Fakty i opinie

stat

W przyszłym roku w Gdańsku kupimy bilety w automacie

Wkrótce gdańszczanie nie będą musieli szukać kiosków lub prosić kierowcę o bilet. Oprócz wcześniej zapowiadanej możliwości kupienia biletów przez komórkę, na wiosnę pojawią się na przystankach biletomaty.Wrocławskie automaty stoją są na zdecydowanej większości przystanków, a obecnie są wymieniane na nowocześniejsze urządzenia.
Wrocławskie automaty stoją są na zdecydowanej większości przystanków, a obecnie są wymieniane na nowocześniejsze urządzenia. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Najpierw będzie ich ok. 50. Będzie można w nich kupić bilety jednorazowe, a docelowo także długookresowe. Polepszą dostępność biletów i nie obciążą budżetu miasta.

- Firma odpowiedzialna za automaty, będzie rozprowadzać bilety na zasadach finansowych identycznych jak kioski. Jej zyskiem będzie wyłącznie prowizja na tym samym poziomie, jaką oferujemy dzisiaj wszystkim chętnym do sprzedaży biletów. - informuje Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska.

Operator będzie także zobligowany do opłacenia odpowiednich stawek za zajęcie tzw. pasa drogowego, choć w przypadku tak małej przestrzeni, jaką potrzebuje automat, będą to raczej opłaty symboliczne. Będzie on również w pełni odpowiedzialny za ich montaż, a później serwis.

- Montaż automatów to naszym zdaniem duży krok naprzód. Poszerzamy w ten sposób dostęp do dystrybucji biletów. Automaty pojawią się nie tylko na ważnych przystankach, lecz także tam, gdzie obecnie istnieje problem z zakupem biletu. - dodaje Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Na razie podobne rozwiązanie nie zostanie wdrożone w pojazdach komunikacji miejskiej. Gdyby jednak tak się stało, Gdańsk dołączyłby do największych miast, w których pasażerowie od wielu lat nabywają bilety za pośrednictwem automatów.

W Krakowie można je nabyć nie tylko na przystankach, lecz także w większości tramwajów - maszynę do biletów było można zobaczyć, gdy miasto to wymieniło się z Gdańskiem tramwajami. Natomiast Warszawa i Poznań dopiero wdrażają automaty w pojazdach, lecz posiadają bardzo rozbudowany ich system na przystankach. Liderem w zakresie automatów na przystankach wciąż pozostaje Wrocław, który jest już w trakcie wymiany ich na nowszy model, pozwalający na płatność za bilety także kartami bankowymi.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (169)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.