Fakty i opinie

stat

W przyszłym roku w Gdańsku kupimy bilety w automacie

Najnowszy artukuł na ten temat

Włamanie do biletomatu przy ul. Szczęśliwej. Zginęło kilka tysięcy złotych

Wkrótce gdańszczanie nie będą musieli szukać kiosków lub prosić kierowcę o bilet. Oprócz wcześniej zapowiadanej możliwości kupienia biletów przez komórkę, na wiosnę pojawią się na przystankach biletomaty.Wrocławskie automaty stoją są na zdecydowanej większości przystanków, a obecnie są wymieniane na nowocześniejsze urządzenia.
Wrocławskie automaty stoją są na zdecydowanej większości przystanków, a obecnie są wymieniane na nowocześniejsze urządzenia. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Najpierw będzie ich ok. 50. Będzie można w nich kupić bilety jednorazowe, a docelowo także długookresowe. Polepszą dostępność biletów i nie obciążą budżetu miasta.

- Firma odpowiedzialna za automaty, będzie rozprowadzać bilety na zasadach finansowych identycznych jak kioski. Jej zyskiem będzie wyłącznie prowizja na tym samym poziomie, jaką oferujemy dzisiaj wszystkim chętnym do sprzedaży biletów. - informuje Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska.

Operator będzie także zobligowany do opłacenia odpowiednich stawek za zajęcie tzw. pasa drogowego, choć w przypadku tak małej przestrzeni, jaką potrzebuje automat, będą to raczej opłaty symboliczne. Będzie on również w pełni odpowiedzialny za ich montaż, a później serwis.

- Montaż automatów to naszym zdaniem duży krok naprzód. Poszerzamy w ten sposób dostęp do dystrybucji biletów. Automaty pojawią się nie tylko na ważnych przystankach, lecz także tam, gdzie obecnie istnieje problem z zakupem biletu. - dodaje Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Na razie podobne rozwiązanie nie zostanie wdrożone w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdyby jednak tak się stało, Gdańsk dołączyłby do największych miast, w których pasażerowie od wielu lat nabywają bilety za pośrednictwem automatów.

W Krakowie można je nabyć nie tylko na przystankach, lecz także w większości tramwajów - maszynę do biletów było można zobaczyć, gdy miasto to wymieniło się z Gdańskiem tramwajami. Natomiast Warszawa i Poznań dopiero wdrażają automaty w pojazdach, lecz posiadają bardzo rozbudowany ich system na przystankach. Liderem w zakresie automatów na przystankach wciąż pozostaje Wrocław, który jest już w trakcie wymiany ich na nowszy model, pozwalający na płatność za bilety także kartami bankowymi.