży i kąpiele w morzu, pewnie są ostatnimi dwoma tygodniami zawiedzeni. Z drugiej strony brak upałów pozwolił nam uniknąć kwitnących sinic.

Na upały, kiedy trzeba będzie się schładzać, przyjdzie według prognoz czas w drugiej połowie lipca. Na upały, kiedy trzeba będzie się schładzać, przyjdzie według prognoz czas w drugiej połowie lipca.
Czy nie da się wykąpać w morzu? Pewnie bez upału o to trudniej, ale nie jest to wyczyn porównywalny z morsami. A i na plaży można posiedzieć będąc trochę cieplej ubranym, zaś wieczory bywały całkiem przyjemne z temperaturą nieco powyżej 20 stopni.

Z kolei ci, którzy wiedzą, że wypoczynek nad polskim morzem to jednak loteria, w której los z  nazwą "upały" wyciągnąć trudno, też nie powinni narzekać. Pogoda jest spacerowa, można sporo pozwiedzać, pojeździć rowerem, zobaczyć mniej uczęszczane zakątki, trafić do miejsc, o których podczas upałów nikt by nie pomyślał.

Niech każdy latem znajdzie coś dla siebieCieszmy się z małych rzeczy: w przeważającej części dnia świeci słońce, a deszcze, jeśli są, to przelotne. Nie trzeba pomstować na brak drzew i narzekać na brak ochrony przed skwarem. Jak mówi znajomy klimatolog, to typowe polskie umiarkowane lato, na które nie powinniśmy narzekać, bo jesteśmy krajem położonym w określonej strefie klimatycznej.

Na pocieszenie miłośnikom wyższych temperatur dodam, że choć weekend nie jest pogodowo idealny, to prognozy mówią, że zaraz po nim w całej Polsce zrobi się naprawdę gorąco.

Tego lata każdy powinien zatem znaleźć coś dla siebie. I tego życzmy sobie wszyscy na dalszą część wakacji.

Prognoza pogody na najbliższe dni

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (178)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane